W czwartek ( 16 lutego br.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sierpcu odbyło się spotkanie z artystą wizualnym Panem Danielem Rycharskim. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczył Burmistrz Miasta, Pan Jarosław Perzyński oraz jego Zastępca, Pani Ewa Leszczyńska.

Spotkanie było niesamowitą okazją do zapoznania się z dziełami nietuzinkowego artysty. Sylwetkę Pana Daniela przedstawiła Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Pani Monika Stańczak.

Dalszą częścią spotkania była prezentacja własna artysty. Opowiadał o tworzeniu instalacji wizualno-artystycznych umieszczonych w przestrzeni wsi oraz o swoim unikatowym stylu, czyli dziedzinie sztuki o nazwie site-specific, która obejmuje dzieła stworzone z myślą o funkcjonowaniu w ściśle określonym miejscu. Dla Pana Daniela miejscem takim jest Kurówko, mała niepozorna wieś niedaleko Sierpca, o której zrobiło się głośno właśnie w kontekście jego twórczości. A zaczęło się od muralu przedstawiającego zwierzę-hybrydę namalowanego na budynku należącym do jego dziadków. Po pewnym czasie, w odpowiedzi na prośby sąsiadów, fantastyczne zwierzęta pojawiły się na ścianach ich domów, stodół i innych budynków gospodarczych.

 

Niedługo potem udostępniono także kolejne instalacje jego autorstwa - między innymi "Galeria Kapliczka", czy "Pomnik Chłopa". W rezultacie w stosunku do jego twórczości zaczęto używać pojęcia wiejski street art, gdyż swoje działania artystyczne umiejscowił w przestrzeni wsi. Wybór ten spowodowany jest nie tylko sentymentem do domu rodzinnego, ale przede wszystkim z chęcią propagowania kultury wśród osób, które mają do niej utrudniony dostęp.

Jego działania przełamujące stereotypowe myślenie na temat sztuki w przestrzeni publicznej zostały docenione nie tylko w regionie:

- w 2012 roku dziennikarze radiowej Trójki przyznali mu honorowy tytuł „Kulturysta Roku”, Jest to tytuł, który wbrew pozorom nie jest związany z tężyzną fizyczną, lecz właśnie z krzewieniem kultury.

- w minionym roku został laureatem prestiżowych „Paszportów Polityki” w kategorii Sztuki wizualne. Jest to wyróżnienie przyznawane młodym ludziom, artystom, którzy swoją działalnością kształtują polską kulturę.

Krótką relację z tego wydarzenia będzie można zobaczyć w niedzielnym wydaniu programu „Dzień dobry TVN”. 

 

Fot. Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc

01.JPG02.JPG03.JPG04.JPG05.JPG06.JPG07.JPG08.JPG09.JPG10.JPG11.JPG12.JPG13.JPG14.JPG15.JPG16.JPG17.JPG18.JPG19.JPG