Mobilność w Le Lamentin  – urokliwym mieście na Martynice - to już czwarte spotkanie uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu z rodziną Erasmus+.

W spotkaniu wzięło udział 5 uczniów: Zuzia Łobińska, Julia Grzelecka, Kamil Perzyński, Bartek Lewandowski i Kajtek Żmijewski

Mobilność w College Edouard Glissant  dotyczyła zajęć prowadzonych metodą Personalisation – metodą skupiającą się na integralności osoby, uwzględniając indywidualne potrzeby jednostki, ale się do nich nie ograniczając. Personalizacja w szkole przekracza ramy treści i zadania indywidualnego doboru metod i technik wykorzystywanych w nauczaniu, ponieważ odnosi się do wymiaru osobowego w relacjach z innymi oraz możliwościach rozwoju ucznia poprzez wartości.

Nasza wielka wyprawa na Martynikę rozpoczęła się 2 lutego 2020 r. Po dość krótkim locie do Paryża, zmieniliśmy samolot i po ,,zaledwie’’ 9-godzinnej podróży znaleźliśmy się w małym ,,raju’’ na ziemi, gdzie temperatura powietrz wynosi ok. 30 stopni. Martynika to niewielka karaibska wyspa będąca departamentem zamorskim Francji.

W poniedziałkowy poranek zostaliśmy gorąco powitani przez całą radę pedagogiczną i uczniów, a także władze miasta w miejskim teatrze w Fort-de-France. Koordynator projektu Elise Cultier przywitała gorąco wszystkich gości.

Ważnym punktem  okazały się prezentacje dotyczące kraju, regionu i oczywiście szkoły poszczególnych partnerów przygotowane przez uczniów biorących udział w spotkaniu.

Mieliśmy również okazję zapoznać się z tradycyjną muzyką i tańcami na Martynice, a także sprawdzić swoje umiejętności w praktyce na scenie.

Kolejnego dnia zaproponowano nam wycieczkę do Sainte-Marie.

Naszą przygodę zaczęliśmy od pracy metodą Personalisation. Uczestnicy projektu, po krótkiej prezentacji mieli za zadanie wykonanie mat bambusowych. Nasi uczniowie dali sobie świetnie radę z nowym wyzwaniem!

Następnie odbyliśmy krótką wycieczkę kolejką w muzeum Saint-James.  

W środę uczestniczyliśmy zwiedzaliśmy Fort-de-France – stolicę Martyniki. Odbyły się krótkie zajęcia w domu Aime Cesaire, który był francuskim poetą i burmistrzem miasta. Zwiedziliśmy Katedrę Saint-Louis, a także bibliotekę Schoelchera. Ostatnim punktem naszej wycieczki był typowy targ, na którym można było odkryć przeróżne przyprawy, zioła i owoce. Skusiliśmy się też na lokalne soki, które były przepyszne.

Tego dnia odbyły się zajęcia na świeżym powietrzu prowadzone metodą Personalisation, w których uczestniczyli nasi uczniowie. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w grze w piłkę nożną. Wszyscy świetnie się bawili, a po skończonych zajęciach można było schłodzić się w potoku.

Piątek, to już ostatni dzień naszego spotkania na Martynice. Od rana wybraliśmy się na wycieczkę do nadmorskiego miasta Saint-Pierre, które uległo całkowitemu zniszczeniu w wyniku wybuchu wulkanu Montagne Pelée 8 maja 1902 r.

Po południu przedstawiono prezentacje i krótkie filmiki krajów partnerskich (Rumunia, Włochy, Turcja, Polska) na temat zajęć przeprowadzonych metodą Personalisation w swoim szkołach.

Po każdych przeprowadzonych zajęciach, uczestnicy dyskutowali na ich temat w aspekcie głównego zagadnienia projektu, tj. przeciwdziałaniu wykluczeniom. Podkreślono, iż uczniowie nabywali taką wiedzę i umiejętności, które z pewnością będą im niezbędne, aby prawidłowo funkcjonować w globalnym świecie. Wprowadzane strategie  i harmonijna współpraca dzieci, pozwoli im odnieść sukces w realnym świecie. Wszyscy uczestnicy projektu zgodnie podkreślili, iż zaobserwowano przykłady dobrych praktyk i innowacyjnych metod wprowadzanych w codzienne zadania i czynności dzięki metodzie Personalisation.

Podczas ostatniego spotkania podsumowano mobilność na Martynice na temat Personalisation, a także planowano działania kolejnej mobilności, która będzie miała miejsce  w  maju 2020 r. w Rumuni i  zostanie poświęcona tematowi – Project. Wręczyliśmy również naszym przyjaciołom ze szkół partnerskich (Turcja, Rumunia, Martynika, Sycylia) i włoskim rodzinom, u których mieszkali nasi uczniowie, upominki przekazane przez pana Jarosława Perzyńskiego-Burmistrza Miasta Sierpc. Oczywiście na zakończenie opracowano raport, a wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty.

Niedzielny wieczór okazał się bardzo smutny, nastąpił czas pożegnań, nie obyło się bez łez.  Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Podczas pobytu na Martynice mieliśmy okazję podziwiać piękno flory i fauny ,,małej Francji’’ w tropikach.

Tekst i zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu