„Kiedy śmieje się dziecko,

Śmieje się cały świat”

Janusz Korczak

 

      W pierwszą sobotę czerwca, dokładnie w Dniu Dziecka Szkoła Podstawowa nr 3 wspólnie z Zarządem Osiedla nr 2 zorganizowała po raz piąty Festyn Rodzinny.

      Na tej niezwykłej imprezie plenerowej panowała od początku do końca radosna atmosfera zabawy, ponieważ organizatorzy bardzo się postarali i  zaproponowali moc atrakcji, aby wywołać promienne uśmiechy na twarzach dzieci w dniu ich świata oraz na twarzach członków ich rodzin i wszystkich uczestników.

    Na początku pani dyrektor Ewa Rycharska przywitała zebranych, złożyła serdeczne życzenia dzieciom, a potem oficjalnie powitała gości, którzy zaszczycili festyn swoją obecnością, byli to: pan burmistrz Jarosław Perzyński, pan wiceburmistrz Piotr Nowakowski, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury  UM pan Marek Zdrojewski, radna RM pani Barbara Gil, przewodnicząca Zarządu Osiedla nr 2 pani Maria Olejniczak, oraz członkowie tegoż zarządu w osobach – pani Grażyny Kowalskiej, pana Jarosława Żmijewskiego, pana Grzegorza Dybowskiego. Pani dyrektor nie zapomniała także o powitaniu naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. Następnie wystąpił pan burmistrz, którzy życzył zgromadzonym wspaniałej zabawy, a dzieciom niezapomnianych przeżyć.

    W dalszej kolejności zaprezentowały się szkolne talenty. Wystąpiło kilkunastu młodych artystów, którzy zaproponowali widzom skomplikowane i bardzo zróżnicowane popisy taneczne, wokalne i instrumentalne. Uzdolnieni uczniowie wykonali solo utwory na skrzypcach (Kaja Domańska), akordeonie

(Maks Żmijewski) i saksofonie (Kamil Ulicki). Można było podziwiać  wdzięcznie tańczący zespół dziewczynek z grupy przedszkolnej Ob w słodkich, różowych strojach. Był też taniec nowoczesny, który zaprezentowały Ania Nowicka i Wiktoria Kostrzewa. Popisy taneczne zakończył występ dziewcząt z klasy VIIIc - „Only girl” w składzie: Marta Włoczewska, Amelia Kossowska, Patrycja Rama, Aleksandra Kowalska. Niestety dziewczęta swój oryginalny układ choreograficzny zaprezentowały po raz ostatni jako uczennice naszej szkoły. Wzruszające okazały się piosenki w wykonaniu następujących solistek: Ani Żendarskiej i  Gabrysi Nyklas.  Całość prowadziła przewodnicząca SU Dagmara Żendarska.

   W programie artystycznym wzięły udział dwie pary taneczne z zaprzyjaźnionej z „Trójką” szkoły tańca „Art Dance” pana Adriana Kowalskiego – uczennica naszej szkoły Weronika Rutkowska z partnerem Kacprem Raniszewskim i uczeń naszej szkoły Krystian Telesiewicz z partnerką Kingą Gutowską. W pięknych, profesjonalnych strojach zaprezentowały różne tańce latynoamerykańskie. Zebranym w szczególności spodobała się cha-cha oraz rumba. Występy szkolnych talentów zakończono mocnym akcentem. Pod batutą pana Michała Głowackiego - Kapelmistrza Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Sierpcu -  po raz pierwszy wystąpiło publicznie jedenaścioro członków tej orkiestry i jednocześnie uczniów naszej szkoły. Brawurowo wykonali utwory pod tytułem    „Piraci z Karaibów” i „Happy Marcing Band”.

   Na festyn przybyli także panowie strażacy czerwonym wozem strażackim, który można było oglądać oraz motocykliści z klubu „Szlif”. Wjazdy wszystkich maszyn okazały się niezwykle efektowne i hałaśliwe, a przecież takie efekty dzieciom podobają się najbardziej.

   Oprócz wrażeń duchowym organizatorzy zadbali także o coś dla ciała. Non stop panie kucharki serwowały grochówkę, kiełbaski, herbatkę i kawę. Na deser były przepyszne i bardzo różnorodne ciasta przygotowane przez rodziców z poszczególnych klas oraz soczki i oczywiście wata cukrowa.

    Uczestnikom festynu zaproponowano najróżniejsze atrakcje i  konkurencje sportowo-rekreacyjne na wesoło:

- mierzenie ciśnienia

- pokaz ratownictwa medycznego przez zaprzyjaźnionych uczniów z Leonium

- bajkowy zamek

-  wielka, kolorowa, dmuchana zjeżdżalnia

- malowanie twarzy, zwierzątka z balonów

- zespołowe przeciąganie liny

- wyścigi w workach

- rzuty do ruchomego celu piłką na rzep

- rodzinne rzuty piłką do kosza

Po raz pierwszy pojawiły się: magiczne bańki, żonglowanie talerzami oraz balansowanie z użyciem drążka. Zorganizowano także turniej piłki nożnej oraz pokazowy mecz piłki ręcznej. Uczestnicy mogli też wziąć udział w warsztatach garncarstwa, które prowadził pan Grzegorz Dybowski oraz warsztatach wikliniarstwa pod okiem pana Wojciecha Solki

    W dalszej kolejności przybyłych na imprezę zaproszono na dużą salę gimnastyczną. Tu odbyła się premiera baśni pod tytułem „Współczesna Śpiąca Królewna”, którą przygotowali rodzice naszych uczniów tworzących grupę teatralną – „Wesołe Mamy plus Jeden” oraz uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Joanny Guzowskiej i pani Elżbiety Szczepańskiej. Widzów zachwyciła pałacowa scenografia, cudowne stroje, ale przede wszystkich brawurowa gra aktorów, oprawa muzyczna i efekty specjalne, np. wjazd królewicza na hulajnodze. Podczas finału do wspólnej  zabawy aktorzy zaprosili milusińskich, którzy szybko odnaleźli się na scenie. Oczywiście wszystkim wykonawcom dyrekcja serdecznie podziękowała za tak oryginalną inicjatywę i wręczyła kolorowe, imienne dyplomy. 

   Festyn to nie tylko zabawa, ale również okazja do wsparcia tych najbardziej potrzebujących. Temu celowi służyła przygotowana z wielkim rozmachem loteria fantowa na „Adopcję serca” oraz zbiórka funduszy „Dla Filipka”.

       W przygotowanie powyższych atrakcji zaangażowało się całe grono pedagogiczne, dyrekcja,  pracownicy administracji i obsługi.

      Wszystkim organizatorom należy pogratulować tak udanego przedsięwzięcia. W tym miejscu warto wymienić sponsorów. Były nimi następujące osoby: pan burmistrz miasta Sierpca Jarosław Perzyński, pan wiceburmistrz Piotr Nowakowski, pan Zbigniew Długokęcki, pani Aneta Kopycińska ( firma handlowo-usługowa „Munters”), państwo Lilia i Mirosław Nadratowscy ( firma Staropolska Strzecha), pan Jarosław Motylewski ( firma rzeźniczo wędliniarska). Z rąk pani dyrektor Ewy Rycharskiej wszyscy sponsorzy otrzymali stosowne podziękowania w formie pamiątkowych dyplomów. 

       Przekrój wiekowy uczestników festynu był bardzo szeroki, począwszy od rodziców z niemowlętami w wózeczkach, a skończywszy na dumnych babciach i dziadkach, którzy przyszli ze swoimi wnukami.

    Uczestnikom i organizatorom zabawy czas umilała muzyka taneczna w wykonaniu zespołu „Takt”.

    Organizatorzy - Szkoła Podstawowa nr 3 i Zarząd Osiedla nr 2 -  mają nadzieję, że główne cele festynu, czyli integracja społeczności nauczycieli, uczniów,  rodziców  i zacieśnianie więzi rodzinnych zostały osiągnięte. Dobrej zabawie sprzyjała nawet aura, która ostatnio bywała kapryśna.

 

Do zobaczenia za rok!!!