kwiecień 24, 2017

Sierpc miasto ludzi przedsiębiorczych

Sprawdź pogodę w Sierpcu    A

Imieniny : Aleksego, Horacego
Dodaj do ulubionych
 

| Powrót do strony głównej

OSTRZEŻENIE POGODOWE Nr 21

 

 

OSTRZEŻENIE Nr 21

 

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Przymrozki/1

Obszar: województwo mazowieckie

Ważność: od godz. 23:00 dnia 20.04.2017 do godz. 07:00 dnia 21.04.2017

Przebieg: Prognozuje się spadek temperatury do -4°C, przy gruncie do -7°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%

Uwagi: brak

Dyżurny synoptyk: Michał Jaworski

Godzina i data wydania: godz. 11:49 dnia 20.04.2017  

 

WCZK  MUW                                          

 /-/ Jerzy Rybicki

 

 

 

Burmistrz Miasta Sierpc zaprasza mieszkańców na spotkanie informacyjne dotyczące wymiany kotłów w gospodarstwach domowych

 

Szanowni Mieszkańcy,

Gmina Miasto Sierpc planuje złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, na projekt związany z zakupem i instalacją kotłów gazowych w indywidualnych gospodarstwach domowych. Kotły będą wspomagać instalację CWU (ciepłej wody użytkowej) oraz centralne ogrzewanie. W ramach projektu Gmina Miasto Sierpc zakupi i następnie zainstaluje instalacje kotłowni gazowych w budynkach mieszkalnych, których właściciele podpiszą stosowną umowę z Urzędem Miejskim w Sierpcu.

Podstawowym warunkiem realizacji projektu jest uzyskanie przez Gminę Miasto Sierpc dofinansowania z Unii Europejskiej. Dopiero po jego uzyskaniu nastąpi faza realizacji projektu, w tym wyłonienie Wykonawcy, pobieranie wkładu finansowego od mieszkańców i następnie zakup oraz montaż instalacji w poszczególnych budynkach prywatnych. Szacowany okres realizacji projektu to 2017-2019 r.

Planowany poziom dofinansowania ze środków unijnych wynosić będzie do 80%, czyli dla osoby prywatnej to koszt około 20% wartości inwestycji.

Wszystkich zainteresowanych mieszkańców serdecznie zapraszamy na spotkania informacyjne, podczas których zostaną omówione najważniejsze warunki techniczne, organizacyjne i finansowe związane z realizacją projektu:

Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie zapraszam na pierwsze spotkanie, które odbędzie się w dniu 20 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Sierpcu (godz. 17:00 – mała sala gimnastyczna w starym budynku szkoły). Na spotkaniu obecny będzie ekspert, który omówi wszelkie kwestie techniczne dotyczące projektu, oraz udzieli odpowiedzi na Państwa pytania.

Serdecznie zapraszam

Burmistrz Miasta Sierpc

Jarosław Perzyński

 

 

ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

 

 

 

 

 

 

UROCZYSTOŚĆ NIEDZIELI PALMOWEJ W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

Wiosenne przebudzenie, bogactwo wielkanocnych tradycji, nostalgiczna atmosfera starego drewnianego kościółka… A tuż obok, w sprawnych dłoniach twórczyń ludowych powstają prawdziwe cuda - kunsztowne zdobienia kolorowo barwionych jaj oraz misternie wyplatane wielkanocne palmy. Oto Niedziela Palmowa w skansenie. Tutaj tradycja wielkanocna jest wciąż żywa. Najważniejszym momentem uroczystości jest msza święta, która zostanie odprawiona w XVIII - wiecznym kościele. Zgodnie z tradycją palmy wiernych zostaną poświęcone, a następnie obniesione w uroczystej procesji. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadba Zespół  Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej, który wykona także koncert wielkanocny na scenie amfiteatru.

Ponadto przybywając 9 kwietnia do skansenu będzie można zwiedzić teren ekspozycji a we wnętrzach zabytkowych obiektów zobaczyć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”. To doskonały pomysł na poznanie lub przypomnienie sobie wielkanocnych obyczajów i tradycji, które prezentowane są jako: porządkowanie izb, przygotowywanie wypieków, czy też wykonywanie wielkanocnych palm. Ekspozycja ukazuje także zapomniane zabawy i obrzędy wielkanocne, jak chociażby chodzenie po wykupie z gaikiem czy kogutkiem.  Zaprezentowane zostaną akcesoria niezbędne do dekorowania wielkanocnych jaj, a nawet kontrast pomiędzy święconym chłopskim a dworskim. Przygotowana z tradycyjnych potraw święconka, sikawki dyngusowe czy zielony gaik przywołają wspomnienia dawnych lat. Wystawę wzbogacą wielkanocne inscenizacje: wyrób palm wielkanocnych, pokaz malowania jajek, wysypywania wzorów piaskiem na glinianej podłodze i wiele innych. Spacerując po terenie ekspozycji będzie można zobaczyć także odświętne dekorowanie wnętrz: korony na obrazy święte, czy podwieszane u sufitu izb pająki z bibuły.

Pokazy wielkanocne prezentować będzie także Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Odtworzone scenki z życia dawnych mieszkańców wsi sprawią, że poczujemy się niemal jakbyśmy uczestniczyli w wielkanocnych przygotowaniach sprzed lat. Przez cały dzień w salach dydaktycznych będzie wyświetlana prezentacja multimedialna poświęconą świątecznym tradycjom.

Integralną częścią „Niedzieli Palmowej w skansenie” jest konkurs na „Tradycyjną palmę wielkanocną”. Rywalizacji towarzyszyć będzie barwna wystawa konkursowych palm wykonanych z naturalnych materiałów i przy użyciu tradycyjnych form zdobniczych. Ocena zgłoszonych palm należeć będzie do zwiedzających, którzy poprzez wypełnienie kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę. Autorzy trzech prac, które zdobędą największą ilość głosów otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy, ponadto autor jednej z palm otrzyma Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Pamiątkowe upominki zostaną także rozlosowane wśród osób głosujących.

Podczas Niedzieli Palmowej w skansenie zwiedzający będą mieli także możliwość nabycia niebanalnych świątecznych akcesoriów. W ramach trwającego przez cały dzień jarmarku wielkanocnego wystawcy zaprezentują ręcznie wykonywane palmy wielkanocne, wiklinowe koszyki, dekoracyjne pisanki, cukrowe baranki oraz inne nietuzinkowe wyroby rękodzieła ludowego. Na miłośników jazdy konnej czekać będą przejażdżki bryczką.

Sierpecki skansen jest jednym z niewielu miejsc, gdzie można w sposób bezpośredni obcować ze staropolskątradycją wielkanocną. Zapraszamy do wspólnego świętowania Niedzieli Palmowej w skansenie w dniu 9 kwietnia w godz. 10.00 – 18.00. W tym świątecznym dniu obowiązywać będzie promocyjna cena biletów wynosząca 5 zł.

Szczegółowy program obchodów:

Sala A

 • Godz.; 10.00 – 17.00 – projekcje prezentacji multimedialnej Zwyczaje wiosenne na Mazowszu

Amfiteatr:

 • Godz.; 10.00 – 18.00 – wielkanocny kiermasz rękodzieła
 • Godz.: 12.00 – koncert wielkanocny w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej
 • Ok. godz.: 15.15 – ogłoszenie wyników konkursu Tradycyjna palma wielkanocna,  wręczenie nagród
 • Ok. godz.: 15.30 – losowanie nagród wśród osób oddających głosy na palmy konkursowe

Kościół z Drążdżewa

 • Godz.: 10.00 – 17.30 – wystawa palm wielkanocnych zgłoszonych w XVII edycji konkursu Tradycyjna palma wielkanocna
 • Godz.: 10.00 – 13.30 – wybór najładniejszych palm konkursowych
 • Godz.: 14.00 – 15.00 – uroczysta Msza Święta z oprawą artystyczną w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej, połączona z poświęceniem palm i  procesją z palmami

Wieś rzędówka

 • Godz.; 10.00 – 18.00 – prezentacje zwyczajów wielkanocnych w chałupach i  zagrodach chłopskich:
  • Pokaz wyrobu tradycyjnych mazowieckich palemek wielkanocnych
  • Malowanie pisanek
  • Odświętne dekorowanie wnętrz (korony na obrazy święte, pająki z bibuły, zdobienie glinianych polep wzorami z białego piasku)
  • Przygotowanie święconego
  • Godz.: 11.00 – 17.00 – inscenizacje wielkanocne w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy

Agnieszka Jezierska – Chalicka 

 

 

 

 

Zaproszenie na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz Księdza Prałata Bronisława Gostomskiego

 

Z A P R O S Z E N I E

na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej

Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego

oraz

Księdza Prałata Bronisława Gostomskiego,

którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10.04.2010r.,

zawieszonej na budynku Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei.

Uroczystość odbędzie się w dniu 8 kwietnia 2017 r., o godz. 18:00.

 

W programie:

 • godz. 17:45 - zbiórka pocztów sztandarowych przed Sanktuarium,
 • godz. 18:00 - Msza Święta w intencji Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem
 • ok. godz. 19:00 - przemarsz w miejsce zamontowania tablicy:
  - okolicznościowe wystąpienia,
  - odsłonięcie tablicy,
  - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

 

Zapraszamy
Komitet Organizacyjny

 

 

„WEEKEND ZA PÓŁ CENY” W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

 

W tym roku początek kwietnia nie będzie oznaczał w muzeum wyłącznie rozpoczęcia sezonu turystycznego. Szykujemy dla naszych gości nie lada niespodziankę. Już w pierwszy weekend kwietniabędzie można skorzystać z wyjątkowo przystępnych cen za bilety wstępu do skansenu, ratusza oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. A to wszystko w ramach akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”, organizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.  W ramach projektu w dniach 1-2 kwietnia 2017 r. ceny biletów wstępu do skansenu, ratusza oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu zostaną obniżone aż o połowę. Oferta obejmuje bilety normalne, ulgowe i rodzinne. Nadrzędnym celem inicjatywy jest ułatwienie dostępu do ogólnopolskiej oferty turystycznej i kulturalnej. To doskonała okazja, by odwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu  i skorzystać z dostępnych atrakcji.

Wybierając się na skansen w pierwszy kwietniowy weekend będzie można zaobserwować nieśmiałe oznaki wiosny – podziwiać budzącą się z zimowego snu przyrodę, beztrosko wsłuchiwać się w ptasie trele, a przy odrobinie szczęścia nawet napotkać jeszcze ospale przechadzające się po łąkach zwierzęta.  W zabytkowych obiektach z przełomu XIX i XX wieku oraz wnętrzach dworskich prezentowana jest ekspozycja „Wielkanoc na Mazowszu”. Wystawa obrazuje zwyczajowe czynności przedświąteczne, jakim poświęcała się ludność sprzed stu laty oraz wielkanocne świętowanie. Będzie można zatem ujrzeć przedświąteczny wypiek chleba i ciast, akcesoria potrzebne do wykonywania pisanek, a także  już ozdobione różnymi stosowanymi na Mazowszu technikami jajka. Nie zabraknie także wielkanocnej święconki, ekspozycji ukazującej święcenie pokarmów, ognia i wody oraz tzw. „chodzenia po wykupie”. Do dyspozycji zwiedzających będą też ekspozycje stałe prezentowane w galerii rzeźby i powozowni.

Tymczasem wizyta w ratuszu będzie okazją do zgłębienia wiedzy na temat bogatej historii, dziedzictwa kulturowego oraz obrzędowości Kurpiowskiej Puszczy Białej i Zielonej. W salach ekspozycyjnych prezentowana jest wystawa pt. „Kurpie POLAND” ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Ekspozycja będzie okazją do poznania licznych wydarzeń folklorystycznych regionu, strojów ludowych, tradycyjnych wycinanek,  a także rzeźby, wyrobów garncarskich oraz tkanin przybliżających obyczajowość regionu.

Również w salach ekspozycyjnych Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu będzie można zwiedzić interesującą wystawę tematyczną. „Za Wielkim Chińskim Murem” to ekspozycja będąca próbą przybliżenia barwnej kultury Chin. Ekspozycja prezentuje m.in. chińską ceramikę, biżuterię, a także tradycyjne stroje.

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty i spędzenia pierwszego weekendu kwietnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu! „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ -  WEEKEND ZA PÓŁ CENY” to propozycja, obok której nie można przejść obojętnie.

 

Promocyjna cena biletu do skansenu umożliwia zwiedzanie terenu ekspozycji: wnętrz zabytkowych obiektów (we wnętrzach prezentowana będzie wystawa “Wielkanoc na Mazowszu”) oraz ekspozycji zlokalizowanych w galerii rzeźby i powozowni.

 

Ceny biletów wstępu do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w dniach 1 – 2 kwietnia 2017 r.:

 • Skansen – bilet normalny – 6,5 zł
 • Skansen – bilet ulgowy – 4 zł
 • Skansen – bilet rodzinny (2 os. dorosłe + 2 dzieci do 16 r.ż.) – 17 zł
 • Ratusz
  • 1 kwietnia (sobota) – wstęp bezpłatny
  • 2 kwietnia (niedziela) - bilet normalny – 2 zł, bilet ulgowy – 1,5 zł
  • Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu
  •  1 kwietnia (sobota) – wstęp bezpłatny
  • 2 kwietnia (niedziela) - bilet normalny – 2 zł, bilet ulgowy – 1,5 zł

 

Ceny usług dodatkowych – skansen

 • Przewodnik muzealny – wyjścia o godz.  10.30, 13.00, 15.30 – 5 zł/osoba
 • Przewodnik muzealny  o dowolnej godzinie – 50 zł (grupa do 14 osób)
 • Przewodnik muzealny o dowolnej godzinie (grupa od 15 osób z wcześniejszą rezerwacją) –      3 zł/osoba
 • Przewodnik muzealny o dowolnej godzinie (grupa od 15 osób bez  rezerwacji) – 5 zł/osoba
 • Przejazd bryczką – 7 zł/osoba

 

ZAPRASZAMY !

Agnieszka Jezierska – Chalicka 

 

 

Zaproszenie na Ogólnopolski Memoriał Szachowy

 

 

 

ZAPROSZENIE NA WIOSENNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

 

 

 

ZŁOTA PASSA SIERPECKICH KICK BOXERÓW NADAL TRWA

 

Złota passa Sierpeckich Kick boxerów nadal trwa. Po turnieju w Dąbrowie Górniczej przyszedł czas na Puchar Polski w WKA kick boxing i Taekwondo ITF i WFMC, gdzie Sierpeccy wojownicy potwierdzili wysoką formę i wyciągnęli wnioski z poprzednich rywalizacji. Blisko 240 fighterów z 22 klubów z całego kraju wzięło udział w turnieju, który odbył się w minioną sobotę na hali sportowej w Świdnicy. Organizatorem zawodów był Fighter Klub Kaczmarek&Grodowski. Walki odbywały się na ringu oraz dwóch matach. Zawodnicy reprezentujący Fitness Klub Step w Sierpcu rywalizowali w trzech formułach walki sportowej: semi-contact light contact, kick light. Pierwsza do walki wywołana została Kinga Bombała, która od razu rozegrała finał. Od początku pierwszej rundy Kinga konsekwentnie zdobywała punkty i wyraźnie kontrolowała przebieg walki. Skupienie i niezwykła determinacja Sierpeckiej zawodniczki pozwoliły jej na zakończenie pojedynku z 6 punktową przewagą, co w konsekwencji dało jaj najwyższe miejsce na podium. Kinga zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii wagowej. Do kolejnego pojedynku przystąpił Jakub Zieliński, trafił on na bardzo doświadczonego i utytułowanego zawodnika z Pułtuska, który wygrał swoją kategorię wagową. Pojedynek zakończył się przegraną naszego reprezentanta. Na szczególe uznanie zasługuje fakt, iż pomimo miażdżącej przewagi swojego rywala Kuba dzielnie walczył, zdobywając tym cenne doświadczenie na macie i uznanie w oczach swojego przeciwnika. W konsekwencji nasz zawodnik zdobył brązowy medal. W kolejnej walce stoczonej w formule semi-contact Kuba zajął trzecie miejsce. Ostatnie i najcięższe boje stoczył Marek Figura, który podczas walki finałowej ze wspomnianym wcześniej zawodnikiem z Pułtuska przegrał po zaciętym i wyrównanym pojedynku zajmując drugie miejsce w kategorii light-contakt. Zdeklasował swoich rywali w kategorii light kick zdobywając pierwsze miejsce pokonując wszystkich przeciwników. Marek na obu turniejach stoczył w sumie 7 pojedynków, z których tylko jeden zakończył się na niekorzyść naszego mistrza. W ciągu 2 tygodni Sierpeccy kickbokserzy wystartowali w 2 turniejach zdobywając doświadczenie w walkach sportowych i wiele medali. Łącznie nasi zawodnicy stoczyli 16 pojedynków i zdobyli cztery złote, dwa srebrne i trzy brązowe medale. Po zakończeniu zawodów wszyscy jesteśmy zmęczeni, jednak mamy aspiracje na więcej. Rok temu kiedy powstawała sekcja kickbxingu w zawodach startował jeden zawodnik. Dziś jest już trójka wojowników i wciąż szkolą się następni chętni skrzyżować swe rękawice z najlepszymi.

Czytaj więcej: ZŁOTA PASSA SIERPECKICH KICK BOXERÓW NADAL TRWA