położona jest na północno-zachodnim krańcu powiatu sierpeckiego, na pograniczu woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

Wyróżnia się malowniczym krajobrazem wiejskim nie skażonym przemysłem, bogatym w zasoby leśne (27 % powierzchni Gminy stanowią lasy) oraz zbiorniki wodne.

Na szczególne zainteresowanie zasługują jeziora: Szczutowskie i Urszulewskie o łącznej pow. 412 ha. Stanowią one bogatą ofert turystyczną szczególnie dla wędkarzy.

Na uwagę zasługuje również bogaty świat roślinny i zwierzęcy.

Nieomal cały teren Gminy z wyjątkiem skrawka zachodniego znajduje się w zlewni Skrwy Prawej i objęty jest strefą chronionego krajobrazu.

Ciepła i przyjazna atmosfera stwarzana przez mieszkańców, zwarte kompleksy leśne ze specyficznym mikroklimatem i czystym powietrzem tworzą warunki do wypoczynku w ciszy i spokoju.

Powyższe dane pozwalają na stwierdzenie: Gmina w centrum Polski o niepospolitych walorach rekreacyjno - wypoczynkowych.

Powierzchnia ogólna gminy wynosi 11262 ha z czego 7752 ha stanowią użytki rolne. W gminie zamieszkuje 4476 osób.

Ziemia należy przede wszystkim do prywatnych właścicieli.

Powierzchnia 7815,19 ha użytkowana jest przez indywidualne gospodarstwa rolne, których wg spisu z 2002 roku jest 637, co daje średnią gospodarstwa 12,30 ha.

Z racji na niska bonitację gleb dominuje uprawa zbóż głównie żyta i mieszanek zbożowych.

Stan pogłowia zwierząt przedstawia się następująco:

  • bydło 3983 szt. w tym krowy dojne - 2362 szt.,
  • trzoda chlewna - 5658 szt. w tym lochy - 632 szt.

Gmina zwodociągowana jest w 99 %, z kanalizacji sanitarnej korzystają 2 największe miejscowości gminy pozostałe korzystają z punktu zlewnego dla ścieków przywożonych.

Zorganizowaną zbiórką odpadów objęte są 3 miejscowości w tym tereny rekreacyjne.

W bieżącym roku planowane jest objęcie selektywną zbiórką odpadów wszystkich miejscowości gminy.

Gmina Szczutowo jest otwarta na działalność gospodarczą i posiada dobre warunki do inwestowania w następujących dziedzinach: turystyka, agroturystyka, rolnictwo ekologiczne, przemysł nie uciążliwy dla środowiska.


Urząd Gminy w Szczutowie
09-227 Szczutowo
ul. Lipowa 5a
tel. (0-24) 276-71-67, 276-71-96
fax (0-24) 276-71-67 w. 103
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.szczutowo.bip.tc.pl.