III REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH

IV REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH
pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
oraz
TARGI ROLNICZE

3-4 czerwca 2006 roku
Sierpc

OSIEDLE NIEPODLEGŁOŚCI - TEREN PRZYLEGŁY DO UL. PADEREWSKIEGO


Godziny otwarcia:
3.06.2006 r. (sobota) - 12.00 - 18.00
4.06.2006 r. (niedziela) - 10.00 - 15.00

W programie m.in.:
3 czerwca (sobota) w godz. 12.00 - 18.00


- otwarcie Wystawy
- ocena i prezentacja bydła ras mięsnych
- ocena bydła ras mlecznych
- konkurs cieliczek

4 czerwca (niedziela) w godz. 10.00 - 15.00


- prezentacja trzody chlewnej
- konkurs "Wybór najładniejszego wymienia"
- pokaz pierwiastek testowych
- pokaz czempionów, wiceczempionów i cieliczek
- ok. godz. 13.00 wręczenie nagród
- na zakończenie pokaz woltyżerki - Stado Ogierów Sp. z o.o. w Ł±cku
- Imprezy towarzysz±ce: TARGI ROLNICZE - promocja i prezentacja firm, doradztwo specjalistyczne


ORGANIZATOR
Burmistrz Miasta Sierpca

GALERIA
WSPÓŁORGANIZATORZY

Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie
Regionalne Centrum Hodowli Zwierząt w Parzniewie
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus"
Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu
Zakład w Sierpcu
Mazowiecka Izba Rolnicza
Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sierpcu
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
Samorząd Województwa Mazowieckiego
Samorząd Powiatu Sierpeckiego
Gmina Brudzeń Duży
Gmina Rościszewo
Gmina Sierpc
Gmina Szczutowo
Gmina Zawidz
Urząd Gminy w Mochowie
Wójt Gminy Gozdowo


SPONSORZY

Sponsorzy

PATRONAT MEDIALNYPatronat medialny

Wystawa dofinansowana z Funduszu Promocji Mleczarstwa


Dziękujemy za przygotowanie i przeprowadzenie udoju bydła podczas Wystawy panu Piotrowi Tobrowi – autoryzowanemu dealerowi firmy DELAVAL oraz Mazowieckiemu Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu Zakład w Sierpcu. Dziękujemy również Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej za odbiór mleka.IV REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH

Setki mieszkańców miasta i powiatu podziwiało dorodne okazy bydła podczas wystawy zwierząt hodowlanych. Najlepsi hodowcy wyjechali z Sierpca z nagrodami.
Od 2003 roku w pierwszych dniach czerwca w Sierpcu organizowana jest regionalna wystawa zwierząt hodowlanych. Poprzednie wystawy trwały tylko dzien. Teraz zdecydowano się na imprezę dwudniową.
Głównym organizatorem wystawy był burmistrz miasta, a patronat nad nią objął minister rolnictwa. W sobotę i niedzielę do Sierpca zjechali hodowcy bydła z północno-zachodniej części województwa mazowieckiego. Prezentowano najdorodniejsze sztuki bydła rasy mlecznej, rasy mięsnej, młode cielęta oraz trzodę chlewną.
W sobotę mimo chłodu ekspozycję zwiedziły setki mieszkańców miasta i powiatu. W niedzielę od samego rana siąpił deszcz, który jednak nie odstraszył zwiedzających. Mogli oni podziwiać nie tylko okazy bydła i trzody - po raz pierwszy, ale również uczestniczyć w targach rolniczych. Swe produkty zaprezentowało ponad 60 firm pracujących na rzecz rolnictwa. Najbardziej oblegane było stoisko z najnowszymi maszynami rolniczymi i ciągnikami. Można było zaopatrzyć się także pasze dla zwierząt, dojarki, chłodziarki do mleka oraz różne gatunki drzewek, krzewów, kwiatów. Kapryśna pogoda sprawiła, że chętnie kupowano miód, który do Sierpca przywiózł Jacek Tudela. Przed kupnem można było najpierw spróbować pszczelich słodkości różnego gatunku. Wystawa była również okazją do prezentacji osiągnięć wszystkich gmin powiatu sierpeckiego, które były współorganizatorem wystawy.
W pierwszym dniu ekspozycji komisja oceniała zwierzęta, a w drugim odbyły się pokazy i wręczono nagrody. Praktycznie każdy hodowca otrzymał cenny upominek i dyplom. Wśród krów mlecznych tzw. pierwszej laktacji championat otrzymał Andrzej Kopciński z miejscowości Kłaki przed Kazimierzem Janaszem z Mokrzk i Bogdanem Jeżewskim ze Świerczynka. Druga laktacja – pierwsza nagroda dla Roberta Dąbrowskiego ze Zbójna przed Markiem Kowalskim z Rogatek i Pawłem Sochockim ze Śniedzanowa. Trzecia laktacja – wspomniany już Andrzej Kopciński przed Bogdanem Jeżewskim i Januszem Więcławem z Kluczewa.
- W rasie mięsnej oceniono dziewięć krów z cielętami- mówi Marek Kowalczyk specjalista do bydła mięsnego. Zespół oceniający bardzo pozytywnie ocenił prezentowane zwierzęta. Krowy jak i cielęta oceniono bardzo wysoko pod względem budowy, pokroju i umięśnienia. Zwierzęta bardzo poprawnie przygotowane były pod względem pielęgnacyjnym.
W rasie Limousine championat zdobył Lech Stasiak z Józefowa. W rasie Charolaise – Jerzy Starczewski z Gierzwałdu, a w rasie Hereford – Jerzy Grochowalski z Kiełpin.
Nagrodę za najładniejsze krowie wymię otrzymał Mirosław Stranc z Uniejewa. Nagrodzono również grupę dzieci, które zaprezentowały cielęta. Wszystkie otrzymały jednakowe upominki, a Arkadiusz Wiśniewski, Joanna Zientara oraz siostry Natalia i Aleksandra Matuszewskie dodatkowo uhonorowani zostali pucharami za zajęcie pierwszych trzech miejsc. Upominki wręczał m. in Andrzej Żytkowski szef gabinetu politycznego wicepremiera Andrzeja Leppera.
- Jestem pod wrażeniem tej ekspozycji – powiedział minister. Jej zorganizowanie wymagało wielkiego wysiłku, ale daliście sobie ze wszystkim radę. Cieszy fakt, że wystawa jest tuż obok okien budynków mieszkalnych, a sierpczanie od rana przychodzili z naczyniami po ciepłe świeże mleko. Gratuluję wam pomysłu. Daliście dowód na to, że Polak potrafi.
Wysoko wystawę ocenił także komisarz ds. oceny bydła rasy mlecznej Ryszard Bzowski.
- Jest to czwarta z kolei wystawa. Poziom przygotowania zwierząt i ich pielęgnacja są zdecydowanie lepsze niż w roku ubiegłym. Po raz pierwszy wystawa była dwudniowa. W pierwszym ocena, a w drugim pokazy. Ten układ jest bardzo korzystny, bo hodowcom jest łatwiej przygotować zwierzęta i lepiej je prezentować – powiedział komisarz. Ekspozycję zakończyły pokazy woltyżerki w wykonaniu grupy dziewcząt z Łącka. Karol RosickiWYNIKI

Informacja dotycząca wyników konkursu bydła mlecznego

 SPONSORZY


Bank BGŻ Techpom Cargill Kasztelan

Informacje:    

  • w sprawie udziału firm i osób prowadzących działalność gospodarczą w Targach Rolniczych
    Radosław Goszczycki tel. 024/ 275-86-47
  • w sprawie organizacji Wystawy i Targów
    Marzanna Łabędzka - 024/ 275-86-49

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.