Muzeum wsi mazowieckiej zachęca do spędzenia wakacji w sposób nietypowy, bo na ludowo.

Od początku lipca do końca sierpnia w skansenie odbywać się będą pokazy i warsztaty przybliżające codzienne zajęcia, sztukę i obyczajowość mazowieckiej wsi. Uczestnicy zajęć zapoznają się z dawnymi zawodami, tradycjami i nauczą posługiwać przedmiotami używanymi niegdyś na co dzień.

Od wtorku do soboty w ramach programu „Lato w skansenie” w muzealnej sali edukacyjnej młodsi i starsi odkrywcy folkloru odwiedzą barwny świat ludowych wycinanek, odkryją tajemnice warsztatu tkackiego, stworzą własne dzieła sztuki na szkle, zajrzą do ula, dowiedzą w co bawiono się przed 100 laty, a także wezmą udział w pokazach wykonywania kwiatów z bibuły. Zajęcia prowadzone są dla dowolnej liczby uczestników. Może w nich uczestniczyć osoby w wieku od 6 do 106 lat. Dzieci do 12 lat mogą muszą być pod opieką osoby pełnoletniej. Opiekun nie ponosi odpłatności za udział, jeśli tylko pomaga dzieciom. Po zajęciach uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem ekspozycji muzealnej. We wnętrzach chałup chłopskich i dworu szlacheckiego przygotowana została wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” przybliżająca bogactwo zwyczajów, obrzędów i prac ludności wiejskiej z początku XX wieku. To znakomita okazja do wyciszenia się i wsłuchania w rytm życia zapomnianej wsi. Chłopskie izby sprawiające wrażenie jakby ich mieszkańcy dopiero przed chwilą odeszli od stołu oraz biegnąca między zagrodami droga otoczona wierzbami, polami, sadami i ogrodami tworzy niezapomnianą atmosferę tego miejsca. Chętni mogą poznawać ją z siedzenia bryczki zaprzężonej w konie, a także skorzystać z przejażdżki w siodle po padoku.

Pełen program zajęć wraz z cennikiem zamieszczony jest na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku. Udział w wakacyjnych zajęciach edukacyjnych to nie tylko doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu, ale także fascynująca lekcja folkloru i możliwość bezpośredniego uczestnictwa w dawnych zwyczajach. Serdecznie zachęcamy do udziału, bo w skansenie nie sposób się nudzić.

Jarosław Asztemborski

DSC_0281.JPGDSC_2772.jpgDSC_5364.jpgDSC_8764.JPG