Nocą w Bibliotece…

„Ciemno już, zgasły wszystkie światła, ciemno już, noc nadchodzi głucha” głosi pewna piosenka. Jednak w sobotę 3 czerwca w budynku Biblioteki z pewnością nie było ani cicho ani sennie. 

W tym roku sierpecka książnica po raz pierwszy włączyła się do „Nocy Bibliotek”, ogólnopolskiej wieczorno-nocnej akcji w niekonwencjonalny sposób promującej czytanie i biblioteki jako instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.

Tego wieczoru zarówno nasi czytelnicy, jak i osoby, które wcześniej nie zaglądały do biblioteki mieli niepowtarzalną okazję ujrzeć Bibliotekę w innym świetle - nie tylko jako miejsce, gdzie można wypożyczyć książki, ale również jako miejsce, w którym można się świetnie bawić. Hasłem przewodnim „Nocy w Bibliotece” było: „Z książką przez wieki w zakamarkach biblioteki” i zgodnie z nim zaprosiliśmy Państwa do podróży w czasie i przestrzeni.

Tuż po wejściu do budynku uczestnicy zabawy byli witani przez przewodnika, który prowadził ich po tajemniczym świecie książek i bibliotek. Pierwszym przystankiem, który odwiedzili nasi podróżnicy w czasie była starożytność, gdzie zastali dwie egipskie księżniczki. To właśnie one wprowadziły wszystkich w początki pisma począwszy od pisma obrazkowego i klinowego po hieroglify. Zdobyte umiejętności uczestnicy mogli od razu wykorzystać, własnoręcznie zapisując gliniane tabliczki. Niezwykle łaskawe księżniczki pozwoliły także uwiecznić swoje portrety, po czym zmęczone wrażeniami pożegnały gości.

Następnie przewodnicy poprowadzili wszystkich do średniowiecznego skryptorium, miejsca, gdzie mnisi przepisywali księgi. Gości przywitali dwaj bracia zakonni, którzy korzystając z okazji wyjazdu opata złamali zakaz „sacrum silentium” i opowiedzieli o tajnikach swojej pracy. Dzięki nim uczestnicy dowiedzieli się o tym, z czego wyrabiane były średniowieczne kodeksy, czym i na czym pisano. Udowodnili również, że powiedzenie „czytać od deski do deski” nie wzięło się znikąd. Braciszkowie pozwolili gościom spróbować swoich sił w pisaniu gęsim piórem a także w trudnej sztuce iluminacji, czyli zdobnictwa ksiąg za pomocą efektów malarskich. Uczestnicy z chęcią zostaliby w skryptorium dłużej, niestety wieść o rychłym powrocie opata skłoniła ich do pożegnania się z sympatycznymi mnichami.

Kolejnym przystankiem na drodze ewolucji książki były czasy wynalezienia druku. Za osobę odpowiedzialną za ten wiekopomny wynalazek uważa się Jana Gutenberga i to właśnie on wraz z żoną przywitał gości w swojej pracowni. Państwo Gutenberg opowiedzieli nie tylko o druku i pierwszych wydrukowanych książkach. Pokazali także ciekawostki ze zbiorów Biblioteki oraz książki pisane alfabetem Braille’a i plansze dla osób niewidomych pożyczone z Książnicy Płockiej. Uwagę gości przyciągnęły także maszyny do pisania. Dla najmłodszych były one nie lada osobliwością, dla starszych miłym wspomnieniem. Jedni i drudzy z przyjemnością uderzali w klawisze, obserwując jak na kartce pojawiają się kolejne litery. Kończąc tę wizytę każdy z odwiedzających mógł zasiąść na tronie zbudowanym z książek i przywdziewając koronę poczuć się jak prawdziwy władca książek. Na dowód swojej koronacji każdy panujący mógł zrobić sobie zdjęcie.

Przewodnicy prowadząc podróżników po stromej ścieżce wiedzy na samą górę opowiedzieli, jak to w niektórych czasach niektóre książki uważano za zakazane, zabraniano ich czytać a nawet palono je. Dlatego kolejnych etapem naszej wędrówki w czasie była Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, w której odbyły się tajne komplety, czyli nauczanie prowadzone w formie nielegalnych zajęć organizowanych poza szkołą lub uczelnią w czasie okupacji. Prezentacja poświęcona była działającym w konspiracji nauczycielom i edukacji na ziemi sierpeckiej w czasie II wojny światowej. Jednak zanim uczestnicy zostali wpuszczeni do „sali lekcyjnej” musieli podać hasło testujące ich wiedzę. W przypadku złej odpowiedzi pilnujący drzwi żołnierz AK miał rozkaz strzelać bez ostrzeżenia ;-) Na szczęście obyło się bez ofiar, a wszyscy goście mogli uczestniczyć w zajęciach.

Na tym wędrówka „Z książką przez wieki w zakamarkach biblioteki” się kończyła. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Monika Stańczak oraz dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc Michał Weber podziękowali wszystkim grupom uczestników za wspólnie spędzony czas i zapewnili, że impreza za rok będzie kontynuowana. Mamy nadzieję, że takie spotkania, będą zachętą do odwiedzania obu instytucji i sięgania po ich zbiory.

 

Anna Szczepkowska

 

PS. Serdecznie dziękujemy księżom z Kościoła Szkolnego za użyczenie naszym mnichom strojów, co by nadzy i bosi nie witali naszych gości oraz uczniom Ekonomika za uwiecznienie imprezy na zdjęciach.

 

1.JPG2.JPG3.JPG6.JPG14.JPG16.JPG17.JPG18.JPG19.JPG22.JPG24.JPG26b.JPG28.JPG31.JPG33.JPG35.JPG36.JPG36b.JPG37.JPG41.JPG42.JPG43.JPG44.JPG