Michał Głowacki od roku 1985 jest kapelmistrzem Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Sierpcu. Przekształcił ją w zespół młodzieżowy, funkcjonujący w zmiennym składzie do dziś. Charakter orkiestry zmienił się na bardziej koncertowy, a repertuar obejmuje dziś nie tylko utwory o charakterze marszowym i okolicznościowym, ale również muzykę rozrywkową, filmową, musicalową i taneczną.

 

Od lat Panu Michałowi Głowackiemu udaje się prowadzić zespół od sukcesu do sukcesu, promując Sierpc nie tylko w kraju. Orkiestra jest już zespołem znanym i zapraszanym na festiwale, przeglądy i konkursy w Polsce i za granicą. Salę, gdzie odbywają się próby, wypełniają liczne nagrody i dyplomy będące pamiątką i namacalnym efektem pracy Pana Michała Głowackiego z młodzieżą. Gra w orkiestrze daje wielu młodym ludziom możliwość zwiedzenia Polski i krajów europejskich.

Niezwykła osobowość, zaangażowanie i talent pedagogiczny Michała Głowackiego sprawiają, że młodzież wysoko ceni pracę z Kapelmistrzem, a orkiestrę co roku zasilają nowi, młodzi adepci trudnej sztuki gry na instrumentach dętych. Kapelmistrz jest dla młodych ludzi autorytetem, powiernikiem i przyjacielem. Pokazuje młodzieży alternatywę dla innych (nie zawsze właściwych) sposobów na spędzanie wolnego czasu. Nie da się przecenić faktu, że Pan Michał Głowacki jest swego rodzaju fenomenem na terenie Sierpca, jest jednoosobową instytucją wychowawczą, kształtuje postawy młodych ludzi, ich gust muzyczny, kulturę, patriotyzm oraz pokazuje im jak można aktywnie obcować ze sztuką. W orkiestrze grają dziś dzieci byłych jej członków, co dobitnie świadczy o integracyjnej roli tego zespołu dla sierpeckiego środowiska. Należy przy tym podkreślić, że warunki, w jakich działa Kapelmistrz nie należą do łatwych.

Całość pracy Pana Michała Głowackiego, jego osiągnięcia jako Kapelmistrza, pedagoga, wychowawcy oraz człowieka promującego wraz z orkiestrą nasze miasto sprawiają, że wyróżnienie Go odznaczeniem „Zasłużony dla Miasta Sierpca” jest ze wszystkich miar potrzebne. Takich ludzi należy doceniać, popierać i nagradzać.