Pogoda Sierpc z serwisu

Urząd miejski

 

III Wakacyjny Bieg wzdłuż Sierpienicy w fotografii - 20.07.2013

 

dsc05974.jpgdsc05992.jpgdsc06002.jpgdsc06004.jpgdsc06005.jpgdsc06006.jpgdsc06013.jpgdsc06017.jpgdsc06022.jpgdsc06023.jpgdsc06028.jpgdsc06036.jpgdsc06038.jpgdsc06043.jpgdsc06046.jpgdsc06053.jpgdsc06055.jpg

W dniu 07.02.2013 na godzinę 10:00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 stawiło się ponad 30 dzieci na feryjny turniej badmintona organizowany przez TKKF „Kubuś”, Szkołę Podstawową nr3 i Zarząd Osiedla nr1.

Rywalizację sportową zaczęły najmłodsze dzieci, które zaczynają przygodę z badmintonem. Rywalizowały w kategorii klas I-III. Po nich na parkiet wyszli zawodnicy nieco starsi z klas IV-VI, a na koniec młodzież szkół ponadpodstawowych. Z przyjemnością można było popatrzeć jak dzieciom i młodzieży gra w badmintona poza rywalizacją przynosi radość i dobrą zabawę. Dla zwycięzców były medale i dyplomy.

Na godzinę 19:00 przybyła grupa w ilości 22 osób, aby rywalizować w pierwszym turnieju par mieszanych.

Aby rywalizacja była ciekawsza pary były dobierane na zasadzie losowania, tak więc na parkiecie zawodnicy w parach grali ze sobą po raz pierwszy. W losowaniu par, los skojarzył w jednej parze, najlepszych badmintonistów 2012 roku Anię i Tomka, a w tym przypadku nie trudno było wskazać faworytów turnieju i tak też się stało. Ania i Tomek wygrali wszystkie spotkania wygrali cały turniej.

Trzy najlepsze pary zostały nagrodzone pucharami a wspomnienia z turnieju pozostaną na długo w pamięci wszystkich.

 

Przewodniczący Zarządu Osiedla

Tomasz Kowalsk           

 

 

 

DSC07046.JPGDSC07077.JPGDSC07124.JPGDSC07167.JPG
       

ZARZĄDU OSIEDLA NR 4

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr tel. 723497085

 

PLAN PRACY 2013

 

1. „Bal Karnawałowy dla dzieci z Osiedla nr 4” - organizator: Zarząd Osiedla nr 4, miejsce: Centrum Kultury i Sztuki lub świetlica MOPS w Sierpcu, styczeń 2013r.

2. Finał Konkursu Plastycznego „Moje wymarzone ferie zimowe 2013” oraz seans filmowy (Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu)

3. „Dzień Seniora” dla mieszkańców Osiedla nr 4 - organizator: Zarząd Osiedla nr 4, kwiecień 2013r.

4. „Sierpecka liga ORLIKA 2013”  w okresie od 9 kwietnia do 25 czerwca 2013r - organizator: Zarząd Osiedla nr 4

5. „Piknik Sportowo-rekreacyjny z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka” - organizator: Zarząd Osiedla nr 4, Środowiskowe Ognisko Wychowawcze, miejsce: Plac zabaw przy Przedszkolu nr 4 maj, czerwiec 2013r.

6. ,,TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO ZARZĄDU OSIEDLA NR 4”  organizator: Zarząd Osiedla nr 4, miejsce: Moje Boisko Orlik 2012, lipiec 2013r.

7. II WAKACYJNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA         SIERPCA ,,LATO W MIEŚCIE 2013” organizator: Zarząd Osiedla nr 4, sierpień 2013r.

8. „Konkurs plastyczny Wędkarstwo w oczach dzieci i młodzieży” - Organizator: Zarząd Osiedla nr 4, Pzw Koło Kasztelan, OPP, miejsce:Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu.

9. „XI Bieg SIERPIENICY 2013” - organizatorzy: MOSiR, Zarządy Osiedli.

Plan może ulec zmianie!

Sekretarz Zarządu

Sławomir Florczak

 

Urodzony, 14 grudnia 1951 roku w Płocku, Wojciech Weber jest  znanym i cenionym sierpeckim malarzem. Ewenementem jest to, że będąc praktycznie samoukiem, dzięki nieprzeciętnemu talentowi potrafi tworzyć obrazy cieszące się powszechnym uznaniem,  poszukiwane przez koneserów sztuki. W czasie niespełna trzydziestu lat pracy artystycznej stworzył  ponad czterysta obrazów. W twórczości malarskiej inspiruje go przede wszystkim piękno Sierpca i Ziemi Sierpeckiej. Dzięki niezwykłemu talentowi malarskiemu potrafił pędzlem utrwalić klimat starych uliczek, zaułków, kościołów i drewnianych domków,  z których wiele już bezpowrotnie zniknęło. Artysta najchętniej maluje pejzaże, a tematy znajduje w Sierpcu i okolicy.

Pan Wojtek brał udział w wielu plenerach malarskich. Nie opuścił żadnego Międzynarodowego Pleneru Plastycznego w Sierpcu, organizowanego przez Dom Kultury. Uczestniczył w plenerze malarskim w Zakopanem, organizowanym przez warszawskie Muzeum Historii Ruchu Ludowego, gdzie możemy podziwiać jego prace.

Prace Wojciecha Webera prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych, między innymi w Sierpcu,  Gostyninie, Rypinie, Płocku, Szczecinie i Warszawie, jak również na indywidualnych wystawach w naszym mieście. Wśród nich wymienić należy: ,,Malarstwo Wojciecha Webera”, zorganizowaną, w maju 1996 roku, przez Dom Kultury, autorską wystawę „Ocalić od zapomnienia”, pokazaną w salach sierpeckiego ratusza w 2004 roku,  a zorganizowaną przez Muzeum Wsi Mazowieckiej oraz wernisaż – „25-lecie pracy twórczej Wojciecha Webera”, otwarty ponownie w galerii Domu Kultury w Sierpcu, 8 maja 2009 roku. Podkreślić należy, że jego sierpeckie krajobrazy eksponowane są u prywatnych nabywców, także za granicą, m. in. w Czechach, Niemczech i USA.

Obrazy Wojciecha Webera licytowane były na charytatywnych aukcjach  „Szansy na Życie”, na które artysta, od początku istnienia Stowarzyszenia, przekazuje swoje dzieła.

 Michał Głowacki od roku 1985 jest kapelmistrzem Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Sierpcu. Przekształcił ją w zespół młodzieżowy, funkcjonujący w zmiennym składzie do dziś. Charakter orkiestry zmienił się na bardziej koncertowy, a repertuar obejmuje dziś nie tylko utwory o charakterze marszowym i okolicznościowym, ale również muzykę rozrywkową, filmową, musicalową i taneczną.

 

Od lat Panu Michałowi Głowackiemu udaje się prowadzić zespół od sukcesu do sukcesu, promując Sierpc nie tylko w kraju. Orkiestra jest już zespołem znanym i zapraszanym na festiwale, przeglądy i konkursy w Polsce i za granicą. Salę, gdzie odbywają się próby, wypełniają liczne nagrody i dyplomy będące pamiątką i namacalnym efektem pracy Pana Michała Głowackiego z młodzieżą. Gra w orkiestrze daje wielu młodym ludziom możliwość zwiedzenia Polski i krajów europejskich.

Niezwykła osobowość, zaangażowanie i talent pedagogiczny Michała Głowackiego sprawiają, że młodzież wysoko ceni pracę z Kapelmistrzem, a orkiestrę co roku zasilają nowi, młodzi adepci trudnej sztuki gry na instrumentach dętych. Kapelmistrz jest dla młodych ludzi autorytetem, powiernikiem i przyjacielem. Pokazuje młodzieży alternatywę dla innych (nie zawsze właściwych) sposobów na spędzanie wolnego czasu. Nie da się przecenić faktu, że Pan Michał Głowacki jest swego rodzaju fenomenem na terenie Sierpca, jest jednoosobową instytucją wychowawczą, kształtuje postawy młodych ludzi, ich gust muzyczny, kulturę, patriotyzm oraz pokazuje im jak można aktywnie obcować ze sztuką. W orkiestrze grają dziś dzieci byłych jej członków, co dobitnie świadczy o integracyjnej roli tego zespołu dla sierpeckiego środowiska. Należy przy tym podkreślić, że warunki, w jakich działa Kapelmistrz nie należą do łatwych.

Całość pracy Pana Michała Głowackiego, jego osiągnięcia jako Kapelmistrza, pedagoga, wychowawcy oraz człowieka promującego wraz z orkiestrą nasze miasto sprawiają, że wyróżnienie Go odznaczeniem „Zasłużony dla Miasta Sierpca” jest ze wszystkich miar potrzebne. Takich ludzi należy doceniać, popierać i nagradzać.

Maria Wiśniewska jest absolwentką bibliotekoznawstwa i informacji naukowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. W MBP pracuje od chwili ukończenia studiów wyższych tj. od 1.10.1977 r. Odpowiedzialna i pełna inwencji podczas pracy w Czytelni MBP doskonale zorganizowała pracę informacyjną i popularyzacyjną. Jest autorką 2 publikacji książkowych: "Bibliografia Sierpca” i "Informator MBP w Sierpcu", przez kilka lat redagowała kwartalnik "Zapraszamy do Biblioteki", jest współautorką wydanego w 2010 roku albumu „Sierpc w fotografii”.

W roku 2000, w wyniku konkursu, zostala dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Maria Wiśniewska przejawia wiele inicjatyw w codziennej pracy bibliotecznej popularyzującej książkę i czytelnictwo. Organizuje imprezy czytelnicze skupiające czytelników MBP oraz sierpecką elitę intelektualną. Wyniki czytelnictwa Biblioteki Miejskiej należą do czołowych w województwie mazowieckiem. Dyrektor MBP wykazała się skutecznością w nieodpłatnym zdobywaniu programów komputerowych i licencji  a także determinacją przy tworzeniu katalogu komputerowego. Dzięki jej inwencji w MBP rozpoczęto komputeryzację zbiorów i usług bibliotecznych.  Dla czytelników i wszystkich zainteresowanych utworzono katalog elektroniczny zbiorów książkowych, a w następnej kolejności katalog elektroniczny wzbogacił się o bazę regionaliów.  Estetyczny i aktualny serwis www Biblioteki Miejskiej ma dla placówki ważne znaczenie marketingowe, kreujące wizerunek biblioteki w społecznosci lokalnej, jak i na forum ogólnopolskim. MBP jest jedną z niewielu bibliotek w Województwie Mazowieckim posiadajacych swój katalog on line.

Dyrektor Maria Wiśniewska wykazuje się każdego roku skutecznością w zdobywaniu środkow pozabudżetowych, tzw. dotacji celowych na zakup nowości wydawniczych a także remonty i nowoczesny wygląd pomieszczeń bibliotecznych.Promuje twórczość literacką i plastyczną młodych twórców zarówno miasta, jak i powiatu. MBP w ostatnich dwóch latach wydała 4 publikacje książkowe w ramach serii "Biblioteka Sierpecka" /większość prac redaktorskich MW/. Bardzo aktywnie uczestniczy w opracowaniu, wydawaniu i popularyzacji wielu publikacji sierpeckich, a promowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną liczne sierpeckie tytuły książek, dzięki zaangażowaniu osobistemu dyrektor Wiśniewskiej, są przyjmowane z życzliwością i dużym zainteresowaniem czytelników. Maria Wiśniewska wraz z pracownicami promuje placówkę w licznych artykułach na łamach prasy regionalnej, lokalnej oraz fachowej. Współpraca Marii Wiśniewskiej z wieloma instytucjami oświatowo-kulturalnymi zaowocowała wydaniem publikacji książkowych, m.in. o Szkole Podstawowej nr 3, sierpeckim sporcie. Jej pasją jest misterne harfowanie obrazów oraz portretów. Swe prace prezentowała podczas wielu wystaw, dostarczając swym odbiorcom wielu artystycznych przeżyć. Od 13 czerwca 2002 roku pełni funkcję prezydenta Fundacji „Sierpc 2000”, która na miarę możliwości wspiera sierpecką kulturę. Miejska Biblioteka Publiczna zarządzana przez dyrektor Marię Wiśniewską to znana i ceniona placówka kulturalna zarówno w naszym mieście, powiecie jak i całym województwie mazowieckim.

Danuta Żuławnik – nauczyciel z wykształcenia i zamiłowania, ukończyła studia magisterskie z zakresu nauczania początkowego w Instytucie Kształcenia Nauczycieli im. Władysława Spasowskiego w Warszawie.

W zawodzie pracuje od 15 sierpnia 1963r. Dała się poznać jako wspaniały nauczyciel, wychowawca i wieloletni wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 w Sierpcu. Dbała o wysoki poziom nauczania, prestiż nauczyciela i szkoły w środowisku. Prowadziła otwarte lekcje dla młodych nauczycieli. Swoją wiedzę pedagogiczną przekazywała również w postaci artykułów do Życia Szkoły”. Władze oświatowe oceniały pracę Danuty Żuławnik jako szczególnie wyróżniającą, nagradzały finansowo poprzez nagrody Kuratora i Inspektora Oświaty oraz dyrektora szkoły. Została uhonorowana odznaczeniami państwowymi resortowymi jak: Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

13 sierpnia 1995r. Danuta Żuławnik przechodzi na zasłużoną emeryturę. Rozpoczyna drugi, zawodowy etap w swoim życiu, pełen pomysłów, na których realizację nie trzeba było długo czekać.

1 września 1998r. powstaje I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu. Przyjazna uczniom, rodzicom i nauczycielom. Wprowadzone nauczanie zintegrowane, języki obce i basen są na pewno innowacją w porównaniu z sierpeckimi szkołami. Rozwijająca się placówka zyskała wsparcie Fundacji Batorego. Każde dziecko może w niej pobierać naukę. Status materialny oraz pochodzenie społeczne nie mają znaczenia. Szkoła jako pierwsza na terenie miasta wprowadziła nauczanie zintegrowane, naukę języków obcych (angielski, niemiecki, francuski) oraz obowiązkowe zajęcia na basenie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Szybko pojawili się laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych.

Z dniem 1 września 203 roku zostaje powołane do życia I Niepubliczne Gimnazjum w Sierpcu z rozszerzonym programem nauczania. Zwiększona zostaje ilość godzin nauczania o ok. 30% oraz dochodzą dodatkowe zajęcia kładące nacisk na edukację artystyczną.

Powodem do dumy był pierwszy egzamin gimnazjalny; osiągnięty został najlepszy wynik w powiecie sierpeckim. Laureaci konkursów przedmiotowych corocznie pojawiają się wśród uczniów gimnazjum. Oprócz nauki jest rozrywka: zimowiska i zielone szkoły. Wszyscy uczniowie potrafią jeździć na nartach i tańczyć. Są również prowadzone zajęcia z robotyki.

Pani dyrektor Danuta Żuławnik w pełni zasługuje na wyróżnienie medalem „Zasłużony dla miasta Sierpca” biorąc pod uwagę wieloletnią pracę jako nauczyciel, wychowawca, pedagog, wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz założyciel i wieloletni dyrektor I Prywatnej Szkoły Podstawowej i I Niepublicznego Gimnazjum w Sierpcu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Pani Dyrektor jak do tej pory pracuje bez pieniężnych gratyfikacji. Twierdzi, że nigdy w życiu nie wysuwała na pierwszy plan pieniędzy. Uważa, iż zapłatą dla niej są postępy uczniów i zadowolenie rodziców.

Jakub Grodzicki, rodowity sierpczanin, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, wieloletni animator sportu i rekreacji fizycznej w mieście i powiecie sierpeckim, od 36 lat prezes Ogniska TKKF „Kubuś” Sierpc.

W 1991r. zdał egzamin i uzyskał II stopień specjalizacji zawodowej w zakresie wychowania fizycznego. Pracował w: Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 (nauczyciel), Liceum Ogólnokształcącym (nauczyciel), Wydziale Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej (zastępca inspektora ds. kultury) i Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Płocku (nauczyciel – metodyk). Przez 10 lat kierował placówką oświatowo- wychowawczą – Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej. Ukończył m.in. kurs organizatorów zajęć rehabilitacyjnych z zakresu gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla dzieci i kurs masażu. Posiada uprawnienia instruktorskie o specjalnościach: rekreacji ruchowej w zakresie aktywności ruchowej w profilaktyce wad postawy, badmintona, tenisa, piłki siatkowej, profilaktyki bólów kręgosłupa i kinezygerontoprofilaktyki. Jest sędzią lekkiej atletyki.

 Poza pracą zawodową od 1962r. do chwili obecnej związany jest z Ogniskiem TKKF w Sierpcu, któremu w 1978r. nadano imię „Kubuś”. Był członkiem Zarządu Głównego TKKF w Warszawie. Od 2003r. jest sekretarzem Mazowieckiego TKKF. Jakub Grodzicki jest popularyzatorem rekreacji fizycznej, zdrowego stylu życia, aktywnego wypoczynku. Corocznie dzięki jego zaangażowaniu organizowanych jest około 80 różnego typu imprez: turnieje szachowe, brydżowe, festyny, zloty, biegi itp. Niespożyta energia i pomysłowość prezesa Jakuba Grodzickiego skłania wszystkich do coraz większego wysiłku. Swoją pasją zaraża coraz więcej osób, które zaczęły pływać, biegać, czy uprawiać narciarstwo biegowe. Propaguje coraz to nowe formy ruchu, jak nordic walking (chodzenie z kijkami). Jego ogromne zaangażowanie w społeczną pracę na rzecz innych, umiejętność pozyskiwania środków na realizację przedsięwzięć oraz niewyczerpane zasoby pomysłów zasługuje na podziw.

Jego dużym sukcesem jest stworzenie ośrodka joggingu. Początki były trudne. Bardzo dużo problemów stwarzało przekonanie biegaczy starszych, którzy biegali po ciemku, albo w takich rejonach, żeby nikt znajomy tylko nie zauważył. Rozmowa o starcie w zawodach kończyła się zwykle stwierdzeniem – niech biegają młodsi, a ja już jestem za stary. Ale to już historia. Dziś biegacze Ogniska TKKF „Kubuś” są znani w całym kraju. Startują nawet w ultramaratonach. Od piętnastu lat dzięki inicjatywie i ogromnemu nakładowi pracy Jakuba Grodzickiego organizowany jest Sierpecki Minimaraton (10,548 km) wraz z imprezami dla dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. W 2011r. prezes zainicjował biegi wzdłuż Sierpienicy. W pierwszej edycji objęły one trzy mostki, w drugiej siedem. Impreza ma za zadanie popularyzację biegów, ale także pokazanie piękna naszego miasta.

Od 2005r. prowadzi na terenie Sierpca Ośrodek Terapii Ruchowej dla osób trzeciego wieku. W całorocznych zajęciach bierze udział ponad czterdzieści osób powyżej 55 roku życia. Zajęcia te, to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także pogadanki o zdrowym stylu życia, wspólne wycieczki piesze i rowerowe, spotkania integracyjne, wypady do lasu. Dzięki Ośrodkowi wiele osób po raz pierwszy poszło na krytą pływalnię i dziś z dumą mówi, że nauczyło się pływać po sześćdziesiątce. Od kilku lat uczestnicy OTR jeżdżą na obozy sportowo-rekreacyjne.

Narciarstwo biegowe to kolejna dyscyplina, którą na naszym terenie rozpropagował Jakub Grodzicki. Lasy w okolicach Sierpca okazały się doskonałym miejscem do uprawiania tej formy ruchu. Wiele osób skorzystało z pierwszych lekcji udzielanych przez prezesa i dziś z niecierpliwością oczekują śnieżnej zimy. Kilka osób zdecydowało się również na starty w zawodach.

Jakub Grodzicki nie tylko organizuje imprezy, ale i sam w nich bierze udział, dając tym samym dobry przykład, i młodym, którzy ze zdziwieniem często z nim jeszcze przegrywają, i starszym, którzy stwierdzają, że jednak można. Udowodnił, że każdy czuje potrzebę ruchu, wystarczy stworzyć mu tylko odpowiednie warunki. Przełamał stereotyp pokutujący w naszym środowisku, że sport jest  tylko dla szczupłych, młodych i zdrowych.

Za swoją dotychczasową działalność otrzymał odznaczenia państwowe: Złoty Krzyż Zasługi (1991) i Złoty Krzyż Zasługi po raz drugi (1997), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002) oraz resortowe: z Zarządu Głównego TKKF – brązową, srebrną i złotą odznakę Zasłużony Działacz TKKF, z Ministerstwa Sportu – brązową, sportową, złotą odznakę – Zasłużony Kultury Fizycznej. ZG TKKF przyznał mu z okazji 50-lecia powstania organizacji medal za zasługi dla sportu i rekreacji.

Panie Przewodniczący.

Szanowni Państwo.

 

Dla wspólnoty, jaką jest naród, fundamentalnego znaczenia nabierają wydarzenia, które mają jednoznaczny  wymiar. Wydarzenia o charakterze zwrotu historycznego odmieniającego los wspólnoty. Takie wydarzenia, które są odsunięte w czasie, do których narosły komentarze badaczy historii, które dają się płynnie, obiektywnie opowiedzieć.

 

Do takich wydarzeń należy 11 listopada 1918 r., dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu pełnię władzy nad wojskiem. 11 listopada to symboliczny dzień odrodzenia Państwa Polskiego po latach zaborów.

 

Polacy nie wybili się  na niepodległość o własnych siłach. Polska odrodziła się po I wojnie światowej w wyniku upadku carskiej Rosji, cesarstwa Austro-Węgier, cesarstwa Prus i otomańskiej Turcji. Nie byłoby II Rzeczypospolitej bez udziału w tej wojnie wojsk Stanów Zjednoczonych, kiedy prezydentem był Thomas W. Wilson ze swą wizją Europy składającej się z państw narodowych, w tym odrodzonej Polski.

 

Trzeba było polskim politykom podczas negocjacji pokojowych  w 1918 i 1919 r. znosić kąśliwe opinie Paryża, który wojenną ofiarę żołnierza polskiego miał za nic wobec śmierci 1.5 mln żołnierzy francuskich.

Trzeba było przemilczeć szyderstwa Londynu na temat Polaków, którzy już przecież mieli własne państwo i nie potrafili o nie zadbać, więc dlaczego dawać im za darmo drugą szansę.

Trzeba było tu, w kraju, przeciwstawić się nastrojom rozbudzanym przez partie komunizujące, dla których niepodległość Polski była niepotrzebna.

 

Polska jako państwo odrodziła się dzięki sprzyjającym nam trendom w polityce europejskiej i światowej, jakie nastąpiły po zakończeniu I wojny światowej. Ale to odrodzenie było możliwe także dlatego, ponieważ Polacy żyjący w trzech różnych państwach zaborczych zachowali w życiu domowym  język, wiarę, obyczaje. Dzięki kulturze i religii przeniesiona została przez pięć pokoleń idea wolności i niepodległości własnego państwa. Przytłaczająca większość Polaków chciała wolnej Polski.

 

Przy takich okazjach jak dzisiejsza zewsząd padają słowa, że nie byłoby Polski bez Józefa Piłsudskiego i ofiary krwi żołnierzy jego Legionów, bez Romana Dmowskiego i Komitetu Narodowego Polskiego, bez Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Wincentego Witosa. Są wymieniane także nazwiska innych osób, które uczestniczyły wówczas w wielkiej polityce.

 

Ta wielka polityka tocząca się w Paryżu i Warszawie miała swoje odbicie w Sierpcu i na Ziemi Sierpeckiej. To rękami miejscowych patriotów zaprowadzano nowy ład. Przypomnę  kilka faktów sprzed 94 lat.

Powiat Sierpecki był w listopadzie 1918 r. okupowany przez Niemców, którzy w lutym 1915 r. usunęli Rosjan obecnych na naszej ziemi równe 100 lat. Na skutek wieści o rewolucji w Niemczech wśród żołnierzy niemieckich stacjonujących w sierpeckich koszarach powstał ferment i rozprzężenie dyscypliny. Ośmielało to sierpecki  oddział Polskiej Organizacji Wojskowej do podjęcia działań. Już 9 listopada podjęto w Sierpcu udane próby rozbrojenia funkcjonariuszy tajnej policji.  Tego dnia oddział POW z Kisielewa zajął w Grąbcu 4 samochody niemieckie, co wśród sierpczan podniosło znacznie temperaturę uczuć narodowych. Komendant POW w Sierpcu,  Chawłowski, 10 listopada przejął z rąk niemieckich w sposób negocjacyjny sierpeckie więzienie, pocztę, spichlerz, urząd powiatowy, stację kolei wąskotorowej, magistrat wraz z kasą skarbową.

Tego dnia w Babcu oddział POW pod dowództwem Henryka Tułodzieckiego podjął nieudaną próbę zagarnięcia niemieckich taborów. Wieczorem 10 listopada na sierpeckich ulicach doszło do kilku rozbrojeń pojedynczych żołnierzy niemieckich. 11 listopada oddział POW pod dowództwem dziedzica z Piastowa, Wiśniewskiego, podjął nieudaną próbę opanowania niemieckich koszar w Sierpcu. Udało się natomiast temu oddziałowi rozbroić posterunek żandarmerii niemieckiej przy dworcu kolei wąskotorowej. 11 listopada w mieszkaniu Radomyskich zebrali się wszyscy mianowani już kilka miesięcy temu na ważne stanowiska w Sierpcu. Byli to: Ignacy Konarzewski - Starostwo Powiatowe, Świerczewski -  Magistrat, Grzybowski – więzienie, Cybulski – stacja kolejowa, Borucki – policja oraz tymczasowy burmistrz – Wacław Gurbski.   Zebrani ustalili, że po opuszczeniu Sierpca przez Niemców obejmą wyznaczone stanowiska.

 

Niemieccy żołnierze opuścili Sierpc dobrowolnie dopiero 13 listopada.  I to był pierwszy dzień wolności dla sierpczan. Tego dnia powołano władze powiatu sierpeckiego. Naczelnikiem powiatu został Ignacy Konarzewski.

 

W skład Komitetu Wykonawczego sierpeckiej Rady Powiatowej weszli: Marian Chmielewski z Kosemina, rejent Wacław Gurbski, Marian Jabłoński z Zalesia, Janusz Jemielewski z Sierpca, Jan Kaplarczyk z Zamościa, Antoni Klicki z Grodkowa, Bronisław Kowalski ze Studzieńca, Bronisław Markuszewski z Włók, Henryk Tułodziecki z Grąbca.

 

Przypominam  nazwiska pierwszej sierpeckiej władzy po odzyskaniu niepodległości. Te dawno nieżyjące osoby, w większości nie budzące w nas, współczesnych, emocji,  mają dziś w Sierpcu swój dzień.

 

Szanowni Państwo.

Kiedy garnizon niemiecki opuścił koszary 13 listopada 1918 r., w farze o godzinie 10.00 odprawiono nabożeństwo, a następnie radosny tłum pomaszerował pod Ratusz.

 

My dzisiaj także byliśmy na uroczystej mszy, złożyliśmy hołd pod pomnikiem poświęconym osobom związanym z Ziemią Sierpecką, którzy w kwietniu 1940 r. oddali życie za odrodzone Państwo Polskie i przybyliśmy do tego pięknego gmachu będącego znakiem nowych czasów.

 

Tu  wspominamy bardzo ważne dla nas wydarzenie sprzed 94 lat. Obchodzimy radosne święto narodowe, które  wszystkich, tu zgromadzonych, jednoczy. Jesteśmy mimo naszej woli złączeni z naszymi przodkami, z ich pracą, z dokonanymi przez nich wyborami. Mamy wobec minionych pokoleń obowiązki. Odpowiadamy za przejęte dziedzictwo, na które składa się  zarówno mozolna praca, jak i powstańcza ofiara. Nie wolno nam tej spuścizny zmarnotrawić w imię modnej  dziś filozofii głoszącej pochwałę indywidualizmu, egoizmu i hedonizmu.

 

Swą obecnością tu, na tym święcie, potwierdzamy, że ważna jest dla nas wspólnota narodowa połączona ponad tysiącletnią tradycją trwania. Dobitnie przekazujemy komunikat, że w pełni chcemy realizować się poprzez przynależność do tej wspólnoty. Składamy oświadczenie, że jesteśmy patriotami przedkładającymi dobro Rzeczypospolitej nad dobro własne.

 

Mamy także obowiązki wobec przyszłego pokolenia, któremu chcemy pozostawić dobrą pamięć o sobie, o naszej pracy wykonywanej dla dobra wspólnoty narodowej.

 

Mam nadzieję, że kiedy nas zabraknie, znajdą się tacy, którzy powtórzą nasze zachowania.

Jestem przekonany, że Państwo tu zebrani także macie taką  niepłonną nadzieję.

 

Dziękuję za uwagę.

 

Zdzisław Dumowski - 11.11.2012, CKiSz

Kadencja 2018 - 2023
XXII Sesja Rady Miejskiej Sierpc 27 listopada 2019 Porządek dzienny posiedzenia
XXI Sesja Rady Miejskiej Sierpca 30 października 2019 Porządek dzienny posiedzenia
XX Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Sierpca 9 października 2019 Porządek dzienny posiedzenia
XIX Sesja Rady Miejskiej Sierpca 25 września 2019 Porządek dzienny posiedzenia
XVIII Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Sierpca 2 września 2019
XVII Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Sierpca 21 sierpnia 2019 Porządek dzienny posiedzenia
XVI Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Sierpca 5 sierpnia 2019 Porządek dzienny posiedzenia
XV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Sierpca 16 lipca 2019
XIV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Sierpca 5 lipca 2019
XIII Sesja Rady Miejskiej Sierpca 26 czerwca 2019 Porządek dzienny posiedzenia
XII Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Sierpca 7 czerwca 2019 Porządek dzienny posiedzenia
XI Sesja Rady Miejskiej Sierpca 29 maja 2019 Porządek dzienny posiedzenia
     
X Sesja Rady Miejskiej Sierpca 17 kwietnia 2019 Porządek dzienny posiedzenia
IX Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Sierpca 25 marca 2019  
     
VIII Sesja Rady Miejskiej Sierpca 13 marca 2019 Porządek dzienny posiedzenia
     
VII Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Sierpca 21 Lutego 2019 Porządek dzienny posiedzenia
     
VI Sesja Rady Miejskiej Sierpca 23 stycznia 2019  
     
V Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Sierpca 18 stycznia 2019  
     
IV Sesja Rady Miejskiej Sierpca 28 grudnia 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
III Sesja Rady Miejskiej Sierpca 19 grudnia 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
II sesja Rady Miejskiej Sierpca 5 grudnia 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
I sesja Rady Miejskiej Sierpca 21 listopada 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
Kadencja 2014 - 2018
LXVI sesja Rady Miejskiej Sierpca 17 października 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
LXIII Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Sierpca 28 września 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
LXII Sesja Rady Miasta 26 września 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
LXI Sesja Rady Miasta 22 Sierpnia 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
LIX Sesja Rady Miasta 27 Czerwca 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
LVIII Sesja Rady Miasta 20 Czerwca 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
LVII Sesja Rady Miasta 30 Maja 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
LV Sesja Rady Miasta 18 Kwietnia 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
LII Sesja Rady Miasta 28 lutego 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
LI Sesja Rady Miasta 31 Stycznia 2018 Porządek dzienny posiedzenia
     
L Sesja Rady Miasta 29 Grudnia 2017 Porządek dzienny posiedzenia
     
XLIX Sesja Rady Miasta 20 grudnia 2017 Porządek dzienny posiedzenia
     
XLVIII Sesja Rady Miasta 29 listopada 2017 Porządek dzienny posiedzenia
     
XLVII Sesja Rady Miasta 25 października 2017 Porządek dzienny posiedzenia
     
XLV Sesja Rady Miasta 27 września 2017 Porządek dzienny posiedzenia
     
XLIII Sesja Rady Miasta 30 Sierpnia 2017 Porządek dzienny posiedzenia
     
XL Sesja Rady Miasta 28 czerwca 2017 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXXIX Sesja Rady Miasta 28 czerwca 2017 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXXVIII Sesja Rady Miasta 17 maja 2017 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXXV Sesja Rady Miasta 29 marca 2017 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXXIV Sesja Rady Miasta 8 lutego 2017 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXXIII Sesja Rady Miasta 25 stycznia 2016 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXXI Sesja Rady Miasta 21 grudnia 2016 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXX Sesja Rady Miasta  23 listopada 2016 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXVIII Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta 10 listopada 2016 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXVII Sesja Rady Miasta 26 października 2016 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXVI Sesja Rady Miasta 7 września 2016 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXIII Sesja Rady Miasta 15 czerwca 2016 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXII Sesja Rady Miasta 18 maja 2016 Porządek dzienny posiedzenia
     
XXI Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta 19 kwietnia 2016 Porządek dzienny posiedzenia
     
XVIII Sesja Rady Miasta 24 lutego 2016 Porządek dzienny posiedzenia
     
XVII Sesja Rady Miasta 27 stycznia 2016 Porządek dzienny posiedzenia
     
XVI Sesja Rady Miasta 30 grudnia 2015 Porządek dzienny posiedzenia
     
XV Sesja Rady Miasta 2 grudnia 2015 Porządek dzienny posiedzenia
     
XIV Sesja Rady Miasta 28 października 2015 Porządek dzienny posiedzenia
     
XIII Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta 14 października 2015 Porządek dzienny posiedzenia
     
XII Sesja Rady Miasta 16 września 2015 Porządek  dzienny posiedzenia
     
X Sesja Rady Miasta 24 czerwca 2015 Porządek  dzienny posiedzenia
     
IX Sesja Rady Miasta 29 kwietnia 2015 Porządek  dzienny posiedzenia
     
VII Sesja Rady Miasta 25 marca 2015 Porządek  dzienny posiedzenia
     
VI Sesja Rady Miasta 25 lutego 2015 Porządek  dzienny posiedzenia
     
V Sesja Rady Miasta 14 stycznia 2015 Porządek  dzienny posiedzenia
     
IV Sesja Rady Miasta 30 grudnia 2014 Porządek  dzienny posiedzenia
     
III Sesja Rady Miasta 18 grudnia 2014 Porządek  dzienny posiedzenia
     
II Sesja Rady Miasta 8 grudnia 2014 Porządek  dzienny posiedzenia
     
I Sesja Rady Miasta 28 listopada 2014 Porządek  dzienny posiedzenia

 

Odpowiedź na zarzuty i insynuacje Zdzisława Dumowskiego pod moim adresem

Ta dewiza jednej z bohaterek znanej komedii stała się mottem  politycznych działań Zdzisława Dumowskiego, radnego Rady Miejskiej.  Zgodnie z tą maksymą, której jest wierny od kampanii wyborczej, wszystko, co zrobiłem w przeszłości i co robię obecnie, było , jest i zawsze będzie złe, nie takie, jak on sobie wyobraża. „ A poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć  ” – kończył pewien, skąd inąd mądry senator rzymski, niezależnie od tego, co mówił wcześniej. Burmistrz jest zły, bo jego miejsce musi zająć ktoś z nadania  pana Zdzisława i stworzone przez niego Aktywne Centrum.  Zapewni to radnemu spokojną przyszłość, bo w miejscu aktualnego zatrudnienia zapewne nie czuje się zbyt komfortowo. Kto myśl i inaczej, w najlepszym przypadku jest podejrzany o układy z burmistrzem, bo „działał za przyzwoleniem burmistrza albo burmistrz musiał o tym wiedzieć” itp.  Nosicielem prawdy absolutnej, niepodważalnej jest, oczywiście, jedynie pan Zdzisław. To, że te „prawdy” często  rozmijają się z faktami, nie jest ważne. Tym gorzej dla faktów.

 

Ta filozofia myślenia charakteryzuje wszelkie wystąpienia radnego na forum RM, występuje także w ostatnim wpisie na blogu. Pan Zdzisław próbuje wmówić czytelnikom , że burmistrz prowadzi walkę z Komisją Rewizyjną Rady Miejskiej i lekceważy jej ustalenia.  Nigdy niczego i nikogo nie lekceważyłem, tym bardziej Komisji Rewizyjnej. Nie mogę jednak być obojętny na   wnioski, kłócące się z faktami . Żadne fakty nie będą przez radnego respektowane, jeżeli nie będą prowadzić do wniosku, że Burmistrz jest zły, prowadzi do ruiny Miasto i tylko AC i wskazany przez nie nowy włodarz wszystko i od zaraz uzdrowi, ponaprawia i wyprostuje. Brak kompetencji – świadomy, bądź nie – nie ma tu znaczenia. Jak mawiali starożytni : papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie. Największą głupotę też.

 

Na blogu pan Zdzisław stwierdza : „ A przekaz Komisji Rewizyjnej był i jest prosty i czytelny. Leonium płaci niski czynsz. ZGM wykonuje usługi drogo”. Nie był prosty i czytelny. Przede wszystkim nie był jednak prawdziwy. W sprawie wysokości czynszu wielokrotnie stwierdzałem,  że jest to temat do dyskusji.  ( Na ostatniej sesji Rady Miejskiej pan Zdzisław poinformował, ze zespół, którego był członkiem, wynegocjował od Leonium stawki czynszu wyższe o 50% od dotychczasowych i że to zakończyło konflikt pomiędzy Leonium  i Gimnazjum Miejskim. Jaki konflikt? Po paru minutach okazało się, że to kolejna nieprawda).

 

Nie zgadzałem się  natomiast z wnioskami, powtarzanymi przez kilka miesięcy, że między Leonium i Szkołą Podstawową Nr3 istnieje nierównowaga ekonomiczna i że SP Nr 3 dotuje Leonium. Wykazaliśmy, że to nieprawda.  Podobnie jak i twierdzenie o drogich usługach ZGM-u.  Wnioski w sprawie ZGM-u  zweryfikował  niezależny audytor. Jego werdykt radny jednak kwestionuje z bardzo czytelną insynuacją, że został kupiony. Ale to nie koniec listy stawianych mi zarzutów.

 

Kolejnym jest – „ angażowanie Prokuratury Rejonowej w prowadzenie dochodzeń przeciwko członkom Komisji Rewizyjnej”. To kolejne kłamstwo, wymagające odrębnego potraktowania. Nigdy nie angażowałem prokuratury w żadne dochodzenie przeciwko Komisji Rewizyjnej ani jej członkom.

 

Podobnie nieprawdziwa jest insynuacja, że kierownicy kontrolowanych jednostek otrzymali przyzwolenie na utrudnianie kontroli.  Komisja miała dostęp do wszystkich dokumentów, które ją interesowały. 

 

W zdumienie wprawia zarzut dzielenia członków Komisji Rewizyjnej na „dobrych” i „złych”. Nigdy tego nie robiłem.  A kto dzieli? Wystarczy przeczytać przedostatni akapit wpisu na blogu z 12 września.  Autorowi  tego tekstu, pod wpływem emocji, pomyliły się widocznie  adresy.

 

Uważałem, i nadal uważam, że pięcioosobowa Komisja Rewizyjna jest organem kolegialnym, suwerennym, wszyscy jej członkowie mają równe prawa i  mogą podejmować decyzje zgodnie z wiedzą osiągniętą w trakcie kontroli, a wnioski przyjmowane są większością głosów. Radny Dumowski  nie podziela tych zasad prawnych. Rozstrzyga arbitralnie, nie będąc członkiem Komisji, że jedynymi wiarygodnymi jej członkami są Barbara Gil i Wojciech Mielczarek . Podziwia „ich hart ducha” i obiektywizm.  Wyrazem tego „obiektywizmu” było chyba wprowadzenie do protokołu Komisji wniosków, które przed rozpoczęciem kontroli były przez radnego upubliczniane w różnych wypowiedziach. Pozostali członkowie Komisji Rewizyjnej: Maria Szklarska, Krzysztof Rudowski i Janusz Buczyński,  zostali na blogu odpowiednio zdefiniowani, jako, według radnego, niewiarygodni, gdyż ośmielili się mieć zdanie odbiegające od jedynie słusznej linii radnego Dumowskiego i Aktywnego Centrum.

 

Zdaję sobie sprawę, że wydarzenia ostatniej sesji RM spowodowały zdenerwowanie Zdzisława Dumowskiego, rozumiem zasady i realia walki politycznej. Istnieją jednak pewne granice, których nawet w takiej sytuacji przekraczać nie można.  Wyznacza je ochrona dobrego imienia przed kłamliwymi pomówieniami. Nie uprawnia ich w żadnym wypadku stan emocjonalny radnego tracącego grunt pod nogami. Poważnie zatem rozważę podjęcie kroków prawnych przeciwko radnemu ma drodze cywilnoprawnej. Dam mu szansę udowodnienia przed Sądem, że powoduję, czy też powodowałem działania Prokuratury przeciwko radnym, przyzwalałem – bądź wręcz namawiałem - kierowników jednostek do lekceważenia komisji rewizyjnej i utrudniania jej pracy, a audytor w ZGM sporządził opinię określonej treści tylko dlatego, że mu za to zapłacono. Odpowiedzialności za słowo należy się uczyć, ale i uczyć innych.

 

Zainteresowanych faktami zapraszam do obejrzenia materiałów archiwalnych z sesji Rady Miejskiej:

http://www.youtube.com/watch?v=Lvrf1wcuSTY&feature=plcp, oraz ostatniej XXXI

 

Burmistrz Marek Kośmider          

Gorącego, letniego dnia grupa 35 dzieci i 6 opiekunów z osiedla nr 1 w Sierpcu udała się na wycieczkę do Torunia. Wyjazd odbył się w sobotę 07.07 br., autokar wyruszył spod kościoła farnego parę minut po godzinie 9. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego UMK w Piwnicach koło Torunia. Wszystkim podobało się położenie tego obserwatorium, który otoczony był zielonym parkiem. Mieliśmy możliwość zobaczyć ogromny teleskop, który znajdował się w kopule z rozsuwanym dachem, zrobił on na nas duże wrażenie. Dzieci były wszystkiego ciekawe. Chciały wszystko dotknąć, zobaczyć i zadawały wiele pytań panu, który nas oprowadzał.

Po obejrzeniu teleskopów oraz zapoznaniem się z otaczającymi nas planetami i gwiazdami przeszliśmy przez pola, by dotrzeć pod wielki radioteleskop, przez dzieci był on pewnie pierwszy raz widziany, zwłaszcza z tak bliska. Pan opowiedział kilka ciekawostek na temat otaczającego nas kosmosu oraz zachęcał dzieci by same wykazały się swoją wiedzą. Następnie ruszyliśmy do autobusu i pojechaliśmy na toruńską starówkę, gdzie powędrowaliśmy na gorący dwudaniowy posiłek. Chwila odpoczynku przy obiedzie i dalej spacer po starówce. Dzieci miały chwilę czasu na zakup pamiątek, ciężko było im się zdecydować, którą wybrać, gdyż wszystko im się podobało i zachęcało do kupna. Oczywiście, kto chciał mógł zaopatrzyć się w słynne pierniki. Nie mogło także zabraknąć wspólnego zdjęcia obok pomnika naszego wielkiego rodaka – Mikołaja Kopernika. Kolejnym punktem a zarazem ostatnim wycieczki było udanie się pod krzywą wieże. Pozytywnie zmęczeni, nasyceni nową wiedzą i zapoznani ze starówką wróciliśmy do autobusu. Droga do Sierpca minęła szybko pewnie też i dlatego, że dziewczynki umilały czas śpiewając znane piosenki.

 

 

                                                                       Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 1

                                                                       Tomasz Kowalski

 

 

IMG_4295.JPGIMG_4346.JPGIMG_4353.JPGIMG_4368.JPG

 Apel

[hdplay videoid=5 height=370 width=100% autoplay=false playlist=summer] 

 
 
 

Materiał edukacyjny

 [hdplay videoid=6 height=370 width=100% autoplay=false playlist=summer] 

 
 

 

W sobotę, 7 lipca 2012 roku, o godzinie dziesiątej, na terenie osiedla Niepodległości rozpoczęła się dwudniowa Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Przybyło na nią dwudziestu ośmiu wyróżniających się hodowców z całego województwa. Miała więc większy zasięg niż poprzednia edycja, w której uczestniczyli jedynie rolnicy z powiatu sierpeckiego i ościennych.

Ewenementem tych dwóch dni była pogoda – wyjątkowo upalna i dodatkowo z nocną burzą, która trochę szkód na terenie wystawowym poczyniła. Na szczęście okazały się niezbyt groźne w skutkach.

Organizatorami imprezy byli: burmistrz Sierpca, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Parzniew i Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka Parzniew, a współorganizatorami: Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. Zakład w Sierpcu, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Płocku oraz Starosta Sierpecki i wójtowie gmin powiatu sierpeckiego. Patronem honorowym wystawy był minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki. Patronat medialny sprawowali: ,,Tygodnik Płocki”, ,,Kurier Sierpecki” i ,,Hodowla i Chów Bydła”. Jak zawsze, nie mogło zabraknąć sponsorów. A byli nimi: ,,Wipasz”, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu oraz Browar Kasztelan Sierpc. Wystawę dofinansował także Fundusz Promocji Mleka.

Imprezę otworzył burmistrz Marek Kośmider. Po powitaniu gości i zgromadzonych, oraz okazjonalnym wystąpieniu, rozpoczął się główny punkt programowy tego dnia. Był nim konkurs – ocena bydła ras mlecznych. Odbywał się w pięciu kategoriach – jałowice niecielne, jałowice cielne, krowy pierwiastki I  laktacji oraz II i III laktacji.

Punktem programu, budzącym duże zainteresowanie zgromadzonych, był Konkurs Młodego Hodowcy. Pod tą, tajemniczo brzmiącą nazwą, kryje się oprowadzanie cieliczek przez dzieci. Najmłodszy uczestnik zmagań z kapryśną naturą cielaka miał tylko pięć lat. Ten konkurs ma już wieloletnią tradycję i wyraźne przesłanie, gdyż nie służy jedynie uatrakcyjnieniu imprezy.

Integralną częścią wystawy były Targi Rolnicze. Tak dużej ilości stoisk i tak bogatej oferty chyba nigdy w przeszłości nie było. Poza nowoczesnymi maszynami rolniczymi, środkami do produkcji rolnej, można było degustować produkty rolne i rolnopochodne. Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska ogrodnicze, a zwłaszcza prezentowane krzewy, drzewa i kwiaty.

W trakcie wystawy, w sposób znaczący, zaprezentowała się Lokalna Grupa Działania ,,Sierpeckie Partnerstwo”. Stowarzyszenie tworzą gminy naszego powiatu. Miały swoje stoiska, na których, w ramach konkursu kulinarnego ,,Tradycyjne ciastko na niedzielę” serwowane były rodzime wypieki. Lokalne wyroby odwiedzającym smakowały. Musiały być bardzo dobre, bo jurorzy mieli problem z wyłonieniem lidera. Ostatecznie, pierwsze miejsce zajęły pączki upieczone przez panie z KGW z Golejewa, gmina Gozdowo, a drugie – KGW z Bendorzyna i Lisic Nowych, gmina Mochowo.

W niedzielę, licznie zgromadzeni na terenie wystawowym mieszkańcy miasta i powiatu poza degustacją konkursowych wypieków i odwiedzaniem stoisk, mieli okazję obejrzeć pokaz wyłonionych poprzedniego dnia czempionów, pokaz ras kolorowych oraz pokaz oprowadzania cieliczek. W godzinach południowych dokonano wręczenia nagród i wyróżnień. Najpierw przyznanych w konkursie kulinarnym, a potem -  nagrody, dyplomy i wyróżnienia otrzymali laureaci konkursu głównego, związanego z oceną ras bydła mlecznego. Gośćmi szczególnymi drugiego dnia wystawy byli – Piotr Zgorzelski, poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Piotr Jakubowski, zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Goście, zabierając głos, podziękowali hodowcom i organizatorom wystawy. Nie kryli, że są pod wrażeniem skali przedsięwzięcia i perfekcyjnej organizacji. Wiele ciepłych słów zostało skierowanych do burmistrza Marka Kośmidra – inicjatora wystawy.

Ostatnim akordem dwudniowej imprezy był występ Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP pod batutą Michała Głowackiego.

Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie – ocena bydła mlecznego:

Rolę jurorów pełnili: Mirosław Anaczkowski, Marek Heda. Komisja Sędziowska wyłoniła 4 czempiony oraz 9 wiceczempionów. Tytuły te otrzymały krowy poniższych hodowców:

Grupa - jałowice niecielne:

- Jan Majkowski z miejscowości Jarzyły – wiceczempion

- Grzegorz Staniszewski z miejscowości Jaworowo-Lipa – wiceczempion

- Elżbieta Świeżak z miejscowości Poszewka – czempion

Grupa - jałowice cielne:

- Roman Kołodziejski z miejscowości Dziedzice – wiceczempion

- Dariusz Nasiłowski  z miejscowości Skwierczyn Dwór – wiceczempion

- Jan Majkowski z miejscowości Jarzyły- czempion

Grupa – pierwiastki:

- Jacek Mieczkowski z miejscowości Patrykozy Kolonia – wiceczempion

- Tadeusz Stelęgowski z miejscowości Kudelczyn -  wiceczempion

- Elżbieta Świeżak z miejscowości Poszewka – czempion

Grupa – II laktacja:

- Dariusz Nasiłowski  z miejscowości Skwierczyn Dwór – wiceczempion

- Marek Niestępski z miejscowości Bobino Grzybki - czempion

Grupa – III laktacja i dalsze:

- Bohdan Jeżewski z miejscowości Świerczynek – wiceczempion

- Edmund Oleszczuk z miejscowości Świerczynek - wiceczempion

- Jan Majkowski z miejscowości Jarzyły- czempion

Podobnie jak w trakcie poprzednich edycji, wyłoniono superczempiona. Ten prestiżowy tytuł przypadł krowie Marka Niestępskiego z miejscowości Bobino Grzybki.

 

Stanisław Majchrzak

 
DSC00672.JPGDSC00674.JPGDSC00677.JPGDSC00691.JPGDSC00707.JPGDSC00709.JPGDSC00717.JPGDSC00731.JPGDSC00733.JPGDSC00740.JPGDSC00760.JPGDSC00773.JPGDSC00793.JPGDSC00803.JPGDSC00811.JPGDSC00813.JPGDSC00822.JPGDSC00831.JPGDSC00836.JPGDSC00842.JPGDSC00846.JPGDSC00851.JPGDSC00860.JPGDSC00862.JPGDSC00881.JPGDSC00900.JPGDSC00902.JPGDSC00910.JPGDSC00912.JPGDSC00921.JPGDSC00930.JPGDSC00938.JPGDSC00961.JPGDSC00972.JPGDSC00977.JPGDSC00992.JPGDSC00999.JPGDSCF6333.JPG
 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                  
                                                     

 

IX  REGIONALNA WYSTAWA  ZWIERZĄT HODOWLANYCH

 

pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

7 LIPCA 2012 ROKU, W GODZ. 1000 - 1700

8 LIPCA 2012 ROKU, W GODZ. 1000 - 1600

 

 

S I E R P C

OS. NIEPODLEGŁOŚCI –

TEREN PRZYLEGŁY DO ULICY  PADEREWSKIEGO

 

Impreza towarzysząca

TARGI ROLNICZE - SIERPC 2012

 

W PROGRAMIE:

 

7 lipca 2012 roku (sobota) w godz. 10.00 - 17.00

Konkurs - ocena bydła ras mlecznych, „Konkurs  Młodego Hodowcy” - oprowadzania cieliczek przez dzieci, zwiedzanie Wystawy oraz „Targów Rolniczych Sierpc 2012”

 

8 lipca 2012 roku (niedziela) w godz. 10.00 – 16.00

Konkurs kulinarny „Tradycyjne ciastko na niedzielę” (w godz. 10.00-12.00), pokaz wiceczempionów, czempionów, ras kolorowych, oprowadzania cieliczek przez dzieci, wręczanie nagród w konkursie kulinarnym „Tradycyjne ciastko na niedzielę” (ok. godz. 12.45), wręczanie nagród i trofeów (ok. godz. 13.00), Koncert Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Sierpcu, zwiedzanie Wystawy oraz „Targów Rolniczych Sierpc 2012”

 

ORGANIZATORZY:

Burmistrz Miasta Sierpca

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Parzniew,

Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka Parzniew

 

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu Zakład w Sierpcu, Mazowiecka Izba Rolnicza,  Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Płocku,  Starosta Sierpecki, Urząd Gminy w Gozdowie,  Wójt Gminy Mochowo, Gmina Rościszewo, Wójt Gminy Sierpc,  Wójt Gminy Szczutowo, Gmina Zawidz

 

GŁÓWNI SPONSORZY

 

  
 
 

Wystawa dofinansowana z Funduszu Promocji Mleka

 

PATRONAT MEDIALNY

  

Mapa dojazdu

  

 Wielkie Otwarcie Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu już w najbliższy
weekend 28 - 29 kwietnia 2012

 

 

 

28 kwietnia (sobota)

od godziny 10 zwiedzanie i zapisy do zespołów i kół zainteresowań

 

- godzina 10.00, świetlica artystyczna


Otwarty Turniej Warcabowy w kategoriach

 • szkoły podstawowe - warcaby 64-polowe
 • gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne - warcaby 100-polowe
 • kategoria otwarta - open (od godz. 12.oo)  - warcaby 100-polowe

 

- godzina 10.30, kawiarnia kulturalna

 • Turniej Otwarcia o puchar Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki
  Zawody Brydżowe w kategorii par rozegrane systemem barometr

 

 

 

Kino Jutrzenka zaprasza na otwarte seanse (UWAGA: dla pierwszych 298 chętnych)

 

godzina 16.00
Mniam! animowany / Malezja 2011

godzina 18.00
John Carter (3D) Przygodowy, Sci-Fi / USA 2012


godzina 20.00
W ciemności Dramat, Wojenny / Polska 2012


29 kwietnia (niedziela)

"Zapraszamy na koncerty i spektakle (UWAGA: pierwszych 298 chętnych)"

- godzina 10.00, spektakl dla dzieci „CUDOWNA LAMPA ALADYNA” w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku

- godzina 17.00, koncert:
 • laureata programu „Mam talent” oraz prowadzącego rewelacyjnie spisującą się drużynę w programie „Bitwa na głosy”, Kamila Bednarka z zespołem STAR GUARD MUFFIN,
 • sierpeckiego rockowego znaku firmowego, zespołu Open to the Public

Sierpc: Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych-uzupełniających w trybie zamówienia z wolnej ręki do zamówienia podstawowego przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, w ramach zadania inwestycyjnego, pn. Budowa w stanie wykończeniowym, surowym wielorodzinnego budynku mieszkalnego z uzbrojeniem i zagospodarowaniem terenu na działce nr 1754/19 oraz sieci wod-kan na działce nr 1753/34 i 1754/20 przy ul. Poziomkowej w Sierpcu
Numer ogłoszenia: 110812 - 2012; data zamieszczenia: 07.04.2012
OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA - Roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

Czy zamówienie było przedmiotem ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych: nie.

Czy w Biuletynie Zamówień Publicznych zostało zamieszczone ogłoszenie o zmianie ogłoszenia: nie.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

I. 1) NAZWA I ADRES: Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., ul. Piastowska 11A, 09-200 Sierpc, woj. mazowieckie, tel. 024 3666609, 2758645, faks 024 3666606.

I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO: Inny: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych-uzupełniających w trybie zamówienia z wolnej ręki do zamówienia podstawowego przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, w ramach zadania inwestycyjnego, pn. Budowa w stanie wykończeniowym, surowym wielorodzinnego budynku mieszkalnego z uzbrojeniem i zagospodarowaniem terenu na działce nr 1754/19 oraz sieci wod-kan na działce nr 1753/34 i 1754/20 przy ul. Poziomkowej w Sierpcu.

II.2) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane.

II.3) Określenie przedmiotu zamówienia: Podbitka, schody strychowe, posadzki w piwnicy, malowanie piwnic, furtki piwniczne oraz podwyższenie terenu wokół budynku z przeniesieniem stanowiska śmietnika (w tym: montaż opaski od strony południowej, demontaż opaski, ponowny montaż opaski, doświetlacze okienne, rury spustowe, przestawianie słupa, ukształtowanie terenu, zmiana lokalizacji śmietnika)..

II.4) Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 45.00.00.00-7.

SEKCJA III: PROCEDURA

III.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA: Zamówienie z wolnej ręki

III.2) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE

 • Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: nie

SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA

IV.1) DATA UDZIELENIA ZAMÓWIENIA: 27.03.2012.

IV.2) LICZBA OTRZYMANYCH OFERT: 1.

IV.3) LICZBA ODRZUCONYCH OFERT: 0.

IV.4) NAZWA I ADRES WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA:

 • P.H.U. Budomex Dariusz Rzeszotarski, ul. Świętokrzyska 2a, 09-200 Sierpc, kraj/woj. mazowieckie.

IV.5) Szacunkowa wartość zamówienia (bez VAT): 51973,66 PLN.

IV.6) INFORMACJA O CENIE WYBRANEJ OFERTY ORAZ O OFERTACH Z NAJNIŻSZĄ I NAJWYŻSZĄ CENĄ

 • Cena wybranej oferty: 53917,86

 • Oferta z najniższą ceną: 53917,86 / Oferta z najwyższą ceną: 53917,86

 • Waluta: PLN.

ZAŁĄCZNIK I

Uzasadnienie udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki albo zapytania o cenę

 • 1. Podstawa prawna

  Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienie z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych.

 • 2. Uzasadnienia wyboru trybu

  Należy podać uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu oraz wyjaśnić, dlaczego udzielenie zamówienia jest zgodne z przepisami.

  Uzasadnienie prawne: Zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki w przypadku udzielania w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego, dotychczasowemu wykonawcy usług, zamówień uzupełniających, stanowiących nie więcej niż 50% wartości zamówienia podstawowego i polegających na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówień, jeżeli zamówienie podstawowe zostało udzielone w trybie przetargu nieograniczonego a zamówienie uzupełniające było przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu dla zamówienia podstawowego i jest zgodne z przedmiotem zamówienia podstawowego. Uzasadnienie faktyczne: Przedmiotem zamówienia są roboty budowlane polegające na wykonaniu w budynku podbitki, schodów strychowych, posadzki w piwnicy, malowania piwnic, furtek piwnicznych dla zapewnienia poprawy bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz estetyki budynku. Przedstawione prace mają również na celu uatrakcyjnienia nieruchomości dla potencjalnych klientów lokali mieszkalnych w tej nieruchomości. Podwyższenie terenu wokół budynku z przeniesieniem stanowiska śmietnika wynikają z wykonanych w terminie późniejszym, odrębnie od wykonania budynku drogi i parkingów w terenie nie będącym własnością TBS-u, co pociągnęło za sobą konieczność nachylenia terenu od budynku na tę drogę oraz zmianę lokalizacji miejsca gromadzenia odpadów. Wartość zamówienia uzupełniającego nie przekracza 50% wartości zamówienia podstawowego udzielonego umową z dnia 28.09.2010r. Zamówienie udzielone jest dotychczasowemu wykonawcy usług w okresie do 3-ch lat od udzielenia zamówienia podstawowego i polega na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówienia, zgodnego z przedmiotem zamówienia podstawowego. Mając na uwadze fakt, iż wszystkie przesłanki faktyczne o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 zostały spełnione - udzielnie zamówienia jest zgodne z przepisami Pzp.

W kwietniu i maju bieżącego roku obchodzić będziemy w Sierpcu 690 rocznicę lokacji miasta.

Dla programowo-organizacyjnego przygotowania Jubileuszu, powołany został  Komitet Organizacyjny. Kieruje nim Burmistrz, a w skład weszli przedstawiciele samorządu, instytucji miejskich i organizacji pozarządowych. Organizatorzy przygotowali bardzo bogatą ofertę imprez o charakterze integracyjno-edukacyjnym i rozrywkowym. W przyjętym przez organizatorów programie, każdy mieszkaniec, bez względu na wiek i zainteresowania, znajdzie na pewno coś dla siebie interesującego. Ramowy zestaw propozycji ilustruje zamieszczony poniżej tekst.

Szczegółowy program Jubileuszowych imprez, ze stosownym wyprzedzeniem, przekazany będzie na plakatach i innych, powszechnie przyjętych formach.

Program obchodów 690 rocznicy lokacji miasta Sierpca,

 

MAJ

Wystawa  „SIERPC W MALARSTWIE” - Galeria im. Stefana Tamowskiego w Centrum Kultury i Sztuki

 

1 MAJA

- godz. 10.00 - TEST COOPERA – biegowy, marszowy; POKAZ FITNESS - Jeziórka – Główny organizator: TKKF „Kubuś”

- godz. 11.00 - OTWARTY TURNIEJ WARCABOWY KATEGORIA OPEN - Jeziórka – Główny organizator: TKKF „Kubuś”

 

2 MAJA

ŚWIĘTO FLAGI 

- godz. 12.00 - Zbiórka grup w barwach narodowych – Plac Europejski

- godz. 12.15 – Przemarsz ulicami miasta do kościoła Wniebowzięcia NMP (Klasztor)

- ok. godz. 12.45 w kościele: Modlitwa w intencji Ojczyzny i poległych za wolność; Prezentacja
  patriotyczno – historyczna przygotowana przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca;
  Ogłoszenie wyników konkursu „Polskie Barwy Narodowe”

- ok. 13.30 – Spotkanie rekreacyjne i artystyczne na Placu Koronacyjnym Organizatorzy:
  Burmistrz Miasta Sierpca, Parafia pw. Św. Benedykta, Centrum Kultury i Sztuki,
  Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc

 

3 MAJA

- godz. 7.00 (start), godz. 11.30 (dekoracja) – SPŁAWIKOWE ZAWODY WĘDKARSKIE o Puchar
  Starosty Sierpeckiego – Jeziórka  - Główny organizator: Koło Wędkarskie

 

5 MAJA

- godz. 12.00 - Most przy ul. Marii Konopnickiej w Sierpcu - RODZINNY MARSZ ZDROWIA WZDŁUŻ
  SIERPIENICY -  Główny organizator: TKKF „Kubuś”

 

Od 5 MAJA  do  31 SIERPNIA

- Wystawa  „SIERPECKI DOROBEK LITERACKI I PUBLICYSTYCZNY” – Miejska Biblioteka Publiczna

 

7 MAJA

- godz. 9.30 - V Konkurs Wiedzy Obywatelskiej, Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i o Ziemi
  Sierpeckiej - Centrum Kultury i Sztuki – Główny organizator: Burmistrz Sierpca

 

7 MAJA – 13 MAJA

- WYSTAWA HISTORYCZNA połączona z projekcją multimedialną nt. dziejów Sierpca i nadania praw
  miejskich - Centrum Kultury i Sztuki  - Główny Organizator: Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta
  Sierpc

 

9 MAJA

- godz. 18.00 -  „Szwadron” - Kino Jutrzenka, Centrum Kultury i Sztuki – WSTĘP WOLNY

 

10 MAJA

-  godz. 16.00 - Odsłonięcie pomnika  gen. Nila - Skwer im. gen. Nila przy dworcu PKP

- godz. 17.00 - Spotkanie z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem - Kino Jutrzenka, Centrum Kultury
  i Sztuki

- godz. 18.00 - „Generał Nil” – Kino Jutrzenka, Centrum Kultury i Sztuki– WSTĘP WOLNY

 

11 MAJA

- godz. 10.00 - II SIERPECKA OLIMPIADA PRZEDSZKOLI „LONDYN 2012” - Stadion - Główny
  organizator: MOSiR

 

11 MAJA - 13 MAJA

- Wystawa starych znaków i stempli -  Centrum Kultury i Sztuki – Główny Organizator:
  Oddział Towarzystwa Naukowego Płockiego w Sierpcu

 

11 MAJA

- godz. 10.00 - Konferencja „690 LAT MIASTA SIERPCA – HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ” -
  Centrum Kultury i Sztuki - Oddział Towarzystwa Naukowego Płockiego w Sierpcu – wstęp wolny

 

12 MAJA

- godz. 10.00 - I MEMORIAŁ IM. JANA KWIATKOWSKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ -  Stadion - Główny
  organizator: MOSiR

- godz. 11.30 - I SIERPECKA „5”  im. Zdzisława Krzyszkowiaka, BIEG na 5 km -  START  SKANSEN.
  Zapisy w MOSiR oraz w dniu imprezy do godz. 11.00  w Biurze Zawodów (stadion). META
  STADION MOSIR. Regulamin zawodów dostępny na stronie MOSiR –www.mosirsierpc.hpu.pl –
  Główny organizator: MOSiR

- godz. 13.00 - TOWARZYSKI TRÓJMECZ SAMORZĄDOWCÓW Sierpc – Inowrocław – Ostróda - 
  Stadion - Główny organizator: MOSiR

- w godz. 12.00 – 17.00   -  IX SIERPECKA BIESIADA JEŹDZIECKA - Teren zielony przy
  ul. Paderewskiego.

W programie:

- pokazy i konkursy powożenia zaprzęgami konnymi

- pokaz konny kaskaderski, w tym: układania koni z elementami tresury, władania biczami,
  łucznictwa konnego, jazdy zręcznościowej

- koncert zespołu country KONWÓJ,

 

13 MAJA

- godz. 11.00 - Msza Św. w intencji Miasta – FARA

- Przemarsz uczestników Mszy do  Centrum Kultury i Sztuki

 • ok. godz. 12.45 - Odsłonięcie tablicy na budynku Centrum Kultury i Sztuki
 • godz. 13.00 - Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
 • ok. godz. 13.30  - Wręczenie nagród w Konkursie Wiedzy Obywatelskiej, Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i o Ziemi Sierpeckiej

- od godz. 12.00 - JARMARK SIERPECKI - prezentacja twórców sierpeckich, ich prac, wyrobów;
  prezentacje historyczne; prezentacja i promocja sierpeckich zakładów pracy; pokaz –
  wystawa motocykli; zlot samochodów „Maluchów”

- od godz. 15.00 - KONCERT  towarzyszący Jarmarkowi w wykonaniu zespołów artystycznych
  działających w Sierpcu

- w godzinach  popołudniowo – wieczornych - KONCERT zespołu cygańskiego ROMA

 

 

18 MAJA

- godz. 9.30 - MEMORIAŁ LEKKOATLETYCZNY im. R. Bramczewskiego  - Stadion – Główny
  organizator: MOSiR

 

26  MAJA

- godz. 11.00 – PIKNIK SPORTOWO – REKREACYJNY Z OKAZJI DNIA MATKI I DZIECKA – Plac
  zabaw przy Przedszkolu Nr 4 im. Czerwonego Kapturka – Organizatorzy: Zarząd Osiedla Nr 4,
  Środowiskowe Ognisko Wychowawcze

 

29  MAJA

- godz. 9.00 – Festyn rekreacyjno - sportowy „Z NAMI BEZPIECZNIEJ” - Stadion - Główny
  organizator: KPP w Sierpcu

 

1  CZERWCA

- godz. 16.30 - FINAŁ Konkursu Plastycznego WĘDKARSTWO W OCZACH DZIECI I MŁODZIEŻY –
  Miejsce: Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Organizatorzy: Zarząd Osiedla Nr 4, PZW Koło Kasztelan,
  OPP.

 

9  CZERWCA

- godz. 15.00 -  WĘDKARSKIE POWITANIE LATA – Jeziórka -  Organizatorzy: Zarząd Osiedla Nr 4,
  PZW Koło Kasztelan, MOSiR

 

PATRONI MEDIALNI

 

 

 

SPONSORZY

 

BANK SPÓŁDZIELCZY W SIERPCU
ul. Wiosny Ludów 6

Modny Sklep - U Leszka - Maja i Leszek Łyzińscy

SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA
LOKATORSKO-WŁASNOŚCIOWA W SIERPCU

 

 

 

 


 

DSCF4120.jpgDSCF4122.jpgDSCF4123.jpgDSCF4124.jpgDSCF4133.jpgDSCF4137.jpgDSCF4139.jpgDSCF4146.jpgDSCF4151.jpgDSCF4157.jpgDSCF4162.jpgDSCF4171.jpgDSCF4173.jpgDSCF4181.jpgDSCF4192.jpgDSCF4195.jpgDSCF4203.jpgDSCF4211.jpgDSCF4218.jpgDSCF4237.jpgDSCF4251.jpgDSCF4260.jpgDSCF4288.jpg

                                                                                                                                                                                                                                                  
                                                              

                                                           

                                                                                                             

VIII  REGIONALNA WYSTAWA
ZWIERZĄT HODOWLANYCH


Patronat honorowy
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Marszałek Województwa Mazowieckiego 

oraz
TARGI ROLNICZE - SIERPC 2011
15 MAJA 2011 ROKU, W GODZ. 9:30 - 17:00
S I E R P C
OS. NIEPODLEGŁOŚCI - TEREN PRZYLEGŁY DO ULICY PADEREWSKIEGO

 

 

W PROGRAMIE:

 

          godz. 9.30 – otwarcie Wystawy

          wycena bydła ras mlecznych:

- konkurs jałowic cielnych

- konkurs krów pierwiastek

- konkurs krów w II laktacji

- konkurs krów w III laktacji i dalszych

- wybór superczempiona

          pokaz bydła ras kolorowych

          konkurs oprowadzania cieląt przez dzieci

          prezentacja bydła ras mięsnych

          pokaz nagrodzonych zwierząt

          ok. godz. 13.45 – wręczenie nagród

 

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

 

v       w godz. 9.30-17.00 - Targi Rolnicze - Sierpc 2011

-    promocja i prezentacja firm

-    doradztwo specjalistyczne

 

v       w godz. 9.30-16.00 – Spotkanie z Kulturą Indian Ameryki Północnej

- scenografia wioski indiańskiej

- konkurencje, gry, animacje oraz zabawy dla dzieci i dorosłych

- ok. godz. 15.00  – pokaz tańców indiańskich Powwow

                                                                                                             

VIII  REGIONALNA WYSTAWA
ZWIERZĄT HODOWLANYCH


 

W niedzielę, 15 maja 2011r., po raz ósmy w Sierpcu odbyła się Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Otworzył ją, tradycyjnie, główny organizator, burmistrz Marek Kośmider. Towarzyszyli mu współorganizatorzy wystawy.

Honorowy patronat nad imprezą sprawowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki i Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego. Patronem medialnym byli: Tygodnik Płocki, Kurier Sierpecki, Poradnik Rolniczy, Dobry Hodowca – Bydło Mleczne,  Hodowla i Chów Bydła.

Mimo fatalnej pogody, która prześladuje ten projekt od wielu lat, na spotkanie z przodującymi rolnikami przyjechali: minister Julia Pitera i senator Eryk Smulewicz.

Pomysł organizowania wystawy w Sierpcu wynikał z mocnych, racjonalnych przesłanek. Powiat sierpecki od bardzo wielu lat należy do rejonów o zaawansowanej hodowli bydła. Z roku na rok powiększa się liczba rolników liczących się w produkcji mleka. Duża w tym zasługa, powstałego w Sierpcu w1957 roku, zakładu unasienniania zwierząt. Firma, istniejąca dziś pod nazwą Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu, przyczyniła się do poprawy jakości zwierząt hodowlanych, szczególnie bydła. To jedno ze źródeł sukcesów sierpeckiej mleczarni.

Celem tegorocznej wystawy, podobnie jak i poprzednich, była ocena bydła ras mlecznych. Wzięło w niej udział 17 hodowców z terenu województwa mazowieckiego z powiatów: sierpeckiego, płockiego, gostynińskiego i płońskiego. Konkurs został rozegrany w czterech konkurencjach – jałowice cielne, pierwiastki,  krowy w II laktacji  oraz krowy w III laktacji i dalszej. Ogółem, w powyższych kategoriach, do konkursów przystąpiło 35 sztuk krów w rasie Ph-f/o.HO. Dodatkowo odbył się konkurs oprowadzania cieląt przez dzieci hodowców – dziewięcioro dzieci oprowadzało 9 szt. cieliczek, oraz pokaz ras kolorowych –  2 krowy w rasie SM oraz 2 krowy w rasie BG. Łącznie na wystawie było 48 sztuk bydła mlecznego. Hodowcy prezentowali swoje zwierzęta w strojach ufundowanych przez Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrody Zwierząt w Łowiczu oraz Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Sierpcu.

Rolę jurorów pełnili: Krystian Korytkowski i Jacek Bieliński. Komisja Sędziowska wyłoniła 4 czempiony oraz 5 wiceczempionów. Tytuły te otrzymały krowy poniższych hodowców:

Grupa - jałowica cielna:

- Grzegorz Staniszewski z miejscowości Jaworowo Lipa – wiceczempion

- Roman Kołodziejski z miejscowości Dziedzice – czempion

Grupa – pierwiastka:

- Grzegorz Staniszewski z miejscowości Jaworowo Lipa – wiceczempion

- Danuta Maria Lewandowska z miejscowości Reczewo – czempion

Grupa – II laktacja:

- Dariusz Grabowski z miejscowości Brelki – wiceczempion

- Jan Kasztelan z miejscowości Rempin – wiceczempion

- Jan Kasztelan z miejscowości Rempin – czempion

Grupa – III laktacja i dalsze:

- Kazimierz Janasz z miejscowości Mokrzk – wiceczempion

- Jan Kasztelan z miejscowości Rempin – czempion

Podobnie jak w trakcie poprzednich edycji, wyłoniono superczempiona. Ten prestiżowy tytuł przypadł krowie Jana Kasztelana z Rempina. Ten, niewątpliwie wyróżniający się rolnik, gospodaruje na ponad sześciuset hektarach, a jego stado liczy 350 krów.

Do stałych punktów wystawy należało oprowadzanie cieląt przez dzieci. Dziewięcioro dzieci hodowców oprowadzało 9 szt. cieliczek. Stroje dla maluchów przysponsorowało Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrody Zwierząt. Na szczególny aplauz zgromadzonej publiczności zasłużył najmłodszy, pięcioletni ,,wodzirej”- Jakub Sadurski z Drobina.

Na Wystawie było prezentowane również bydło ras mięsnych – 8 sztuk. Prezentację tych zwierząt przygotował współorganizator - Zakład w Sierpcu Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt   w Łowiczu.

Wystawie, jak w latach poprzednich, towarzyszyły targi rolnicze. Handlowcy przybyli licznie, ale pogoda w dużym stopniu zniweczyła ich nadzieje na oczekiwane profity. Szkoda, bo oferta mogła zainteresować nie tylko rolników. Chociażby bardzo bogatą ofertą krzewów, roślin ozdobnych i kwiatów.

Podczas wystawy odbył się II Konkurs Kulinarny „Tradycyjne ciastko na niedzielę”. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Sierpeckie Partnerstwo” z siedzibą w Mochowie. W konkursie udział wzięło sześć trzyosobowych grup reprezentujących poszczególne gminy powiatu sierpeckiego:

1.                  Gmina Mochowo - Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
w Mochowie,  ciasto: „Jabłecznik łaciaty babci”

2.                  Gmina Rościszewo - Koło Gospodyń Wiejskich w Borowie,  ciasto: „Sernik Babuni”

3.                  Gmina Gozdowo - Koło Gospodyń Wiejskich w Cetlinie,  ciasto: „Rurki drożdżowe z kremem”

4.                  Gmina Szczutowo - Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Szczutowie, ciasto: „ Szarlotka Babuni”

5.                  Gmina Sierpc - Koło Gospodyń Wiejskich w Grodkowie-Zawisze, ciasto: „Rogaliki drożdżowe z różanym nadzieniem”

6.                  Gmina Zawidz – „Zawidzianki”, ciasto: „Szarlotki”

Każda z grup, która zgłosiła się do Konkursu przygotowała jeden rodzaj tradycyjnego ciasta podzielonego na około 150 porcji. Ciasta oceniane były przez uczestników VIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Osoby degustujące ciasta wypełniały karty do głosowania przygotowane przez Organizatora Konkursu. Wypełnione karty gromadzone były w urnie znajdującej się pod namiotem LGD.

Zgodnie z decyzją uczestników VIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, pierwsze miejsce w II Konkursie kulinarnym „Tradycyjne ciastko na niedzielę”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Sierpeckie Partnerstwo”, zajęła grupa: Koło Gospodyń Wiejskich w Cetlinie, z terenu Gminy Gozdowo. Drugie miejsce zajęła grupa: „Zawidzianki”, reprezentująca Gminę Zawidz, natomiast  trzecie miejsce zajęła grupa: Koło Gospodyń Wiejskich w Borowie z terenu Gminy Rościszewo. Nagrody i upominki zostały sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Współorganizatorami wystawy byli: Region Oceny Parzniew Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Zakładu w Sierpcu Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt   w Łowiczu,  Oddział Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płocku, Mazowiecka Izba Rolnicza, Starosta Sierpecki oraz wójtowie gmin powiatu sierpeckiego: Mochowa, Sierpca,  Gozdowa, Rościszewa, Zawidza i Szczutowa oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego, który dofinansował wystawę przeznaczając środki na zakup pucharów i druku zaproszeń oraz plakatów.

 

Stanisław Majchrzak

 

 

DSCF1846.JPGDSCF1911.JPGDSCF1922.JPGDSCF1949.JPGDSCF1959.JPGDSCF1965.JPGDSCF1972.JPGDSCF2007.JPGDSCF2023.JPGDSCF2069.JPGDSCF2072.JPGDSCF2099.JPGDSCF2106.JPGDSCF2145.JPG

 

 

WSPÓŁORGANIZATORZY:

 

 

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu Zakład w Sierpcu, Mazowiecka Izba Rolnicza, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Płocku, Starostwo Powiatowe w Sierpcu, Urząd Gminy w Gozdowie, Wójt Gminy Mochowo, Gmina Rościszewo, Wójt Gminy Sierpc,

Wójt Gminy Szczutowo, Gmina Zawidz

 

SPONSORZY

 

             

 

 


PATRONAT MEDIALNY

 

      

 

  

               

 
INFORMACJE
Referat ds. Promocji Miasta i Komunikacji Społecznej – Marzanna Łabędzka, tel. 0-24/ 275-86-49; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wszystkie informacje dotyczące przyłączenia do sieci gazowej można znaleźć na stronie Mazowieckiej Spółki Gazownictwa

Poniżej znajdują się przydatne dokumenty związane z procesem przyłączania do sieci gazowej Mazowieckiej Spółki Gazownictwa.

-         Wniosek o określenie warunków przyłączenia dla podmiotu grupy przyłączeniowej B podgrupy I, którego urządzenia, instalacje i sieć będą przyłączane do sieci dystrybucyjnej i który będzie odbierać gaz ziemny wysokometanowy w ilości nie większej niż 10 m3/h albo gaz ziemny zaazotowany w ilościach nie większych niż 25 m3/h.

-         Wniosek z zaznaczonymi pozycjami do wypełnienia, które są najbardziej istotne przy rozpatrywaniu wniosku. 

 

 

W przypadku wątpliwości przy wypełnianiu wniosku można kontaktować się przedstawicielmi Mazowieckiej spółki Gazownictwa:

Małgorzata Tarasiewicz - 23 673-06-57

Joanna Michalska - 23 673-06-57

 

Wnioski należy składać  do Mazowieckiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. Oddział  Zakład Gazowniczy Ciechanów ul. Mleczarska 17, 06-400 Ciechanów za pośrednictwem poczty lub osobiście.  
 

Skład  Zarządu

1. Małgorzata Kisielewska - Przewodnicząca

2. Halina Laskowska
3. Iwona Rycharska
4. Bogdan Kowalczyk
5. Marek Długokęcki

Komisja Rewizyjna

1. Iwona Szczepańska
2. Marek Grzybowski
3. Andrzej Bruze

 

 

Skład  Zarządu 

1. Krzysztof Skrzyński - Przewodniczący
2. Maciej Lewandowski
3. Piotr Kumosiński
4. Adam Zieliński
5. Paweł Karczewski

Komisja Rewizyjna

1. Anita  Gad-Turalska
2. Łukasz Pokrętowski
3. Zbigniew Nowak

 


 

 

Skład  Zarządu                                                                       

1. Bogdan Bartnicki - Przewodniczący
2. Aleksandra Kurta
3. Dariusz Zieliński
4. Jarosław Bartkowski
5. Sławomir Skierski
6. Małgorzata Brzezińska
7. Sławomir Florczak

Komisja Rewizyjna                                             

1. Barbara Kucińska
2. Lidia Lewandowska
3. Agnieszka Białek


Skład  Zarządu 

1. Hubert  Wiśniewski - Przewodniczący
2. Dorota Żbikowska
3. Wojciech Jaworowski
4. Mariusz Morozow
5. Wojciech Rychter
6. Dariusz Chyżyński
7. Melania Szałkucka 

Komisja Rewizyjna

1. Anna Konowada
2. Bożena Tober
3. Anna Górecka

  

 


 

 

 

 

Skład  Zarządu 

1. Zbigniew  Długokęcki - Przewodniczący
2. Zdzisław Peszyński
3. Kazimierz Goszczyński
4. Wojciech Wiśniewski
5. Janusz Wysocki
6. Halina Waszkiewicz
7. Teresa Poraszka

Komisja Rewizyjna

1. Kazimierz Cendlewski
2. Józef Kossowski
3. Jadwiga Osiecka

 


 

 

Skład  Zarządu

1. Tomasz Kowalski - Przewodniczący
2. Dorota Gańko
3. Małgorzata Staniszewska
4. Krzysztof Lorek
5. Anna Motyka
6. Krzysztof Krasiński
7. Rafał Pomianowski 

Komisja Rewizyjna

1. Krzysztof Rudowski
2. Maria Zielińska
3. Jarosław Michewicz

 

                                                                                                                                                                                                                                                  
                                                             

                                                           

                                                                                                             

 
                      
 VII REGIONALNA WYSTAWA
ZWIERZĄT HODOWLANYCH

pod patronatem honorowym
Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika
oraz
TARGI ROLNICZE - SIERPC 2010
16 MAJA 2010 ROKU, W GODZ. 930 - 1700
S I E R P C
OS. NIEPODLEGŁOŚCI - TEREN PRZYLEGŁY DO ULICY PADEREWSKIEGO

W programie:
· wycena bydła ras mlecznych: konkurs jałowic cielnych, konkurs krów pierwiastek,
  konkurs krów w II laktacji, konkurs krów w III laktacji i dalszych, wybór superczempiona            
· pokaz bydła ras kolorowych
· konkurs oprowadzania cieląt przez dzieci
· prezentacja bydła ras mięsnych
· pokaz nagrodzonych zwierząt
· ok. godz. 14.30 – wręczenie nagród
· Targi Rolnicze - Sierpc 2010: promocja i prezentacja firm, doradztwo specjalistyczne
 
WSPÓŁORGANIZATORZY:
                                                                                                                                                                                                               
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowiecki Związek Hodowców
Bydła i Producentów Mleka, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w
Łowiczu Zakład w Sierpcu, Mazowiecka Izba Rolnicza, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa
Rolniczego w Warszawie Oddział w Płocku, Burmistrz Miasta i Gminy Drobin, Urząd Gminy
w Gozdowie, Wójt Gminy Mochowo, Urząd Gminy Rościszewo, Wójt Gminy Sierpc, Wójt
Gminy Szczutowo, Gmina Zawidz, Urząd Gminy w Brudzeniu Dużym
 
 
SPONSORZY
 
                                        
  
     PATRONAT MEDIALNY
      
                                          
              
                              
 
W dniu  16 maja 2010r. odbędzie się w Sierpcu VII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających w godzinach: 9.30 – 17.00, na terenie oś. Niepodległości, przy ul. Paderewskiego.  Podczas wystawy prezentowane będzie bydło ras mlecznych, cieliczki w konkursie oprowadzania przez dzieci oraz bydło ras mięsnych.

W czasie wystawy odbędą się również Targi Rolnicze, podczas których podmioty gospodarcze będą mogły prezentować swoją ofertę i prowadzić działania promocyjne oraz sprzedawać produkty.
 
Sierpecka wystawa, jak i targi rolnicze, na stałe już wpisała się w kalendarz naszych imprez. Jest ona znaczącą imprezą spośród znanych i cenionych mazowieckich inicjatyw. Cieszy się ona dużym uznaniem wśród rolników a przede wszystkim hodowców, którzy na niej prezentują swój dorobek hodowlany.

 
INFORMACJE
Referat ds. Promocji Miasta i Komunikacji Społecznej – Marzanna Łabędzka, tel. 0-24/ 275-86-49; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 13.04.2010

 

Obraz 001.jpgObraz 042.jpgObraz 044.jpgObraz 050.jpgObraz 053.jpgObraz 076.jpgObraz 083.jpgObraz 091.jpgObraz 095.jpgObraz 098.jpgObraz 102.jpg


 

18.06.2010

 

Obraz 001.jpgObraz 006.jpgObraz 012.jpgObraz 023.jpgObraz 025.jpgObraz 038.jpgObraz 068.jpgObraz 075.jpgObraz 079.jpgObraz 083.jpg


15.07.2010

 

DSCN1314.jpgDSCN1315.jpgDSCN1327.jpgDSCN1331.jpgDSCN1334.jpgDSCN1345.jpg


20.08.2010

 

DSC05970.JPGDSC05985.JPGDSC06012.JPGDSC06016.JPGDSC06027.JPG
 

24.06.2011

 

DSCN2292.jpgDSCN2421.jpgDSCN2429.jpgDSCN2432.jpgDSCN2435.jpgDSCN2441.jpgDSCN2442.jpgDSCN2444.jpgDSCN2446.jpgDSCN2454.jpgDSCN2469.jpg
   
 

 

 

 

sierpc-got.druk.jpgsierpc-got3a.jpgwersja-2b.jpg

 

VI REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH
oraz TARGI ROLNICZE –SIERPC 2009
pod patronatem honorowym

MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

17 maja 2009 roku
 teren na os. Niepodległości przy ul. I. Paderewskiego w Sierpcu
Wystawa otwarta dla zwiedzających
w godz. 9.30 – 17.00.

W PROGRAMIE:

 • godz. 9.30 – otwarcie Wystawy
 • wycena bydła ras mlecznych
  konkurs jałowic
  konkurs krów pierwiastek
  konkurs krów w II laktacji
  konkurs krów w III i dalszej laktacji
  wybór superczempiona
  pokaz bydła ras kolorowych
  konkurs oprowadzania cieląt przez dzieci
  pokaz pielęgnacyjny
 • prezentacja bydła ras mięsnych
 • pokaz nagrodzonych zwierząt
 • ok. godz. 16.00 – wręczenie nagród
 • Targi Rolnicze - Sierpc 2009
  promocja i prezentacja firm
  doradztwo specjalistyczne

 

ORGANIZATORZY:
Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Burmistrz Miasta Sierpca,
WSPÓŁORGANIZATORZY:
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, 
Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu Zakład w Sierpcu,
Mazowiecka Izba Rolnicza,
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Płocku,
Samorząd Województwa Mazowieckiego,
Urząd Gminy w Gozdowie,
Wójt Gminy Mochowo,
Gmina Rościszewo
Wójt Gminy Sierpc,
Wójt Gminy Szczutowo,
Gmina Zawidz,
Urząd Gminy w Brudzeniu Dużym

 

SPONSORZY


 

PATRONAT MEDIALNY

 

 

 

Szanowni Państwo!
Uprzejmie informuję, że w dniu 17 maja 2009r.  odbędzie się w Sierpcu VI Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Odbędzie się ona, tak jak w ubiegłych latach, na terenach zielonych na  os. Niepodległości, przy  ul. I. Paderewskiego.  Podczas tegorocznej Wystawy prezentowane będzie bydło ras mlecznych i mięsnych. Planujemy, że udział w wystawie wezmą hodowcy  z powiatów  z półonocno-zachodniej części województwa mazowieckiego.

Stwarzamy również Państwu możliwość przedstawienia swojej oferty, prowadzenia działań promocyjnych oraz sprzedaży produktów i usług podczas Targów Rolniczych będących integralną częścią wystawy. Sierpecka wystawa organizowana jest na dużym poziomie. Umożliwia nie tylko prezentację hodowców i ich zwierząt, ale również Państwa firm, bo tego typu imprezy ułatwiają pozyskanie  nowych odbiorców  i nawiązanie wzajemnych kontaktów.  Serdecznie zapraszam do skorzystania z naszej oferty i udziału w  imprezie.   

Burmistrz Miasta Sierpca - Marek  Kośmider

 

 

INFORMACJE
Referat ds. Promocji Miasta i Komunikacji Społecznej – Marzanna Łabędzka, tel. 0-24/ 275-86-49; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

01 - Utrzymanie zieleni i miejsc pamięci narodowej na terenie miasta Sierpca w okresie od 01 kwietnia 2008 do 31 marca 2011
( Wszczęcie | Unieważnienie )


02 - Przebudowa ulicy Jana III Sobieskiego w Sierpcu, działka ew. Nr 3267,3168/10
( Wszczęcie | Rozstrzygnięcie )


03 - Utrzymanie i konserwacja urządzeń bezpieczeństwa oraz oznakowania pionowego i poziomego na ulicach i placach będących w zarządzie miasta Sierpca na okres jednego roku
( Wszczęcie | Rozstrzygnięcie )


04 - Sprawozdanie do Urzędu Zamówień Publicznych za 2007 rok
( Sprawozdanie )


05 - Utrzymanie zieleni i miejsc pamięci narodowej na terenie miasta Sierpca w okresie od 01 kwietnia 2008 do 31 marca 2011 (2)
( Wszczęcie | Rozstrzygnięcie )


06 - Przebudowa boisk i urządzeń sportowych przy szkole podstawowej Nr 3 w Sierpcu - II etap ( Wszczęcie | Rozstrzygnięcie )


07 - Ubezpieczenie majątku i odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczeń komunikacyjnych urzędu miasta Sierpc oraz jednostek organizacyjnych” podzielone na dwa zadania: I: UBEZPIECZENIA MIENIA I ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ, II: UBEZPIECZENIA KOMUNIKACYJNE
( Wszczęcie | Rozstrzygnięcie )


08 - Wykonanie robót budowlanych polegających na bieżącym utrzymaniu nawierzchni jezdni, remontach cząstkowych i odnowieniu nawierzchni bitumicznych, będących w zarządzie gminy miasto Sierpc w okresie trzech lat
( Wszczęcie | Unieważnienie )


09 - Przebudowa istniejących schodów zewnętrznych od ul. Konstytucji 3-go Maja do targowiska miejskiego
( Wszczęcie | Unieważnienie )


10 - Renowacja zbiornika Jeziórko przewidziana do realizacji w Sierpcu pomiędzy ul. Piastowską, Świętokrzyską i Fredry, na działkach o nr ew. 2200, 1608/2
( Wszczęcie | Rozstrzygnięcie )


11 - Rozbudowa i modernizacja składowiska odpadów w Rachocinie gm. Sierpc - budowa kwater składowania azbestu wraz z niezbędną infrastrukturą
( Wszczęcie | Unieważnienie )


12 - Rozbudowa i modernizacja składowiska odpadów w Rachocinie gm. Sierpc - budowa kwater składowania azbestu wraz z niezbędną infrastrukturą (2)
( Wszczęcie | Rozstrzygnięcie


13 - Sporządzenie dokumentacji geodezyjno-kartograficznej związanej z wykonaniem podziałów nieruchomości oraz przygotowaniem dokumentacji do wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi.
( Wszczęcie | Rozstrzygnięcie )


14 - Budowa odcinka sieci wodociągowej w Sierpcu w ulicy Chrobrego wg projektu budowlanego, działki nr ewid.1948/1, 1955/1, 2707/4, 1946/23, 4060, 1946/26, 4064, 1953/13.
( Wszczęcie | Rozstrzygnięcie )


15 - Budowa parkingu dla samochodów osobowych w Sierpcu przy ulicy Biskupa Floriana na działkach o nr ewid. 686/2 i 693.
( Wszczęcie | Rozstrzygnięcie )


16 - Wymiana stalowych słupów oświetlenia ulicznego w ulicy Księcia Wacława, Farnej, Biskupa Floriana, pl. Chopina, 11-go Listopada, pl. Kardynała Wyszyńskiego, Płockiej, Piastowskiej i Narutowicza w Sierpcu (II etap).
( Wszczęcie | Rozstrzygnięcie )

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
w Sierpcu

ul. Świętokrzyska 26

tel./fax (24) 275-36-95;

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.mosir.sierpc.pl


Czynny od poniedziałku do piątku 7.30-15.30


{jgxgal folder:=[images/wystawa_zwierzat/2006/] title:=[IV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych] cols:=[4]}
III REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH

IV REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH
pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
oraz
TARGI ROLNICZE

3-4 czerwca 2006 roku
Sierpc

OSIEDLE NIEPODLEGŁOŚCI - TEREN PRZYLEGŁY DO UL. PADEREWSKIEGO


Godziny otwarcia:
3.06.2006 r. (sobota) - 12.00 - 18.00
4.06.2006 r. (niedziela) - 10.00 - 15.00

W programie m.in.:
3 czerwca (sobota) w godz. 12.00 - 18.00


- otwarcie Wystawy
- ocena i prezentacja bydła ras mięsnych
- ocena bydła ras mlecznych
- konkurs cieliczek

4 czerwca (niedziela) w godz. 10.00 - 15.00


- prezentacja trzody chlewnej
- konkurs "Wybór najładniejszego wymienia"
- pokaz pierwiastek testowych
- pokaz czempionów, wiceczempionów i cieliczek
- ok. godz. 13.00 wręczenie nagród
- na zakończenie pokaz woltyżerki - Stado Ogierów Sp. z o.o. w Ł±cku
- Imprezy towarzysz±ce: TARGI ROLNICZE - promocja i prezentacja firm, doradztwo specjalistyczne


ORGANIZATOR
Burmistrz Miasta Sierpca

GALERIA
WSPÓŁORGANIZATORZY

Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie
Regionalne Centrum Hodowli Zwierząt w Parzniewie
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus"
Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu
Zakład w Sierpcu
Mazowiecka Izba Rolnicza
Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sierpcu
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
Samorząd Województwa Mazowieckiego
Samorząd Powiatu Sierpeckiego
Gmina Brudzeń Duży
Gmina Rościszewo
Gmina Sierpc
Gmina Szczutowo
Gmina Zawidz
Urząd Gminy w Mochowie
Wójt Gminy Gozdowo


SPONSORZY

Sponsorzy

PATRONAT MEDIALNYPatronat medialny

Wystawa dofinansowana z Funduszu Promocji Mleczarstwa


Dziękujemy za przygotowanie i przeprowadzenie udoju bydła podczas Wystawy panu Piotrowi Tobrowi – autoryzowanemu dealerowi firmy DELAVAL oraz Mazowieckiemu Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu Zakład w Sierpcu. Dziękujemy również Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej za odbiór mleka.IV REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH

Setki mieszkańców miasta i powiatu podziwiało dorodne okazy bydła podczas wystawy zwierząt hodowlanych. Najlepsi hodowcy wyjechali z Sierpca z nagrodami.
Od 2003 roku w pierwszych dniach czerwca w Sierpcu organizowana jest regionalna wystawa zwierząt hodowlanych. Poprzednie wystawy trwały tylko dzien. Teraz zdecydowano się na imprezę dwudniową.
Głównym organizatorem wystawy był burmistrz miasta, a patronat nad nią objął minister rolnictwa. W sobotę i niedzielę do Sierpca zjechali hodowcy bydła z północno-zachodniej części województwa mazowieckiego. Prezentowano najdorodniejsze sztuki bydła rasy mlecznej, rasy mięsnej, młode cielęta oraz trzodę chlewną.
W sobotę mimo chłodu ekspozycję zwiedziły setki mieszkańców miasta i powiatu. W niedzielę od samego rana siąpił deszcz, który jednak nie odstraszył zwiedzających. Mogli oni podziwiać nie tylko okazy bydła i trzody - po raz pierwszy, ale również uczestniczyć w targach rolniczych. Swe produkty zaprezentowało ponad 60 firm pracujących na rzecz rolnictwa. Najbardziej oblegane było stoisko z najnowszymi maszynami rolniczymi i ciągnikami. Można było zaopatrzyć się także pasze dla zwierząt, dojarki, chłodziarki do mleka oraz różne gatunki drzewek, krzewów, kwiatów. Kapryśna pogoda sprawiła, że chętnie kupowano miód, który do Sierpca przywiózł Jacek Tudela. Przed kupnem można było najpierw spróbować pszczelich słodkości różnego gatunku. Wystawa była również okazją do prezentacji osiągnięć wszystkich gmin powiatu sierpeckiego, które były współorganizatorem wystawy.
W pierwszym dniu ekspozycji komisja oceniała zwierzęta, a w drugim odbyły się pokazy i wręczono nagrody. Praktycznie każdy hodowca otrzymał cenny upominek i dyplom. Wśród krów mlecznych tzw. pierwszej laktacji championat otrzymał Andrzej Kopciński z miejscowości Kłaki przed Kazimierzem Janaszem z Mokrzk i Bogdanem Jeżewskim ze Świerczynka. Druga laktacja – pierwsza nagroda dla Roberta Dąbrowskiego ze Zbójna przed Markiem Kowalskim z Rogatek i Pawłem Sochockim ze Śniedzanowa. Trzecia laktacja – wspomniany już Andrzej Kopciński przed Bogdanem Jeżewskim i Januszem Więcławem z Kluczewa.
- W rasie mięsnej oceniono dziewięć krów z cielętami- mówi Marek Kowalczyk specjalista do bydła mięsnego. Zespół oceniający bardzo pozytywnie ocenił prezentowane zwierzęta. Krowy jak i cielęta oceniono bardzo wysoko pod względem budowy, pokroju i umięśnienia. Zwierzęta bardzo poprawnie przygotowane były pod względem pielęgnacyjnym.
W rasie Limousine championat zdobył Lech Stasiak z Józefowa. W rasie Charolaise – Jerzy Starczewski z Gierzwałdu, a w rasie Hereford – Jerzy Grochowalski z Kiełpin.
Nagrodę za najładniejsze krowie wymię otrzymał Mirosław Stranc z Uniejewa. Nagrodzono również grupę dzieci, które zaprezentowały cielęta. Wszystkie otrzymały jednakowe upominki, a Arkadiusz Wiśniewski, Joanna Zientara oraz siostry Natalia i Aleksandra Matuszewskie dodatkowo uhonorowani zostali pucharami za zajęcie pierwszych trzech miejsc. Upominki wręczał m. in Andrzej Żytkowski szef gabinetu politycznego wicepremiera Andrzeja Leppera.
- Jestem pod wrażeniem tej ekspozycji – powiedział minister. Jej zorganizowanie wymagało wielkiego wysiłku, ale daliście sobie ze wszystkim radę. Cieszy fakt, że wystawa jest tuż obok okien budynków mieszkalnych, a sierpczanie od rana przychodzili z naczyniami po ciepłe świeże mleko. Gratuluję wam pomysłu. Daliście dowód na to, że Polak potrafi.
Wysoko wystawę ocenił także komisarz ds. oceny bydła rasy mlecznej Ryszard Bzowski.
- Jest to czwarta z kolei wystawa. Poziom przygotowania zwierząt i ich pielęgnacja są zdecydowanie lepsze niż w roku ubiegłym. Po raz pierwszy wystawa była dwudniowa. W pierwszym ocena, a w drugim pokazy. Ten układ jest bardzo korzystny, bo hodowcom jest łatwiej przygotować zwierzęta i lepiej je prezentować – powiedział komisarz. Ekspozycję zakończyły pokazy woltyżerki w wykonaniu grupy dziewcząt z Łącka. Karol RosickiWYNIKI

Informacja dotycząca wyników konkursu bydła mlecznego

 SPONSORZY


Bank BGŻ Techpom Cargill Kasztelan

Informacje:    

 • w sprawie udziału firm i osób prowadzących działalność gospodarczą w Targach Rolniczych
  Radosław Goszczycki tel. 024/ 275-86-47
 • w sprawie organizacji Wystawy i Targów
  Marzanna Łabędzka - 024/ 275-86-49

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
III REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH

III REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT HODOWLANYCH
oraz
TARGI ROLNICZE - Sierpc 2005

© fot.


5 czerwca 2005 roku

Sierpc - oś. Niepodległości - teren przyległy do ulicy Paderewskiego w SierpcuSzanowni Państwo

W dniu 5 czerwca 2005r. w godzinach 9.30-17.00 odbędzie się w Sierpcu, na terenie os. Niepodległości, przy ul. I. Paderewskiego, III Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych połączona z Targami Rolniczymi.

Podczas Wystawy prezentowane będzie bydło ras mlecznych (z terenu działania powiatów żuromińskiego, płońskiego, mławskiego, płockiego, gostynińskiego, sierpeckiego) i mięsnych, trzoda chlewna, odbędzie się konkurs cieląt, zawody w powożeniu zaprzęgami. Natomiast podmioty gospodarcze będą miały możliwość przedstawienia swojej oferty, prowadzenia działań promocyjnych oraz sprzedaży produktów i usług. Przewidujemy prezentację m.in. maszyn oraz urządzeń do produkcji roślinnej i zwierzęcej, nawozów i środków ochrony roślin, pasz i dodatków paszowych, ogrodnictwa i szkółkarstwa, rękodzielnictwa i inne. Cała impreza zakończy się "Majówką", która potrwa do późnych godzin wieczornych.

Nasza Wystawa odbyła się dopiero dwa razy ale jest już znaczącą imprezą spośród znanych i cenionych mazowieckich inicjatyw. Organizowana jest na wysokim poziomie i ma pozytywny oddźwięk zarówno wśród mieszkańców Sierpca, jak i rolników a przede wszystkim hodowców prezentujących swój dorobek hodowlany w czasie jej trwania. Moim zamiarem jest aby Wystawa, odbywająca się na gościnnej ziemi sierpeckiej, była wyjątkowym świętem rolników z północno-zachodniego Mazowsza. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z poprzednich Wystaw na naszej stronie internetowej www.sierpc.pl w linku Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych - galeria.

Profesjonalizm organizacji zapewniają takie instytucje jak: Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu Zakład w Sierpcu, Regionalne Centrum Hodowli Zwierząt w Parzniewie oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus".

 

Serdecznie zapraszam

BURMISTRZ
/-/
Marek Kośmider


Organizator:    

BURMISTRZ MIASTA SIERPC

Informacje:    

 • w sprawie udziału firm i osób prowadzących działalność gospodarczą
  Dariusz Gronczewski - tel. 024/ 275-86-59
 • w sprawie organizacji Wystawy i Targów
  Marzanna Łabędzka - 024/ 275-86-49

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Biuro Zarządu:
Choryń 27, 64-005 RACOT
woj. wielkopolskie
tel. (65) 513 48 88
fax (65) 513 48 06
Dział Markietingu:
tel. (65) 513 48 88 w. 40
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.danko.pl

Zakład Hodowli Roślin O/Laski
Laski, 05-660 Warka, woj. mazowieckie
tel. (48) 667 21 05
fax (48) 667 31 35
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Firma od blisko 12 lat kontynuuje hodowlę zbóż. W tym czasie uzyskano wiele cennych odmian pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i jarego, żyta i owsa.
W ofercie Firmy znajdują się również nasiona odmian rzepiku i bobiku.
położona jest na pograniczu Wysoczyzny Płockiej i Równiny Raciąskiej. Jej powierzchnia liczy 18 609 ha, zaś ludność ponad 8 tysięcy, zamieszkuje w 44 miejscowościach. Przez gminę przebiega ważna droga krajowa nr 10, łącząca Warszawę z Toruniem. Przez teren gminy przebiega również linia kolejowa Nasielsk - Sierpc. Gminę Zawidz Kościelny utworzono 1 stycznia 1973 roku z gromad: Koziebrody, Słupia, Jeżewo i Zawidz. Gmina posiada własny herb. Ślady osadnictwa ludzkiego na terytorium gminy Zawidz sięgają czasów wczesnego średniowiecza, czego dowodzi grodzisko w Osieku.

Gmina Zawidz wyróżnia się ciekawą florą i fauną. Położona z dala od wielkiego przemysłu stanowi teren ekologiczny. Płaska równina urozmaicona jest piękną, głęboką doliną rzeki Sierpienicy oraz biegnącą pośród rozległych łąk i lasów rzeką Raciążnicą. Gmina posiada liczne tereny łowieckie, czemu sprzyjają łąki i lasy, zasobne w ptactwo wodne i zwierzynę łowną. Klimat pozostaje pod wpływem morsko - kontynentalnym.

Podstawowa dziedzina gospodarki gminy to rolnictwo, czemu sprzyja struktura gleb. Gmina liczy 1100 gospodarstw indywidualnych, nastawionych na produkcję roślinną (buraki cukrowe, zboża, ziemniaki i kukurydza) i zwierzęcą (bydło mleczne). Grunty orne są w 97% zmeliorowane. Teren gminy jest zwodociągowany. Gmina posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę społeczną i komunalną oraz dogodne warunki do inwestycji, zwłaszcza w przemysł rolno - spożywczy. Przez terytorium gminy prowadzony jest gazociąg tranzytowy łączący Rosję z Europą Zachodnią oraz kabel światłowodowy.

Gmina Zawidz stanowi liczący się na Mazowszu i w Polsce ośrodek sztuki ludowej. Miejscowi twórcy - Wincenty i Jan Krajewscy, Stanisław Dużyński oraz Henryk i Mirosław Wierzchowscy należą do czołówki rzeźbiarzy ludowych w kraju. Ich prace zajmują poczesne miejsce w działach etnograficznych licznych placówek muzealnych. Chętnie nabywane są również do kolekcji prywatnych. Niektóre z rzeźb zdobią otoczenie Urzędu Gminy oraz ryneczek w Zawidzu Kościelnym.

Warto zwiedzić:

 • Kościół w Jeżewie z 1 poł. XVI w.;
 • Kościół w Słupi z 2 poł. XIX w.;
 • Kościół w Zawidzu z 2 poł. XIX w.;
 • Miejsca pamięci narodowej w Jeżewie i Zawidzu Kościelnym;
 • Park w Skoczkowie urządzony w 1 poł. XIX w. w stylu ogrodu włoskiego.


Urząd Gminy w Zawidzu Kościelnym
ul. Mazowiecka 24
09-226 Zawidz Kościelny
tel. (0-24) 276 61 01, fax 276 61 44
e-mail: ug.zawidz@e-gmina.p
położona jest na północno-zachodnim krańcu powiatu sierpeckiego, na pograniczu woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

Wyróżnia się malowniczym krajobrazem wiejskim nie skażonym przemysłem, bogatym w zasoby leśne (27 % powierzchni Gminy stanowią lasy) oraz zbiorniki wodne.

Na szczególne zainteresowanie zasługują jeziora: Szczutowskie i Urszulewskie o łącznej pow. 412 ha. Stanowią one bogatą ofert turystyczną szczególnie dla wędkarzy.

Na uwagę zasługuje również bogaty świat roślinny i zwierzęcy.

Nieomal cały teren Gminy z wyjątkiem skrawka zachodniego znajduje się w zlewni Skrwy Prawej i objęty jest strefą chronionego krajobrazu.

Ciepła i przyjazna atmosfera stwarzana przez mieszkańców, zwarte kompleksy leśne ze specyficznym mikroklimatem i czystym powietrzem tworzą warunki do wypoczynku w ciszy i spokoju.

Powyższe dane pozwalają na stwierdzenie: Gmina w centrum Polski o niepospolitych walorach rekreacyjno - wypoczynkowych.

Powierzchnia ogólna gminy wynosi 11262 ha z czego 7752 ha stanowią użytki rolne. W gminie zamieszkuje 4476 osób.

Ziemia należy przede wszystkim do prywatnych właścicieli.

Powierzchnia 7815,19 ha użytkowana jest przez indywidualne gospodarstwa rolne, których wg spisu z 2002 roku jest 637, co daje średnią gospodarstwa 12,30 ha.

Z racji na niska bonitację gleb dominuje uprawa zbóż głównie żyta i mieszanek zbożowych.

Stan pogłowia zwierząt przedstawia się następująco:

 • bydło 3983 szt. w tym krowy dojne - 2362 szt.,
 • trzoda chlewna - 5658 szt. w tym lochy - 632 szt.

Gmina zwodociągowana jest w 99 %, z kanalizacji sanitarnej korzystają 2 największe miejscowości gminy pozostałe korzystają z punktu zlewnego dla ścieków przywożonych.

Zorganizowaną zbiórką odpadów objęte są 3 miejscowości w tym tereny rekreacyjne.

W bieżącym roku planowane jest objęcie selektywną zbiórką odpadów wszystkich miejscowości gminy.

Gmina Szczutowo jest otwarta na działalność gospodarczą i posiada dobre warunki do inwestowania w następujących dziedzinach: turystyka, agroturystyka, rolnictwo ekologiczne, przemysł nie uciążliwy dla środowiska.


Urząd Gminy w Szczutowie
09-227 Szczutowo
ul. Lipowa 5a
tel. (0-24) 276-71-67, 276-71-96
fax (0-24) 276-71-67 w. 103
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.szczutowo.bip.tc.pl.

Położenie

Gmina ma dogodne położenie geograficzne. Znajduje się w północnej części województwa mazowieckiego - 35 km od Płocka, 135 km od Warszawy, 85 km od Torunia. Na obszarze 150 km2 obejmuje 40 sołectw, w których mieszka 7257 osób. Graniczy z gminami: Zawidz, Gozdowo, Mochowo, Szczutowo, Rościszewo i m. Sierpc.

Komunikacja
Przez tereny gminy Sierpc przebiegają następujące drogi:

 • droga krajowa krajowa: Warszawa - Sierpc - Toruń - Szczecin nr 10,
 • drogi wojewódzkie: Bielsk - Sierpc - Brodnica nr 560, Dobrzyń - Sierpc - Mława nr 541,
 • linie kolejowe relacji: Toruń - Nasielsk, Płock - Brodnica.

Oświata, kultura, sport

Na terenie gminy funkcjonuje:

 • 5 szkół podstawowych w: Bledzewie, Goleszynie, Susku, Borkowie Kościelnym, Sudrgach, oraz filia szkoły podstawowej Borkowa Kościelnego w Studzieńcu;
 • 2 Gimnazja w: Borkowie Kościelnym i Susku.

Z budżetu gminy finansowane są dwa Ludowe Zespoły Sportowe: Białe Błoto - „Kasztelan” i Goleszyn „Orzeł”. Młodzież zrzeszona w SKS i LZS korzysta ze stadionu sportowego w Goleszynie, wyposażonego w bieżnię, skocznię, boisko do piłki nożnej i siatkowej.

Gmina utrzymuje 14 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej, których remizy wykorzystane są jako miejsca spotkań, zabaw oraz do prowadzenia działalności gospodarczej.

Rolnictwo
Gmina Sierpc jest gminą wybitnie rolniczą. Ogólna jej powierzchnia wynosi 15.023 ha, z czego użytki rolne wynoszą 11.577 ha, w tym grunty orne - 10.065 ha.

Ziemia należy przede wszystkim do prywatnych właścicieli. Przeważa uprawa zbóż i ziemniaków. Hoduje się również trzodę chlewną, krowy i owce.

Gospodarka wodno-ściekowa
Gmina zwodociągowana jest w 90 % wsi. Z zasobów wód ujęć własnych korzysta 57 % ludności. Wodociągi gminne podłączone są do 3-ch stacji uzdatniania wody (Gorzewo, Białyszewo, Borkowo Wielkie i Piastowo).

Oczyszczalnie ścieków znajdują się w Miłobędzynie, Studzieńcu i Dziembakowie. Pozostałe wsie będą także kanalizowane.

Oferta inwestycyjna
Gmina dysponuje dużym zapleczem dla przemysłu rolno - spożywczego. Oczekuje inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, którzy zechcieliby przyczynić się do dalszego rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego oraz nieuciążliwego dla środowiska przemysłu, a także do obsługi transportu wzdłuż tras komunikacyjnych.

Urząd Gminy w Sierpcu
09-200 Sierpc
ul. Biskupa Floriana 4
tel. (0-24) 275-57-01; fax. (0-24) 275-66-01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
położona jest w północnej części powiatu Sierpeckiego. Zajmuje obszar o powierzchni 11508 ha. W skład gminy wchodzi 29 sołectw oraz 30 miejscowości. Gminę zamieszkuje 4494 mieszkańców. Podstawową działalnością mieszkańców gminy jest rolnictwo, rozwinięte na gruntach o dość zróżnicowanych warunkach glebowych, ze znacznym udziałem użytków o średnich i niskich klasach bonitacyjnych.

Istniejący kompleks leśny znajdujący się w dorzeczu rzeki Skrwy przeznaczony jest dla celów wypoczynkowych, rekreacji oraz sportu. Tereny te położone są w otulinie krajobrazu chronionego, odznaczają się dobrze zachowanymi warunkami naturalnymi, czego dowodem są żyjące tam bobry.

HISTORIA GMINY

Nazwa Rościszewo pochodzi od słowiańskiego imienia ROŚCISZ, co stanowi zdrobniałą formę ROŚCISŁAW. Nie wszyscy wiedzą, ale Rościszewo posiada tradycje miejskie z 1752 roku, jeden z właścicieli tutejszych dóbr pułkownik, poseł i stolnik płocki Józef Jeżewski wyjednał u Króla Augusta III przywileje miejskie z których nie skorzystał. Stał się on panem Rościszewa poprzez małżeństwo z Katarzyną z domu Rościszewską.


TURYSTYKA

Na terenie gminy zlokalizowane są pomniki przyrody podlegające ochronie:

 • Park w Łukomiu, w którym znajdują się: 2 lipy, dąb, aleja grabowa i topola;
 • Park w Rościszewie, w którym znajdują się: grab, jesion, aleja lipowa, jawor i lipa.

Do infrastruktury turystycznej zaliczamy:

 • Ośrodek Wypoczynkowo - Jeździecki „RANCHO” w Nowym Zamościu;
 • Bar Gastronomiczny „DISCO” w Rościszewie;
 • Kompleksy leśne znajdujące się w dorzeczu rzeki Skrwy przeznaczone do celów wypoczynkowych i sportowych.

ZABYTKI
 • Kościół w Rościszewie wybudowany w 1781 r. w stylu barokowym;
 • Dwór w Rościszewie z XVIII wieku w którym często gościł Fryderyk Chopin;
 • Kościół, drewniany w Łukomiu, wybudowany w 1761 r.;
 • Dworek drewniany w Łukomiu z przełomu XVIII i XIX w.;
 • Cmentarz Rzymsko - Katolicki w Łukomiu i Rościszewie.

ROLNICTWO

Ogółem powierzchnia gruntów - 11508 ha w tym gospodarstwa indywidualne - 10712 ha z czego:

 • użytki rolne - 9229 ha
  - grunty orne - 6780 ha
  - sady - 5 ha
  - łąki i pastwiska - 1444 ha
 • Lasy - 929 ha
 • Pozostałe grunty - 554 ha
Procentowa struktura zasiewów: pszenica - 3,93 %, żyto - 29,9 %, jęczmień - 4,8 %, owies - 4,3 %, pszenżyto - 14,9 %, mieszanki - 27,1 %, kukurydza na ziarna - 0,9 %, ziemniaki - 7,5 %, buraki - 1,6 %, pozostałe - 0,09 %


Pogłowie zwierząt:

 • bydło 5164 sztuki w tym krowy mleczne 2724 sztuk
 • trzoda chlewna 17273 sztuk

KULTURA
Na terenie Gminy funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna w Rościszewie.
Corocznie odbywa się turniej piłki nożnej o puchar Wójta Gminy Rościszewo oraz w Dniu św. Floriana odbywają się uroczystości Dnia Strażaka.SPORT na terenie gminy działają następujące kluby sportowe:

 • Ludowy Klub Sportowy „Sparta” Rościszewo;
 • Ludowy klub Sportowy „Skrwa” Łukomie.


GOSPODARKA
Najważniejsze podmioty gospodarcze to:
 • PPH „Cegłotex” producent ceramiki budowlanej Babiec Piaseczny;
 • hodowla wylęgarni drobiu Babiec Piaseczny 44;
 • „Filpol” baza handlowa stacja paliw Łukomie;
 • zakład mięsny „Trojka” Rościszewo, ul. Jana Pawła II 38 a
 • sklep rolniczo - przemysłowy Rościszewo, ul. Armii Krajowej 12;
 • piekarnia.
wchodzi w skład powiatu sierpeckiego. Liczy 40 sołectw, które tworzą 43 wsie. Graniczy z gminami Szczutowo, Sierpc, Gozdowo, Brudzeń Duży, oraz województwem kujawsko-pomorskim.

Mieszka tu około 6500 osób.

Znaczący wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy i przestrzenny gminy ma infrastruktura techniczna. W ponad 90 % gmina jest zwodociągowana a znaczna jej część zgazyfikowana (teren Mochowa, Malanowa Starego i Ligowa). W najbliższych latach uporządkowana zostanie gospodarka ściekowa.

Obszar gminy stanowi 14.357 ha, użytki rolne zajmują 11.186 ha.

Gmina Mochowo jest gminą typowo rolniczą. W produkcji roślinnej dominuje uprawa zbóż, w produkcji zwierzęcej chów trzody chlewnej i bydła mlecznego.

Lasy w gminie zajmują powierzchnię 2.200 ha co stanowi 15,3 % powierzchni gminy. Można wyodrębnić dwa duże kompleksy leśne:

 • pierwszy na terenie sołectw Kokoszczyn, Kapuśniki, Śniechy;
 • drugi na terenie sołectw Żuki i Zglenice Budy.

Pozostałe użytki leśne nie tworzą zawartego kompleksu.

Obiekty zabytkowe wpisane do rejestru zabytków to przede wszystkim zespoły kościelne w: Bożewie (XV w.), Ligowie (1906 r.), Mochowie (1684 r.), Żurawinie (XVIII w.) oraz zagroda młynarska w Choczniu z 1876 r.

Znaczna część gminy znajduje się w obszarze Krajobrazu Chronionego, który ciągnie się wzdłuż rzeki Skrwy Prawej. Wyżej wymieniony obszar graniczy na południu z otuliną Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Walory w/w środowiska przyrodniczego stwarzają możliwości rozwoju różnych form turystyki i rekreacji.

Urząd Gminy w Mochowie
09-214 Mochowo
tel. (0-24) 276 31 21, tel./fax 276 31 78
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
położona jest w północnej części województwa mazowieckiego. Miejscowość gminna Gozdowo leży w odległości 25 km od miasta Płocka i 15 km od miasta Sierpca.

Gmina graniczy z od północy z gminą Sierpc, od wschodu z gminą Zawidz i Bielsk, od południa z gminą Stara Biała i Brudzeń Duży, od zachodu z gminą Mochowo.

Gmina obejmuje 31 sołectw i 41 miejscowości. Liczba ludności wynosi 6300 mieszkańców.

Ogólna powierzchnia gminy wynosi 126,7 km2, w tym: użytki rolne 10533 ha, lasy i zadrzewienia - 1155 ha, nieużytki, wody - 982 ha.

Charakter gminy jest typowo rolniczy.

W gospodarstwach rolnych prowadzi się produkcję zwierzęcą, z których dominującą jest hodowla bydła oraz trzody chlewnej: bydło - 5036 szt., trzoda chlewna - 12.874 szt.

Na terenie gminy najwięcej gleb jest klasy IV oraz III i V, niewiele klasy II i IV.

Gleby klasy II i III stanowią 12,3 %, gleby klasy IV stanowią około 55 %, gleby klasy V i VI stanowią 32,7 %.

Na 1033 gospodarstwa domowe 80% z nich posiada wodę z wodociągu gminnego (Stacja Uzdatniania Wody w Gozdowie i w Lelicach). Miejscowość Gozdowo posiada przyłącze kanalizacyjne do Oczyszczalni Ścieków w Gozdowie.

Na terenie gminy funkcjonują dwa gospodarstwa agroturystyczne.

W gminie Gozdowo 1430 osób zatrudnionych jest w przemyśle, handlu i usługach.

Na terenie gminy znajdują się trzy szkoły podstawowe, jedna filia szkoły podstawowej, jedno gimnazjum oraz hala sportowa i dwie biblioteki publiczne.

Z ważniejszych zakładów usługowych, które znajdują się na terenie gminy to: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, dwie apteki, Bank Spółdzielczy, dwa Urzędy Pocztowe dwie Piekarnie, poza tym Ferma „Złote Jajko”, Zakład Przetwórstwa Zbożowego, Hurtownia Nawozów i Materiałów Budowlanych, dwie Prywatne Lecznice dla Zwierząt, dwa zakłady fryzjerskie, 10 działający jednostek Straży Pożarnej oraz dwie Stacje CPN.

Dominantem historycznym w gminie są trzy zabytkowe kościoły, a przyrodniczym szereg parków zabytkowych i podworskich, jak również cieszące się dużą popularnością pomniki przyrody.

Urząd Gminy Gozdowo
ul. K. Gozdawy 19
09-213 Gozdowo
tel. (0-24) 276-21-12, 276-21-87
fax (0-24) 276-21-12
www. uggozdowo.com
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.