Obchody „Dnia Strażaka” Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu połączono z jubileuszem 25- lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu odprawioną przez ks. kan. dr Tomasza Kadzińskiego i Kapelana diecezjalnego ks. Andrzeja Zakrzewskiego. Po mszy strażacy i zaproszeni goście na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Zawidz pod batutą Jarosława Gizińskiego przeszli w uroczystej kolumnie przed CKiSz gdzie odbył się uroczysty apel. Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu bryg. Marcin Strześniewski przywitał przybyłych gości, a wśród nich m.in. Zastępcę Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej- st. bryg. Bogdana Łasicę, Wicestarostę Sierpeckiego- Juliusza Gorzkosia, Zastępcę Burmistrza Miasta Sierpc – Ewę Leszczyńską, Wójtów Powiatu Sierpeckiego, Radnych Powiatu Sierpeckiego, Prezesów i Naczelników OSP z Powiatu Sierpeckiego, a także Kierowników Instytucji  oraz Dyrektorów Szkół z terenu powiatu.

Podczas uroczystego apelu wręczono odznaczenia, nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz medale dla wyróżnionych i zasłużonych strażaków. Odznaczenie Prezydenckie – Medal srebrny za Długoletnią Służbę otrzymali: – bryg. Krzysztof Zdziebłowski, st. kpt. Wojciech Witkowski, st. ogn. Piotr Mirecki, st. ogn. W stanie spoczynku Tomasz Olszewski.

Odznaczenie Ministra Złotą odznakę ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali: – mł. bryg. W stanie spoczynku Przemysław Wysocki. Srebrną odznakę ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymał: – bryg. Krzysztof Zdziebłowski.

Złoty medal ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymał – asp. sztab. Dariusz Mroczkowski.Srebrny medal ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali:  st. ogn. Jerzy Bielski, mł. bryg. Waldemar Goczyński, asp. Marcin Kopyciński, st. ogn. Piotr Mirecki, kpt. Piotr Polowiec, st. ogn. Janusz Rutkowski.

Brązowym Medalem ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: st. ogn. Maciej Czarnomski, ogn. Marcin Dzięgielewski, ogn Wojciech Karwowski, mł. ogn. Sławomir Linowski, asp. sztab. Mariusz Malewski, mł. kpt. Marcin Mazurowski, kpt. Paweł Piwowarczyk, st. ogn. Mariusz Szałwiński, mł. ogn. Waldemar Szałwiński, st. asp. Dariusz Wojciechowski, st. asp. Grzegorz Zaręba.

Awanse na wyższe stopnie służbowe oficerskie i aspiranckie:

 • oficerowie: na stopień kapitana: mł. kpt. Piotr Polowiec, mł. kpt. Paweł Piwowarczyk.
 • aspiranci:
 • na stopień starszego aspiranta – asp. Grzegorz Zaręba.
 • na stopień aspiranta – mł. asp. Radosław Stasiak.

Wyższe stopnie służbowe podoficerskie otrzymali:

 • na stopień starszego ogniomistrza – ogn. Mariusz Sławiński.
 • na stopień ogniomistrza:  mł. ogn. Piotr Karpiński, mł. ogn Sławomir Linowski.
 • na stopień młodszego ogniomistrza: st. sekc. Radosław Stasiak, st. sekc. Waldemar Szałwiński.
 • na stopień starszego sekcyjnego: sekc. Michał Dzięgielewski.
 • na stopień sekcyjnego: st. str. Piotr Mirecki, st. str. Marek Dudek.

Wyższe stopnie służbowe na starszego strażaka: str. Katarzyna Banach, str. Paweł Wawrocki, str. Arkadiusz Nowakowski, str. Krzysztof Dywal, str. Kamil Zieliński.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu otrzymała wyróżnienie „Promazovia” przyznawane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. W imieniu Marszałka wyróżnienie wręczył Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomasz Kominek. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bogdan Misztal oraz Wicestarosta Juliusz Gorzkoś wręczyli Komendzie tytuł „Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego”. 

Złożono również podziękowania Darczyńcom m.in. Władzom Samorządowym Powiatu Sierpeckiego, służbom i podmiotom ratowniczym, urzędom, placówkom, szkołom oraz przedstawicielom sierpeckiej przedsiębiorczości za wsparcie, długoletnią przyjaźń i bezinteresowną pomoc oraz wkład w rozwój ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu sierpeckiego w ostatnim ćwierćwieczu.

Inf. Starostwo Powiatowe w Sierpcu

 

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpgDSC_0386.JPGDSC_0387.JPGDSC_0388.JPGDSC_0389.JPGDSC_0390.JPGDSC_0394.JPGDSC_0395.JPGDSC_0396.JPGDSC_0397.JPGDSC_0398.JPGDSC_0399.JPGDSC_0401.JPGDSC_0406.JPGDSC_0407.JPGDSC_0408.JPGDSC_0415.JPGDSC_0418.JPGDSC_0422.JPGDSC_0423.JPGDSC_0424.JPGDSC_0427.JPGDSC_0428.JPGDSC_0429.JPGDSC_0433.JPGDSC_0435.JPGDSC_0436.JPG

 

 

 

 

 

 

 

W sobotę 6 maja 2017 w Sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki odbyły się IV Kasztelańskie Spotkania Folklorystyczne. Zespoły z różnych stron Polski przyjechały do Sierpca zaprezentować swoje umiejętności taneczne i wokalne a jednocześnie pokazać przepiękny  i bogaty polski folklor. Udział w przeglądzie wzięli:

1. Zespół Pieśni i Tańca TĘCZA z Radzikowa

2. Zespół Folklorystyczny MARYNIA  Wronki

3. Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Ludowy KODERKI  z Łowicza

4. Zespół Tańca Ludowego WŁODAWIACY  z Włodawy

5. Zespół Ludowy OŻAROWIACY  z Ożarowa Mazowieckiego

6. Zespół Tańca Polskiego z Józefowa

7. Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej TRAMBLANKA z Opoczna

8.Zespół Pieśni i Tańca STRZECHA z Raciborza

9.Zespół Tańca Ludowego ZAWIDZANIE  z Zawidza Kościelnego

10.Zespół Ludowy GŁOGOWIANIE z Głogowej

11.Ludowy Zespół Pieśni i Tańca SZCZAWIN KOŚCIELNY ze Szczawina Kościelnego

12. Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA z Sierpca

 

Po raz pierwszy Spotkania zostały objęte Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Sierpeckiego Pana  Jana  Laskowskiego oraz Burmistrza Miasta Sierpc Pana Jarosława Perzyńskiego, którzy ufundowali nagrody specjalne dla wybranych zespołów w dwóch kategoriach: dziecięcej i dorosłej.

 Zespoły zostały  ocenione przez profesjonalne jury: Pani Katarzyna Polak, instruktor tańca, choreograf i specjalista w tańcach  i folklorze łowickim. Pan Leonard Sobieraj, Instruktor tańca, choreograf, wieloletni tancerz zespołu PROMNI z Warszawy , obecnie Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Pan Andrzej Wojtas, ,muzyk , nauczyciel w szkole muzycznej, klarnecista przez wiele lat związany z  kapela Kasztelanki.

 Po obejrzeniu i wysłuchaniu 20 prezentacji tanecznych jury przyznało nagrody:

W kategorii dziecięcej:

I nagroda  dla zespołu KODERKI z Łowicza

II nagroda dla Zespołu Tańca Polskiego z Józefowa

III nagroda dla zespołu OŻAROWIACY z Ożarowa Mazowieckiego

Wyróżnienia :TRAMBLANKA z Opoczna  i WŁODAWIACY z Włodawy

Nagroda Starosty Powiatu Sierpeckiego dla KASZTELANKI z Sierpca

Nagroda Burmistrza Miasta Sierpc dla zespołu MARYNIA z Wronek

W kategorii dorosłej:

I nagroda dla zespołu TRAMBLANKA z Opoczna

II nagroda dla zespołu KODERKI  z Łowicza

III nagroda dla zespołu TĘCZA  z Radzikowa

Wyróżnienia: STRZECHA  z Raciborza i OŻAROWIACY z Ożarowa Mazowieckiego

Nagroda Starosty Powiatu Sierpeckiego dla zespołu GŁOGOWIANIE z Głogowej

Nagroda Burmistrza Miasta Sierpc dla zespołu SZCZAWIN KOŚCIELNY

Współorganizatorem przeglądu IV edycji było Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Artystycznego KASZTELANKA które postanowiło uhonorować nagrodą rzeczową dwa zespoły: WŁODAWIACY z Włodawy i ZAWIDZANIE z Zawidza Kościelnego.

Dziękujemy wszystkim zespołom za udział w przeglądzie i mamy nadzieje , że w V jubileuszowym przeglądzie zobaczymy jeszcze więcej zespołów i może więcej sierpeckiej publiczności będzie podziwiać nasz przepiękny folklor na scenie. Dziękujemy mediom: EXTRA Sierpc, Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc za piękne zdjęcia z imprezy. Zapraszamy za rok !  

zdj burmistrz 1.JPGzdj burmistrz 2.JPGzdj burmistrz 3.JPGzdj burmistrz 4.JPGzdj burmistrz 5.JPGzdj burmistrz 6.JPG

 

 

#ChceMiSie. 11 maja Dzień bez Śmiecenia. Segreguj Surowce.

11 maja to Dzień bez Śmiecenia. W tym roku obchodzony jest pod hasłem #ChceMiSie i zachęca do segregacji odpadów obalając od lat powtarzane na ten temat mity. Kampania przypada w wyjątkowym okresie – od lipca wchodzą w życie nowe zasady segregacji odpadów komunalnych, jednolite dla całego kraju.

Dzień ten obchodzony jest w Polsce już po raz 11. Podczas tegorocznej edycji Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. uczy przede wszystkim świadomej segregacji odpadów w gospodarstwach domowych. Nasze odpady to wartościowe surowce wtórne!
W Dniu bez Śmiecenia można wziąć udział na wiele sposobów. Przede wszystkim zachęcamy do odwiedzenia strony www.dzienbezsmiecenia.pl i przeczytania ciekawych informacji na temat segregowania odpadów. Ze strony będzie można pobrać specjalnie stworzoną na tę okazję kartkę elektroniczną, przesłać ją do swoich znajomych bądź udostępnić w mediach społecznościowych. Dużo będzie się działo także na fanpage akcji w serwisie Facebook. Przez cały maj publikować będziemy tam wiele ciekawych informacji, odbędą się konkursy. W dniach 8-12 maja spośród wszystkich osób, które zrobią sobie zdjęcie z nazwą akcji i udostępnią je z hashtagiem #ChceMiSie na swoich profilach - wybierzemy kilka i nagrodzimy. Tradycyjnie podczas Dnia bez Śmiecenia nie drukujemy ulotek, plakatów — tłumaczy Michał Mikołajczyk z firmy Rekopol, organizatora działań z okazji Dnia bez Śmiecenia. - W zamian, na stronie udostępniamy wiele materiałów edukacyjnych do pobrania i zachęcamy do zapoznania się z nimi. Ponadto wiele podmiotów w tym czasie organizuje wydarzenia edukacyjne promujące selektywną zbiórkę (katalog działań możliwych do podjęcia jest dostępny na: www.dzienbezsmiecenia.pl/edukacja/materialy-do-pobrania).

Polak produkuje 300 kg odpadów rocznie

Według GUS statystyczny Polak pozbywa się rocznie blisko 300 kg odpadów.Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku np. 56 opakowań szklanych, które można w pełni wykorzystać. Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwała zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-watowej żarówki przez 4 godziny. Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki PET, ustawione jedna na drugiej utworzyłoby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów. A z 35 butelek PET można wyprodukować świetną, ciepłą bluzę polarową. Energia zaoszczędzona poprzez ponowne przetworzenie jednej torby plastikowej pozwala np. przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówką. Recykling 1 tony makulatury ratuje aż 17 drzew. Stal i aluminium pochodzące z recyklingu opakowań metalowych mogą być przetwarzane praktycznie w nieskończoność.

Polacy wciąż ulegają mitom na temat segregacji odpadów

Wciąż jeszcze uczymy się właściwego postępowania z odpadami. — Z roku na rok jest coraz lepiej, ale wciąż jeszcze mamy wiele do zrobienia. Z naszych doświadczeń wynika, że często Polacy nie segregują odpadów, bo uważają, że to jest trudne, zajmuje dużo czasu, nie opłaca się i, w ogóle, nie ma sensu. Nasza świadomość, co można wyprodukować z odpadów też jest niska — ocenia Michał Mikołajczyk. Zmianę tego stanu rzeczy uważa za konieczną także i z tego powodu, że od 1 lipca zmieniają się zasady segregowania. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które wejdzie w życie od 1 lipca 2017 r., odpady będą zbierane w budynkach wielorodzinnych, domach jednorodzinnych, czy miejscach gdzie powstają odpady komunalne w podziale na cztery frakcje: papier do worka/pojemnika w kolorze niebieskim; metal, plastik, opakowania wielomateriałowe do worka/pojemnika w kolorze żółtym; szkło do worka/pojemnika w kolorze zielonym lub zielonym i białym; frakcja biodegradowalna do worka/pojemnika brązowego. Wg danych ministerstwa środowiska w 1,4 tys. gmin w Polsce, które teraz segregują odpady, obowiązuje podział na cztery frakcje bądź więcej, w blisko 440 samorządach odpady zbierane są na podstawie trzech frakcji – szkło i papier, odpady zmieszane, pozostałe suche, a na terenie ponad 180, śmieci zbierane są w podziale tylko na dwie frakcje: suche i mokre. Tymczasem, zgodnie z wymogami UE, w 2020 r. powinniśmy uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. W perspektywie 2030 r. ten poziom powinien wzrosnąć do aż 65 proc. Obecnie przetwarzamy tylko 26 proc. odpadów, a roczny progres wynosi jedynie 0,7 proc. Michał Mikołajczyk wskazuje, że jedną z ważnych przeszkód w poprawie tego stanu rzeczy jest zbyt niski poziom świadomości ekologicznej społeczeństwa – w tym uleganie mitom na temat selekcji odpadów. Oto te najpowszechniejsze. 

Segregowanie jest bez sensu 

Ten pogląd jest prawdziwy tylko wtedy, gdy odpady trafią w całości na wysypisko. Posegregowane zmieniają się w wartościowe (i pożądane) surowce wtórne. Rozejrzyjmy się dookoła a dostrzeżemy mnóstwo rzeczy wyprodukowanych z przetworzonych odpadów: zabawki, drzwi, ubrania, meble. Przy wykorzystaniu surowców wtórnych można wyprodukować niemal wszystko.

Segregowanie jest trudne 

To nieprawda. Wystarczy kilka dni, aby segregowanie weszło w krew. Musimy tylko pamiętać, do którego z kolorowych pojemników lub worków wrzucać to, co już jest niepotrzebne. Nie jest to trudne, a od 1 lipca będzie jeszcze łatwiejsze i ujednolicone w całym kraju. I tak: do zielonego pojemnika będziemy wrzucać szkło (bądź do zielonego i białego), do niebieskiego – papier, do żółtego – metale i plastik oraz opakowania wielomateriałowe, a do brązowego – odpady biodegradowalne.

Segregowanie pochłania wiele czasu i wymaga dużo miejsca 

Absolutnie nie! Kiedy zaczniemy segregować odpady przekonamy się, że to odruch. Tak samo jak np. zgniatanie plastikowych pojemników i butelek. Od razu zauważymy ile miejsca można w ten sposób zaoszczędzić. Najprościej jest jednorazowo zainwestować w dopasowane do konkretnej szafki pojemniki, ale nie ma takiej konieczności. Możemy do segregacji wykorzystać reklamówki, worki lub choćby niepotrzebne kartony. W każdym razie wszystko zmieści się pod kuchennym zlewem. 

Segregowanie się nie opłaca

Opłaca się i to wszystkim! Segregowanie to ogromny zysk dla środowiska naturalnego. Stos gazet o wysokości 125 cm pozwała uratować sześciometrową sosnę, a recykling tony makulatury oszczędza aż 17 drzew. I tak jest ze wszystkim: przerabiając plastik oszczędzamy ropę naftową, przetapiając stalowe puszki – rudy żelaza, a aluminiowe – boksyt.  Szklane opakowania można np. poddać recyklingowi w 100 proc. To samo dotyczy stalowych i aluminiowych puszek. Aluminium można przy tym wykorzystywać praktycznie w nieskończoność. A plastik? Z 450 plastikowych butelek po płynach do prania można zrobić np. trzyosobową ławkę ogrodową, a z 35 butelek PET po napojach – bluzę polarową.

Trzeba myć opakowania przed wyrzuceniem

To chyba najpowszechniejszy mit. A prawda jest taka, że nie ma konieczności mycia opakowań przed segregowaniem. Znacznie lepiej zrobią to w sortowniach i zakładach przetwarzania. Trzeba tylko wylać z wyrzucanego opakowania resztki płynu i opróżnić je z innych, stałych resztek. 

11 maja Dzień bez Śmiecenia #ChceMiSie Bądź z nami 11 maja!

Dowiedz się więcej na: www.dzienbezsmiecenia.pl oraz

www.facebook.com/dzienbezsmiecenia.

Więcej informacji:

Anna Kamińska

Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

+ 22 550 09 78

 

 

 

Pogoda podczas tegorocznej majówki nie rozpieszczała. Chłodna, deszczowa i czasami wietrzna aura wypełniła pierwsze dni maja. Nie zdołała jednak odstraszyć miłośników mazowieckiego folkloru. Od 30 kwietnia do 7 maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało dla nich kilka imprez plenerowych prezentujących obyczajowość ludności wiejskiej zamieszkującej Mazowsze od końca  XIX do połowy XX wieku. Różnorodne pokazy wiejskich zajęć codziennych, koncerty zespołów ludowych i orkiestr dętych, rodzinne konkursy z nagrodami czy atrakcje konne nie pozostawiały miejsca na nudę, skutecznie rozpraszając chmury.

W ostatnim dniu kwietnia odbyła się pierwsza w tym roku impreza z cyklu Niedziela w skansenie. Wydarzenie służy ukazaniu zajęć codziennych i tradycji chłopskich. Dzięki pokazom papieroplastyki, ubijania masła czy ręcznego prania i maglowania bielizny zwiedzający mają okazję lepiej poznać życie na dawnej wsi. Mogą też przyjrzeć się zanikającym rzemiosłom dzięki wizytom w kuźni, w warsztacie szewca i prezentacjom wyplatania wiklinowych koszy. 1 i 3 maja Muzeum zaprosiło zwiedzających na dwie wiosenne imprezy plenerowe pod wspólnym tytułem Majówka w skansenie. W zagrodach chłopskich i na przylegających do nich polach czekały na turystów pokazy prac codziennych i obrzędów związanych z okresem wiosennym – przędzenie owczej wełny na kołowrotku, prasowanie żelazkiem na duszę, wycinanie firanek z papieru, powroźnictwa, sianie lnu siewnikiem, konnego bronowania i sadzenia ziemniaków. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy w strojach z początku XX wieku pokazywała codzienność różnych warstw społecznych zamieszkujących polską wieś przed stu laty. Również dla dzieci przygotowano wiele atrakcji. W wiejskiej izbie lekcyjnej uczestniczyły w lekcjach kaligrafii oraz warsztatach wykonywania kokard narodowych, w jednej z zagród poznawały gry i zabawy swoich dziadków a w stodole młynarza brały udział w pokazach „Jak to ze zbożem było?”, ucząc się pracy przy żarnach, młócenia cepami i odwiewania ziarna. Kontynuację przygody z folklorem mazowieckim stanowiła wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowana  we wnętrzach chałup chłopskich. Dla turystów spacer po muzealnej wsi i udział w pokazach obrzędowości stanowił doskonałą okazję do wspomnień i lepszego poznania życia na ludności chłopskiej. Muzealna scena rozbrzmiewała dźwiękami muzyki ludowej oraz współczesnymi aranżacjami utworów patriotycznych i znanych standardów muzyki rozrywkowej. 1 maja na scenie wystąpiła Kapela Ludowa Mazowszanie z Wołomina w repertuarze obejmującym melodie ludowe z różnych regionów Polski a zaczerpnięte z dzieł Oskara Kolberga. Atmosferę wiejskiej zabawy znakomicie tworzyła Kapela Pana Jacka z Białyszewa, która umilała turystom czas także podczas następnych dni Wielkiej Majówki w skansenie. 3 maja w strojach galowych zaprezentowały się Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Zawidza Kościelnego oraz  Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca wraz z grupą marżoretek.  Polana przed amfiteatrem była miejscem zmagań rodzin w nietypowych, bo zaczerpniętych z wiejskiej  tradycji, konkursach z nagrodami. Uczestnicy musieli m.in. pokonywać tor przeszkód z nosidłami do wody, ręcznie oddzielać ziarno od plew, czy poszukiwać ukrytych w trawie jaj, kierując się tylko podpowiedziami najbliższych. Na kiermaszach produktów regionalnych i rękodzieła znaleźć można było szeroki wybór pieczywa, miodów, naturalnych przypraw i wytworów rzemiosła oraz barwne ozdoby.

                Mazowiecka kuchnia tradycyjna jest nie tylko bardzo smaczna, ale także w różnorodna. O jej bogactwie można się najłatwiej przekonać przeglądając zakurzone babcine książki kucharskie. To właśnie kulinariom poświęcona została odbywająca się 7 maja impreza plenerowa Gotowanie na polanie. Jednym z jej najważniejszych elementów był konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką”. W rywalizacji wzięli udział zarówno profesjonalni producenci żywności regionalnej i kucharze, jak i gospodynie korzystające z przepisów odziedziczonych po babkach. Zgłoszone dania zostały ocenione w 6 kategoriach: zupa, danie jarskie, potrawa mięsna, przekąska, deser i napój. Wyboru najsmaczniejszych propozycji dokonała komisja konkursowa, w skład której weszli również wyłonieni na drodze losowania zwiedzający. Ocenie podlegał nie tylko smak, ale też sposób podania. Decyzją sędziów nagrodzeni zostali następujący twórcy:

 • w kategorii „Zupa” – potrawa z numerem 7, „Zupa borowikowa” przygotowana przez „Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne U. Tomaszewska, I. Wierzbicka”
 • w kategorii „Danie jarskie” – potrawa z numerem 2, „Ser podpuszczkowy wędzony z kozieradką” przygotowany przez Krystynę Długokęcką
 • w kategorii „Potrawa mięsna” – potrawa z numerem 5, „Dziczyzna w sosie własnym” przygotowana z przez Koło Gospodyń Wiejskich Rycharcice
 • w kategorii „Przekąska” – potrawa z numerem 4, „Kiełbasa swojska” przygotowana przez „Tradycyjne jadło” Mirosława Wilk
 • w kategorii „Deser” – potrawa z numerem 3, „Sernik tradycyjny” przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Łęczanki
 • w kategorii „Napój” – propozycja z numerem 7, „Nalewka z pędów sosny”, przygotowana przez Agnieszkę Samsel

Zwycięzcy otrzymali artykuły gospodarstwa domowego i pamiątkowe dyplomy. Na muzealnej scenie Regionalny Zespół Pieśni i Tańca SANNIKI przygotował widowisko przybliżające tańce i pieśni ludowe z regionu Mazowsza Starego. We dworze szlacheckim zwiedzający posłuchać mogli koncertów fortepianowych w wykonaniu Mateusza Motylewskiego, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sierpcu. O godzinie 14.00 w kościele z Drążdżewa odprawiona została uroczysta msza święta w intencji uczestników imprezy. Dla turystów przygotowano także wiele pokazów związanych z kuchnią mazowiecką. W olejarni przyjrzeć się mogli procesowi tłoczenia oleju. W jednej z zagród ubijali masło w kierzance, by posmakować go potem na świeżym chlebie. Czekała też na nich prezentacja gotowania prawdziwego kompotu wraz z degustacją.

Majówka w skansenie dobiegła końca, pozostawiając niemało wspomnień i ciekawych opowieści. Dla ponad 5900 osób, które odwiedziły w pierwszych dniach maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wizyta stała się wyjątkowym przeżyciem. A tych, którzy jeszcze do Muzeum nie zawitali wypada tylko zaprosić na kolejne imprezy plenerowe. W pierwszą niedzielę czerwca  wspólnie świętować będziemy Dzień Dziecka w skansenie. Wiele zabawy dla całej rodziny i nietypowe spotkania z folklorem Mazowsza są chyba najlepszą rekomendacją. 9 czerwca natomiast zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 6–13 lat do udziału w konkursie plastycznym „Barwy natury, barwy wsi. Ochrona rodzimych gatunków roślin w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”. Zadaniem uczestników będzie wykonanie rysunku przedstawiającego fragment ekspozycji ze szczególnym uwzględnieniem otaczającej ją przyrody. Na uczestników konkursu będą czekały bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Więcej informacji na temat wydarzeń i inicjatyw przygotowywanych przez MWM znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na facebookowym profilu. Zapraszamy

Jarosław Asztemborski

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

Fot. D Krzeniak 093 GP_2017.jpgFot. D Krzeniak 25 1maj 2017 gazeta.jpgFot. D Krzeniak 35 1maj 2017 gazeta.jpgFot. D Krzeniak 139 GP_2017.jpgFot. D Krzeniak 254 GP_2017.jpgFot. D Krzeniak 605 Majwka_2017.jpg

 

 

Na podstawie art. 20 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym

(Dz.U. z 2016r. poz.446 z późn.zm.)

zwołuję na  17 maja 2017r. (środa), na godz. 10.00

XXXVIII Sesję Rady Miejskiej Sierpca,

która odbędzie się w sali konferencyjnej

Urzędu Miejskiego w Sierpcu, ul. Piastowska 11a.

 

Porządek  dzienny  obrad:

 1. Otwarcie  i stwierdzenie  prawomocności obrad.
 2. Przyjęcie dziennego porządku obrad.
 3. Przyjęcie protokołów z XXXV,  XXXVI  i  XXXVII  sesji RM.
 4. Informacje i komunikaty przewodniczącego Rady i przewodniczących Komisji.
 5. Informacja Burmistrza o pracy między sesjami.
 6. Interpelacje i zapytania radnych.
 7. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
 8. Uchwała RM  wsprzyjęcia Regulaminu przyznawania wyróżnień przez Radę Miejską  Sierpca na rzecz osób zasłużonych dla Miasta Sierpca.
 9. Uchwała RM ws przyznania medalu „Zasłużony dla Miasta Sierpca”.
 10. Uchwała RM ws rozpatrzenia skargi na dyrektora MOPS.
 11. Uchwała RM ws nadania nazwy nowo powstałym ulicom (na osiedlu nr 1 i  nr 6).
 12. Uchwała RM ws sprzedaży nieruchomości niezabudowanej przy ul. Dobrawy w drodze przetargu ustnego ograniczonego.
 13. Uchwała RM ws uchylenia Uchwały RM nr 58/VIII/2003 z dnia 25.06.2003r. ws zatwierdzenia regulaminu Cmentarza Komunalnego w Sierpcu.
 14. Uchwała RM ws ustalenia wysokości opłat za korzystanie z obiektu użyteczności publicznej – Cmentarza Komunalnego w Sierpcu.
 15. Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Miasta Sierpca z Organizacjami Pozarządowymi oraz Podmiotami Prowadzącymi Działalność Pożytku Publicznego w 2016r.
 16. Sprawy rożne.
 17. Komunikaty.
 18. Zakończenie obrad.

/-/ Jerzy Stachurski                  
Przewodniczący Rady Miejskiej