W sobotę, 7 lipca 2012 roku, o godzinie dziesiątej, na terenie osiedla Niepodległości rozpoczęła się dwudniowa Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Przybyło na nią dwudziestu ośmiu wyróżniających się hodowców z całego województwa. Miała więc większy zasięg niż poprzednia edycja, w której uczestniczyli jedynie rolnicy z powiatu sierpeckiego i ościennych.

Ewenementem tych dwóch dni była pogoda – wyjątkowo upalna i dodatkowo z nocną burzą, która trochę szkód na terenie wystawowym poczyniła. Na szczęście okazały się niezbyt groźne w skutkach.

Organizatorami imprezy byli: burmistrz Sierpca, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Parzniew i Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka Parzniew, a współorganizatorami: Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. Zakład w Sierpcu, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Płocku oraz Starosta Sierpecki i wójtowie gmin powiatu sierpeckiego. Patronem honorowym wystawy był minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki. Patronat medialny sprawowali: ,,Tygodnik Płocki”, ,,Kurier Sierpecki” i ,,Hodowla i Chów Bydła”. Jak zawsze, nie mogło zabraknąć sponsorów. A byli nimi: ,,Wipasz”, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu oraz Browar Kasztelan Sierpc. Wystawę dofinansował także Fundusz Promocji Mleka.

Imprezę otworzył burmistrz Marek Kośmider. Po powitaniu gości i zgromadzonych, oraz okazjonalnym wystąpieniu, rozpoczął się główny punkt programowy tego dnia. Był nim konkurs – ocena bydła ras mlecznych. Odbywał się w pięciu kategoriach – jałowice niecielne, jałowice cielne, krowy pierwiastki I  laktacji oraz II i III laktacji.

Punktem programu, budzącym duże zainteresowanie zgromadzonych, był Konkurs Młodego Hodowcy. Pod tą, tajemniczo brzmiącą nazwą, kryje się oprowadzanie cieliczek przez dzieci. Najmłodszy uczestnik zmagań z kapryśną naturą cielaka miał tylko pięć lat. Ten konkurs ma już wieloletnią tradycję i wyraźne przesłanie, gdyż nie służy jedynie uatrakcyjnieniu imprezy.

Integralną częścią wystawy były Targi Rolnicze. Tak dużej ilości stoisk i tak bogatej oferty chyba nigdy w przeszłości nie było. Poza nowoczesnymi maszynami rolniczymi, środkami do produkcji rolnej, można było degustować produkty rolne i rolnopochodne. Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska ogrodnicze, a zwłaszcza prezentowane krzewy, drzewa i kwiaty.

W trakcie wystawy, w sposób znaczący, zaprezentowała się Lokalna Grupa Działania ,,Sierpeckie Partnerstwo”. Stowarzyszenie tworzą gminy naszego powiatu. Miały swoje stoiska, na których, w ramach konkursu kulinarnego ,,Tradycyjne ciastko na niedzielę” serwowane były rodzime wypieki. Lokalne wyroby odwiedzającym smakowały. Musiały być bardzo dobre, bo jurorzy mieli problem z wyłonieniem lidera. Ostatecznie, pierwsze miejsce zajęły pączki upieczone przez panie z KGW z Golejewa, gmina Gozdowo, a drugie – KGW z Bendorzyna i Lisic Nowych, gmina Mochowo.

W niedzielę, licznie zgromadzeni na terenie wystawowym mieszkańcy miasta i powiatu poza degustacją konkursowych wypieków i odwiedzaniem stoisk, mieli okazję obejrzeć pokaz wyłonionych poprzedniego dnia czempionów, pokaz ras kolorowych oraz pokaz oprowadzania cieliczek. W godzinach południowych dokonano wręczenia nagród i wyróżnień. Najpierw przyznanych w konkursie kulinarnym, a potem -  nagrody, dyplomy i wyróżnienia otrzymali laureaci konkursu głównego, związanego z oceną ras bydła mlecznego. Gośćmi szczególnymi drugiego dnia wystawy byli – Piotr Zgorzelski, poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Piotr Jakubowski, zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Goście, zabierając głos, podziękowali hodowcom i organizatorom wystawy. Nie kryli, że są pod wrażeniem skali przedsięwzięcia i perfekcyjnej organizacji. Wiele ciepłych słów zostało skierowanych do burmistrza Marka Kośmidra – inicjatora wystawy.

Ostatnim akordem dwudniowej imprezy był występ Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP pod batutą Michała Głowackiego.

Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie – ocena bydła mlecznego:

Rolę jurorów pełnili: Mirosław Anaczkowski, Marek Heda. Komisja Sędziowska wyłoniła 4 czempiony oraz 9 wiceczempionów. Tytuły te otrzymały krowy poniższych hodowców:

Grupa - jałowice niecielne:

- Jan Majkowski z miejscowości Jarzyły – wiceczempion

- Grzegorz Staniszewski z miejscowości Jaworowo-Lipa – wiceczempion

- Elżbieta Świeżak z miejscowości Poszewka – czempion

Grupa - jałowice cielne:

- Roman Kołodziejski z miejscowości Dziedzice – wiceczempion

- Dariusz Nasiłowski  z miejscowości Skwierczyn Dwór – wiceczempion

- Jan Majkowski z miejscowości Jarzyły- czempion

Grupa – pierwiastki:

- Jacek Mieczkowski z miejscowości Patrykozy Kolonia – wiceczempion

- Tadeusz Stelęgowski z miejscowości Kudelczyn -  wiceczempion

- Elżbieta Świeżak z miejscowości Poszewka – czempion

Grupa – II laktacja:

- Dariusz Nasiłowski  z miejscowości Skwierczyn Dwór – wiceczempion

- Marek Niestępski z miejscowości Bobino Grzybki - czempion

Grupa – III laktacja i dalsze:

- Bohdan Jeżewski z miejscowości Świerczynek – wiceczempion

- Edmund Oleszczuk z miejscowości Świerczynek - wiceczempion

- Jan Majkowski z miejscowości Jarzyły- czempion

Podobnie jak w trakcie poprzednich edycji, wyłoniono superczempiona. Ten prestiżowy tytuł przypadł krowie Marka Niestępskiego z miejscowości Bobino Grzybki.

 

Stanisław Majchrzak

 
DSC00672.JPGDSC00674.JPGDSC00677.JPGDSC00691.JPGDSC00707.JPGDSC00709.JPGDSC00717.JPGDSC00731.JPGDSC00733.JPGDSC00740.JPGDSC00760.JPGDSC00773.JPGDSC00793.JPGDSC00803.JPGDSC00811.JPGDSC00813.JPGDSC00822.JPGDSC00831.JPGDSC00836.JPGDSC00842.JPGDSC00846.JPGDSC00851.JPGDSC00860.JPGDSC00862.JPGDSC00881.JPGDSC00900.JPGDSC00902.JPGDSC00910.JPGDSC00912.JPGDSC00921.JPGDSC00930.JPGDSC00938.JPGDSC00961.JPGDSC00972.JPGDSC00977.JPGDSC00992.JPGDSC00999.JPGDSCF6333.JPG
 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                  
                                                       

 

IX  REGIONALNA WYSTAWA  ZWIERZĄT HODOWLANYCH

 

pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

7 LIPCA 2012 ROKU, W GODZ. 1000 - 1700

8 LIPCA 2012 ROKU, W GODZ. 1000 - 1600

 

 

S I E R P C

OS. NIEPODLEGŁOŚCI –

TEREN PRZYLEGŁY DO ULICY  PADEREWSKIEGO

 

Impreza towarzysząca

TARGI ROLNICZE - SIERPC 2012

 

W PROGRAMIE:

 

7 lipca 2012 roku (sobota) w godz. 10.00 - 17.00

Konkurs - ocena bydła ras mlecznych, „Konkurs  Młodego Hodowcy” - oprowadzania cieliczek przez dzieci, zwiedzanie Wystawy oraz „Targów Rolniczych Sierpc 2012”

 

8 lipca 2012 roku (niedziela) w godz. 10.00 – 16.00

Konkurs kulinarny „Tradycyjne ciastko na niedzielę” (w godz. 10.00-12.00), pokaz wiceczempionów, czempionów, ras kolorowych, oprowadzania cieliczek przez dzieci, wręczanie nagród w konkursie kulinarnym „Tradycyjne ciastko na niedzielę” (ok. godz. 12.45), wręczanie nagród i trofeów (ok. godz. 13.00), Koncert Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Sierpcu, zwiedzanie Wystawy oraz „Targów Rolniczych Sierpc 2012”

 

ORGANIZATORZY:

Burmistrz Miasta Sierpca

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Parzniew,

Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka Parzniew

 

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu Zakład w Sierpcu, Mazowiecka Izba Rolnicza,  Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Płocku,  Starosta Sierpecki, Urząd Gminy w Gozdowie,  Wójt Gminy Mochowo, Gmina Rościszewo, Wójt Gminy Sierpc,  Wójt Gminy Szczutowo, Gmina Zawidz

 

GŁÓWNI SPONSORZY

 

  
 
 

Wystawa dofinansowana z Funduszu Promocji Mleka

 

PATRONAT MEDIALNY

  

Mapa dojazdu