maj 26, 2017

Sierpc miasto ludzi przedsiębiorczych

Sprawdź pogodę w Sierpcu    A

Imieniny : Filipa, Pauliny
Dodaj do ulubionych
 

| Powrót do strony głównej

Komunikat prasowy Kolei Mazowieckich

 

Dzień Prawa na Uczelni Łazarskiego po raz 6.

W najbliższą sobotę, 20 maja 2017 r., w godzinach 9:30 - 14:00, na terenie Uczelni Łazarskiego (Warszawa, ul. Świeradowska 43, 10 minut pieszo od stacji Metra Wilanowska) odbędzie się "Dzień Prawa na Uczelni Łazarskiego". Organizatorem jest Uczelnia Łazarskiego. Koleje Mazowieckie są partnerem wydarzenia.

Jak zwykle celem przedsięwzięcia jest bezpłatna pomoc prawna osobom, których sytuacja finansowa na to nie pozwala. Ponadto ma ono za zadanie uświadomić społeczeństwu, jakie prawa przysługują mu w sądzie. Wydarzenie każdorazowo cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba osób obecnych podczas poprzednich edycji - z pomocy skorzystało 1520 osób, którym porad udzieliło prawie 91 specjalistów.

Tym razem pomocy będą udzielać wykładowcy, absolwenci i przedstawiciele kancelarii współpracujących
z Uczelnią. Do dyspozycji będą zaproszeni specjaliści z różnych dziedzin prawa, m. in. z prawa pracy, prawa spadkowego, rodzinnego, administracyjnego, gospodarczego, karnego, prawa ochrony konsumentów, prawa upadłości konsumenckiej.

Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem i spotkaniem z prawnikami proszone są o zabranie potrzebnych dokumentów, jak np. umów, pism urzędowych czy aktów notarialnych, tak aby dany prawnik mógł rzetelnie zapoznać się ze sprawą.

Patronat Honorowy nad akcją objął: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Burmistrz Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.

Więcej informacji na stronie internetowej Klubu Absolwenta Uczelni Łazarskiego -www.absolwenci.lazarski.edu.pl.

 

Informacje dla mediów:

Donata Nowakowska - Rzecznik Prasowy „Kolei Mazowieckich – KM”

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 661 929 207

MOTOSERCE 2017

UWAGA! Przedłużenie terminu składania dokumentów na wymianę instalacji kotłów gazowych!

 

Mieszkańcy, którzy chcą przystąpić do realizacji projektu pn. „Poprawa jakości powietrza
i ograniczenie niskiej emisji na terenie miasta Sierpc poprzez wymianę/ modernizację źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych”
– polegającego na wymianie i instalacji kotłów gazowych w indywidualnych gospodarstwach domowych mogą składać wymagane dokumenty do siedziby Urzędu Miejskiego w Sierpcu, Wydział Inwestycji, Remontów i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych, pokój nr 34 do dnia 22 maja 2017 r. włącznie.

Aby móc przystąpić do projektu należy złożyć komplet dokumentów, tj.:

 1. Podpisaną umowę z gazownią na przyłączenie do sieci gazowej;
 2. Projekt budowlany, który powinien zawierać:
 • Plan zagospodarowania terenu z zaznaczoną szafką gazową i instalacją gazową poza budynkiem;
 • Instalację gazową wewnątrz budynku z podanymi średnicami i zaznaczonymi przejściami przez ściany;
 • Moc kotła;
 • Informację o sposobie przygotowania ciepłej wody (kocioł przepływowy lub
  z zasobnikiem);
 • Projekt nie może zawierać nazw własnych producentów;
 • Projekt powinien zawierać wszystkie elementy niezbędne do montażu kotła gazowego kondensacyjnego (instalacja gazowe, lokalizacja kotła, wkład kominowy, wentylacja pomieszczenia kotłowni);
 • Projekt powinien być wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz podpisany przez osoby uprawnione do projektowania instalacji gazowych;
 • Przedmiar robót zwierający informację o zakresie projektu niezbędnego do wykonania montażu kotła kondensacyjnego wraz z podłączeniem do sieci gazowej oraz koszty nie związane z zakresem montażu koła gazowego np.: doprowadzenie gazu do kuchenki gazowej;
 • Kosztorys inwestorski.
 1. Certyfikat energetyczny/audyt energetyczny
 • Audyt energetyczny lub świadectwo energetyczne. Audyt musi zawierać informację zamiany źródła ciepła spalającego węgiel na kocioł gazowy lub przyłącze do sieci ciepłowniczej (Audyt należy wykonać zgodnie
  z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego);

 

 

Sierpecka Noc Muzeów 2017

 

 

 

11 maja Dzień bez Śmiecenia. Segreguj Surowce.

 

 

#ChceMiSie. 11 maja Dzień bez Śmiecenia. Segreguj Surowce.

11 maja to Dzień bez Śmiecenia. W tym roku obchodzony jest pod hasłem #ChceMiSie i zachęca do segregacji odpadów obalając od lat powtarzane na ten temat mity. Kampania przypada w wyjątkowym okresie – od lipca wchodzą w życie nowe zasady segregacji odpadów komunalnych, jednolite dla całego kraju.

Dzień ten obchodzony jest w Polsce już po raz 11. Podczas tegorocznej edycji Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. uczy przede wszystkim świadomej segregacji odpadów w gospodarstwach domowych. Nasze odpady to wartościowe surowce wtórne!
W Dniu bez Śmiecenia można wziąć udział na wiele sposobów. Przede wszystkim zachęcamy do odwiedzenia strony www.dzienbezsmiecenia.pl i przeczytania ciekawych informacji na temat segregowania odpadów. Ze strony będzie można pobrać specjalnie stworzoną na tę okazję kartkę elektroniczną, przesłać ją do swoich znajomych bądź udostępnić w mediach społecznościowych. Dużo będzie się działo także na fanpage akcji w serwisie Facebook. Przez cały maj publikować będziemy tam wiele ciekawych informacji, odbędą się konkursy. W dniach 8-12 maja spośród wszystkich osób, które zrobią sobie zdjęcie z nazwą akcji i udostępnią je z hashtagiem #ChceMiSie na swoich profilach - wybierzemy kilka i nagrodzimy. Tradycyjnie podczas Dnia bez Śmiecenia nie drukujemy ulotek, plakatów — tłumaczy Michał Mikołajczyk z firmy Rekopol, organizatora działań z okazji Dnia bez Śmiecenia. - W zamian, na stronie udostępniamy wiele materiałów edukacyjnych do pobrania i zachęcamy do zapoznania się z nimi. Ponadto wiele podmiotów w tym czasie organizuje wydarzenia edukacyjne promujące selektywną zbiórkę (katalog działań możliwych do podjęcia jest dostępny na: www.dzienbezsmiecenia.pl/edukacja/materialy-do-pobrania).

Polak produkuje 300 kg odpadów rocznie

Według GUS statystyczny Polak pozbywa się rocznie blisko 300 kg odpadów.Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku np. 56 opakowań szklanych, które można w pełni wykorzystać. Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwała zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-watowej żarówki przez 4 godziny. Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki PET, ustawione jedna na drugiej utworzyłoby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów. A z 35 butelek PET można wyprodukować świetną, ciepłą bluzę polarową. Energia zaoszczędzona poprzez ponowne przetworzenie jednej torby plastikowej pozwala np. przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówką. Recykling 1 tony makulatury ratuje aż 17 drzew. Stal i aluminium pochodzące z recyklingu opakowań metalowych mogą być przetwarzane praktycznie w nieskończoność.

Polacy wciąż ulegają mitom na temat segregacji odpadów

Wciąż jeszcze uczymy się właściwego postępowania z odpadami. — Z roku na rok jest coraz lepiej, ale wciąż jeszcze mamy wiele do zrobienia. Z naszych doświadczeń wynika, że często Polacy nie segregują odpadów, bo uważają, że to jest trudne, zajmuje dużo czasu, nie opłaca się i, w ogóle, nie ma sensu. Nasza świadomość, co można wyprodukować z odpadów też jest niska — ocenia Michał Mikołajczyk. Zmianę tego stanu rzeczy uważa za konieczną także i z tego powodu, że od 1 lipca zmieniają się zasady segregowania. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które wejdzie w życie od 1 lipca 2017 r., odpady będą zbierane w budynkach wielorodzinnych, domach jednorodzinnych, czy miejscach gdzie powstają odpady komunalne w podziale na cztery frakcje: papier do worka/pojemnika w kolorze niebieskim; metal, plastik, opakowania wielomateriałowe do worka/pojemnika w kolorze żółtym; szkło do worka/pojemnika w kolorze zielonym lub zielonym i białym; frakcja biodegradowalna do worka/pojemnika brązowego. Wg danych ministerstwa środowiska w 1,4 tys. gmin w Polsce, które teraz segregują odpady, obowiązuje podział na cztery frakcje bądź więcej, w blisko 440 samorządach odpady zbierane są na podstawie trzech frakcji – szkło i papier, odpady zmieszane, pozostałe suche, a na terenie ponad 180, śmieci zbierane są w podziale tylko na dwie frakcje: suche i mokre. Tymczasem, zgodnie z wymogami UE, w 2020 r. powinniśmy uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. W perspektywie 2030 r. ten poziom powinien wzrosnąć do aż 65 proc. Obecnie przetwarzamy tylko 26 proc. odpadów, a roczny progres wynosi jedynie 0,7 proc. Michał Mikołajczyk wskazuje, że jedną z ważnych przeszkód w poprawie tego stanu rzeczy jest zbyt niski poziom świadomości ekologicznej społeczeństwa – w tym uleganie mitom na temat selekcji odpadów. Oto te najpowszechniejsze. 

Segregowanie jest bez sensu 

Ten pogląd jest prawdziwy tylko wtedy, gdy odpady trafią w całości na wysypisko. Posegregowane zmieniają się w wartościowe (i pożądane) surowce wtórne. Rozejrzyjmy się dookoła a dostrzeżemy mnóstwo rzeczy wyprodukowanych z przetworzonych odpadów: zabawki, drzwi, ubrania, meble. Przy wykorzystaniu surowców wtórnych można wyprodukować niemal wszystko.

Segregowanie jest trudne 

To nieprawda. Wystarczy kilka dni, aby segregowanie weszło w krew. Musimy tylko pamiętać, do którego z kolorowych pojemników lub worków wrzucać to, co już jest niepotrzebne. Nie jest to trudne, a od 1 lipca będzie jeszcze łatwiejsze i ujednolicone w całym kraju. I tak: do zielonego pojemnika będziemy wrzucać szkło (bądź do zielonego i białego), do niebieskiego – papier, do żółtego – metale i plastik oraz opakowania wielomateriałowe, a do brązowego – odpady biodegradowalne.

Segregowanie pochłania wiele czasu i wymaga dużo miejsca 

Absolutnie nie! Kiedy zaczniemy segregować odpady przekonamy się, że to odruch. Tak samo jak np. zgniatanie plastikowych pojemników i butelek. Od razu zauważymy ile miejsca można w ten sposób zaoszczędzić. Najprościej jest jednorazowo zainwestować w dopasowane do konkretnej szafki pojemniki, ale nie ma takiej konieczności. Możemy do segregacji wykorzystać reklamówki, worki lub choćby niepotrzebne kartony. W każdym razie wszystko zmieści się pod kuchennym zlewem. 

Segregowanie się nie opłaca

Opłaca się i to wszystkim! Segregowanie to ogromny zysk dla środowiska naturalnego. Stos gazet o wysokości 125 cm pozwała uratować sześciometrową sosnę, a recykling tony makulatury oszczędza aż 17 drzew. I tak jest ze wszystkim: przerabiając plastik oszczędzamy ropę naftową, przetapiając stalowe puszki – rudy żelaza, a aluminiowe – boksyt.  Szklane opakowania można np. poddać recyklingowi w 100 proc. To samo dotyczy stalowych i aluminiowych puszek. Aluminium można przy tym wykorzystywać praktycznie w nieskończoność. A plastik? Z 450 plastikowych butelek po płynach do prania można zrobić np. trzyosobową ławkę ogrodową, a z 35 butelek PET po napojach – bluzę polarową.

Trzeba myć opakowania przed wyrzuceniem

To chyba najpowszechniejszy mit. A prawda jest taka, że nie ma konieczności mycia opakowań przed segregowaniem. Znacznie lepiej zrobią to w sortowniach i zakładach przetwarzania. Trzeba tylko wylać z wyrzucanego opakowania resztki płynu i opróżnić je z innych, stałych resztek. 

11 maja Dzień bez Śmiecenia #ChceMiSie Bądź z nami 11 maja!

Dowiedz się więcej na: www.dzienbezsmiecenia.pl oraz

www.facebook.com/dzienbezsmiecenia.

Więcej informacji:

Anna Kamińska

Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+ 22 550 09 78

 

 

„Majówkowe spotkania z wiejską tradycją”

 

Pogoda podczas tegorocznej majówki nie rozpieszczała. Chłodna, deszczowa i czasami wietrzna aura wypełniła pierwsze dni maja. Nie zdołała jednak odstraszyć miłośników mazowieckiego folkloru. Od 30 kwietnia do 7 maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało dla nich kilka imprez plenerowych prezentujących obyczajowość ludności wiejskiej zamieszkującej Mazowsze od końca  XIX do połowy XX wieku. Różnorodne pokazy wiejskich zajęć codziennych, koncerty zespołów ludowych i orkiestr dętych, rodzinne konkursy z nagrodami czy atrakcje konne nie pozostawiały miejsca na nudę, skutecznie rozpraszając chmury.

W ostatnim dniu kwietnia odbyła się pierwsza w tym roku impreza z cyklu Niedziela w skansenie. Wydarzenie służy ukazaniu zajęć codziennych i tradycji chłopskich. Dzięki pokazom papieroplastyki, ubijania masła czy ręcznego prania i maglowania bielizny zwiedzający mają okazję lepiej poznać życie na dawnej wsi. Mogą też przyjrzeć się zanikającym rzemiosłom dzięki wizytom w kuźni, w warsztacie szewca i prezentacjom wyplatania wiklinowych koszy. 1 i 3 maja Muzeum zaprosiło zwiedzających na dwie wiosenne imprezy plenerowe pod wspólnym tytułem Majówka w skansenie. W zagrodach chłopskich i na przylegających do nich polach czekały na turystów pokazy prac codziennych i obrzędów związanych z okresem wiosennym – przędzenie owczej wełny na kołowrotku, prasowanie żelazkiem na duszę, wycinanie firanek z papieru, powroźnictwa, sianie lnu siewnikiem, konnego bronowania i sadzenia ziemniaków. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy w strojach z początku XX wieku pokazywała codzienność różnych warstw społecznych zamieszkujących polską wieś przed stu laty. Również dla dzieci przygotowano wiele atrakcji. W wiejskiej izbie lekcyjnej uczestniczyły w lekcjach kaligrafii oraz warsztatach wykonywania kokard narodowych, w jednej z zagród poznawały gry i zabawy swoich dziadków a w stodole młynarza brały udział w pokazach „Jak to ze zbożem było?”, ucząc się pracy przy żarnach, młócenia cepami i odwiewania ziarna. Kontynuację przygody z folklorem mazowieckim stanowiła wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowana  we wnętrzach chałup chłopskich. Dla turystów spacer po muzealnej wsi i udział w pokazach obrzędowości stanowił doskonałą okazję do wspomnień i lepszego poznania życia na ludności chłopskiej. Muzealna scena rozbrzmiewała dźwiękami muzyki ludowej oraz współczesnymi aranżacjami utworów patriotycznych i znanych standardów muzyki rozrywkowej. 1 maja na scenie wystąpiła Kapela Ludowa Mazowszanie z Wołomina w repertuarze obejmującym melodie ludowe z różnych regionów Polski a zaczerpnięte z dzieł Oskara Kolberga. Atmosferę wiejskiej zabawy znakomicie tworzyła Kapela Pana Jacka z Białyszewa, która umilała turystom czas także podczas następnych dni Wielkiej Majówki w skansenie. 3 maja w strojach galowych zaprezentowały się Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Zawidza Kościelnego oraz  Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca wraz z grupą marżoretek.  Polana przed amfiteatrem była miejscem zmagań rodzin w nietypowych, bo zaczerpniętych z wiejskiej  tradycji, konkursach z nagrodami. Uczestnicy musieli m.in. pokonywać tor przeszkód z nosidłami do wody, ręcznie oddzielać ziarno od plew, czy poszukiwać ukrytych w trawie jaj, kierując się tylko podpowiedziami najbliższych. Na kiermaszach produktów regionalnych i rękodzieła znaleźć można było szeroki wybór pieczywa, miodów, naturalnych przypraw i wytworów rzemiosła oraz barwne ozdoby.

                Mazowiecka kuchnia tradycyjna jest nie tylko bardzo smaczna, ale także w różnorodna. O jej bogactwie można się najłatwiej przekonać przeglądając zakurzone babcine książki kucharskie. To właśnie kulinariom poświęcona została odbywająca się 7 maja impreza plenerowa Gotowanie na polanie. Jednym z jej najważniejszych elementów był konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką”. W rywalizacji wzięli udział zarówno profesjonalni producenci żywności regionalnej i kucharze, jak i gospodynie korzystające z przepisów odziedziczonych po babkach. Zgłoszone dania zostały ocenione w 6 kategoriach: zupa, danie jarskie, potrawa mięsna, przekąska, deser i napój. Wyboru najsmaczniejszych propozycji dokonała komisja konkursowa, w skład której weszli również wyłonieni na drodze losowania zwiedzający. Ocenie podlegał nie tylko smak, ale też sposób podania. Decyzją sędziów nagrodzeni zostali następujący twórcy:

 • w kategorii „Zupa” – potrawa z numerem 7, „Zupa borowikowa” przygotowana przez „Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne U. Tomaszewska, I. Wierzbicka”
 • w kategorii „Danie jarskie” – potrawa z numerem 2, „Ser podpuszczkowy wędzony z kozieradką” przygotowany przez Krystynę Długokęcką
 • w kategorii „Potrawa mięsna” – potrawa z numerem 5, „Dziczyzna w sosie własnym” przygotowana z przez Koło Gospodyń Wiejskich Rycharcice
 • w kategorii „Przekąska” – potrawa z numerem 4, „Kiełbasa swojska” przygotowana przez „Tradycyjne jadło” Mirosława Wilk
 • w kategorii „Deser” – potrawa z numerem 3, „Sernik tradycyjny” przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Łęczanki
 • w kategorii „Napój” – propozycja z numerem 7, „Nalewka z pędów sosny”, przygotowana przez Agnieszkę Samsel

Zwycięzcy otrzymali artykuły gospodarstwa domowego i pamiątkowe dyplomy. Na muzealnej scenie Regionalny Zespół Pieśni i Tańca SANNIKI przygotował widowisko przybliżające tańce i pieśni ludowe z regionu Mazowsza Starego. We dworze szlacheckim zwiedzający posłuchać mogli koncertów fortepianowych w wykonaniu Mateusza Motylewskiego, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sierpcu. O godzinie 14.00 w kościele z Drążdżewa odprawiona została uroczysta msza święta w intencji uczestników imprezy. Dla turystów przygotowano także wiele pokazów związanych z kuchnią mazowiecką. W olejarni przyjrzeć się mogli procesowi tłoczenia oleju. W jednej z zagród ubijali masło w kierzance, by posmakować go potem na świeżym chlebie. Czekała też na nich prezentacja gotowania prawdziwego kompotu wraz z degustacją.

Majówka w skansenie dobiegła końca, pozostawiając niemało wspomnień i ciekawych opowieści. Dla ponad 5900 osób, które odwiedziły w pierwszych dniach maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wizyta stała się wyjątkowym przeżyciem. A tych, którzy jeszcze do Muzeum nie zawitali wypada tylko zaprosić na kolejne imprezy plenerowe. W pierwszą niedzielę czerwca  wspólnie świętować będziemy Dzień Dziecka w skansenie. Wiele zabawy dla całej rodziny i nietypowe spotkania z folklorem Mazowsza są chyba najlepszą rekomendacją. 9 czerwca natomiast zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 6–13 lat do udziału w konkursie plastycznym „Barwy natury, barwy wsi. Ochrona rodzimych gatunków roślin w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”. Zadaniem uczestników będzie wykonanie rysunku przedstawiającego fragment ekspozycji ze szczególnym uwzględnieniem otaczającej ją przyrody. Na uczestników konkursu będą czekały bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Więcej informacji na temat wydarzeń i inicjatyw przygotowywanych przez MWM znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na facebookowym profilu. Zapraszamy

Jarosław Asztemborski

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

 

Zaproszenie XXXVIII Sesję Rady Miejskiej Sierpca

 

Na podstawie art. 20 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym

(Dz.U. z 2016r. poz.446 z późn.zm.)

zwołuję na  17 maja 2017r. (środa), na godz. 10.00

XXXVIII Sesję Rady Miejskiej Sierpca,

która odbędzie się w sali konferencyjnej

Urzędu Miejskiego w Sierpcu, ul. Piastowska 11a.

 

Porządek  dzienny  obrad:

 1. Otwarcie  i stwierdzenie  prawomocności obrad.
 2. Przyjęcie dziennego porządku obrad.
 3. Przyjęcie protokołów z XXXV,  XXXVI  i  XXXVII  sesji RM.
 4. Informacje i komunikaty przewodniczącego Rady i przewodniczących Komisji.
 5. Informacja Burmistrza o pracy między sesjami.
 6. Interpelacje i zapytania radnych.
 7. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
 8. Uchwała RM  wsprzyjęcia Regulaminu przyznawania wyróżnień przez Radę Miejską  Sierpca na rzecz osób zasłużonych dla Miasta Sierpca.
 9. Uchwała RM ws przyznania medalu „Zasłużony dla Miasta Sierpca”.
 10. Uchwała RM ws rozpatrzenia skargi na dyrektora MOPS.
 11. Uchwała RM ws nadania nazwy nowo powstałym ulicom (na osiedlu nr 1 i  nr 6).
 12. Uchwała RM ws sprzedaży nieruchomości niezabudowanej przy ul. Dobrawy w drodze przetargu ustnego ograniczonego.
 13. Uchwała RM ws uchylenia Uchwały RM nr 58/VIII/2003 z dnia 25.06.2003r. ws zatwierdzenia regulaminu Cmentarza Komunalnego w Sierpcu.
 14. Uchwała RM ws ustalenia wysokości opłat za korzystanie z obiektu użyteczności publicznej – Cmentarza Komunalnego w Sierpcu.
 15. Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Miasta Sierpca z Organizacjami Pozarządowymi oraz Podmiotami Prowadzącymi Działalność Pożytku Publicznego w 2016r.
 16. Sprawy rożne.
 17. Komunikaty.
 18. Zakończenie obrad.

/-/ Jerzy Stachurski                  
Przewodniczący Rady Miejskiej 

 

 

 

Zaproszenie na Majówkę Rowerową

 

 

 

Zaproszenie na spotkanie z Lesławem Ćmikiewiczem