Osoby, które zdecydowały się zapewnić zakwaterowanie obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia pieniężnego z tego tytułu.
Wniosek o przyznanie świadczenia oraz kartę osoby przyjętej do zakwaterowania można pobrać pod linkiem:
Zgodnie z zapisami rozporządzenia na podstawie złożonego wniosku osoby udzielające gościny uchodźcom będą mogły ubiegać się o zwrot kosztów pobytu w wysokości do 40 zł dziennie za osobę. Taka kwota przysługuje zarówno za osobę dorosłą jak i za dziecko.
Świadczenie będzie przyznawane na podstawie „Wniosku o przyznanie świadczenia” za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia, ale nie dłużej niż za okres 60 dni. Tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia może zostać przedłużony. Do wniosku należy dołączyć również „Kartę osoby przyjętej do zakwaterowania”, w której trzeba podać dane przyjętej osoby oraz zaznaczyć w jakich dniach korzystała lub korzysta z naszej gościnności.
Co ważne pieniądze będą wypłacane na zasadach refundacji, czyli od momentu przyjęcia uchodźców, a nie od chwili złożenia wniosku.
Samorząd na jego rozpatrzenie będzie miał miesiąc. Przyznanie lub wypłata świadczenia może być uzależniona od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Świadczenie nie będzie przysługiwało, jeśli w złożonym wniosku znajdą się nieprawdziwe informacje.
Uprzejmie informujemy, iż w kwestiach dotyczących pomocy Ukrainie i jej obywatelom na terenie Miasta Sierpca można kontaktować się z pracownikami Urzędu Miejskiego w Sierpcu – pod numerami telefonu: 506 156 578 oraz 506 156 478, a także pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.