Danuta Żuławnik – nauczyciel z wykształcenia i zamiłowania, ukończyła studia magisterskie z zakresu nauczania początkowego w Instytucie Kształcenia Nauczycieli im. Władysława Spasowskiego w Warszawie.

W zawodzie pracuje od 15 sierpnia 1963r. Dała się poznać jako wspaniały nauczyciel, wychowawca i wieloletni wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 w Sierpcu. Dbała o wysoki poziom nauczania, prestiż nauczyciela i szkoły w środowisku. Prowadziła otwarte lekcje dla młodych nauczycieli. Swoją wiedzę pedagogiczną przekazywała również w postaci artykułów do Życia Szkoły”. Władze oświatowe oceniały pracę Danuty Żuławnik jako szczególnie wyróżniającą, nagradzały finansowo poprzez nagrody Kuratora i Inspektora Oświaty oraz dyrektora szkoły. Została uhonorowana odznaczeniami państwowymi resortowymi jak: Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

13 sierpnia 1995r. Danuta Żuławnik przechodzi na zasłużoną emeryturę. Rozpoczyna drugi, zawodowy etap w swoim życiu, pełen pomysłów, na których realizację nie trzeba było długo czekać.

1 września 1998r. powstaje I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu. Przyjazna uczniom, rodzicom i nauczycielom. Wprowadzone nauczanie zintegrowane, języki obce i basen są na pewno innowacją w porównaniu z sierpeckimi szkołami. Rozwijająca się placówka zyskała wsparcie Fundacji Batorego. Każde dziecko może w niej pobierać naukę. Status materialny oraz pochodzenie społeczne nie mają znaczenia. Szkoła jako pierwsza na terenie miasta wprowadziła nauczanie zintegrowane, naukę języków obcych (angielski, niemiecki, francuski) oraz obowiązkowe zajęcia na basenie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Szybko pojawili się laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych.

Z dniem 1 września 203 roku zostaje powołane do życia I Niepubliczne Gimnazjum w Sierpcu z rozszerzonym programem nauczania. Zwiększona zostaje ilość godzin nauczania o ok. 30% oraz dochodzą dodatkowe zajęcia kładące nacisk na edukację artystyczną.

Powodem do dumy był pierwszy egzamin gimnazjalny; osiągnięty został najlepszy wynik w powiecie sierpeckim. Laureaci konkursów przedmiotowych corocznie pojawiają się wśród uczniów gimnazjum. Oprócz nauki jest rozrywka: zimowiska i zielone szkoły. Wszyscy uczniowie potrafią jeździć na nartach i tańczyć. Są również prowadzone zajęcia z robotyki.

Pani dyrektor Danuta Żuławnik w pełni zasługuje na wyróżnienie medalem „Zasłużony dla miasta Sierpca” biorąc pod uwagę wieloletnią pracę jako nauczyciel, wychowawca, pedagog, wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz założyciel i wieloletni dyrektor I Prywatnej Szkoły Podstawowej i I Niepublicznego Gimnazjum w Sierpcu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Pani Dyrektor jak do tej pory pracuje bez pieniężnych gratyfikacji. Twierdzi, że nigdy w życiu nie wysuwała na pierwszy plan pieniędzy. Uważa, iż zapłatą dla niej są postępy uczniów i zadowolenie rodziców.