maj 26, 2017

Sierpc miasto ludzi przedsiębiorczych

Sprawdź pogodę w Sierpcu    A

Imieniny : Filipa, Pauliny
Dodaj do ulubionych
 

| Powrót do strony głównej

Burmistrz Miasta Sierpc zaprasza mieszkańców na spotkanie informacyjne dotyczące wymiany kotłów w gospodarstwach domowych

 

Szanowni Mieszkańcy,

Gmina Miasto Sierpc planuje złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, na projekt związany z zakupem i instalacją kotłów gazowych w indywidualnych gospodarstwach domowych. Kotły będą wspomagać instalację CWU (ciepłej wody użytkowej) oraz centralne ogrzewanie. W ramach projektu Gmina Miasto Sierpc zakupi i następnie zainstaluje instalacje kotłowni gazowych w budynkach mieszkalnych, których właściciele podpiszą stosowną umowę z Urzędem Miejskim w Sierpcu.

Podstawowym warunkiem realizacji projektu jest uzyskanie przez Gminę Miasto Sierpc dofinansowania z Unii Europejskiej. Dopiero po jego uzyskaniu nastąpi faza realizacji projektu, w tym wyłonienie Wykonawcy, pobieranie wkładu finansowego od mieszkańców i następnie zakup oraz montaż instalacji w poszczególnych budynkach prywatnych. Szacowany okres realizacji projektu to 2017-2019 r.

Planowany poziom dofinansowania ze środków unijnych wynosić będzie do 80%, czyli dla osoby prywatnej to koszt około 20% wartości inwestycji.

Wszystkich zainteresowanych mieszkańców serdecznie zapraszamy na spotkania informacyjne, podczas których zostaną omówione najważniejsze warunki techniczne, organizacyjne i finansowe związane z realizacją projektu:

Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie zapraszam na pierwsze spotkanie, które odbędzie się w dniu 20 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Sierpcu (godz. 17:00 – mała sala gimnastyczna w starym budynku szkoły). Na spotkaniu obecny będzie ekspert, który omówi wszelkie kwestie techniczne dotyczące projektu, oraz udzieli odpowiedzi na Państwa pytania.

Serdecznie zapraszam

Burmistrz Miasta Sierpc

Jarosław Perzyński

 

 

ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

 

 

 

 

 

 

UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ OFIARY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

 

W dniu 8 kwietnia 2017 r. w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz Księdza Prałata Bronisława Gostomskiego, ufundowanej przez sierpczanina Kazimierza Czermińskiego.

W uroczystości uczestniczyli: rodzina ks. Bronisława Gostomskiego, władze miasta, władze powiatu sierpeckiego, asysta wojskowa, harcerze oraz mieszkańcy Sierpca.

Ksiądz Prałat B. Gostomski urodził się w Sierpcu, posługę kapłańską pełnił od 18 czerwca 1972 r., przyjmując święcenia w katedrze w Płocku. Od 1979 r. pracował w Wielkiej Brytanii, gdzie od 1982 r. był proboszczem w Peterborough, a następnie od czerwca 1990 roku w Bradford. Od 2003 roku pracował, jako proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie. Był Kapelanem prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i duszpasterzem londyńskiego środowiska Rodzin Katyńskich.

Prezydent Ryszard Kaczorowski był ostatnim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, komendantem chorągwi Szarych Szeregów w Białymstoku w 1940, od 2009 roku honorowym harcmistrzem Rzeczypospolitej, członkiem Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Kaczorowski był honorowym obywatelem Miasta Sierpc.

Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz Ksiądz Prałat Bronisław Gostomski zginęli w katastrofie samolotu Tu 154M, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku. Ksiądz Prałat został pochowany na sierpeckim cmentarzu. 

 

VII ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

 

W dniu 10 kwietnia, o godz. 7: 30,  w siódmą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, przy udziale asysty wojskowej, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie sierpczanina Ks. Prałata Bronisława Gostomskiego.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy oraz Prezesa Rady Ministrów- Beaty Szydło, kwiaty złożyli: poseł na Sejm RP- Waldemar Olejniczak oraz kierownik Delegatury w Płocku Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie - Marlena Mazurska. Kwiaty złożyły również władze miasta i powiatu sierpeckiego.

10 kwietnia 2010 roku, polski Tu-154M rozbił się w czasie podejścia do lądowania na lotnisku pod Smoleńskiem. W katastrofie zginęło 96 osób - 89 członków delegacji do Katynia i 7 osób załogi. 

 

Uroczyste otwarcie ronda na skrzyżowaniu ulicy Świętokrzyskiej i Piastowskiej

 

W piątek, 7 kwietnia miały miejsce uroczystości związane z oficjalnym otwarciem ronda na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Piastowskiej.
W wydarzeniu tym wzięli udział m.in. Ksiądz Dziekan Andrzej Więckowski, Pan Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Pan Starosta Jan Laskowski, Pan Burmistrz Jarosław Perzyński, Pani Zastępca Burmistrza Ewa Leszczyńska, wójtowie okolicznych gmin, Pan Przewodniczący Rady Miejskiej w Sierpcu Jerzy Stachurski, radni miejscy, kierownicy i pracownicy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Rondo, o którego potrzebie budowy wspominało się od lat, nosi od dziś imię Franciszka Łazowskiego - działacza chłopskiego, który w 1946 roku został zabity przez przedstawicieli komunistycznego aparatu przemocy. Jego pogrzeb w maju 1946 roku, który miał miejsce w Sierpcu był jednocześnie masową antykomunistyczną manifestacją.

 

 

Spotkanie Burmistrza Sierpca z Burmistrzem Marek Jackiem Orychem

 

Spotkania i relacje nawiązane przez Pana Burmistrza Jarosława Perzyńskiego podczas Kongresu Młodego Samorządu owocują. Dziś w Sierpcu gościł Pan Burmistrz Marek - Jacek Orych. Panowie Burmistrzowie wymienili się doświadczeniami oraz omówili pola wzajemnej współpracy między Sierpcem a Markami.

 

 

UROCZYSTOŚĆ NIEDZIELI PALMOWEJ W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

Wiosenne przebudzenie, bogactwo wielkanocnych tradycji, nostalgiczna atmosfera starego drewnianego kościółka… A tuż obok, w sprawnych dłoniach twórczyń ludowych powstają prawdziwe cuda - kunsztowne zdobienia kolorowo barwionych jaj oraz misternie wyplatane wielkanocne palmy. Oto Niedziela Palmowa w skansenie. Tutaj tradycja wielkanocna jest wciąż żywa. Najważniejszym momentem uroczystości jest msza święta, która zostanie odprawiona w XVIII - wiecznym kościele. Zgodnie z tradycją palmy wiernych zostaną poświęcone, a następnie obniesione w uroczystej procesji. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadba Zespół  Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej, który wykona także koncert wielkanocny na scenie amfiteatru.

Ponadto przybywając 9 kwietnia do skansenu będzie można zwiedzić teren ekspozycji a we wnętrzach zabytkowych obiektów zobaczyć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”. To doskonały pomysł na poznanie lub przypomnienie sobie wielkanocnych obyczajów i tradycji, które prezentowane są jako: porządkowanie izb, przygotowywanie wypieków, czy też wykonywanie wielkanocnych palm. Ekspozycja ukazuje także zapomniane zabawy i obrzędy wielkanocne, jak chociażby chodzenie po wykupie z gaikiem czy kogutkiem.  Zaprezentowane zostaną akcesoria niezbędne do dekorowania wielkanocnych jaj, a nawet kontrast pomiędzy święconym chłopskim a dworskim. Przygotowana z tradycyjnych potraw święconka, sikawki dyngusowe czy zielony gaik przywołają wspomnienia dawnych lat. Wystawę wzbogacą wielkanocne inscenizacje: wyrób palm wielkanocnych, pokaz malowania jajek, wysypywania wzorów piaskiem na glinianej podłodze i wiele innych. Spacerując po terenie ekspozycji będzie można zobaczyć także odświętne dekorowanie wnętrz: korony na obrazy święte, czy podwieszane u sufitu izb pająki z bibuły.

Pokazy wielkanocne prezentować będzie także Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Odtworzone scenki z życia dawnych mieszkańców wsi sprawią, że poczujemy się niemal jakbyśmy uczestniczyli w wielkanocnych przygotowaniach sprzed lat. Przez cały dzień w salach dydaktycznych będzie wyświetlana prezentacja multimedialna poświęconą świątecznym tradycjom.

Integralną częścią „Niedzieli Palmowej w skansenie” jest konkurs na „Tradycyjną palmę wielkanocną”. Rywalizacji towarzyszyć będzie barwna wystawa konkursowych palm wykonanych z naturalnych materiałów i przy użyciu tradycyjnych form zdobniczych. Ocena zgłoszonych palm należeć będzie do zwiedzających, którzy poprzez wypełnienie kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę. Autorzy trzech prac, które zdobędą największą ilość głosów otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy, ponadto autor jednej z palm otrzyma Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Pamiątkowe upominki zostaną także rozlosowane wśród osób głosujących.

Podczas Niedzieli Palmowej w skansenie zwiedzający będą mieli także możliwość nabycia niebanalnych świątecznych akcesoriów. W ramach trwającego przez cały dzień jarmarku wielkanocnego wystawcy zaprezentują ręcznie wykonywane palmy wielkanocne, wiklinowe koszyki, dekoracyjne pisanki, cukrowe baranki oraz inne nietuzinkowe wyroby rękodzieła ludowego. Na miłośników jazdy konnej czekać będą przejażdżki bryczką.

Sierpecki skansen jest jednym z niewielu miejsc, gdzie można w sposób bezpośredni obcować ze staropolskątradycją wielkanocną. Zapraszamy do wspólnego świętowania Niedzieli Palmowej w skansenie w dniu 9 kwietnia w godz. 10.00 – 18.00. W tym świątecznym dniu obowiązywać będzie promocyjna cena biletów wynosząca 5 zł.

Szczegółowy program obchodów:

Sala A

 • Godz.; 10.00 – 17.00 – projekcje prezentacji multimedialnej Zwyczaje wiosenne na Mazowszu

Amfiteatr:

 • Godz.; 10.00 – 18.00 – wielkanocny kiermasz rękodzieła
 • Godz.: 12.00 – koncert wielkanocny w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej
 • Ok. godz.: 15.15 – ogłoszenie wyników konkursu Tradycyjna palma wielkanocna,  wręczenie nagród
 • Ok. godz.: 15.30 – losowanie nagród wśród osób oddających głosy na palmy konkursowe

Kościół z Drążdżewa

 • Godz.: 10.00 – 17.30 – wystawa palm wielkanocnych zgłoszonych w XVII edycji konkursu Tradycyjna palma wielkanocna
 • Godz.: 10.00 – 13.30 – wybór najładniejszych palm konkursowych
 • Godz.: 14.00 – 15.00 – uroczysta Msza Święta z oprawą artystyczną w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej, połączona z poświęceniem palm i  procesją z palmami

Wieś rzędówka

 • Godz.; 10.00 – 18.00 – prezentacje zwyczajów wielkanocnych w chałupach i  zagrodach chłopskich:
  • Pokaz wyrobu tradycyjnych mazowieckich palemek wielkanocnych
  • Malowanie pisanek
  • Odświętne dekorowanie wnętrz (korony na obrazy święte, pająki z bibuły, zdobienie glinianych polep wzorami z białego piasku)
  • Przygotowanie święconego
  • Godz.: 11.00 – 17.00 – inscenizacje wielkanocne w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy

Agnieszka Jezierska – Chalicka 

 

 

 

 

DWUNASTA ROCZNICA ŚMIERCI ŚW. JANA PAWŁA II

 

W dwunastą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, burmistrz – Jarosław Perzyński, przewodniczący Rady Miejskiej – Jerzy Stachurski oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Marek Chrzanowski złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach poświęconych papieżowi w Sierpcu.

 

 

Zaproszenie na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz Księdza Prałata Bronisława Gostomskiego

 

Z A P R O S Z E N I E

na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej

Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego

oraz

Księdza Prałata Bronisława Gostomskiego,

którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10.04.2010r.,

zawieszonej na budynku Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei.

Uroczystość odbędzie się w dniu 8 kwietnia 2017 r., o godz. 18:00.

 

W programie:

 • godz. 17:45 - zbiórka pocztów sztandarowych przed Sanktuarium,
 • godz. 18:00 - Msza Święta w intencji Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem
 • ok. godz. 19:00 - przemarsz w miejsce zamontowania tablicy:
  - okolicznościowe wystąpienia,
  - odsłonięcie tablicy,
  - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

 

Zapraszamy
Komitet Organizacyjny