Powiat płocki położony jest w Polsce środkowej na Nizinie Mazowieckiej, w zachodniej części województwa mazowieckiego, w odległości około 100 km od Warszawy i Łodzi. Rozciąga się po obu stronach Wisły. Graniczy z wyodrębnionym na prawach powiatu miastem Płock, a na zachodzie z powiatami: włocławskim i lipnowskim, województwa kujawsko - pomorskiego, na północy z powiatem sierpeckim, na wschodzie z powiatem płońskim, zaś na południu z powiatami: sochaczewskim i gostynińskim.

Korzystne położenie powiatu wokół Płocka, w którym mieści się siedziba władz powiatu płockiego, wynika z jego ogromnych walorów rozwiniętego przemysłu. Podstawowe znaczenie dla całego regionu ma Polski Końcem Naftowy ORLEN S.A. - największa firma w Polsce i licząca się w skali Europy.

Powiat płocki liczy ponad 105 tysięcy mieszkańców.

Jako jeden z największych obszarowo powiatów w Polsce i województwie mazowieckim (ogólna powierzchnia powiatu wynosi 1799 km2) jest jednocześnie słabo zaludnionym terenem o charakterze rolniczym. W jego granicach znajduje się 15 gmin okalających Płock - 3 gminy miejsko - wiejskie: Drobin, Gąbin i Wyszogród oraz 12 gmin wiejskich: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Łąck, Mała Wieś, Nowy Duninów, Radzanowo, Słupno, Słubice, Stara Biała i Staroźreby. Pod względem liczby gmin zajmuje I miejsce w województwie.

Szansą powiatu jest rolnictwo. Dość dobre nie zanieczyszczone gleby, mogą z powodzeniem produkować "zdrową" żywność atrakcyjną także dla zagranicznych kupców. Rolnictwo stanowi znaczący sektor w gospodarce powiatu płockiego - na ogólną powierzchnię 179.900 ha, użytki rolne stanowią 130.786 ha, tj. 73%.

Przez teren powiatu przebiegają ważne drogi krajowe: Nr 60 Ciechanów-Płock-Kutno, Nr 62 Włocławek-Płock-Warszawa oraz Nr 10 Szczecin-Sierpc-Drobin-Płońsk.

Istnienie na terenie powiatu dwóch parków krajobrazowych: Brudzeńskiego oraz Gostynińsko-Włocławskiego z urozmaiconym krajobrazem, kompleksami leśnymi, wodami stwarzają korzystne warunki do rozwoju turystyki i rekreacji. Szczególnie lewobrzeżna część powiatu oraz tereny nadwiślańskie wyróżniają się warunkami do uprawiania turystyki kwalifikowanej i rekreacji. Zabytkowe fragmenty naszych miast i wsi gminnych, liczne zabytkowe pałacyki i parki podworskie, zabytkowe gorzelnie, młyny wodne i piętrzenia na rzekach: Skrwie Prawej, Mołtawie i Skrwie Lewej są szczególnie godne uwagi.

Naszym dużym potencjałem jest bliskość Płocka, Warszawy i Łodzi, skupiona w tych miastach baza naukowa, rozwinięty w Płocku przemysł chemiczny, lokalizacja w regionie trzech zasobnych przedsiębiorstw (PKN Orlen S.A., PERN S.A. i Zakładu Energetycznego w Płocku) przynoszących zyski dla kraju i naszego regionu. Atutem są także dość dobre gleby, ciekawe i bogate środowisko przyrodnicze.

Zachęcamy inwestorów do realizacji przedsięwzięć w powiecie, a mieszkańców z różnych stron Polski i przybyszów z zagranicy zapraszamy do odwiedzania naszych przepięknych terenów w celu rekreacji i wypoczynku oraz inwestowania. Zalew Włocławski, jeziora, rzeki, parki krajobrazowe, a zwłaszcza mieszkańcy naszego powiatu czekają na gości.

Starostwo Powiatowe w Płocku
09-400 Płock, ul. Bielska 59
tel. (24) 262-30-31, fax 262-21-61
www.powiat.plock.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.