W dniu 19 września odbyła się impreza plenerowa pn. „Festyn Patriotyczny – piknik rodzinny” zorganizowana przez Miasto Sierpc, Parafię św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu, Szkołę Podstawową nr 2 w Sierpcu, Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sierpcu oraz Miejską Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Sierpcu.

Partnerem wydarzenia było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Sierpeckie Partnerstwo oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu.

O godz. 12:00 odbyła się uroczysta Msza Święta w Kościele Szkolnym. Po jej zakończeniu parafianie przeszli z Kościoła na teren boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2. Po krótkim przywitaniu przybyłych gości przez prowadzącego imprezę - Pana Jarosława Żmijewskiego – Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki, rozpoczęto piknik rodzinny. Na przybyłych mieszkańców czekał szereg atrakcji – dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Głównym punktem imprezy była Rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Pułtuską Grupę Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty, Przegląd Orkiestr Dętych przygotowany przez Miejską Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Sierpcu oraz Przegląd Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu sierpeckiego. Do Przeglądu Kulinarnego „Sierpecki Smak” zgłosiło się 7 Kół Gospodyń Wiejskich. Mieszkańcy mogli zasmakować w tradycyjnych potrawach pochodzących z Mazowsza. Gospodynie przygotowały regionalne smakołyki z wykorzystaniem lokalnych produktów – serów z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu, produktów mięsnych ze Staropolskiej Strzechy oraz smalcu i ogórków P.P.U.H Stelmański. Każde spośród 7 Kół przygotowało poczęstunek w postaci 250 bezpłatnych porcji do degustacji. Serdecznie dziękujemy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej za nieodpłatne przekazanie sierpeckich serów, które zostały wykorzystane w daniach przygotowanych przez uczestników Przeglądu. W ramach podziękowania każde KGW otrzymało voucher ufundowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Sierpeckie Partnerstwo, opiewający na kwotę 1000 złotych z przeznaczeniem na zakup upominku okolicznościowego.

W trakcie pikniku podsumowano akcję „Motoserce 2021”, której organizatorem był FG SZLIF Sierpc. Osoby, które w 2021 r. oddały krew w Mobilnym Punkcie Poboru Krwi, otrzymywały kupon uprawniający do udziału w loterii fantowej. Sposród obecnych na terenie imprezy krwiodawców rozlosowano nagrody rzeczowe – sprzęt AGD i RTV, a także nagrodę główną – rower miejski.  Ponadto mieszkańcy mogli z bliska obejrzeć motocykle.

Na terenie szkolnego boiska znajdowało się stoisko edukacyjne Fundacji „Razem Dla Środowiska” na którym można było nauczyć się prawidłowej segregacji śmieci. Na stoisku Lasów Państwowych (Nadleśnictwo Płock) mieszkańcy mogli otrzymać bezpłatne sadzonki drzew oraz wziąć udział w ekologicznych konkursach.

#SzczepimySIĘ

Podczas wydarzenia czynny był mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19. Szczepienia były realizowane bez wcześniejszej rejestracji.

Gminny Punkt Spisowy #NSP2021

Osoby, które dotychczas nie wzięły udziału w obowiązkowym Narodowym Spisie Powszechnym, mogły się spisać w mobilnym punkcie spisowym zlokalizowanym na terenie imprezy. Obecni na stoisku rachmistrzowie pomagali mieszkańcom dokonać obowiązkowego spisu powszechnego ludności i mieszkań.

W aktywny udział w wydarzeniu włączyła się Komenda Powiatowa w Sierpcu oraz Wojska Obrony Terytorialnej i Wojskowa Komenda Uzupełnień w Płocku. Służby mundurowe na swoich stoiskach promocyjnych zapoznawały mieszkańców z ofertą szkolnictwa wojskowego i policyjnego oraz zachęcały do wstąpienia do służby.

Podczas pikniku Wolontariusze Fundacji A-DAM siebie we współpracy z Fundacją DKMS dokonywali rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Dzięki uprzejmości Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu, najmłodsi mogli zwiedzić oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w wozie strażackim oraz pobawić się w strefie dmuchańców.

 

Serdecznie dziękujemy Współorganizatorom i Partnerom wydarzenia za organizację imprezy, a w szczególności dziękujemy Mieszkańcom za tak liczne przybycie i aktywny udział w pikniku patriotycznym.