1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”!

W preambule Ustawy o ustanowieniu tego dnia czytamy: „W hołdzie» Żołnierzom Wyklętym «- bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Sierpc także pamiętał o tych, którzy nie złożyli broni po 1945 roku. Oddaliśmy im hołd pod pomnikiem Armii Krajowej przy Szkole Podstawowej Nr 2 oraz pod pomnikiem szefa Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej i jednego z najbardziej zasłużonego żołnierza Armii Krajowej - generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, który 24 lutego 1953 roku został powieszony w mokotowskim więzieniu po sfingowanym procesie.

August Emil Fieldorf ps. „Nil” był pułkownikiem piechoty Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, generałem brygady Polskich Sił Zbrojnych, organizatorem i dowódcą Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, zastępcą Komendanta Głównego AK.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, a zostało ustanowione 3 lutego 2011 roku.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” - Lech Kaczyński

 

 

 

 

DSC_7751.JPGDSC_7761.JPGDSC_7763.JPGDSC_7766.JPGDSC_7769.JPGDSC_7778.JPGDSC_7780.JPGDSC_7781.JPG