położony jest w północno - zachodniej części województwa mazowieckiego. Należy do najstarszych ziem północnego Mazowsza, leży w dolinie rzeki Sierpienicy, rozdzielając Ziemie Płocką i Dobrzyńską. Powiat zajmuje obszar 85 289 ha i zamieszkuje go ok. 55 983 mieszkańców. Powiat sierpecki obejmuje gminy: Sierpc, Mochowo, Gozdowo, Rościszewo, Szczutowo, Zawidz i miasto Sierpc, które jest stolica powiatu i jednocześnie siedziba Starostwa Powiatowego.

Graniczy z powiatami: żurominskim i płockim leżącymi w obrębie województwa mazowieckiego oraz z powiatem lipnowskim i rypińskim z województwa kujawsko - pomorskiego.

Jest to także powiat o niepowtarzalnych możliwościach turystycznych. Malownicze krajobrazy, piękne jeziora, ciekawe zabytki architektury sakralnej oraz wsi mazowieckiej, zachęcają do odpoczynku i rekreacji w tej okolicy.

Powiat sierpecki otwarty jest na wszelkie inicjatywy, które spowodują, że będzie on w przyszłości powiatem nowoczesnym, przyjaznym, bezpiecznym i kwitnącym gospodarczo. Nawiązuje kontakty zagraniczne, które w przyszłości zaowocują powstaniem zakładów pracy, a co się z tym wiąże nowych miejsc pracy. Powiat jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji ze względu na jego położenie, jak również do podjęcia współpracy z naszymi lokalnymi przedsiębiorcami. Oferuje liczne obiekty do adaptacji oraz w większości uzbrojone tereny, które mogą być wykorzystane na infrastrukturę turystyczną, usługowo handlową lub przemysłową. Istnieją potencjalne możliwości utworzenia całego kompleksu obiektów o charakterze kulturalnym, rekreacyjnym i sportowym z rozbudowaną bazą hotelowo - gastronomiczna, wykorzystując naturalne walory powiatu.

Działalność gospodarcza na terenie powiatu sierpeckiego jest rozwinieta w wysokim stopniu. W powiecie działa Sierpecki Związek Gospodarczy, który skupia aktywnych lokalnych przedsiębiorców. Zarejestrowanych jest wiele podmiotów gospodar- czych prowadzących różnokierunkową działalność: handlową, produkcyjną i usługową. Dominującymi branżami gospodarki jest przemysł rolno-spożywczy, przemysł drzewny, metalowy i odzieżowy. Żyzne gleby, małe zanieczyszczenie środowiska oraz korzystne warunki klimatyczne sprawiają, ze wyprodukowana tutaj żywność jest najwyższej jakości, dlatego ziemia sierpecka jest doskonałym miejscem na prowadzenie gospodarstw ekologicznych.

Specyfiką powiatu jest ciepła i przyjazna atmosfera stworzona przez jego mieszkańców. Wszyscy mogą liczyć na serdeczność i gościnność mieszkańców, na dobrze zorganizowaną administrację samorządową oraz na przychylność i pomoc władz powiatowych i gminnych.


Starostwo Powiatowe w Sierpcu
ul. Świętokrzyska 2a
09-200 Sierpc
tel. (0-24) 275 46 48, fax (0-24) 275 48 06
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.powiat.sierpc.pl