- Szczegóły
Burmistrz Miasta Sierpca ogłasza drugi otwarty konkurs
ofert na realizację zadania publicznego na rzecz mieszkańców Miasta Sierpca w 2015 roku
- Szczegóły
Godziny przyjęć interesantów przez prezesów i dyrektorów spółek miejskich
Ciepłownia Sierpc spółka sp. z o. o. – dyrektor przyjmuje interesantów od poniedziałku do czwartku w godz. od 8:00 do 10:00.
Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o. o. – prezes zarządu przyjmuje interesantów w godzinach pracy biura tj. od 8:00 do 16:00 od poniedziałku do piątku włącznie.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „EMPEGEK” Sp. z o.o. w Sierpcu – dyrektor zarządu przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w czasie godzin pracy.
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sierpcu Spółka z o.o. – prezes przyjmuje interesantów w poniedziałki od 8:30 do 10:00 oraz w czwartki od 14:00 do 15:00.
Adresy i dane kontaktowe:
Ciepłownia Sierpc Spółka z o.o., 09-200 Sierpc , ul. Przemysłowa 2a, tel. 24 275 22 47, fax 24 275 50 17, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., strona internetowa: www.cieplownia-sierpc.pl
Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o. o., 09-200 Sierpc, ul. Płocka 30 (II piętro), tel. 24 387 17 50 ; fax 24 387 17 57, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.tbs-sierpc.pl/.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „EMPEGEK” Sp. z o.o. w Sierpcu, 09-200 Sierpc, ul. Konstytucji 3-go Maja 48, tel. Dyrektor Zarządu: (24) 275-24-68, Centrala: (24) 275-15-12, Fax: (24) 275-24-68.
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sierpcu Spółka z o.o., 09-200 Sierpc, ul. Traugutta 33, tel./fax 24 275 55 35 i tel. 24 275 54 85, www.zgm.sierpc.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Szczegóły
PROJEKTY PARTNERSKIE
I. Tytuł projektu:
Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego, przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu
Lider: Samorząd Województwa Mazowieckiego
Partner: Gmina Miasto Sierpc
Priorytet I: Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu
Działania 1.7 - Promocja Gospodarcza
Termin realizacji: 2009-2014r.
II. Tytuł projektu:
Rozwój elektronicznej administracji w samorządach województwa mazowieckiego wspomagającej niwelowanie dwudzielności potencjału województwa
Lider: Samorząd Województwa Mazowieckiego
Partner: Gmina Miasto Sierpc
Priorytet II - Przyspieszenie e-Rozwoju Mazowsza
Działania 2.2 - Rozwój e-usług
Termin realizacji: 2009-2014r.
- Szczegóły
KADENCJA 2015 – 2019
- Zarząd Osiedla Nr 1 – wybory 16 marca 2015r.
- Zarząd Osiedla Nr 2 – wybory 11 marca 2015r.
- Zarząd Osiedla Nr 3 – wybory 10 marca 2015r.
- Zarząd Osiedla Nr 4 – wybory 9 marca 2015r.
- Zarząd Osiedla Nr 5 – wybory 13 marca 2015r.
- Zarząd Osiedla Nr 6 – wybory 17 marca 2015r.
- Zarząd Osiedla Nr 7 – wybory 12 marca 2015r.
- Szczegóły
Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Działanie: 4.2 Ochrona powierzchni ziemi
Wnioskodawca: Gmina Miasto Sierpc
Projekt zakończony 31.05.2014 r.
Całkowita wartość projektu: 272 752,82 zł.
Strona internetowa: http://www.selektywna.sierpc.pl
- Szczegóły
Szanowni Państwo,
W listopadowych wyborach ubiegłego roku – wyborcy dokonali dużych zmian we władzach samorządowych Sierpca. Postanowili złożyć odpowiedzialność za rozwój i funkcjonowanie naszego miasta - w młode ręce i młode serce - powierzając urząd Burmistrza panu Jarosławowi Perzyńskiemu. Postanowili również odmłodzić szeregi radnych.
Każda zmiana niesie ze sobą niepokój, ale również - rodzi nadzieję. Wierzę, że czas potwierdzi słuszność dokonanych wyborów. Pozwólcie Państwo, że z racji mojego wieku, jak i doświadczenia, w kilku słowach odniosę się do przeszłości.
Tak jak nie możemy odciąć się od historii naszego kraju, tak nie możemy zapomnieć o ludziach, którzy tworzyli historię naszej „małej ojczyzny”, którzy swą pracą zawodową i społeczną wpisali się w dzieje naszego miasta, brali udział w życiu lokalnej społeczności, oddali jej znaczącą część swojego życia.
Powinniśmy pamiętać o tym, że każdy kolejny rok kalendarzowy, kolejna powołana do życia rada miejska pomnaża dorobek swych poprzedników.
Dlatego u progu 2015 roku chciałabym podziękować byłym burmistrzom odrodzonego samorządu, a szczególnie Panu Markowi Kośmidrowi, który sprawował tę funkcję przez ostatnie 19 lat.
Dziękuję także radnym, dyrektorom szkół, dyrektorom jednostek samorządowych miasta, pracownikom urzędu, zarządom organizacji pozarządowych wypełniających zadania własne gmin.
Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do budowy obecnego wizerunku naszego miasta.
Dziękuję panu burmistrzowi Jarosławowi Perzyńskiemu i obecnym radnym za dotychczasową współpracę.
Dziękując pragnę złożyć życzenia nam wszystkim abyśmy wykorzystując doświadczenie i dorobek naszych poprzedników - otworzyli się na nowe wyzwania. Nie bójmy się nowych rozwiązań i sprawmy aby takie wartości jak doświadczenie, młodość i wzajemna współpraca trzymały się razem.
- Szczegóły
Szanowni Państwo
Spotkania noworoczne stały już naszą, sierpecką tradycją, którą zamierzam w czasie swojej kadencji kontynuować. Organizowane na progu nowego roku są właściwym miejscem do oceny minionego roku, skłaniają do refleksji, ale także są doskonałą okazją do wyznaczenia sobie nowych celów, które będziemy starali się realizować przez najbliższy rok.
Mam świadomość tego, że formuła noworocznego spotkania oraz fakt, że nawet nie upłynęło 100 dni, odkąd objąłem urząd burmistrza, nie pozwala mi na szczegółowe przedstawienie bilans roku, który niedawno pożegnaliśmy. Dlatego ograniczę się do przedstawienia spraw, w moim odczuciu, najważniejszych, a przede wszystkim do nakreślenia celów do realizacji w 2015 roku.
By stworzyć trwałe podstawy rozwoju Sierpca, trzeba pamiętać, że zadaniem samorządu jest budować, a nie burzyć. Pomagać, a nie przeszkadzać. Komu? Całej społeczności: przedsiębiorcom, bezrobotnym, właścicielom nieruchomości i ludziom oczekującym na mieszkanie komunalne, uczniom i emerytom. Interesy różnych grup społecznych nie muszą być sprzeczne. Jeśli je pogodzimy, nasze miasto będzie mogło się rozwijać harmonijnie.
Jestem przekonany o tym, że należy stworzyć dogodne warunki do inwestowania w naszym mieście, zwłaszcza dla małego i średniego biznesu. Nie jest to łatwe zadanie, istnieją jednak miasta, które skutecznie zintegrowały przedsiębiorców, doprowadzając do większej konkurencyjności i tym samym wykorzystując lokalny potencjał gospodarczy. Bierzmy z nich przykład, a może kiedyś znowu będą brać przykład z Sierpca.
Jako kandydat na urząd burmistrza deklarowałem chęć wspierania sierpeckich przedsiębiorców i stworzenia pozytywnego klimatu dla potencjalnych nowych inwestorów. Głęboko wierzę w to, że jedyną skuteczną walką z bezrobociem jest przede wszystkim tworzenie nowych miejsc pracy, które mogą zapewnić istniejące już przedsiębiorstwa oraz te, które w przyszłości się pojawią.
By wyjść naprzeciw oczekiwaniom sierpeckich przedsiębiorców podjąłem ku temu, wspólnie z Radą Miasta, już pierwsze działania. Pierwszym krokiem jest zmniejszenie podatku od środków transportu. Tym samym możemy się pochwalić jednymi z najniższych podatków w Polsce od tego typu usług. Żywię głęboką nadzieję, że ta decyzja spowoduje jeszcze dynamiczniejszy rozwój naszych lokalnych firm transportowych oraz przyciągnie do naszego miasta kolejnych inwestorów.
Drugim krokiem poczynionym w kierunku rozwoju przedsiębiorczości w naszym mieście będzie wprowadzenie szczególnej formy pomocy dla firm jaką jest pomoc de minimis. Prace w kierunku zaistnienia w Sierpcu tej formy pomocy już trwają i mam nadzieję, że niebawem zostanie ona wprowadzona.
Trzecim krokiem ku uwolnieniu energii Sierpczan w kierunku przedsiębiorczości będzie wprowadzenie zwolnienia z części podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą na terenie Gminy Miasta Sierpc oraz dla tych przedsiębiorców, którzy zdecydują się na dalszy rozwój swoich firm. Ta kwestia znalazła się w moim programie wyborczym i przy wsparciu radnych będę dążył do jej wprowadzenia w życie, by tym samym dać wyraźny sygnał dla przedsiębiorców do inwestowania w naszym mieście.
W tym miejscu chciałbym zaproponować sierpeckim przedsiębiorcom udział w nieformalnym forum gospodarczym działającym przy Burmistrzu Miasta Sierpc by tym samym uważnie wsłuchiwać się w oczekiwania przedsiębiorców.
Szanowni Państwo
Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem mającym wpływ na inwestycje w 2015 roku są autopoprawki do budżetu wprowadzone 14 stycznia na 5. Sesji Rady Miasta. Już teraz mogę powiedzieć, że mieszkańcy Osiedla Niepodległości w końcu doczekają się gruntownej modernizacji ulicy Józefa Piłsudskiego, która od ponad 20 lat była zaniedbana. W I kwartale tego roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę właśnie tej ulicy. Budżet miasta przewiduje ponad milion złotych na tą inwestycję.
Ponadto chciałbym zakomunikować, że rozpocząłem starania w kierunku budowy ulicy Narutowicza oraz małej obwodnicy.
Zdaję sobie sprawę, że wymienione inwestycje drogowe nie obejmują całego katalogu potrzeb mieszkańców Sierpca, ale wierzę w to, że stopniowo, małymi kroczkami będziemy spełniać oczekiwania mieszkańców w tym zakresie.
Szanowni Państwo
W tym miejscu chciałem poinformować, że trwają intensywne prace nad wprowadzeniem w naszym mieście zalążka transportu publicznego. Nie mogę póki co zdradzać szczegółów, ale pierwsze kroki by zrealizować ten postulat są już czynione.
Władze samorządowe nie powinny zapominać, że mamy szereg niewykorzystanych jeszcze walorów turystycznych. Stawia sobie za cel stworzenie w naszym mieście przy współpracy ze skansenem atrakcyjnej oferty masowego wypoczynku, w tym turystyki rowerowej, pieszej. Będę wspierać każdą inicjatywę, która pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy w turystyce.
Problemem, z którym należy się zmierzyć, jest organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży. Uważam, że miejsce, w którym się znajdujemy jest do tego wręcz powołanym. Odzew z jakim spotkały się występy dzieci z miejskich przedszkoli podczas niedawno organizowanego Dnia Babci i Dziadka świadczy o tym, że to właśnie w Centrum Kultury i Sztuki powinno się koncentrować nasze lokalne życie kulturalne. Finansowania różnych form aktywności młodzieży można szukać programach rządowych, ale także w fundacjach działających na rzecz szeroko rozumianej edukacji. Stworzenie funduszu stypendialnego zapewni pomoc w kształceniu zdolnej młodzieży pochodzącej z rodzin ubogich. Musimy szerzyć ideę wolontariatu wśród młodych ludzi, wskazywać różnorodne możliwe działania, by nasza młodzież mogła znaleźć dla siebie drogę rozwoju.
Szanowni Państwo
Jestem przekonany, że w tak krótkim okresie czasu urzędowania, bo niespełna dwumiesięcznym, udało mi się polepszyć komunikację społeczną z mieszkańcami Sierpca. Wsłuchuję się w oczekiwania Sierpczan i mam nadzieję, że ten postulat udaje mi się realizować z powodzeniem. Deklaruję pełną przejrzystość mojej pracy i za pomocą mediów społecznościowych już teraz informuję o podejmowanych działaniach i planach. Mam nadzieję, że ta forma komunikacji będzie spełniała Państwa oczekiwania.
Szanowni Państwo
To wszystko co się udało w ubiegłym roku to suma zbiorowego wysiłku i twórczych myśli, zjednoczonych w dziele budowy wizerunku naszego miasta. Jego współtwórcami jesteście wy, Państwo – zgromadzeni na tej sali i mieszkańcy naszego miasta. I za waszą codzienną, mozolną pracę dziękuję Wam bardzo serdecznie.
Pragnę skierować specjalne słowa podziękowania wszystkim osobom odpowiedzialnym za organizację i przygotowanie tego Spotkania.
Słowa podziękowania składam wszystkim, kierującym różnymi sferami naszego miejskiego życia. Dziękuję za pomnażanie jego materialnego, kulturalnego i duchowego dorobku. Dziękuję sierpeckim przedsiębiorcom. Tworzycie nie tylko miejsca pracy. Większość z Was włącza się aktywnie w rozwiązywanie miejskich problemów, wykazuje dużą wrażliwość społeczną. Wyrazem tego jest wspieranie stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, niosącym pomoc potrzebującym.
Dziękuję dyrektorom i pracownikom placówek oświatowo-wychowawczych. Dziękuję pracującym w placówkach kultury, ochronie zdrowia, instytucjach finansowych oraz zabezpieczających ład i porządek.
Wszystkim przedstawicielom organizacji pozarządowych, stowarzyszeń wszelkiego rodzaju serdecznie dziękuję za podejmowanie codziennego wysiłku podejmowanego z nakazu serca.
Dziękuję sierpeckim starostom za dobrą współpracę i współdziałanie w rozwiązywaniu ważnych dla naszych społeczności zadań i liczę na jej kontynuację dla dobra wspólnego.
Za życzliwą współpracę, w działaniach służących wspólnemu dobru, dziękuję sierpeckim duchownym za to, że swoją codzienną posługą duszpasterską przyczyniają się do naszego duchowego wzrostu.
Dziękuję wszystkim zaangażowanym we wspólnej pracy na rzecz zmiany oblicza Sierpca.
Na progu nowego – 2015 roku – życzę Państwu dobrego zdrowia, sukcesów w pracy zawodowej i społecznej oraz wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym i osobistym.
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ I ZAPRASZAM NA CZĘŚĆ ARTYSTYCZNĄ NASZEGO DZISIEJSZEGO SPOTKANIA!
- Szczegóły
Skarbnik Miasta
Katarzyna Joniak
ul. Piastowska 11a, 09-200 Sierpc, pokój 21
tel. (24) 275-86-37
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Katarzyna Joniak została powołana na stanowisko Skarbnika Miasta Uchwałą Rady Miejskiej Sierpca w dniu 26 września 2007 r. Posiada wykształcenie wyższe administracyjne oraz studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i podatków. Od 2 października 1989 r. zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Sierpcu jako inspektor wydziału finansowego, a od 6 listopada 2007 r. sprawuje funkcję Skarbnika Miasta.
Do kompetencji Skarbnika należą w szczególności:
- kontrasygnata wszystkich czynności prawnych mogących spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych,
- organizacja i nadzór nad bieżącą obsługą finansową Miasta,
- uczestnictwo w tworzeniu programów rozwoju Miasta w zakresie ich finansowania,
- koordynacja i nadzór nad opracowaniem projektu budżetu Miasta, sporządzeniem sprawozdań finansowych i budżetowych oraz opracowaniem wieloletniej prognozy finansowej,
- organizacja i nadzór nad księgowością budżetową i gospodarką finansową Miasta,
- nadzór nad realizacją dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów Miasta,
- nadzór nad procesem obiegu dowodów księgowych,
- nadzór nad sprawami dotyczącymi referatu podatkowego.
Skarbnik Miasta kieruje Wydziałem Finansowym Urzędu Miejskiego w Sierpcu.
- Szczegóły
1. Szpital. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu
ul. Słowackiego 32
tel. 24 275-85-00
www.spzzozsierpc.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
2. Przychodnia Specjalistyczna w Sierpcu
ul. Słowackiego 16
tel. 24 275-29-44
3. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego
ul. Braci Tułodzieckich 19
tel. 24 275-21-22
4. Przychodnia „Profil-Med.”
ul. Piastowska 30
tel. 24 275-79-44
5. Przychodnia „Med.-Lux”
ul. Matejki 1c
tel. 24 362-73-93
6. Przychodnia „Medicar”
ul. Grota Roweckiego 2a
tel. 24 275-32-20
7. Centrum Rehabilitacji Leczniczej „Fiz-Med”
ul. Narutowicza 17a
tel. 24 275-28-22
8. Poradnia rehabilitacyjna „Reh-Med.”
ul. Księcia Wacława 15
tel. 24 275-70-28
Opracowała Monika Słomińska
- Szczegóły
SEKRETARZ MIEJSKI
Barbara Wojciechowska-Dobies
ul. Piastowska 11a, 09-200 Sierpc
Pokój nr 16
Tel. (24) 275-86-28
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Barbara Wojciechowska-Dobies jest z wykształcenia magistrem prawa (absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu). Ukończyła również studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej z zakresu zarządzania finansami i marketingu. W 2014 r. ukończyła kolejne studia podyplomowe – Akademia Liderów Samorządowych (Uniwersytet Warszawski).
W latach 1998-2009 pracowała w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu (w tym w latach 2002-2007 była kierownikiem działu marketingu i zamówień publicznych).
Od 2 lutego 2009 r. sprawuje funkcje Sekretarza Miejskiego w Urzędzie Miejskim w Sierpcu.
Sekretarz Miejski dba o zapewnienie prawidłowej organizacji pracy i funkcjonowania urzędu, w tym:
– opracowywanie projektu regulaminu organizacyjnego urzędu,
– przeprowadzanie kontroli wewnętrznej w urzędzie, prawidłowości i skuteczności pracy wydziałów – zgodnie z odrębnym zarządzeniem burmistrza miasta,
– nadzorowanie właściwej organizacji pracy w komórkach organizacyjnych urzędu,
– organizowanie obsługi dyżurów w urzędzie,
– rozstrzyganie sporów kompetencyjnych między komórkami organizacyjnymi urzędu.
Sekretarz Miejski kierują pracą Wydziału Organizacyjnego tj. sekretariatu burmistrza, biura rady miejskiej, archiwum zakładowego, obsługi prawnej, biura obsługi interesantów oraz pracy pracowników obsługi.
Sekretarz Miejski koordynuje i nadzoruje działalność kontrolną nad miejskimi jednostkami organizacyjnymi.
Sekretarz Miejski zatwierdza i kieruje do umieszczania w Biuletynie Informacji Publicznej materiałów z komórek organizacyjnych urzędu i z jednostek organizacyjnych miasta, w tym uchwał rady miejskiej i zarządzeń burmistrza oraz sprawuje nadzór nad aktualnością BIP.
Sekretarz Miejski organizuje i przeprowadza nabór pracowników na stanowiska urzędnicze oraz we współpracy z odpowiednimi wydziałami urzędu – na stanowiska kierownicze w jednostkach organizacyjnych miasta.
Sekretarz miejski odpowiada za:
– prawidłową organizację obsługi interesantów,
– właściwe i terminowe przygotowanie materiałów pod obrady sesji rady miejskiej i za prawidłową realizację uchwał rady miejskiej,
– dyscyplinę pracy w urzędzie,
– terminowość i wysoką jakość załatwiania spraw obywateli oraz skarg i wniosków,
– działalność kontrolną w urzędzie,
– sprawny obieg dokumentów w urzędzie,
– zabezpieczenie warunków pracy w urzędzie,
– właściwe utrzymanie stanu technicznego budynku,
– prawidłowe funkcjonowanie w urzędzie archiwum zakładowego,
– inicjowanie doskonalenia funkcjonowania urzędu,
– przestrzeganie tajemnicy państwowej, służbowej oraz obowiązujących przepisów prawa.
- Szczegóły
27-11-2019 (środa) |
Braci Tułodzieckich 10 |
28-11-2019 (czwartek) |
Piastowska 42 |
29-11-2019 (piątek) |
Piastowska 26 |
30-11-2019 (sobota) |
Traugutta 1 |
01-12-2019 (niedziela) |
Konstytucji 3-go Maja 7D |
02-12-2019 (poniedziałek) |
Piastowska 42 |
03-12-2019 (wtorek) |
Słowackiego 13 |
04-12-2019 (środa) |
Braci Tułodzieckich 1A |
05-12-2019 (czwartek) |
Wiosny Ludów 10 |
06-12-2019 (piątek) |
Jana Pawła II 38 |
07-12-2019 (sobota) |
Matejki 1C |
08-12-2019 (niedziela) |
Kardynała Wyszyńskiego 7 |
09-12-2019 (poniedziałek) |
Narutowicza 2A |
10-12-2019 (wtorek) |
Braci Tułodzieckich 1A |
11-12-2019 (środa) |
Piastowska 42 |
12-12-2019 (czwartek) |
Piastowska 26 |
13-12-2019 (piątek) |
Traugutta 1 |
14-12-2019 (sobota) |
Konstytucji 3-go Maja 7D |
15-12-2019 (niedziela) |
Piastowska 42 |
16-12-2019 (poniedziałek) |
Słowackiego 13 |
17-12-2019 (wtorek) |
Braci Tułodzieckich 1A |
18-12-2019 (środa) |
Wiosny Ludów 10 |
19-12-2019 (czwartek) |
Jana Pawła II 38 |
20-12-2019 (piątek) |
Matejki 1C |
21-12-2019 (sobota) |
Kardynała Wyszyńskiego 7 |
22-12-2019 (niedziela) |
Narutowicza 2A |
23-12-2019 (poniedziałek) |
Braci Tułodzieckich 10 |
24-12-2019 (wtorek) |
Piastowska 42 |
25-12-2019 (środa) |
Piastowska 26 |
26-12-2019 (czwartek) |
Traugutta 1 |
27-12-2019 (piątek) |
Konstytucji 3-go Maja 7D |
28-12-2019 (sobota) |
Piastowska 42 |
29-12-2019 (niedziela) |
Słowackiego 13 |
30-12-2019 (poniedziałek) |
Braci Tułodzieckich 1A |
31-12-2019 (wtorek) |
Wiosny Ludów 10 |
- Szczegóły
Na podstawie art. 20 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013r. poz.594 z późn. zm.)
zwołuję na 8 grudnia 2014r. (poniedziałek), na godz. 1100,
III sesję Rady Miejskiej Sierpca, która odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Sierpcu, ul. Piastowska 11a.
Porządek dzienny posiedzenia:
1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przyjęcie dziennego porządku obrad.
3. Informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady.
4. Interpelacje i zapytania radnych.
5. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
6. Uchwała RM ws powołania Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Sierpca.
7. Uchwała RM ws wyboru przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
8. Uchwała RM ws powołania Komisji Budżetu, Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Promocji.
9. Uchwała RM ws powołania Komisji Oświaty, Kultury, Opieki Społecznej i Zdrowia.
10. Uchwała RM ws powołania Komisji Bezpieczeństwa, Ładu, Porządku Publicznego i Komunikacji.
11. Sprawy różne.
12. Komunikaty.
13. Zakończenie obrad.
Z poważaniem
/-/ BARBARA WIERZBICKA
PRZEWODNICZĄCA RADY MIEJSKIEJ
Podstawę prawną do zwolnienia radnego z zakładu pracy celem umożliwienia mu udziału w pracach organów gminy stanowi art.25 ust.3 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013r. poz.594 z późn. zm).
- Szczegóły
RADA MIEJSKA SIERPCA VI KADENCJI
Miejsca siedzące: Kazimierz Czermiński - Wiceprzewodniczący Rady, Barbara Gil , Marek Chrzanowski - Przewodniczący Rady, Ś.P. Zbigniew Antoni Mroczkowski - Wiceprzewodniczący Rady, Maria Krystyna Szklarska.
Biuro Rady - tel. (24) 275-86-29, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Komisja Gospodarcza
W skład komisji wchodzą: Wojciech Bogdan Mielczarek - Przewodniczący Komisji, Janusz Buczyński, Krzysztof Rudowski, Sławomir Wojciech Jaworowski, Jerzy Zbigniew Stachurski, Zdzisław Dumowski, Adam Malinowski, Maria Szklarska, Dariusz Malanowski, Sławomir Dariusz Łojek, Małgorzata Kisielewska
Komisja Społeczna
W skład komisji wchodzą: Zdzisław Dumowski - Przewodniczący Komisji, Janusz Buczyński, Dariusz Malanowski, Sławomir Dariusz Łojek, Adam Malinowski, Wojciech Bogdan Mielczarek, Wiesław Rypiński, Jerzy Zbigniew Stachurski, Maria Szklarska, Sławomir Wojciech Jaworowski, Krzysztof Rudowski, Małgorzata Kisielewsk
Komisja Bezpieczeństwa
W skład komisji wchodzą: Wiesław Grzegorz Rypiński - Przewodniczący komisji, Krzysztof Rudowski - Z-ca przewodniczącego, Zdzisław Dumowski, Sławomir Dariusz Łojek, Sławomir Wojciech Jaworowski, Dariusz Malanowski, Adam Malinowski, Jerzy Zbigniew Stachurski
Komisja Rewizyjna
W skład komisji wchodzą: Barbara Gil - Przewodnicząca komisji, Wojciech Bogdan Mielczarek, Adam Malinowski
Zaprzysiężenie radnej Małgorzaty Kisielewskiej.
W dniu 14 lipca 2013r. odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Sierpca. Radną została Małgorzata Kisielewska, dotychczasowa przewodnicząca Zarządu Osiedla Nr 6. O mandat radnego ubiegało się 4 kandydatów. Frekwencja wyborcza wyniosła 51,35%.
W dniu 24 lipca br., podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Sierpca, nowo wybrana radna złożyła ślubowanie.
- Szczegóły
Wysoka Rado
Szanowni Państwo
Pragnę złożyć Radzie Miejskiej Sierpca VII kadencji raport o stanie Miasta.
Podstawowym czynnikiem determinującym możliwości działania sierpeckiego samorządu VI kadencji były posiadane środki budżetowe. Nasze budżety, po stronie dochodowej, w minionych czterech latach kształtowały się następująco:
- w 2011 roku było to prawie 55 milionów złotych,
- w 2012 – 45 milionów,
- w roku ubiegłym ponad 47,
- w roku bieżącym, planowany budżet, powinien się ukształtować na podobnym poziomie – ponad 47 milionów złotych.
Podstawowymi składnikami dochodów budżetowych były dochody własne, udział w dochodach budżetu państwa w podatkach dochodowych od osób prawnych i fizycznych oraz subwencja oświatowa. Zastosowane przez Radę Miejską ulgi w podatkach i opłatach lokalnych, ustanawianych przez ministra finansów, wyniosły w trakcie VI kadencji 7 milionów 700 tysięcy złotych. Było to działanie świadome, podyktowane troską o ochronę miejskich podatników. Chciałbym dodać, że praktyka ta była stosowana również w poprzednich kadencjach.
W strukturze wydatków budżetowych największy udział miały nakłady na oświatę i edukacyjną opiekę wychowawczą. W bieżący roku to kwota ponad 16 milionów złotych. Subwencja oświatowa, wynosząca dziewięć i pół miliona złotych, stanowiła więc 60% poniesionych nakładów.
W zbliżonych relacjach kształtowały się nakłady na oświatę w poprzednich latach i kadencjach. Nie jest to efekt szczególnego gestu. Chciałbym przypomnieć, że w przyjętej w latach 90-tych strategii rozwojowej, Samorząd Miejski uznał inwestowanie w intelektualny rozwój naszych dzieci za zadanie priorytetowe. Staraliśmy się konsekwentnie je realizować. Wyrazem tego jest, chociażby, zmodernizowana i rozbudowana baza oświatowo-wychowawcza. Sukcesywnie doposażaliśmy nasze placówki w nowoczesne narzędzia edukacyjne. Równolegle przywiązywaliśmy dużą wagę do doskonalenia zawodowego nauczycieli. I ten proces wspieraliśmy. Czynnikiem motywującym w tych działaniach były nagrody burmistrza dla wyróżniających się nauczycieli i uczniów.
W tym segmencie prooświatowych działań mieszczą się także, realizowane przez nasze przedszkola i szkoły projekty unijne. Dzięki skutecznym aplikacjom, było ich wiele. Między innymi: Otwórz się na wiedzę, Sierpeccy badacze, Szansa na lepszą przyszłość dla sierpeckich przedszkolaków, Sierpecki piknik naukowy, Indywidualizacja nauczania kluczem do sukcesu i inne. Ich celem było rozwijanie zainteresowań i pasji naukowych oraz wyrównywanie szans edukacyjnych. Dzięki stawianym do dyspozycji nauczycieli możliwościom edukacyjnym, nasi uczniowie mogą, bez kompleksów, przekraczać kolejne progi kształcenia i rywalizować z rówieśnikami z innych krajów.
Na funkcjonowanie naszych czterech przedszkoli wydaliśmy, w ubiegłym roku, 3 miliony złotych, przy ogólnym koszcie ich utrzymania wynoszący 3 miliony 600 tysięcy złotych.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że obecnie wszystkie pięciolatki i sześciolatki objęte są opieką przedszkolną, a wśród czterolatków 80% populacji korzysta z przedszkoli i 62 % dzieci trzyletnich. Jest to bardzo wysoki wskaźnik.
W wielkości wydatków budżetowych, na kolejnym po oświacie miejscu znajdowała się pomoc społeczna. Zadania z tego zakresu absorbowały corocznie około 11 milionów złotych. Ich dysponentem był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Największą część budżetu Ośrodka stanowiły świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego oraz dodatki mieszkaniowe. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi także świetlicę środowiskową oraz stołówkę.
Do zadań samorządu miejskiego należy także finansowanie działalności placówek kultury – Centrum Kultury i Sztuki, Biblioteki Miejskiej i Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca. Samorząd Miejski wysoko ceni ich kulturotwórczą i kształtującą postawy obywatelskie rolę. Uznanie ich roli przekładało się na środki przeznaczane na działalność. W ubiegłym roku jednostki otrzymały dotacje w wysokości: Centrum Kultury i Sztuki - milion dwieście tysięcy złotych, Biblioteka Miejska – 634 tysiące złotych i Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca – 165 tysięcy.
Działający w sferze kultury fizycznej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzymał na działalność bieżącą 234 tysiące złotych.
Wysoko cenimy rolę i znaczenie towarzystw i organizacji pozarządowych oraz klubów sportowych. Swoją aktywnością potwierdzają rozumienie samorządności przez działania na rzecz miejskiej społeczności. Realizowane przez nie, ważne społecznie, projekty mogły zawsze liczyć na nasze wsparcie finansowe. W ubiegłym roku organizacje pożytku publicznego dotowaliśmy kwotą 225 tysięcy złotych. Nasze kluby sportowe – Kasztelan i Mazur – otrzymały 180 tysięcy złotych. Zarządy osiedli, na działalność statutową otrzymały dotacje w wysokości 39 tysięcy.
Szanowni Państwo
Ważnym miernikiem wydolności każdego samorządu są inwestycje. Pozwólcie, ze teraz przejdę do omówienia tego tematu. Na realizację zadań inwestycyjnych, w poprzedniej kadencji, wydaliśmy ponad 60 milionów złotych. Nakłady w poszczególnych latach układały się, oczywiście, różnie, w zależności od cyklów inwestycyjnych. Podjęcie wielu, w tym kosztownych zadań, byłoby niemożliwe bez zewnętrznego wsparcia. Pochodziło z dwóch źródeł. Z programów Unii Europejskiej pozyskaliśmy ponad 23 miliony złotych. Ponad 12,7 miliona złotych to preferencyjne pożyczki, zaciągnięte w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Chciałbym przy okazji dodać, że aktualne zadłużenie miasta wynosi około 8 milionów złotych. Zachowałem bezpieczeństwo finansowe miasta.
Pełną listę inwestycji, zrealizowanych w tej kadencji, ze wskazaniem poniesionych na nie nakładów, zamieściliśmy w ostatnim numerze Naszego Sierpca. Dlatego ograniczę się do syntetycznego omówienia tego problemu.
Nie ulega wątpliwości, że do najbardziej znaczących wydarzeń inwestycyjnych obecnej kadencji należało zakończenie rozbudowy Składowiska w Rachocinie i powstanie Centrum Kultury i Sztuki. Przekazany do eksploatacji, w grudniu 2011 roku, Regionalny Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, wyposażony w segregatornię i nowoczesne instalacje, w tym monitorujące, jest bezpieczny dla środowiska i jest w stanie przyjmować odpady także spoza powiatu sierpeckiego. Przekazane 27 kwietnia 2012 roku Centrum Kultury i Sztuki to bardzo nowoczesna placówka, stwarzająca możliwości poszerzenia oferty programowej, a także samorealizacji artystycznej mieszkańcom, dzięki działającym w placówce klubom i zespołom. Znaczącym dla ochrony środowiska naturalnego wydarzeniem było przekazanie, przed kilku tygodniami, do eksploatacji zmodernizowanej ciepłowni miejskiej.
Dzięki tej inwestycji, w miejscu tradycyjnej kotłowni, emitującej do atmosfery nieobojętne dla organizmu substancje chemiczne, powstała elektrociepłownia. Będzie produkować nie tylko ciepło do ogrzewania naszych mieszkań, ale także energie elektryczną. Nie bez znaczenie jest fakt, że źródłem energii dla tej instalacji jest gaz ziemny. Dzięki tej inwestycji, po wprowadzeniu pakietu klimatycznego unikniemy skokowego wzrostu opłat za ciepło.
Inwestycje ostatniej kadencji, poza wcześniej wymienionymi, mieszczą się, poza wyjątkami, w dwóch obszarach tematycznych. Pierwszy obszar – to inwestycje związane z ochroną środowiska naturalnego. Drugi – to drogi, chodniki i parkingi.
Zadania z zakresu ochrony środowiska dotyczyły takich tematów, jak budowa kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz wodociągów. Zadania inwestycyjne z tego obszaru tematycznego realizowane były w trzech segmentach miasta. Kanalizacja sanitarna na osiedlu za ulicą Kościuszki. W centrum, w rejonie placu Chopina – ulice Benedyktyńska, Żeromskiego – inwestycje dotyczyły niezbędnego na tym terenie odwodnienia. Na ulicy dworcowej i na terenie dynamicznie rosnącego osiedla za torami budowaliśmy kanalizację sanitarną i instalacje odwadniające oraz separatory. Konfiguracja terenu wymagała wybudowania również przepompowni ścieków. Na budowę kanalizacji sanitarnej za ulicą Kościuszki wydaliśmy ponad 3,2 miliona złotych. Koszt budowy kanalizacji deszczowej w rejonie placu Chopina to 3 miliony złotych. Rozliczony dotychczas koszt budowy instalacji odprowadzającej ścieki i wody opadowe na osiedlu za torami to ponad 6,3 miliona złotych. Tak duży zakres tego typu inwestycji nie jest ewenementem szóstej kadencji. Podobnie było w poprzednich.
Podjęliśmy to wyzwanie, może nie bardzo popularne, z kilku względów. Żeby możliwie jak najszybciej pozbyć się niechlubnego dziedzictwa historycznego, ochronić środowisko i co najważniejsze, zbudować trwałe fundamenty pod budowę, w przyszłości infrastruktury naziemnej. Odwrócenie tej kolejności byłoby działaniem nieracjonalnym.
Zestawienie inwestycji, zaliczanych do drogowych, zawiera kilkadziesiąt pozycji. Obok budowy ulic, chodników, parkingów i miejsc parkingowych, wymienić należy także schody z ulicy Narutowicza na plac Chopina i remont mostu w ulicy Słowackiego. Duże nakłady pochłaniało utrzymanie dróg, zwłaszcza gruntowych. Drogi gruntowe stanowią dokuczliwy problem nie tylko dla mieszkańców, ale także władz samorządowych. Nie znam miasta, które przy naszej liczbie mieszkańców, administrowałoby tak dużą ilością dróg i o takiej sumarycznej długości, jak u nas. To efekt pozytywnego trendu. Wielu ludzi buduje domy poza dotychczasowymi granicami miasta. W latach dziewięćdziesiątych na wschodnich peryferiach wyrosło osiedle Jagiełły. W zasięgu naszej nieodległej pamięci powstały dwa nowe osiedla – na północy i południu. Tam, gdzie wyrasta dom potrzebne są media i droga. Rozwiązanie tego problemu wymagać będzie nie tylko dużych pieniędzy, ale i czasu. Będzie to dla samorządu kolejne duże wyzwanie. Jestem przekonany, że jak poprzednie, zostanie rozwiązane.
Z inwestycji, które w katalogu drogowych się nie mieszczą, wymienić należy remonty przeprowadzone w starym budynku Szkoły Podstawowej Nr 2, prace remontowe i modernizacyjne w przedszkolach Nr 3 i 4, utworzenie strefy płatnego parkowania, trzy etapy zagospodarowania jeziórek - oświetlenie, alejki i zainstalowanie urządzeń rekreacyjnych. Przy sądzie powstała fontanna wraz z alejkami. Na osiedlach 1,5 i 6 pojawiły się nowe place zabaw dla dzieci. Ponadto, znaczące sumy przeznaczyliśmy na prace projektowe, co przyspieszy wdrożenie planowanych inwestycji i umożliwi aplikowanie o środki zewnętrzne.
Szanowni Państwo
Dokonując bilansu obecnej kadencji, mamy świadomość, że nie wszystkie oczekiwania mieszkańców udało się spełnić. Nie pozwoliły na to środki, czas, ale przede wszystkim potrzeba rozwiązania, w pierwszej kolejności, problemów, które wynikały z cywilizacyjnego opóźnienia. Mam tu na myśli, realizowany konsekwentnie kompleks działań związany z ochroną środowiska naturalnego. Działań drogich i, niestety, niemedialnych. Podejmowaliśmy je w imię dobrze pojętego interesu miasta, gdyż stanowią niezbędny fundament pod dalszy jego rozwój. Starałem się działać odważnie, ale jednocześnie rozważnie. Starałem się unikać działań obliczonych na doraźne sukcesy i uznanie.
Dokonania szóstej kadencji to nie tylko moja, Rady Miejskiej i administracji samorządowej zasługa. To efekt zbiorowego wysiłku i twórczej aktywności wielu podmiotów i osób, które pracą i społecznym zaangażowaniem kształtowały gospodarczy i kulturalny wizerunek miasta. Chciałbym za to bardzo serdecznie wszystkim podziękować.
Szczególnie dziękuję Mieszkańcom Sierpca za dobre rady, ale także za słowa krytyki.
- Szczegóły
Panie Przewodniczący!
Wysoka Rado!
Szanowni Państwo!
Za dziesięć dni kończy się obecna, szósta kadencja sierpeckiego samorządu. Dzisiejsza sesja jest więc właściwym czasem i miejscem do ogarnięcia pamięcią minionych czterech lat i przypomnienia najważniejszych działań i osiągniętych, w ich konsekwencji, efektów.
Podstawowym czynnikiem determinującym możliwości naszego działania były posiadane środki budżetowe. Nasze budżety, po stronie dochodowej, w minionych czterech latach kształtowały się następująco: w 2011 roku było to prawie 55 milionów złotych, w 2012 – 45 milionów, w roku ubiegłym ponad 47, w roku bieżącym, planowany budżet, powinien się ukształtować na podobnym poziomie – ponad 47 milionów złotych.
Podstawowymi składnikami dochodów budżetowych były dochody własne, udział w dochodach budżetu państwa w podatkach dochodowych od osób prawnych i fizycznych oraz subwencja oświatowa. Zastosowane przez Radę Miejską ulgi w podatkach i opłatach lokalnych, ustanawianych przez ministra finansów, wyniosły w trakcie tej kadencji 7 milionów 700 tysięcy złotych. Było to działanie świadome, podyktowane troską o ochronę miejskich podatników. Chciałbym dodać, że praktyka ta była stosowana również w poprzednich kadencjach.
W strukturze wydatków budżetowych największy udział miały nakłady na oświatę i edukacyjną opiekę wychowawczą. W bieżący roku to kwota ponad 16 milionów złotych. Subwencja oświatowa, wynosząca dziewięć i pół miliona złotych, stanowiła więc 60% poniesionych nakładów.
W zbliżonych relacjach kształtowały się nakłady na oświatę w poprzednich latach i kadencjach. Nie jest to efekt szczególnego gestu. Chciałbym przypomnieć, że w przyjętej w latach 90-tych strategii rozwojowej, Samorząd Miejski uznał inwestowanie w intelektualny rozwój naszych dzieci za zadanie priorytetowe. Staraliśmy konsekwentnie je realizować. Wyrazem tego jest, chociażby, zmodernizowana i rozbudowana baza oświatowo-wychowawcza. Sukcesywnie doposażaliśmy nasze placówki w nowoczesne narzędzia edukacyjne. Równolegle przywiązywaliśmy dużą wagę do doskonalenia zawodowego nauczycieli. I ten proces wspieraliśmy. Czynnikiem motywującym w tych działaniach były nagrody burmistrza dla wyróżniających się nauczycieli i uczniów.
W tym segmencie prooświatowych działań mieszczą się także, realizowane przez nasze przedszkola i szkoły projekty unijne. Dzięki skutecznym aplikacjom, było ich wiele. Między innymi: Otwórz się na wiedzę, Sierpeccy badacze, Szansa na lepszą przyszłość dla sierpeckich przedszkolaków, Sierpecki piknik naukowy, Indywidualizacja nauczania kluczem do sukcesu i inne. Ich celem było rozwijanie zainteresowań i pasji naukowych oraz wyrównywanie szans edukacyjnych. Dzięki stawianym do dyspozycji nauczycieli możliwościom edukacyjnym, nasi uczniowie mogą, bez kompleksów, przekraczać kolejne progi kształcenia i rywalizować z rówieśnikami z innych krajów.
Na funkcjonowanie naszych czterech przedszkoli wydaliśmy, w ubiegłym roku, 3 miliony złotych, przy ogólnym koszcie ich utrzymania wynoszący 3 miliony 600 tysięcy złotych.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że obecnie wszystkie pięciolatki i sześciolatki objęte są opieką przedszkolną, a wśród czterolatków 80% populacji korzysta z przedszkoli i 62 % dzieci trzyletnich. Jest to bardzo wysoki wskaźnik.
W wielkości wydatków budżetowych, na kolejnym po oświacie miejscu znajdowała się pomoc społeczna. Zadania z tego zakresu absorbowały corocznie około 11 milionów złotych. Ich dysponentem był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Największą część budżetu Ośrodka stanowiły świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego oraz dodatki mieszkaniowe. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi także świetlicę środowiskową oraz stołówkę.
Do zadań samorządu miejskiego należy także finansowanie działalności placówek kultury – Centrum Kultury i Sztuki, Biblioteki Miejskiej i Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca. Samorząd Miejski wysoko ceni ich kulturotwórczą i kształtującą postawy obywatelskie rolę. Uznanie ich roli przekładało się na środki przeznaczane na działalność. W ubiegłym roku jednostki otrzymały dotacje w wysokości: Centrum Kultury i Sztuki - milion dwieście tysięcy złotych, Biblioteka Miejska – 634 tysiące złotych i Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca – 165 tysięcy.
Działający w sferze kultury fizycznej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzymał na działalność bieżącą 234 tysiące złotych.
Wysoko cenimy rolę i znaczenie towarzystw i organizacji pozarządowych oraz klubów sportowych. Swoją aktywnością potwierdzają rozumienie samorządności przez działania na rzecz miejskiej społeczności. Realizowane przez nie, ważne społecznie, projekty mogły zawsze liczyć na nasze wsparcie finansowe. W ubiegłym roku organizacje pożytku publicznego dotowaliśmy kwotą 225 tysięcy złotych. Nasze kluby sportowe – Kasztelan i Mazur – otrzymały 180 tysięcy złotych. Zarządy osiedli, na działalność statutową otrzymały dotacje w wysokości 39 tysięcy.
Szanowni Państwo!
Ważnym miernikiem wydolności każdego samorządu są inwestycje. Pozwólcie, ze teraz przejdę do omówienia tego tematu. Na realizację zadań inwestycyjnych, w bieżącej kadencji, wydaliśmy ponad 60 milionów złotych. Nakłady w poszczególnych latach układały się, oczywiście, różnie, w zależności od cyklów inwestycyjnych. Podjęcie wielu, w tym kosztownych zadań, byłoby niemożliwe bez zewnętrznego wsparcia. Pochodziło z dwóch źródeł. Z programów Unii Europejskiej pozyskaliśmy ponad 23 miliony złotych. Ponad 12,7 miliona złotych to preferencyjne pożyczki, zaciągnięte w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Chciałbym przy okazji dodać, że aktualne zadłużenie miasta wynosi około 8 milionów złotych. Zachowałem bezpieczeństwo finansowe miasta.
Pełną listę inwestycji, zrealizowanych w tej kadencji, ze wskazaniem poniesionych na nie nakładów, zamieściliśmy w ostatnim numerze Naszego Sierpca. Dlatego ograniczę się do syntetycznego omówienia tego problemu.
Nie ulega wątpliwości, że do najbardziej znaczących wydarzeń inwestycyjnych obecnej kadencji należało zakończenie rozbudowy Składowiska w Rachocinie i powstanie Centrum Kultury i Sztuki. Przekazany do eksploatacji, w grudniu 2011 roku, Regionalny Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, wyposażony w segregatornię i nowoczesne instalacje, w tym monitorujące, jest bezpieczny dla środowiska i jest w stanie przyjmować odpady także spoza powiatu sierpeckiego. Przekazane 27 kwietnia 2012 roku Centrum Kultury i Sztuki to bardzo nowoczesna placówka, stwarzająca możliwości poszerzenia oferty programowej, a także samorealizacji artystycznej mieszkańcom, dzięki działającym w placówce klubom i zespołom. Znaczącym dla ochrony środowiska naturalnego wydarzeniem było przekazanie, przed kilku tygodniami, do eksploatacji zmodernizowanej ciepłowni miejskiej.
Dzięki tej inwestycji, w miejscu tradycyjnej kotłowni, emitującej do atmosfery nieobojętne dla organizmu substancje chemiczne, powstała elektrociepłownia. Będzie produkować nie tylko ciepło do ogrzewania naszych mieszkań, ale także energie elektryczną. Nie bez znaczenie jest fakt, że źródłem energii dla tej instalacji jest gaz ziemny. Dzięki tej inwestycji, po wprowadzeniu pakietu klimatycznego unikniemy skokowego wzrostu opłat za ciepło.
Inwestycje ostatniej kadencji, poza wcześniej wymienionymi, mieszczą się, poza wyjątkami, w dwóch obszarach tematycznych. Pierwszy obszar – to inwestycje związane z ochroną środowiska naturalnego. Drugi – to drogi, chodniki i parkingi.
Zadania z zakresu ochrony środowiska dotyczyły takich tematów, jak budowa kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz wodociągów. Zadania inwestycyjne z tego obszaru tematycznego realizowane były w trzech segmentach miasta. Kanalizacja sanitarna na osiedlu za ulicą Kościuszki. W centrum, w rejonie placu Chopina – ulice Benedyktyńska, Żeromskiego – inwestycje dotyczyły niezbędnego na tym terenie odwodnienia. Na ulicy dworcowej i na terenie dynamicznie rosnącego osiedla za torami budowaliśmy kanalizację sanitarną i instalacje odwadniające oraz separatory. Konfiguracja terenu wymagała wybudowania również przepompowni ścieków. Na budowę kanalizacji sanitarnej za ulicą Kościuszki wydaliśmy ponad 3,2 miliona złotych. Koszt budowy kanalizacji deszczowej w rejonie placu Chopina to 3 miliony złotych. Rozliczony dotychczas koszt budowy instalacji odprowadzającej ścieki i wody opadowe na osiedlu za torami to ponad 6,3 miliona złotych. Tak duży zakres tego typu inwestycji nie jest ewenementem tej kadencji. Podobnie było w poprzednich.
Podjęliśmy to wyzwanie, może nie bardzo popularne, z kilku względów. Żeby możliwie jak najszybciej pozbyć się niechlubnego dziedzictwa historycznego, ochronić środowisko i co najważniejsze, zbudować trwałe fundamenty pod budowę, w przyszłości infrastruktury naziemnej. Odwrócenie tej kolejności byłoby działaniem nieracjonalnym.
Zestawienie inwestycji, zaliczanych do drogowych, zawiera kilkadziesiąt pozycji. Obok budowy ulic, chodników, parkingów i miejsc parkingowych, wymienić należy także schody z ulicy Narutowicza plac Chopina i remont mostu w ulicy Słowackiego. Duże nakłady pochłaniało utrzymanie dróg, zwłaszcza gruntowych. Drogi gruntowe stanowią dokuczliwy problem nie tylko dla mieszkańców, ale także władz samorządowych. Nie znam miasta, które przy naszej liczbie mieszkańców, administrowałoby tak dużą ilością dróg i o takiej sumarycznej długości, jak u nas. To efekt pozytywnego trendu. Wielu ludzi buduje domy poza dotychczasowymi granicami miasta. W latach dziewięćdziesiątych na wschodnich peryferiach wyrosło osiedle Jagiełły. W zasięgu naszej nieodległej pamięci powstały dwa nowe osiedla – na północy i południu. Tam, gdzie wyrasta dom potrzebne są media i droga. Rozwiązanie tego problemu wymagać będzie nie tylko dużych pieniędzy, ale i czasu. Będzie to dla samorządu kolejne duże wyzwanie. Jestem przekonany, że jak poprzednie, zostanie rozwiązane.
Z inwestycji, które w katalogu drogowych się nie mieszczą, wymienić należy remonty przeprowadzone w starym budynku Szkoły Podstawowej Nr 2, prace remontowe i modernizacyjne w przedszkolach Nr 3 i 4, utworzenie strefy płatnego parkowania, trzy etapy zagospodarowania jeziórek - oświetlenie, alejki i zainstalowanie urządzeń rekreacyjnych. Przy sądzie powstała fontanna wraz z alejkami. Na osiedlach 1,5 i 6 pojawiły się nowe place zabaw dla dzieci. Ponadto, znaczące sumy przeznaczyliśmy na prace projektowe, co przyspieszy wdrożenie planowanych inwestycji i umożliwi aplikowanie o środki zewnętrzne.
Szanowni Państwo!
Dokonując bilansu obecnej kadencji, mamy świadomość, że nie wszystkie oczekiwania mieszkańców udało się spełnić. Nie pozwoliły na to środki, czas, ale przede wszystkim potrzeba rozwiązania, w pierwszej kolejności, problemów, które wynikały z cywilizacyjnego opóźnienia. Mam tu na myśli, realizowany konsekwentnie kompleks działań związany z ochroną środowiska naturalnego. Działań drogich i, niestety, niemedialnych. Podejmowaliśmy je w imię dobrze pojętego interesu miasta, gdyż stanowią niezbędny fundament pod dalszy jego rozwój. Starałem się działać odważnie, ale jednocześnie rozważnie. Starałem się unikać działań obliczonych na doraźne sukcesy i uznanie.
Dokonania szóstej kadencji to nie tylko moja, Rady Miejskiej i administracji samorządowej zasługa. To efekt zbiorowego wysiłku i twórczej aktywności wielu podmiotów i osób, które pracą i społecznym zaangażowaniem kształtowały gospodarczy i kulturalny wizerunek miasta. Chciałbym za to bardzo serdecznie podziękować.
Dziękuję dyrektorom miejskich placówek oświatowo-wychowawczych, kulturalnych, pracującym w administracji oraz instytucjach i zakładach zapewniających sprawne funkcjonowanie miasta. Dziękuję szefom miejskich spółek i zarządom osiedli. Słowa podziękowania kieruję do organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.
Słowa podziękowania kieruje do sierpeckich przedsiębiorców. Za miejsca pracy dla naszych mieszkańców, ale także za włączanie się w rozwiązywanie różnych, społecznie ważnych problemów.
Mieszkańcom Sierpca dziękuję za dobre rady, ale także za słowa krytyki.
Marek Kośmider
Burmistrz Sierpca
- Szczegóły
Wysoka Rado!
Panie Burmistrzu!
Szanowni Państwo!
Za kilka dni upłyną cztery lata od dnia, w którym wolą sierpeckiego elektoratu powołano Radę Miejską VI kadencji (wybory 21 listopada 2010r.). Cztery lata – to fizyczna kategoria czasu, ale czas może mieć również inny wymiar, gdy wpisze się w niego ludzkie działania, nadzieje i oczekiwania. Cechą współczesnego, szybko uciekającego czasu jest to, że zdarzenia poszczególnych dni, tygodni, nie sumują się w naszej pamięci, ale zostają gdzieś za nami. Często uchodzą w zapomnienie. O tym chyba myślał Konstanty Ildefons Gałczyński, który w X Pieśni zawarł taką myśl: „Droga pędzi z nami bez wytchnienia. Chciałbym i mój ślad na drogach ocalić od zapomnienia”.
Właśnie, żeby ocalić od zapomnienia, warto chociażby te najbardziej znaczące etapy naszej czteroletniej drogi odtworzyć i przypomnieć.
Wszystko zaczęło się w dniu 1 grudnia 2010r., kiedy to odbyła się I sesja Rady Miejskiej obecnej VI kadencji. Po złożeniu ślubowania, dokonano wyboru przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących Rady. Przewodniczącym Rady został Marek Chrzanowski, a wiceprzewodniczącymi: Kazimierz Czermiński i Zbigniew Antoni Mroczkowski ( do marca 2013r.).
Na następnej sesji, w dniu 13grudnia 2010r., określono ilość i składy osobowe stałych Komisji. Aktem wyborczym powołano cztery komisje:
- Komisję Rewizyjną z przewodnicząca Panią Barbarą Gil.
- Komisję Gospodarczą, na czele której stanął Pan Wojciech Jaworowski a następnie od 1.06.2011r. Pan Wojciech Mielczarek.
- Komisję Społeczną - z przewodniczącym Panem Dariuszem Malanowskim, a następnie od 1.06.2011r. przewodniczenie przejął Pan Zdzisław Dumowski.
- Komisji Bezpieczeństwa przewodniczył Pan Wiesław Rypiński.
W trakcie mijającej VI kadencji Rady Miejskiej odbyło się 66 sesji, na których przyjęto 472 uchwały.
Radni na posiedzeniach komisji wypracowywali stanowiska i opinie w sprawie procedowanych uchwał, co miało bardzo dobre, przełożenie na przebieg obrad, dlatego też sesje Rady przebiegały w atmosferze spokoju, tak niezbędnego dla podejmowania rozważnych decyzji.
Podjęte przez Radę VI kadencji uchwały dotyczyły:
- 143 - spraw finansowych,
- 133 - z zakresu gospodarki gruntami,
- 21 uchwał dot. spraw oświatowych, 38 miało charakter organizacyjny, a
- 137 dotyczyło spraw różnych, niezbędnych dla funkcjonowania miasta, między innymi takich jak nadawanie nazw ulicom, parkom, czy przyznawanie medali.
W mijającej kadencji nadaliśmy nazwy ulicom, parkom i skwerom. I tak:
- w rejonie działania Zarządu Osiedla Nr 1 nadano nazwę ulicy: MAGNOLIOWA
- w rejonie działania Zarządu Osiedla Nr 2 zmieniono nazwę ulicy Stefana Okrzei i nadano jej nazwę „JAŚKA PILIKA”.
- skwerowi przy pl. kard. St. Wyszyńskiego nadano nazwę: „SKWER JAKUBA CHOJNACKIEGO”.
- w rejonie działania Zarządu Osiedla Nr 3 skwerowi przy poczcie nadano nazwę: „SKWER RODZINY SIEPRSKICH HERBU PRAWDZIC”.
- w rejonie działania Zarządu Osiedla Nr 4 – w parku im. gen Wł. Andersa (za Sądem) alei nadano nazwę: „ALEJA ŻONIERZY BOHATERÓW BITWY O MONTE CASINO”.
- w rejonie działania Zarządu Osiedla Nr 6 nadano nazwy nowo powstałym ulicom: ANNY PINIAROWICZ i ks. LEONA POMASKIEGO.
W listopadzie 2013r. - w związku z kanonizacją Ojca Świętego Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Miasta Sierpca - Rada Miejska podjęła uchwałę ws ustanowienia i obchodów w Sierpcu Roku 2014 - ROKU JANA PAWŁA II .
W VI kadencji Rada Miejska przyznała 9 medali „Zasłużony dla Miasta Sierpca”, a otrzymali je:
- Szkoła Podstawowa Nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu
- Maria Wiśniewska
- Michał Głowacki
- Ognisko TKKF „Kubuś”
- Danuta Żuławnik
- Wojciech Weber
- Jakub Grodzicki
- Danuta Stelmańska
- Wojciech Rychter
Szanowni Państwo!
Podejmowane na sesjach uchwały, poza grupą o charakterze formalnym, stanowiły dla każdego z nas radnych jakże często trudny wybór, trudną życiową decyzję. Często był to wybór mniejszego zła, ale wybór konieczny, podejmowany w imię dobrze rozumianego interesu publicznego.
Przyjmowane przez Radę Miejską uchwały i stanowiska stanowiły w zdecydowanej większości delegację, bądź dyrektywę dla Burmistrza i jego aparatu wykonawczego.
Sadzę, że warto teraz przypomnieć, jak przełożyły się one na wymierne, materialne wartości. W związku z tym, o zabranie głosu proszę Burmistrza Miasta Pana Marka Kośmidra.
Po wystąpieniu Burmistrza
W swoim wystąpieniu pan Burmistrz zawarł w bardzo syntetycznym ujęciu materialne dokonania mijającej kadencji. Nie możemy powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko i że spełniliśmy wszystkie społeczne oczekiwania. Nie możemy także powiedzieć, że wszystkie z podejmowanych decyzji były w pełni trafne. Z perspektywy czasu, być może, niektóre z nich widzimy inaczej.
Mimo jednak takich refleksji i krytycznego spojrzenia na własne dzieło, nie możemy też powiedzieć, że minione cztery lata, to stracony czas.
Bilans VI kadencji może być źródłem osobistej satysfakcji Wysokiej Rady, Panów Burmistrzów, administracji samorządowej i wszystkich ogniw: gospodarczego, oświatowego i społecznego życia miasta. Bo wszyscy, którzy włożyli swoją pracę i serce w tworzenie wspólnego dobra, w tych osiągnięciach mają swój udział. A przyznanie naszemu miastu przez liczących się w kraju audytorów zewnętrznych znaczących wyróżnień obiektywizuje i potwierdza nasze w tym zakresie przeświadczenie.
Szanowni Państwo!
Podmiotem i suwerenem naszego działania było sierpeckie społeczeństwo. Służba jemu stanowiła naszą pierwszoplanową powinność. Świadomość tego mieliśmy przez całą kadencję. Znaliśmy potrzeby i oczekiwania mieszkańców Sierpca. Wiemy, że nie wszystkie udało się spełnić. Chciałbym dzisiaj za to serdecznie przeprosić. I jednocześnie pragnę powiedzieć, że wielu oczekiwań, na pewno ważnych, często bolesnych, nie można było zrealizować.
Nie pozwolił na to brak środków, bądź względy formalno-prawne. Nie ma bowiem łatwych i prostych rozwiązań dla trudnych problemów.
Kończąc ostatnią sesję Rady Miejskiej, pragnę bardzo serdecznie podziękować paniom i panom radnym za pracę, za wolę rzetelnej służby społeczeństwu, za dobrą i twórczą atmosferę, za wiele cennych inicjatyw - tych zgłaszanych i tych osobiście podejmowanych. Jednocześnie chciałbym przeprosić wszystkich, których kiedykolwiek czymś uraziłem. Nie czyniłem tego nigdy w sposób zamierzony.
Bardzo dziękuję moim zastępcom: śp. Zbigniewowi Mroczkowskiego, który pełnił swoją funkcję do marca 2013r. i Panu Kazimierzowi Czermińskiemu za nadzór nad Komisjami Rady i za wszelką pomoc w trakcie tej kadencji.
Na ręce panów Burmistrzów kieruję słowa podziękowania za sprawne funkcjonowanie administracji samorządowej. Były to lata pracy nacechowane wzajemnym zrozumieniem i rozumieniem wspólnoty celów, do których Rada i organ wykonawczy zostały powołane. Dzięki temu udało się nam współpracować bez niszczących sporów i napięć. A tylko takie rozumienie misji społecznej może przynieść pozytywne efekty.
Dziękuję Pani Skarbnik, Katarzynie Joniak, która bardzo skutecznie czuwała nad poprawnością wszystkich prowadzonych operacji finansowych. Nie naruszając dyscypliny finansowej, potrafiła znaleźć środki na szczególnie ważne cele społeczne.
Dziękuję Pani Sekretarz, Barbarze Wojciechowskiej-Dobies za takt i sprawność w kierowaniu skomplikowanym mechanizmem, jakim jest Urząd Miejski.
Dziękuję Pani Halinie Waszkiewicz- Inspektorowi Biura Rady - razem tworzyliśmy zgodny tandem.
Dziękuję Panom Mecenasom, panu Zbigniewowi Czerwińskiemu i panu Marcinowi Zasadowskiemu, za fachowe opiniowanie uchwał.
Dziękuję wszystkim naczelnikom wydziałów Urzędu Miejskiego i panu Komendantowi Straży Miejskiej, za bardzo dobrą współpracę. Dziękuję pani kierownik Urzędu Stanu Cywilnego za użyczanie nam Pałacu Ślubów, gdzie w pięknej scenerii mogły odbywać się różne nasze uroczystości.
To, wszystkich Państwa, codzienna praca i zaangażowanie kształtowały i tworzyły wizerunek sierpeckiego samorządu.
Dziękuję przewodniczącym zarządów osiedli. Zarządy Osiedli są, coraz to sprawniej funkcjonującą, dwustronną transmisją między samorządem a społecznością lokalną. Dobrze rozpoznają osiedlowe potrzeby i stają się coraz sprawniejszymi animatorami i organizatorami wielu przedsięwzięć służących mieszkańcom.
Dziękuję dyrektorom naszych sierpeckich spółek, wszystkim podmiotom gospodarczym, reprezentującym różny status własności.
Dziękuję Paniom i Panom dyrektorom szkół i przedszkoli, Paniom dyrektorkom Miejskiej Biblioteki Publicznej, Centrum Kultury i Sztuki, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Panom dyrektorom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca.
Dziękuję organizacjom pozarządowym, sportowym i związkowym, Towarzystwom i Stowarzyszeniom.
Słowa szczególnego podziękowania składam Radnym Pani Barbarze Gil, Krzysztofowi Rudowskiemu i Wojciechowi Jaworowskiemu – podstawowemu pocztowi sztandarowemu, który był gotów na każde uroczystości, ale dziękuję również radnym: Wojciechowi Mielczarkowi, Wiesławowi Rypińskiemu i Dariuszowi Malanowskiemu, którzy niejednokrotnie zastępowali kolegów z pocztu sztandarowego.
Podziękowania kieruję również do księży proboszczów sierpeckich parafii za życzliwą i owocną współpracę nie tylko przy organizacji wspólnych uroczystości religijno-patriotycznych, ale i za wiele inicjatyw służących dobru wspólnemu. Szczególne słowa podziękowania chcę wyrazić, nieobecnemu dzisiaj, ks. dziekanowi Andrzejowi Więckowskiemu za Jego takt, dyplomatyczne podejście do wielu spraw oraz szacunek dla władz miasta i Radnych.
Dziękuję mediom – sierpeckiej Telewizji Kablowej, Kurierowi Sierpeckiemu oraz Tygodnikowi Płockiemu. Byliście z nami podczas wszystkich ważniejszych wydarzeń w życiu miasta, przybliżając je społeczeństwu.
Dziękuję jeszcze raz wszystkim wymienionym i tym, których, być może, nie wymieniłem. Reprezentujecie Państwo nieraz bardzo odległe sfery działalności zawodowej i aktywności społecznej. Ale bez Was miasto nie mogłoby tak funkcjonować. To Państwo współtworzycie obraz miasta, które ma ambicje rozwojowe. Jesteście Państwo nie tylko tych ambicji nosicielami, ale i skutecznymi realizatorami.
Składam Wam wyrazy uznania i szacunku.
Życzę Państwu dalszych sukcesów w pracy zawodowej i społecznym działaniu.
Życzę dużo zdrowia a wokół siebie wiele zrozumienia i życzliwości, a Paniom i Panom radnym ubiegającym się o reelekcję, życzę powodzenia w zbliżających się wyborach. Dziękuję za uwagę.
Marek Chrzanowski
Przewodniczący Rady Miejskiej
- Szczegóły
Szanowni Państwo,
Uczestnicząc w tej niezwykłej uroczystości, pragnę stwierdzić, iż w sposób niezmienny Dzień Edukacji Narodowej pozostaje wyrazem szczególnego uznania dla Państwa codziennej, systematycznej i wypełnionej zaangażowaniem pracy z młodym pokoleniem.
Od dawien dawna profesja nauczyciela - wychowawcy w odbiorze społecznym postrzegana jest w sposób wyjątkowy. To przecież środowisko, które Państwo reprezentujecie, w decydujący sposób kształtuje kluczowe umiejętności, przekazuje fundamentalną wiedzę, kreuje wzorce zachowań, a także - współtworzy świadomość obywatelską najmłodszych Polaków.
Oddziałując na ich wybory pozwala uświadamiać wartość młodości i wolności, uczy szacunku dla innych, rozwija wrażliwość w odbiorze otaczającej rzeczywistości.
Szczególne słowa uznania pragnę skierować ku emerytowanym nauczycielom, którzy na przestrzeni dziesięcioleci bezwarunkowo służyli swoim doświadczeniem i kompetencjami kolejnym rocznikom młodych sierpczan.
Szanowni Pedagodzy – w dniu Waszego święta życzę Wam wytrwałości w pełnieniu swojego posłannictwa, licznych sukcesów towarzyszących jego realizacji, przekonania o wyjątkowości tego co czynicie, jak również - wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Marek Kośmider
Burmistrz Sierpca
- Szczegóły
Szanowni Państwo.
Witam uczestników dzisiejszej konferencji.
Szczególnie serdecznie powitać pragnę referentów, którzy, mam nadzieję, przybliżą zainteresowanym mieszkańcom naszego miasta problem sierpeckiego zamku.
Wzmianki o nim pojawiały się co najmniej od wieku XIV, po lata nam współczesne. Po raz pierwszy była o nim mowa w dokumencie z 8 maja 1322 roku, w którym to książę płocki Wacław oraz biskup płocki Florian Laskary uzgodnili zamianę gruntów i miejscowości pomiędzy nimi, o Sierpcu zaś zapisano, iż otrzyma prawa miejskie, miasto zostanie opasane murami oraz zostanie wybudowany zamek. Kolejny ślad pisany pochodzi z roku 1643, z dokumentu dzierżawnego, na mocy którego Paweł Rościszewski wraz z żoną Elżbietą Pruszyńską obejmowali w posiadanie budowlę, o którą mieli dbać i utrzymywać w odpowiednim stanie.
O zamku sierpeckim traktował także artykuł z „Korespondenta Płockiego” z roku 1876.
Jednak tak naprawdę w świadomości mieszkańców Sierpca informacje o istnieniu budowli określanej jako „sierpecki zamek” rozpropagowane zostały dzięki wydanej w roku 2003 monografii „Dzieje Sierpca i ziemi sierpeckiej”.
W zamieszczonym w tej publikacji opracowaniu, autorstwa księdza Tadeusza Żebrowskiego, opisującym Sierpc w okresie średniowiecza i wieku XVI, autor podpierając się dokumentami źródłowymi (kilka podałem przed chwilą) wskazał prawdopodobny okres powstania zamku, jego przybliżone rozmiary i ewentualną lokalizację w terenie. Teraz już wiemy, że ta ostatnia nie potwierdziła się, jednak właśnie dzięki przeprowadzonym badaniom archeologicznym możemy ją dzisiaj określić ze stuprocentową pewnością.
Szczegółowe informacje w tej materii przedstawią rzecz jasna dzisiejsi prelegenci, dlatego też nie będę uprzedzał faktów ani wchodził z zakres wiedzy i kompetencji fachowców, jakimi bez wątpienia są nasi dzisiejsi goście - archeolodzy i historycy.
Jaka jednakże była droga, która doprowadziła do naszego dzisiejszego spotkania?
Pierwsze spotkanie na temat ewentualnych prac archeologicznych przeprowadziłem jesienią 2012 roku z Andrzejem Tucholskim, sierpczaninem – archeologiem, przedstawicielem płockiej Delegatury Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Dalsze robocze już rozmowy kontynuowaliśmy na początku 2013 roku.
Podczas tych spotkań wypracowaliśmy formułę współpracy, której odzwierciedleniem, było podpisane, w dniu 15 maja 2013 roku, Porozumienie z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Wczesną wiosną odbyło się pierwsze spotkanie robocze z wyłonionym wykonawcą prac archeologicznych tj. Wiesławem Małkowskim, pracownikiem naukowym Instytutu Archeologii w Warszawie, głównym koordynatorem ekipy archeologicznej oraz zainteresowanymi stronami: płocką Delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie oraz Pracownią Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc.
Zaangażowana została również młodzież sierpecka, dzięki oszczędnościom projektowym, można było przeprowadzić dodatkowe zajęcia historyczno-archeologiczne w ramach realizowanego projektu „Sierpeccy badacze”. Uczniowie Gimnazjum Miejskiego oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Władysławę Roszyk, Andrzeja Tucholskiego, Mirona Boguckiego i Wiesława Małkowskiego oraz pracach mierniczych przy wytyczaniu miejsc przyszłych poszukiwań. Dzięki temu mogli poznać współczesne techniki badawcze stosowane w archeologii.
Prace ruszyły już w czerwcu, przy czym początkowo brano pod uwagę dwie koncepcje ich przeprowadzenia: bezinwazyjne badania na jednym, większym i spójnym terenie, ewentualnie rozdzielenie środków na bardzo małe obszary i zbadanie kilku miejsc w tym samym czasie. Zdecydowano się na pierwsze rozwiązanie, co okazało się trafną decyzją. Wytypowano obszar nad rzeką Sierpienicą przy ul. Farnej, znajdujący się za kościołem pw. Św. Wita, Modesta i Krescencji. W tym miejscu cześć archeologów, historyków i regionalistów wskazywało lokalizację „sierpeckiego zamku”, ponadto na planie miasta pochodzącym z początku XIX w. zaznaczono tu miejsce opisane jako „Schlossplatz”, czyli właśnie „plac zamkowy”.
Nadmienię tu, że badania archeologiczne mają za zadanie potwierdzenie bądź wykluczenie pewnej tezy, założeń, pogłosek czy wreszcie - legend. Z punktu widzenia badawczego, każdy wynik jest pożądany, jednak zawsze istnieje ryzyko, że - mówiąc kolokwialnie - „nic nie znajdziemy”.
Dlatego też praca archeologa, przedstawiana w popkulturze jako „wielka przygoda”, to w rzeczywistości żmudne ślęczenie w czytelniach, archiwach, poszukiwanie źródeł pisanych i kartograficznych (część materiałów, wykorzystywanych w poszukiwaniach, została udostępniona przez naszą placówkę historyczną, czyli Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc).
W badaniach wykorzystano nowoczesne metody badawcze, jakimi są fotografia lotnicza, zdjęcia satelitarne, pomiary i lokalizowanie z wykorzystaniem GPS, pomiary magnetometrem.
Uzyskane dzięki prowadzonym wówczas pracom wyniki były na tyle pozytywne i rokujące na przyszłość, iż podjęta została decyzja o kontynuacji badań. 11 marca bieżącego roku podpisaliśmy kolejne Porozumienie trójstronne pomiędzy Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Gminą Miasto Sierpc oraz Pracownią Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc.
Poza przeprowadzeniem szczegółowej kwerendy, którą opracował Tomasz Olszacki, zadecydowano o otwarciu sondażowych wykopów archeologicznych, które miałyby zweryfikować i ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć istnienie sierpeckiego zamku w podawanej lokalizacji.
Oczywiście nasze dzisiejsze spotkanie nie jest podsumowaniem prac badawczych, ponieważ te będą kontynuowane, jednak ich dotychczasowe wyniki są na tyle ciekawe i istotne, że postanowiliśmy zaprosić Państwa na tę dzisiejszą konferencję.
Proszę Państwa.
Nieznacznie uprzedzę fakty - odnaleziono ślady istnienia budowli, którą można by określić jako „zamek”. Odnaleziono - ale w dwóch miejscach.
Dlaczego? Co to oznacza dla Sierpca i o czym może świadczyć w szerszym kontekście - to już Państwu przedstawią nasi szacowni prelegenci.
Dziękuję za uwagę.
- Szczegóły
BOGUSŁAW | |
Szanowny panie burmistrzu, jestem właścicielem działek o numerach 1954/3,1954/5, 1954/6 ,położonych w Sierpcu przy ulicy Ściegiennego działka numer 1954/6 oraz (widniejącej na planie MPZP , ale nie istniejąca fizycznie) ulica K. Odnowiciela działki nr. 1954/3 i 1954/5 . Od dnia 19.11.2019 r. całość gruntu dzierżawię. I tu pojawia się problem, otóż mój dzierżawca nie ma fizycznego dojazdu do działki nr. 1954/3 ponieważ działka nr. 1954/4 jest gruntem miejskim, który widnieje na mapach jako działka drogowa (dr), ale drogą jeszcze nie jest . Zwracam się zatem z prośbą o rozwiązanie w/w problemu jakim jest brak dojazdu do działki nr. 1954/3.
Z wyrazami szacunku B. Marcinkowski |
|
Witam, W odpowiedzi na Pana pytanie dotyczące dojazdu do działek nr 1954/3 i nr 1954/5, informuję iż podział nieruchomości oznaczonej jako działka nr 1954/2, w wyniku którego powstały działki nr 1954/3, 1954/4, 1954/5, 1954/6, został zatwierdzony warunkowo tj. „Podziału dokonuje się pod warunkiem, że przy zbywaniu którejkolwiek z działek nr nr 1954/3, 1954/5, 1954/6 zostanie zapewniony dostęp do drogi publicznej działkom nr 1954/3, 1954/5 poprzez ustanowienie odpowiednich służebności przechodu i przejazdu lub w inny sposób.” W związku z powyższym Pana obowiązkiem jest zapewnienie dojazdu do gruntów, które oddał Pan w dzierżawę. Jednocześnie informuję, iż działka 1954/4 jest własnością Gminy Miasto Sierpc, która stanowi część planowanej drogi gminnej – ul. Kazimierza Odnowiciela i chociaż nie jest jeszcze urządzona to można z niej korzystać. Pozdrawiam serdecznie, Jarosław Perzyński |
|
JACEK | |
WITAM. PANIE BURMISTRZU PROSZĘ O REAKCJĘ DO FIRMY PROBUD. JA ROZUMIE PANA JEŻDZĄCEGO MERCEDESEM ŻE MA TO GDZIEŚ BO KIESZEŃ MU SIĘ NAPEŁNIA I ROZUMIE ŻE SĄ REMONTY , ALE POBUDKA O GODZ 5 RANO BO JUŻ JEŻDZI KOPARKA I PANOWIE SOBIE OPOWIADAJĄ OPOWIEŚCI ZE WCZORAJSZEGO DNIA TO LEKKA PRZESADA CISZA NOCNA TO 22-6 RANO . PANOWIE ZOSTAWIAJĄ BURDEL NA CHODNIKU POD DOMEM. DODATKOWO WE WJAZD SĄ POZOSTAWIONE POZOSTAŁOŚCI KOSTKI, KAMIENIE I SAMOCHODEM NIE DA SIĘ JEŹDZIĆ . |
|
Witam, Inwestycja jest realizowana przez Starostowo Powiatowe w Sierpcu i wskazana instytucja zajmuje się nadzorem nad budową. Wszelkie prośby i zapytania proszę kierować tam. Miasto partycypuje wyłącznie w kosztach remontu. Pozdrawiam serdecznie, Jarosław Perzyński |
|
JACEK | |
Witam. Panie Burmistrzu jest Pan Wielkim człowiekiem dla Sierpca , super inwestycje , ale te płatne parkingi to trochę przesada. Płock duże miasto i do 30 min jest za darmo postój ( na zakupy ) a u nas strażnicy jak sępy. Parkometry postawione i atak. nie uważa PAN ZA ROZSĄDNE 30 MIN ZA DARMO. |
|
Szanowny Panie Jacku, Bardzo dziękuję za miłe słowa. Co do kwestii parkometrów, to do tej pory funkcjonowało 6 urządzeń, a zastosowana w nich technologia nie przewidywała możliwości wprowadzenia darmowych minut. Na tę chwilę jesteśmy w kontakcie z firmą montującą parkometry i pracujemy nad zmianami oraz wprowadzeniem płatności mobilnych. Pozdrawiam serdecznie, Jarosław Perzyński |
|
SYLWIA | |
Witam serdecznie, czy będą jeszcze prowadzone rekrutacje o pracę do żłobka, czy urzędu? Jestem młodą mamą która chce wrócić na rynek pracy, ale w naszym mieście z tym ciężko... |
|
W odpowiedzi na Pani pytanie z dnia 26 sierpnia 2019 r. dotyczące ewentualnych rekrutacji do pracy w Miejskim Żłobku oraz w Urzędzie Miejskim w Sierpcu informuję, iż ogłoszenia o naborze pracowników do ww. instytucji zamieszczane są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Sierpcu. Pozdrawiam serdecznie, Jarosław Perzyński |
|
ARTUR | |
Witam, Dziś otrzymałem zaświadczenie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Do tego zaświadczenia otrzymałem załącznik w którym podana jest wartość rocznej opłaty w wysokości 13,94 zł. Mam takie pytanie gdzie dokonywać wpłaty? (nie podany jest żaden numer konta ani nic w tym stylu). Również chciałbym dokonać wpłaty za okres 20 lat z góry bo bez sensu jest płacić po 13,,94 zł na rok. Jednak nie mam informacji co dalej z tym fantem robić(wzór podania ?) |
|
W odpowiedzi na Pana pytania dotyczące przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność informuję:
„Jednocześnie informuję o obowiązku wnoszenia przez okres 20 lat, począwszy Wysokość opłaty dla poszczególnych współwłaścicieli została określona Stosownie do art. 7 ust. 7 właściciel gruntu w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty może zgłosić Burmistrzowi Miasta Sierpca na piśmie zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie pozostającej do spłaty (opłata jednorazowa) wraz z wnioskiem o udzielenie bonifikaty od tej opłaty. Wysokość opłaty jednorazowej odpowiada iloczynowi wysokości opłaty obowiązującej w roku w którym zgłoszono zamiar wniesienia opłaty jednorazowej oraz liczby lat pozostałych do upływu 20-to letniego okresu i zastosowaniu bonifikaty obowiązującej w danym roku.” W otrzymanej informacji będzie zawarta kwota do zapłaty oraz sposoby jej wniesienia.
Pozdrawiam serdecznie, Jarosław Perzyński |
|
MONIKA | |
Witam serdecznie, zwracam się do Pana z zapytaniem o rekrutację w związku z realizowaną inwestycją projektu „Aktywny Rodzic - wsparcie w powrocie do aktywności zawodowej dla osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3 w wyniku utworzenia żłobka w Sierpcu”. Kiedy planowany jest nabór pracowników i dzieci, ponieważ marzec minął i nie było jeszcze rekrutacji? |
|
Pragnę poinformować, iż trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia rekrutacji na pracowników żłobka oraz rodziców dzieci mających uczęszczać do żłobka. Szczegółowe informacje wraz z wykazem niezbędnych dokumentów, pojawią się na stronie Miejskiego Żłobka w Sierpc www.zlobek.sierpc.pl w zakładce Rekrutacja. Pozdrawiam serdecznie, Jarosław Perzyński |
|
Panie Burmistrzu, będę wdzięczny za podanie podstawy prawnej dotyczącej finansowania zadania inwestycyjnego pn.; Utwardzenie drogi przy zabudowie szeregowej w Sierpcu , pomiędzy Placem Europejskim, a dworcem PKS, o pow. 318,0 m2, za kwotę 54 000,0 zł. Nawet laik może stwierdzić, że nie jest to droga, lecz wspólne podwórko właścicieli przyległego budynku mieszkalno - usługowego i tylko przez nich wykorzystywane. Uważam, że finansowanie utwardzenia ze środków Urzędu Miejskiego nie powinno mieć miejsca , czyżbym się mylił ? |
|
Działka o numerze ewidencyjnym 1351/16, na której została zrealizowana inwestycja pn. „Utwardzenie drogi przy zabudowie szeregowej w Sierpcu, pomiędzy Placem Europejskim a dworcem PKS”, jest własnością Gminy Miasto Sierpc. Według Ewidencji Gruntów i Budynków prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Sierpcu, przedmiotowa działka ma status drogi. Inwestycja została zrealizowana po tym, jak została przewidziana w Uchwale Budżetowej Miasta Sierpca na rok 2018 Rady Miejskiej Sierpca Nr 385/XLIX/2017 z dnia 20.12.2017 r.
Pozdrawiam serdecznie, Jarosław Perzyński |
|
MARCIN R | |
Witam, Szanowny Panie Burmistrzu, piszę do Pana ponieważ mam pytanie odnośnie rewitalizacji, ale to za chwilę. Na początek chcę powiedziec , że ta kadencja od kiedy Pan jest Burmistrzem dała mi wiarę, że coś może się zmienic. Pan wie jak to robic, wszyscy to widzą i każdy z kim rozmawiam podziela moje zdanie i potwierdza, że wreszcie jest odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Nie żebym tu słodził, ale tak to jest odbierane. Ja co prawda nie jestem jeszcze mieszkańcem Sierpca bo mieszkam na wsi, ale przed wyborami na pewno zamelduję się w Sierpcu chocby dlatego aby oddac na Pana głos w listopadowych wyborach. Proszę trzymac kurs i nie zmieniac go. Polityka i jej efekty na poziomie Samorządu są najbardziej zauważalne i odczuwalne przez zwykłych mieszkańców, a Panskie działania to potwierdzają. Wracając do mojego pytania. W planie PRL jest uwzględniona rewitalizacja tzw. Starówki Miasta: PL Chopina, muszla, park, targowisko miejskie, Jatki. W poprzednich planach wieloletnich o ile dobrze pamiętam również pojawiał się ten "projekt" lecz przy tworzeniu nowej perspektywy przesuwano go na kolejne lata. Co z samym targowiskiem? Czy Miasto stara się o pozyskanie środków na jego modernizację (są przecież na ten cel dotacje z UE)? Cały ten teren, serce miasta, był zaniedbywany przez Pańskich poprzedników, więc pytanie czy są jakieś bardziej konkretne przymiarki aby do 2025r teren ten był faktycznie zrewitalizowany i doprowadzony do porządku łącznie z targowiskiem. Kiedy można spodziewac się decyzji czy Miasto otrzyma na to fundusze (pisał Pan że takie starania są podejmowane...) Wspomnę przy okazji, że te pustostany drewniane należałoby jak najszybciej rozebrac nie czekając do 2025, to nie Skansen. Czy w planach jest rozbiórka tych budynków? W ich miejsce z pewnością znalazłby się inwestor i stworzył nowe miejsca pracy. Pozdrawiam i na 2018 rok życzę zdrowia, pomyślności, przychylnej Rady i realizacji PRL do 2020r w całości;) Z poważaniem Marcin R. |
|
Szanowny Panie Dziękuję za słowa uznania. W odniesieniu do kwestii, którą Pan poruszył pragnę poinformować, iż zarówno w „Planie Rozwoju Lokalnego dla Miasta Sierpc z perspektywą do 2025 roku”, jak również w „Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Sierpc z perspektywą do roku 2025” kwestia rewitalizacji starego miasta jest uznana za jeden z priorytetów dalszych działań zmierzających do poprawy jakości życia w Sierpcu i jego dalszego rozwoju. Gmina Miasto Sierpc podjęła już działania zmierzające do pozyskania środków unijnych na rewitalizację placu Chopina wraz z zagospodarowaniem parku im. T. Paciorkiewicza. Wniosek został skierowany do dofinansowania, jednak z powodu wyczerpania alokacji środków, nie zdołał znaleźć się w puli miast, które otrzymają środki unijne. Liczymy jeszcze na wsparcie ze strony Marszałka Województwa Mazowieckiego, który planuje zwiększyć środki przeznaczone na rewitalizację miast. Ponadto chciałbym poinformować, iż miasto monitoruje wszelkie możliwości zmierzające do pozyskania funduszy zewnętrznych na rewitalizację sierpeckiej starówki jak i całego miasta. Wśród projektów jest również modernizacja Targowiska miejskiego przy ul. Bolesława Prusa. Jeśli chodzi o drewniane zabudowania starego miasta, będące obecnie w złym stanie technicznym to sytuacja jest bardziej złożona. Część z zabudowań jest własnością prywatną co ogranicza możliwości podjęcia działań ze strony miasta. Z drugiej strony duża część terenu starego miasta, a co za tym idzie – budynki tam zlokalizowane objęte są strefą konserwatorską, co skutkuje wieloma obostrzeniami w planowaniu działań. Pozdrawiam serdecznie, Jarosław Perzyński |
|
Krzysztof Szpakowski | |
Panie Burmistrz,kiedy zamierza Pan sprowadzic do naszego miasta jakiś sensowny zakład pracy,który zatrudni mieszkańców i zatrzyma cały czas postępującą degradację miasta.
|
|
Dzień dobry, Pozdrawiam serdecznie, Jarosław Perzyński |
|
Witam, Panie Burmistrzu. |
|
Szanowny Panie, Z wyrazami szacunku, Jarosław Perzyński |
|
Anna Ratka | |
Panie Burmistrzu moje pytanie dotyczy mieszkania. Mamy z mezem 4 dzieci i ciagle wynajmujemy mieszkanie poniewaz nie stac nas na kupno. Czy jest mozliwosc dostania mieszkania z urzedu nawet takiego do remontu badz zadluzonego(gdzie bysmy za splate zadluzenia mogli zamieszkac) ale zebysmy nie musieli ciagle sie przeprowadzac?Dziekuje za wszelka pomoc czy porade. Pozdrawiam |
|
Szanowna Pani, Z wyrazami szacunku, Jarosław Perzyński |
|
Spacerowiczka | |
Dzień dobry!, Panie Burmistrzu, codziennie chodzę wzdłuż ulicy Solskiego z psem na spacer(tak przy okazji nie ma tam kosza na psie odchody). Na wysokości budowanego bloku rosną bardzo duże drzewa. Jedno z nich jest zupełnie suche. Każdy mocniejszy wiatr łamie i zrzuca z niego konary. Po ostatniej wichurze leżą na drodze ogromne połamane gałęzie. Wcześniej wisiał na tym drzewie ułamany suchy konar. Spadł podczas wiatru. Aż strach pomyślec co mogłoby się stac, gdyby ktos wtedy przechodził. Uprzejmie proszę o zainteresowanie sie tą sprawą. Dziękuję. |
|
Szanowna Pani, dziękuję za Pani uwagę . Sprawą zajęli się merytoryczni pracownicy i obecnie oczekujemy na wydanie decyzji przez Starostwo Powiatowe wyrażające zgodę na wycinkę wszystkich drzew w tym rejonie stwarzających zagrożenie. Z wyrazami szacunku, Jarosław Perzyński |
|
Arkadiusz | |
Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie opłat w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej nr 2. Dlaczego i na jakiej podstawie prawnej są pobierane opłaty za pięć godzin pobytu dziecka w przedszkolu (3, 4 latki) pomiędzy 8.00-13.00. W świetle przepisów każda następna godzina dopiero płatna. Za ostatni miesiąc tj. wrzesień musiałem zapłacić 100% za pobyt dziecka , podczas gdy dziecko przebywało zaledwie 6 godzin dziennie!!! |
|
Panie Arkadiuszu Uprzejmie informuję, że kwestie związane z odpłatnością za zajęcia wychowania przedszkolnego, zarówno w przedszkolach, jak i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych określa podjęta przez Radę Miejską Sierpca Uchwała nr 267/XXXI/2016 z dnia 21 grudnia 2016r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w prowadzonych przez gminę Miasto Sierpc publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Z wyżej wymienionego aktu wynika w sposób jednoznaczny, że zarówno przedszkola, jak i oddziały przedszkolne zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie pięciu godzin dziennie, przeznaczonych na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Zakres godzinowy bloku przeznaczonego na realizację podstawy programowej jest określany na dany rok szkolny przez dyrektora, o czym winien poinformować rodziców dzieci. Za korzystanie przez dziecko w wieku do lat pięciu z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym wymiar podstawy programowej, czyli za udział w tzw. „zajęciach dodatkowych” rodzic ponosi odpłatność w kwocie 1 PLN za godzinę. Odpłatność jest realizowana po zakończeniu okresu rozliczeniowego po weryfikacji ilości godzin „zajęć dodatkowych” w jakich uczestniczyło dziecko. Według informacji pozyskanych ze szkoły nie dokonał Pan wpłaty za zajęcia dodatkowe. Powziąwszy jednak informację na temat całokształtu przedstawionej przez Pana sytuacji zobligowałem Dyrektor Szkoły do niezwłocznego zorganizowania zebrania z rodzicami dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego celem szczegółowego wyjaśnienia zasad rozliczania rozliczenia za miesiąc wrzesień 2017. Z wyrazami szacunku, Jarosław Perzyński |
|
Lubomir Janku | |
Witam,
Bardzo cieszy mnie fakt, że robiony jest chodnik na ul. Kasztanowej i Kwiatowej. Moje pytanie dotyczy ul. Kochanowskiego i Kopernika. Czy w planach jest remont chodnika na tych ulicach? Wiadomo mniej więcej kiedy? Kochanowskiego jest ulicą prostopadłą do Kwiatowej. |
|
Dzień dobry, Dziękuję za pytanie. Trwają rozmowy ze Starostwem Powiatowym dotyczące wspólnej inwestycji na ulicy Kopernika. Natomiast ulica Kwiatowa jest przewidziana w planach remontowych na przyszły roku. Z wyrazami szacunku, Jarosław Perzyński |
|
Zdzisław Pawłowski | |
Witam,
Proszę o odpowiedz.. Dlaczego nie ma transmisji obrad Rady miasta, z tego co wiem to ostatnia była na żywo u Pana na FB. A przecież to powinno być na stronie Urzędu Miasta.Czy jest coś w obradach co nie powinno być w dostępie ogólnym. Kiedyś transmisja była w tv sierpc ,Teraz brak informacji wszędzie, może to i dobre dla Pana i całej Rady. Pozdrawiam. Zainteresowany |
|
Dzień dobry, Dziękuję za pytanie. Transmisje z obrad Rady Miejskiej, zarówno tej jak i poprzednich kadencji, od dwóch dni można oglądać na stronie Urzędu Miejskiego pod poniższym linkiem: http://sierpc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=651&Itemid=168 Ponadto sesje Rady Miejskiej można śledzić na stronie tvsierpc.pl. Jednak należy ona do firmy prywatnej, a problem z jej aktualizacją trwa już od dłuższego czasu. Tą sprawę zgłosiłem osobom odpowiadającym za jej zarządzanie i otrzymałem zapewnienie, że już niebawem te niedogodności znikną. Z wyrazami szacunku, Jarosław Perzyński |
|
Sylwia Fijałkowska | |
Proszę o informację dotyczącą planowanych inwestycji dotyczącej ulicy Chopina w Sierpcu. Mam wrażenie ,że jest to część miasta , gdzie prócz dziurawych chodników i ulic nic się nie dzieje. Proszę o odpowiedź. Zainteresowany |
|
Szanowna Pani, Dziękuję za zainteresowaniem tej części naszego miasta. Chciałbym poinformować, że obecnie trwają prace nad wykonaniem planu rewitalizacji miasta Sierpc i od tego planu oraz pozyskania funduszy zewnętrznych zależeć będzie zagospodarowanie tej ulicy. Serdecznie pozdrawiam, Jarosław Perzyński |
|
Zainteresowany | |
Dzień dobry. Chciałbym zapytać gdzie mógłbym znaleźć protokół wyborczy ostatnich wyborów samorządowych z roku 2014 do Rady Miejskiej w Sierpcu dotyczący podziału głosów oddanych na kandydatów w poszczególnych okręgach wyborczych. Na stronie BIP chyba nie jest opublikowany. Z góry dziękuję za odpowiedź. Zainteresowany |
|
Szanowny Panie W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że z wynikami wyborów do rad gmin, w tym do Rady Miejskiej Sierpca z 2014r. można się zapoznać poprzez stronę Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl . Należy otworzyć zakładkę WYBORY I REFERENDA - WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - WIZUALIZACJA WYBORÓW - WYNIKI - następnie zaznaczyć właściwy organ (rada gminy) - kolejny krok to zaznaczenie na mapie odpowiedniego województwa, powiatu i gminy. Z wyrazami szacunku, Jarosław Perzyński |
|
Marta Pstrągowska | |
Chciałabym uzyskać informację na temat sierpeckiej karty dużej rodziny, gdyż w biurze obsługi klienta w Urzędzie Miasta panie nic na ten temat nie wiedzą a w uchwale nr 134/XV/2015 ( z póź. zm.) napisano iż wniosek należy złożyć w UM. Również na stronie internetowej UM nie ma żadnej wzmianki na ten temat. Marta Pstrągowska |
|
Szanowna Pani,
dziękuję za przekazane pytanie i zainteresowanie Sierpecką Kartą Dużej Rodzinny. Wspomniana przez Panią uchwała została zmieniona przez Uchwałę nr 176/XVIII/2016 Rady Miejskiej Sierpca z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie zmiany Uchwały nr 134/XV/2015 Rady Miejskiej Sierpca z dnia 2 grudnia 2015 r. w sprawie realizacji Miejskiego Programu „Sierpecka Karta Dużej Rodziny”. Wspomniana uchwała to dopiero pierwszy krok do realizacji Sierpeckiej Karty Dużej Rodzinny. Kolejnym krokiem, wymaganym przez prawo, jest publikacja uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego, co powinno nastąpić niebawem. Po okresie wymaganego vacatio legis następnym krokiem jest wydanie stosownego Zarządzenia, które doprecyzuje wszystkie kwestie związane z implementacją Karty. Przewiduję, że mieszkańcy będą mogli korzystać z Sierpeckiej Karty Dużej Rodzinny w czerwcu br. Z wyrazami szacunku, Jarosław Perzyński |
|
Krzysztof Kośmider | |
Czy w Sierpcu istnieje prawo miejscowe co do wyprowadzania psów. Mam na uwadze: |
|
Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczące psów i czy jest to uregulowane prawem miejscowym , informuję:
Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy, gdy pies jest w kagańcu oraz w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi, a właściciel psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem, co oznacza, iż pies reaguje w każdej sytuacji na komendę właściciela. Z poważaniem Jarosław Perzyński |
|
Emilia Wiśniewska | |
Jestem zainteresowana tworzeniem w Sierpcu żłobka. Dochodowosc takiego przedsięwzięcia nie jest duża dlatego jej podjęcie uzależniam od możliwości otrzymywania dotacji celowych z urzędu gminy. Jakie jest prawdopodobieństwo otrzymania takiej pomocy ?
Emilia Wiśniewska |
|
Szanowna Pani, zgodnie z art. 60 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat trzech, dla każdego podmiotu prowadzącego żłobek lub klub dziecięcy lub zatrudniającego dziennych opiekunów, istnieje możliwość udzielenia dotacji celowej z budżetu danej gminy. Wysokość i zasady jej ustalania określa rada gminy w drodze uchwały. Należy przy tym zwrócić uwagę, że ustawa ta nie nakłada na samorządy obowiązku przyznawania dotacji, więc wydanie uchwały nie jest również obligatoryjne. Z poważaniem Jarosław Perzyński |
|
Lesława Drozd | |
Zwróciłam się do MOPS / kolejnymi etapami do dyrektora/ o pomoc w sprawie mojej chorej, 84 letniej matki. Pomocy mi odmówiono. Co mam zrobić ??? Z poważaniem. Lesława Drozd |
|
Szanowna Pani, Z poważaniem Jarosław Perzyński |
|
Zainterseowana | |
Szanowny Panie, kontynujac problem braku mieszkań prosze o udzielenie informacji jakie decyzje zapadły na sesji Rady Miasta dot. działek na Paderewskiego i jakie kroki zamierza podjąc miasto w celu poszerzenia budownictwa wielorodzinnego |
|
Szanowna Pani, Dziękuję za pytanie. Na ostatniej sesji RM podjęto decyzję o zmniejszenie o połowę ceny sprzedaży działki, o którą Pani pyta. Jeśli i ta propozycja nie spotka się z zainteresowanie będzie rozważne przekazanie działki TBS. Pozdrawiam, |
|
Zainterseowana | |
Odnosząc się do Pańskiej wypowiedzi na zadana przeze mnie pytanie kiedy mozna spodziewac się ogłoszenia przetargu po raz drugi? Pozdrawiam | |
Dzień dobry, Pozdrawiam, |
|
rodzina wielodzietna | |
Panie Burmistrzu chciałam zapytać czy miasto Sierpc planuje zwolnić z opłat za wywóz nieczystości rodziny wielodzietne, jeśli tak to kiedy? A może chociaż dałoby się je nieco zmniejszyć. | |
Dzień dobry, Pozdrawiam , |
|
Paweł | |
Witam. Chciałbym poruszyć temat stanu ulic na osiedlu za ul. Kościuszki (tzw. X). Ulice znajdują się w opłakanym stanie, wręcz nie nadają się do użytkowania. Dodatkowo prowadzone są tam od kilku tygodni prace remontowo - budowlane przy wjeździe na osiedle od strony Klasztoru - sprzęt ciężki jeszcze bardziej dewastuje nawierzchnię. Ponadto nie ma przejścia dla pieszych (zgrozo!) a nawet część mieszkańców nie ma dostępu do własnych posesji! Często odwiedzają mnie znajomi i rodzina z innych miast (też mniejszych od Sierpca) i wszyscy śmieją się z politowaniem i współczują. Mamy XXI wiek! Panie Burmistrzu czy zamierza Pan coś w końcu zrobić z tym problemem czy skończy się na obietnicach jak za czasów poprzedniego burmistrza? |
|
Szanowny Panie, Jarosław Perzyński |
|
Zainteresowna | |
Szanowny Panie , przed wakacjami zadałam Panu pytanie dot. sprzedaży gruntów pod budowę mieszkań w Sierpcu. Została wystawiona działka na Paderewskiego, ale czy nie uważa Pan , że żadana cena jest astronomiczna? A jeśli ktoś kupi ta działkę cena za m mieszkania bedzie znacznie drozsza niż te, które juz są na rynku . czy Urząd nie może "oddac za przysłowiową złotówkę" tych gruntów pod budowe taniego mieszkalnictwa np dla TBS czy innych podmiotów? Przecież w Sierpcu brakuje mieszkań dla mieszkańców. W TBS kolejka jest ok.250 osób oczekujących na wynajem- bynajmniej takiej odpowiedzi mi udzielono... |
|
Szanowna Pani, problemy mieszkaniowe w Sierpcu są mi bardzo dobrze znane. Zgodnie z obowiązującym prawem pierwsza oferta sprzedaży musi uwzględniać wycenę danego gruntu i taką też ofertę miasto musiało przedstawić. Jarosław Perzyński |
|
Hanna Liberska | |
Szanowny Panie Chciałabym dowiedzieć się więcej na temat zmian w Parku Solidarności. Kto jest głównym autorem projektu ? Więcej szczegółów na temat projektu. Plansze projektu są dość mało czytelne, zauważany jest co jedynie przebieg dróg. Z wyrazami szacunku Hanna Liberska |
|
Szanowna Pani
|
|
Marta Pstrągowska | |
Witam, chciałabym się dowiedzieć czy zapowiadana przez Pana zniżka dla rodzin 3+ związana z opłatą za wywóz śmieci będzie w tym roku? Mam również nadzieję, że miasto nie wymyśli nowej karty dla dużych rodzin tylko będzie bazowało na rządowej karcie. Pozdrawiam i życzę powodzenia w prowadzeniu naszego miasta Marta Pstrągowska | |
Dzień dobry,
|
|
Zainteresowana | |
Witam, szanowny Panie jestem osoba młodą poszukująca mieszkania jednak ceny,które sprzedający chca za mieszkania w tzw. wielkiej płycie są wysokie. ponadto mieszkania ,które buduje SML są obarczone wysokimi czynszami Wiem,że sprawdzonych źródeł,że za panowania pana poprzednika M.K. Urząd chciał sprzedać działki na Witosa pod blok, ale za bardzo duże pieniądze. Moze zechce Pan przyjrzeć się raz jeszcze altenatywie sprzedaży tych terenów( bądz innych gdzie można postawic bloki) za pieniądze, które są w stanie zaoferowac firmy budowlane działające na terenie Gminy Sierpc. Uważam,że SMl przydała by sie konkurencja, bo jeżeli chodzi o rynek nieruchomości to nie dzieje się w Sierpcu najlepiej... Chętni napewno się znajda na mieszkania - i to młodzi ludzie, którzy kupując mieszkanie zostaną na naszych terenach a jeżeli dalej rynek nieruchomości bd zdominowany i zblokowany to zaczną wyjeżdzać... Liczę nie tylko na odpowiedz Pana w tej sprawie ,ale również jakieś działania |
|
Dziękuję za pytanie. Obecnie staram się o zgodę Rady Miejskiej na sprzedaż działek w rejonie ul. Paderewskiego z przeznaczeniem na budownictwo wielorodzinne. Liczę na to, że oferta będzie na tyle atrakcyjna by pojawił się nowy podmiot, który zechciałby wybudować bloki mieszkalne na tym terenie.
|
|
Norbert | |
Dzieńdobry |
|
Szanowny Panie,
w związku z rozpoczęciem w naszym mieście, z początkiem maja, projektu robót publicznych wspomniany przez Pana obszar zostanie uporządkowany. |
|
Artur Błoński | |
Dzień Dobry |
|
Dzień dobry,
|
|
Justyna | |
Witam serdecznie |
|
Dzień dobry,
|
|
Artur Błoński | |
Dzień Dobry |
|
Szanowny Panie,
Oczywiście dostrzegam problemy z jakimi na co dzień muszą borykać się starsi mieszkańcy naszego miasta. Jak Pan zauważył poświęciłem im miejsce w swoim programie wyborczym. |
|
Ania Kowalska | |
czy bedzie komunikacja miejska w Sierpcu |
|
Szanowna Pani, czynimy wszelkie starania by komunikacja miejska mogła w Sierpcu funkcjonować i w tym celu prowadzimy rozmowy z firmami transportowymi. By komunikacja miejska mogła zaistnieć w naszym mieście wymaga to czasu, odpowiednich środków finansowych i stworzenia odpowiednich przystanków, a te uzależnione są od uzyskania stosownych zgód/pozwoleń od zarządców dróg. Z wyrazami szacunku, Jarosław Perzyński |
|
Kamila Czerwińska | |
Dzień dobry, mam pytanie związane z finansowaniem sierpeckiej szkoły rodzenia. Mianowicie: czy samorząd dotuje/finansuje/wspiera jej istnienie i funkcjonowanie i czy osoby prowadzące zajęcia otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie. Jestem Sierpczanką, tu płacę podatki i obecnie jestem w 20 tygodniu ciąży, ale nie podjęłam jeszcze decyzji, gdzie będę rodzić dziecko - w Sierpcu, gdzie mieszkam czy np. w Warszawie, gdzie spędzam bardzo dużo czasu z powodów edukacyjno-zawodowych. Chcąc zapisać się do naszej szkoły rodzenia usłyszałam, że na zajęcia mogą chodzić tylko panie, które będą rodzić w Sierpcu, bo to jedyna forma gratyfikacji dla położnych prowadzących zajęcia charytatywnie we własnym czasie wolnym. Po dłuższej dyskusji przyjęto mnie na kurs, ale zakłopotanie i poczucie bycia "intruzem" pozostało. Z góry dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie stanu faktycznego. Kama Czerwińska |
|
Ponieważ w swoim pytaniu nie zawarła Pani informacji, gdzie zlokalizowana jest szkoła rodzenia, na której zajęcia uczęszcza, przyjmuję, że ma Pani na myśli szkołę rodzenia w Szpitalu Powiatowym w Sierpcu. Uprzejmie informuję, że adresatem Pani pytania winna być dyrekcja szpitala - dane adresowe zamieszczam poniżej: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu 09-200 Sierpc, ul. Słowackiego 32 tel. 024 275 20 01, fax 024 275 26 27 adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Dyrektor: Dorota Kowalkowska Szpital sierpecki jest jednostką organizacyjną powiatu sierpeckiego (a nie miejskiego) i podlega pod Starostwo Powiatowe w Sierpcu ul. Świętokrzyska 2a, 09-200 Sierpc tel. 024 275-91-01, fax. 024 275-91-00 wew. 144, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
|
Joanna | |
Witam! Nie będę ukrywać, iż wiążę duże nadzieje ze zmianami na stanowisku Burmistrza Miasta Sierpca. Mam pytanie związane z budową ulicy Narutowicza w stronę Skansenu. W wywiadzie udzielonym Tygodnikowi Płockiemu nr 3/2015 z dnia 20 stycznia 2015r.powiedział Pan "Chciałbym, aby w końcu ulicę Narutowicza do skansenu udało się doprowadzić. Jest to sztandarowa inwestycja, która czeka wiele lat na realizację, jej projekt został dokończony. Mam nadzieję, że kolejny etap będzie sfinalizowany." Moje pytanie brzmi jaki jest przybliżony termin realizacji tej inwestycji. Nie będę ukrywać, iż mieszkańcom zależy na jak najbliższym terminie. Pisaliśmy wiele próśb i petycji w tej sprawie do poprzednich władz, jednak bezskutecznie. Podejrzewam, że zdaje Pan sobie sprawę z fatalnego stanu tej ulicy - błoto, dziury a przede wszystkim brak oświetlenia na znacznym odcinku. Wszystkie te czynniki utrudniają życie i powodują brak poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza mieszkańców ale i turystów pragnących odwiedzić Skansen, który jest przecież wizytówką miasta.
Z poważaniem mieszkanka Sierpca |
|
Szanowna Pani Joanno, chciałbym poinformować, że trwają prace nad zmianą projektu budowy ulicy Narutowicza polegające na urealnieniu planów. Dodatkowo pragnę zakomunikować, że trwają rozmowy z Panem Marszałkiem Adamem Struzikiem dotyczące finansowania tego przedsięwzięcia. Mogę zapewnić, że droga będzie systematycznie wyrównywana. Bliższe informacje na temat budowy ulicy Narutowicza będę mógł przedstawić w połowie 2015 roku. Z wyrazami szacunku, Jarosław Perzyński /Burmistrz Miasta Sierpc/ |
|
Jan Sklodowski | |
Pytanie: - do kogo nalezy strona internetowa Sierpc online? Czy to jest rywatna strona? Nawet jezeli jest - to dlaczego nie ma takiej informacji. Jezeli pracownik tzw. moderator pobiera pieniadze za swa prace, to gdzie mozna odwolywac sie do jego decyzji. Wielokrotnie moje wpisy zostaly skasowane, tylko dlatego, ze domagaly sie podania informcji, kto za ta strona stoi. Jezeli jest to prywatna strona to powinno to byc jawnie i otwarcie napisane. Prosze odpowiedz. JG. | |
Szanowny Panie Janie Zapytanie Pana prawdopodobnie dotyczy strony www.sierpc.com.pl. Domena zarejestrowana jest na firmę PUP BUDEXPOL Sp. z o.o.,ul Przemysłowa 50, 09-200 Sierpc. Pytania proszę kierować do tej firmy. Oficjalna strona Urzędu Miejskiego w Sierpcu znajduje się pod adresem www.sierpc.pl. Jarosław Perzyński Burmistrz Miasta Sierpca |
|
Ryszard cież | |
kiedy wreszcie będzie zrobiona ulica Piłsudskiego i parking wzdłuż bloku stojącego przy tej ulicy? | |
Szanowny Panie Ryszardzie. Na budowę odcinka ulicy Piłsudskiego / od ul. Witosa do Paderewskiego/ niedawno otrzymaliśmy pozwolenie na budowę związku z tym że kwota kosztorysu inwestorskiego wynosi 1 200 000 zł a w budżecie tegorocznym nie mamy tyle pieniędzy, w dniu 22.09.2014 roku Rada Miejska zabezpieczyła tą kwotę na tę inwestycję. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy i myślę że do połowy roku 2015 będziecie Państwo mieli gotową ulicę wraz z parkingiem. Dodam tylko że Prezes spółdzielni mieszkaniowej zadeklarował dołożenie do budowy chodnika i parkingu 40 tyś zł. Z poważaniem |
|
Robert Bieniecki | |
Mam pytanie jakiego iwestora pan sprowadzil wczteroletniej kadencji który by utworzył miejsca pracy dziękuje | |
Szanowny Panie Robercie! W związku z Pana pytaniem, chciałem wyjaśnić , że nie ma prawnych i fizycznych możliwości, które skłaniałyby potencjalnego inwestora zewnętrznego do zainwestowania w Sierpcu. Jest to problem ogólnopolski. Od kilkunastu lat robimy wiele, żeby ich do tego zachęcić, chociażby poprzez inwestycje infrastrukturalne i różne formy zachęty. Z naszego, wieloletniego doświadczenia wynika, że potencjalni inwestorzy kierują się przy wyborze miejsca bardzo różnymi kryteriami, między innymi, położeniem geograficznym, powierzchnią działki pod inwestycje itp. Jak Pan wie, rozdzielenie w 1992 roku miasta i gminy, zamknęło granice rozwojowe Sierpca. I dlatego na terenie miasta nie ma dużych obszarowo działek należących do samorządu. Wpływ samorządu miejskiego na utworzenie nowych miejsc pracy to nie tylko sprowadzenie nowego inwestora. Samorząd nie może tworzyć nowych komercyjnych podmiotów gospodarczych, ale ma stwarzać im warunki do działania na terenie gminy i to od wielu lat robimy. Podaję przykłady: Jeszcze kilka lat temu nasza miejska oczyszczalnia ścieków ze względu na niewydolność nie mogła przyjąć ścieków nawet od kilku nowo wybudowanych domków jednorodzinnych. Wielkim nakładem finansowym oczyszczalnia ścieków została zmodernizowana i dzięki temu nie tylko mogą się przyłączać gospodarstwa indywidualne ale i mógł powstać tak wielki zakład jak pralnia przemysłowa na ul. Bojanowskiej, zatrudniająca ponad 300 osób. To było kilka lat temu. W 2014 roku dzięki modernizacji oczyszczalni, browar sierpecki mógł się rozbudować. Prócz tego współpraca między browarem i miastem w zakresie przygotowania inwestycji była na bieżąco monitorowana przeze mnie i dyrektora browaru. W konsekwencji zakład zwiększy zatrudnienie o ok. 40 osób. Również znacząco zwiększy ilość ścieków oddawanych do miejskiej oczyszczalni i co za tym idzie, zwiększą się kwoty opłaty za powyższe. Dzięki bieżącej współpracy między Prezesem pańskiego zakładu pracy i mną, Rada Miejska na potrzeby mleczarni zmieniła miejscowy plan zagospodarowania miasta, dzięki temu w obecnej kadencji poprzez możliwość rozbudowy zakład mógł zwiększyć zatrudnienie o ok. 60 osób. W niedalekiej przyszłości, dzięki naszej współpracy mleczarnia będzie mogła zrealizować następną inwestycję, gdzie wg. oceny Pana Prezesa o następne 60 osób zwiększy się zatrudnienie. Tworząc miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego miasta, szczególną uwagę zwracamy na zabezpieczenie terenów dla istniejących i nowo powstających zakładów pracy pod kątem rozwoju i nowych inwestycji a w konsekwencji nowych miejsc pracy. W ostatniej kadencji wybudowaliśmy prawie 14 kilometrów kanalizacji sanitarnej na 44 km. istniejącej. Oprócz dania możliwości podłączenia się do niej wielu gospodarstw domowych i likwidacji szamb będących zagrożeniem naszych pokładów wód głębinowych, również wiele podmiotów gospodarczych istniejących i nowo powstających ma możliwość rozwoju. Nie jest mi znana liczba wszystkich podmiotów gospodarczych, które dzięki temu mogły rozwinąć swoją działalność, ale np. wiem, że dzięki temu powstały dwie nowe myjnie samochodowe i zatrudniły dodatkowo 9 osób. Dzięki mojej współpracy z przedstawicielem firmy Mc Donalds, już od 20 pażdziernika będzie miało zatrudnienie 40 osób, a w przypadku dużej ilości klientów zatrudnienie może w sezonie wzrosnąć do 100 osób. W ostatniej kadencji rozpoczęła swoją działalność w Sierpcu firma ROLMECH, której pomagałem w ustaleniu lokalizacji. Zatrudniła na naszym terenie ok. 5 osób. Wreszcie, dzięki inwestycjom komunalnym powstało ok. 25 nowych miejsc pracy w nowo utworzonej spółce ZGKiM i nowym Domu Kultury. Zapraszam na moją stronę internetową : http://marekkosmider.pl , na której udzieliłem szereg odpowiedzi na zadawane przez mieszkańców Sierpca. Z poważaniem |
Jan Sklodowski
- Szczegóły
OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE
Wyścig na wózkach manualnych
1. PIOTR WOŻNIAK
2. ANNA WEJCHINAND
3. PAWEŁ ŚWITKOWSKI
Marsz na dystansie 50 m
1. ANNA STRZEŚNIEWSKA
2. OLIWIA TOMASZEWSKA
3. ADAM TYBURSKI
Bieg na 200 m
1. PATRYK TOBER
2. KRZYSZTOF JĘDRZEJEWSKI
3. MARIUSZ JAWORSKI
SZKOŁY PODSTAWOWE
Bieg na dystansie 60 m
1. ALEKSANDRA GOLIS - 9,17 - SP SUDRAGI
2. NATALIA KUCIŃSKA - 9,26 - SP GOLESZYN
3. ZUZIA ZAKRZEWSKA - 9,35 - SP NR 2
1. KACPER DOMAŃSKI - 8,41 - SP NR 2 SIERPC
2. MATEUSZ KOŚCIELSKI - 8,50 - SP NR 3 SIERPC
3. JAKUB FELCZAK - 8,66 - SP ŁUKOMIE
Bieg na dystansie 300 m
1. JOANNA MALANOWSKA - 51,62 - SP NR 2
2. KLAUDIA BIELSKA - 51,84 - SP SZCUTOWO
3. JULIA BARTNICKA - 56,33 - SP NR 2
1.KACPER DOMAŃSKI - 47,38 - SP NR 2
2. ŁUKASZ BAŃKOWSKI - 48,09 - SP LIGOWO
3. SEBASTIAN ROKICKI - 48,56 - SP NR 2
Biegi na dystansie 600 m dziewcząt - 1000 m chłopcy
1. PATRYCJA GREGOREK - 2,02,46 - SP SZCZUTOWO
2. JOANNA MALANOWSKA - 2,03,62 - SP NR 2
3. MARTYNA TRZONKOWSKA - 2,12,25 - SP NR 2
1. JAKUB SŁOMKOWSKI - 3,30,51 - SP LIGOWO
2. ŁUKASZ KUŚMIERKOWSKI - 3,36,98 - SP LIGOWO
3. PATRYK KOŁODZIEJSKI - 3,39,85 - SP ROŚCISZEWO
Skok w dal
1. NATALIA PNIEWSKA - 4,12 - SP NR 3
2. EWELINA STRUSIŃSKA - 4,10 - SP NR 2
3. JULIA MERCHEL - 4,08 - SP BORKOWO
1. SEBASTIAN ROKICKI - 4,76 - SP NR 2
2. MACIEK RÓŻAŃSKI - 4,46 - SP NR 2
3. GRZEGORZ PRUSZKOWSKI - 4,45 - SP GOLESZYN
Rzut piłeczką palantową
1. EWELINA CHMIELEWSKA - 41 m - SP ROŚCISZEWO
2. KINGA OSTROWSKA - 41 m - SP SUDRAGI
3. JULIA SKIERSKA – 41m - SP NR 2
1. POCHOS POSTOLIAU - 54 m - SP BORKOWO
2. GRZEGORZ PRUSZKOWSKI – 53 m - SP GOLESZYN
3. MACIEK RÓŻAŃSKI - 52 m - SP NR 2
PUNKTACJA ZESPOŁOWA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
1. Szkoła Podstawowa Nr 2 Sierpc - 99 Pkt
2. Szkoła Podstawowa Nr 3 Sierpc - 45
3. Szkoła Podstawowa Goleszyn – 35
4. Szkoła Podstawowa Ligowo - 34
5. Szkoła Podstawowa Borkowo – 28
6. Szkoła Podstawowa Rościszewo – 28
7. Szkoła Podstawowa Łukomie – 26
8. Szkoła Podstawowa Bledzewo – 24
9. Szkoła Podstawowa Szczutowo – 21
10. Szkoła Podstawowa Sudragi – 16
11. Szkoła Podstawowa Gójsk – 12
12. Szkoła Podstawowa Zawidz - 3
GIMNAZJA
Bieg na dystansie 100 m
1. WIOLETTA SOBIEŚNIEWSKA - 13,98 - G. SZCZUTOWO
2. ANGELIKA KOŁODZIEJSKA - 14,03 - G. ZAWIDZ
3. PATRYCJA KOPCZYŃSKA - 14,25 - G. LEONIUM
1. CEZARY BRODOWSKI - 12,51 - G. LEONIUM
2. MATEUSZ JABŁONSKI - 12,55 - G. ZAWIDZ
3. PATRYK MICHEWICZ - 12,59 - GM. SIERPC
Bieg na dystansie 300 m
1. ZUZIA WYSOCKA - 47,31 - GM. SIERPC
2. WIOLETA SOBIEŚNIEWSKA - 48,51 - G. SZCZUTOWO
3. KAROLINA DŁUGOKĘCKA - 52,24 - GM. SIERPC
1. PIOTR RÓŻYCKI - 40,24 - G. ZAWIDZ
2. CEZARY BRODOWSKI - 41,27 - G. LEONIUM
3. DAMIAN ZARĘBSKI - 42,19 - G. GOZDOWO
Bieg 800 m dziewczęta - 1000 m chłopcy
1. EDYTA KOŁODZIEJSKA - 2,54,40 - G. ROŚCISZEWO
2. MAGDA SIEMIENSKA - 2,56,61 - G. ZAWIDZ
3. KLAUDIA BAJON - 2,57,00 - G. ZAWIDZ
1. PIOTR RÓŻYCKI - 3,01,38 - G. ZAWIDZ
2. AREK JĘDRZEJEWSKI - 3,04,99 - G. BORKOWO
3. ADRIAN NADRATOWKI - 3,09,51 - GM. SIERPC
Skok w dal
1. MAJA PESZYNSKA - 4,67 m - G. LEONIUM
2. WERONIKA MARKOWSKA - 4,66 m - GM. SIERPC
3. ANGELIKA KOLODZIEJSKA - 4,26 m - G. ZAWIDZ
1. AREK OPALSKI - 5,94 m - GM. SIERPC
2. DAWID ROSIAK - 5,55 m - GM. SIERPC
3. BARTOSZ FREJ - 5,10 m - G. ROŚCISZEWO
Pchnięcie kulą
1. DARIA SZULECKA - 8,68 m - GM. SIERPC
2. AGNIESZKA ZIÓŁKOWSKA - 8,60 m - G. ZAWIDZ
3. AGNIESZKA JAWORSKA - 8,30 m - GM. SIERPC
1. BARTOSZ FREJ - 12,22 m - G. ROŚCISZEWO
2. PATRYK OKOŃSKI - 11,74 m - G. SZCZUTOWO
3. DAMIAN ZARĘBSKI - 11,32 m - G. GOZDOWO
Sztafeta 4x100 m dziewcząt
1. GIM. ZAWIDZ - 58,91 s /K. WÓJCIAK, K. BIKOWSKA, A. KOŁODZIEJSKA, P. IGIELSKA/
2. GIM. LEONIUM SIERPC - 59,09 s /PESZYŃSKA, PESZYŃSKA, KOPCZYŃSKA, GĄSIOROWSKA /
3. GIM.MIEJSKIE SIERPC - 59.89 s /A. KĘSICKA, Z. WYSOCKA, A. PRZEŻDZIEK, W. MARKOWSKA/
Sztafeta 4x 100 m chłopców
1. GIM. MIEJSKIE SIERPC - 50,29 /K. MIRECKI, A. OPALSKI, D. KLIMEK, K. STĘPINSKI/
2. GIM.GOZDOWO - 51,93 /H. PRZYBUŁEK, D. PARCIAK, D. ZARĘBSKI, D. JONIAK/
3. GIM. ZAWIDZ - 52,21 /P. KŁOSZEWSKI, KOWALEWSKI, P. RÓŻYCKI, M. JABŁONOWSKI/
PUNKTACJA ZESPOŁOWA GIMNAZJÓW
1. Gimnazjum Miejskie Sierpc - 131 Pkt
2. Gimnazjum Zawidz – 111
3. Gimnazjum Leonium Sierpc – 69
4. Gimnazjum Rościszewo – 57
5. Gimnazjum Szczutowo – 48
6. Gimnazjum Gozdowo – 43
7. Gimnazjum Borkowo - 27
WYNIKI SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
Bieg na dystansie 100 m
1. OLA WITKOWSKA - 15,24 - ZS NR 1
2. WERONIKA KOWALSKA - 15,24 - ZS NR 1
3. KINGA JASINSKA - 15,40 LO SIERPC
1. JAROSŁAW SZATKOWSKI - 12,25 - LO SIERPC
2. KRZYSZTOF ŁUKOWSKI - 12,30 - LO SIERPC
3. DANIEL WOLAK - 12,50 - ZS NR 1
Bieg na dystansie 400 m
1. ANNA NARODZONEK - 70,97 LO
2. KASIA BĄK - 78,47 – LO
3. MAGDA RÓŻYCKA - 79,08 - ZS NR 1
1. KRYSTIAN CIESLAK - 57,43 - ZS NR 2 PŁOCK
2. BŁAŻEJ PAPIEWSKI - 60,52 ZS NR 1 SIERPC
3. PATRYK KWASIBORSKI - 60,75 - ZS NR 1
Biegi 800 m dziewcząt - 1500 m chłopców
1. KAROLINA RAKOWSKA - 3,02,77 - ZS NR 1
2. MARTYNA WASINSKA - 3,08,80 - LO
3. AGNIESZKA JANKOWSKA - 3,13,62 - ZS NR 1
1. PATRYK RYDZYŃSKI - 4,20,66 - ZS NR 1
2. DAWID WITKOWSKI - 5,03,18 - ZS NR 1
3. GRZEGORZ ZACHARSKI - 5,07,13 - LO
Skok w dal
1. ANNA DOMŻALSKA - 4,18 - LO
2. MARTYNA KOŚCIJAŃSKA - 4,15 - LO
3. MAGDA CZYŻYK - 4,09 - ZS NR 1
1. JAKUB WOLSKI - 5,70 - ZS NR 1
2. KRZYSZTOF LUKOWSKI - 5,70 – LO
3. ŁUKASZ KOWALEWSKI - 5,64 - ZS NR 1
Pchnięcie kulą
1. ANNA ORSZAK - 7,78 - ZS NR 1
2. DARIA KORZEB - 6,85 - ZS NR 1
3. OLA MIKUCKA - 6,57 - LO
1. PATRYK GŁOS - 13,03 - ZS NR 1
2. KAMIL WOŻNIAK - 12,81 - ZS NR 1
3. DAMIAN GREGORCZYK - 12,25 - ZS NR 1
Sztafeta 4 x 100 m dziewcząt
1. LO SIERPC - 60,68 /M. KOSCIJAŃSKA, K. KWIATKOWSKA, K. JASIŃSKA, A. NARODZONEK/
2. ZSNR 1 SIERPC - 62,81 / A. WITKOWSKA, M. MARCINIAK, W. KOWALSKA, I. KOPYCINSKA/
3. ZS NR 2 SIERPC - 69,82 /M. SULKOWSKA, K. KAROLKOWSKA, K. PRZYBYLSKA, J. GOC/
Sztafeta 4 x 100 m chłopców
1. LO SIERPC - 49,28 / M. DYJA, J. SZATKOWSKI, K. LUKOWSKI, B. CIESINSKI/
2. ZS NR 1 SIERPC - 51,66 /P. WALCZAK, P. KALKOWSKI, M. GOŁĘBIEWSKI, B. KLINIKOWSKI/
PUNKTACJA ZESPOŁOWA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
1. Zespół Szkół Nr 1 Sierpc - 186 Pkt
2. Liceum Ogólnokształcące Sierpc – 183
3. Zespół Szkół Nr 2 Sierpc – 35
4. Zespół Szkół Nr 2 Płock – 15
5. Zespół Szkół CKR Studzieniec - 10
- Szczegóły
XIX Ogólnopolski Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca KWIECIEŃ – PLECIEŃ 2014
W FOTOGRAFII JACKA KARWOWSKIEGO
- Szczegóły
XIX Ogólnopolski Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca KWIECIEŃ – PLECIEŃ 2014
W FOTOGRAFII JACKA KARWOWSKIEGO
- Szczegóły
XIX Ogólnopolski Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca KWIECIEŃ – PLECIEŃ 2014
W FOTOGRAFII JACKA KARWOWSKIEGO
- Szczegóły
Załącznik Nr 1 do Zarządzenia nr 31/BPK/2018
- Szczegóły
ZARZĄDZENIA NR 31/BPK/2018
BURMISTRZA MIASTA SIERPCA
z dnia 19 marca 2018r.
w sprawie: zasad obejmowania i sprawowania patronatu Burmistrza Miasta Sierpca.
Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późniejszymi zmianami) zarządzam co następuje:
§ 1.
- Patronat Honorowy Burmistrza Miasta Sierpca jest wyróżnieniem honorowym, podkreślającym szczególne znaczenie przedsięwzięcia dla dobra wspólnoty samorządowej Miasta Sierpca, promocji i kształtowania pozytywnego wizerunku miasta oraz budowania tożsamości lokalnej.
- Patronat może być sprawowany nad przedsięwzięciami z różnych dziedzin takich jak: wydarzenia i projekty kulturalne, rozrywkowe, sportowe, edukacyjne, biznesowe, społeczne o różnym zasięgu geograficznym.
- Prawo przyznawania Patronatu przysługuje wyłącznie Burmistrzowi.
- Burmistrz przyznaje Patronat przedsięwzięciom realizowanym na terenie Miasta Sierpca oraz poza jego granicami administracyjnymi przez instytucje, organizacje pożytku publicznego, przedsiębiorstwa, związki i stowarzyszenia a także pełnoletnie osoby fizyczne, za wyjątkiem jednostek podległych Burmistrzowi Miasta Sierpca.
- Przyznanie patronatu nie oznacza automatycznej deklaracji wsparcia finansowego
lub organizacyjnego. - Przyznanie patronatu zobowiązuje organizatora do szczególnej dbałości
o wysoką jakość przedsięwzięcia i dopełnienie wszelkich procedur przewidzianych prawem w zakresie dotyczącym organizacji przedsięwzięcia.
§ 2.
- Aby ubiegać się o uzyskanie patronatu Burmistrza Miasta Sierpca, organizator musi wystąpić do Burmistrza z wnioskiem o przyznanie patronatu. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do Zarządzenia.
- Formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej www.sierpc.pl
oraz w Komórce Urzędu Miejskiego w Sierpcu odpowiedzialnej za Promocję Miasta. - Wniosek o przyznanie patronatu należy składać w Urzędzie Miejskim w Sierpcu na 7 dni przed planowaną datą przedsięwzięcia.
- Za datę przyjęcia wniosku uznaje się datę wpływu wniosku do Urzędu.
- Wnioski złożone po tym terminie zostaną bez rozpatrzenia.
- Decyzja o przyznaniu lub nieprzyznaniu patronatu Burmistrza Miasta Sierpca
jest ostateczna i nie wymaga uzasadnienia.
§ 3.
- Organizator przedsięwzięcia, któremu został przyznany patronat Burmistrza Miasta Sierpca zobowiązany jest do poinformowania odbiorców o przyznanym patronacie poprzez:
1) umieszczenie informacji o patronacie wraz z herbem Sierpca we wszystkich materiałach promocyjnych i informacyjnych nt. przedsięwzięcia;
2) jeżeli przedsięwzięcie jest imprezą lub wydarzeniem dla publiczności – poprzez informację ustną i umieszczenie w widocznym miejscu banneru, roll-up, lub innego nośnika informującego o patronacie podczas trwania wydarzenia.
- Pliki graficzne z herbem Sierpca można uzyskać w Komórce Urzędu Miejskiego odpowiedzialnej za promocję.
- Sposób wykorzystania herbu Sierpca na materiałach promocyjnych
i informacyjnych podlega zatwierdzeniu przez Komórkę Urzędu Miejskiego odpowiedzialnej za Promocję Miasta. Projekty materiałów należy przesłać
do zatwierdzenia co najmniej 3 dni przed ich produkcją na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. - Organizator przedsięwzięcia objętego patronatem zobowiązuje się do złożenia drogą elektroniczną lub w formie wydruku pisemnej informacji z przebiegu przedsięwzięcia
po zakończeniu zadania. Do pisma organizator dołącza stosowne materiały dokumentujące realizację przedsięwzięcia tj. dokumentację fotograficzną lub filmową.
§ 4.
- W uzasadnionych przypadkach organizator wnosząc o patronat Burmistrza może wnioskować dodatkowo o wsparcie finansowe, rzeczowe lub organizacyjne w celu przeprowadzenia przedsięwzięcia.
- Burmistrz może udzielić innego wsparcia niż wnioskowane przez Organizatora.
- W przypadku gdy przedsięwzięcie jest zadaniem własnym gminy i jest przez gminę
w części lub całości finansowe organizator nie jest uprawniony do uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego w ramach patronatu Burmistrza. Wsparcie finansowe nie będzie udzielane przedsięwzięciom, które finansowane
są lub współfinansowane przez gminę w ramach rocznego programu współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi.
§ 5.
Złożenie wniosku o przyznanie patronatu Burmistrza Miasta Sierpca oznacza akceptację powyższego zarządzenia przez organizatora przedsięwzięcia.
§ 6.
Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierzam Komórce Urzędu Miejskiego odpowiedzialnej za Promocję Miasta.
§ 7.
Traci moc:
1) Zarządzenia Nr 12/WP/2014 Burmistrza Miasta Sierpca z dnia 12 marca 2014r.
w sprawie zasad objęcia wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych oraz sportowych Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Sierpca;
2) Zarządzenie Nr 70/WP/2014 Burmistrza Miasta Sierpca z dnia 8 października 2014r.
w sprawie zmiany Zarządzenia nr 12/WP/2014 r. Burmistrza Miasta Sierpca z dnia
12 marca 2014 r. w sprawie zasad objęcia wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych
oraz sportowych Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Sierpca
§ 8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
- Szczegóły
[hdplay videoid=9 height=370 width=100% autoplay=false playlist=summer]
- Szczegóły
-
Środki z Ministerstwa Sportu w ramach programu modernizacji, remontów i inwestycji obiektów sportowych
-
Budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego ogólnie dostępnego dla dzieci i młodzieży. Całkowita wartość inwestycji 787 800,00 zł. Środki własne 587 800,00 zł. środki FRKF 200 000,00 zł. Zrealizowano w 2007 roku.
-
Budowa boiska i bieżni z nawierzchni poliuretanowej przy Szkole Podstawowej Nr 3 w Sierpcu. Całkowita wartość inwestycji 452 800,00 zł. Środki własne 302 800,00 zł. środki FRKF 150 000,00 zł. Zrealizowano w 2008 roku.
-
Budowa SkateParku w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej - edycja 2016. Całkowita wartość inwestycji: 342.380,00 zł. Kwota przyznanego dofinansowania: 100.000,00 zł. Zrealizowano w 2016 r.
-
Środki z Ministerstwa Gospodarki w ramach Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, stosowanych na terytorium Polski
-
Przeprowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych o tematyce azbestowej w tym: przeszkolenie nauczycieli, opracowanie plakatów informacyjnych, budowa ścieżki dydaktycznej, stworzenie strony internetowej. Całkowita wartość zadania 91 500,00 zł (100% środki z Ministerstwa Gospodarki). Zrealizowano w 2009 roku.
-
Plan usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Sierpc – zinwentaryzowanie ilości i ocena stanu wyrobów azbestowych. Całkowita wartość zadania 59 780,00 zł (100% środki z Ministerstwa Gospodarki). Zrealizowano w 2008 roku.
-
Inne środki zewnętrzne
-
Inwestycja pn.:"Budowa ulicy Narutowicza w miejscowości Sierpc", w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Kwota całkowita inwestycji: 4.696.505,70 zł
Inwestycja zrealizowana w 2016 roku ze środków:
- Wojewody Mazowieckiego: 2.222.183,00 zł
- Województwa Mazowieckiego: 1.394.034,00 zł
- Powiatu Sierpeckiego: 209.080,27 zł
- Gminy Miasto Sierpc: 871.208,43 zł
- Szczegóły
04-01-2019 (piątek) |
Konstytucji 3-go Maja 7D |
05-01-2019 (sobota) |
Piastowska 42 |
06-01-2019 (niedziela) |
Słowackiego 13 |
07-01-2019 (poniedziałek) |
Braci Tułodzieckich 1A |
08-01-2019 (wtorek) |
Wiosny Ludów 10 |
09-01-2019 (środa) |
Jana Pawła II 38 |
10-01-2019 (czwartek) |
Matejki 1C |
11-01-2019 (piątek) |
Kardynała Wyszyńskiego 7 |
12-01-2019 (sobota) |
Narutowicza 2A |
13-01-2019 (niedziela) |
Braci Tułodzieckich 10 |
14-01-2019 (poniedziałek) |
Piastowska 42 |
15-01-2019 (wtorek) |
Piastowska 26 |
16-01-2019 (środa) |
Traugutta 1 |
17-01-2019 (czwartek) |
Konstytucji 3-go Maja 7D |
18-01-2019 (piątek) |
Piastowska 42 |
19-01-2019 (sobota) |
Słowackiego 13 |
20-01-2019 (niedziela) |
Braci Tułodzieckich 1A |
21-01-2019 (poniedziałek) |
Wiosny Ludów 10 |
22-01-2019 (wtorek) |
Jana Pawła II 38 |
23-01-2019 (środa) |
Matejki 1C |
24-01-2019 (czwartek) |
Kardynała Wyszyńskiego 7 |
25-01-2019 (piątek) |
Narutowicza 2A |
26-01-2019 (sobota) |
Braci Tułodzieckich 10 |
27-01-2019 (niedziela) |
Piastowska 42 |
28-01-2019 (poniedziałek |
Piastowska 26 |
29-01-2019 (wtorek) |
Traugutta 1 |
30-01-2019 (środa) |
Konstytucji 3-go Maja 7D |
31-01-2019 (czwartek) |
Piastowska 42 |
- Szczegóły
1. |
PHU Wojciech Górecki STACJA PALIW, ul. Płocka 48a 09-200 Sierpc |
|
3. |
„MEGA SIERPC” Sp. z o. o. ul. Wróblewkiego 2a w Sierpcu 09-200 Sierpc |
|
4. |
Stacja Patronacka Lotos Optima nr 706 ul. 11 Listopada 27 09-200 Sierpc |
|
5. |
„WOJTRANS” Wojciech Lipiński ul. Dworcowa 50B 09-200 Sierpc |
|
6. |
Stacja paliw / gaz płynny "EMPEGEK" ul. Konstytucji 3- Maja 48. 09-200 Sierpc |
|
7. |
Stacja Paliw AM s. c. ul. Kościuszki 4. 09-200 Sierpc |
|
8. |
Stacja Paliw „Juliusz” Joanna Stasiak Góralska ul. Instalatorów 1. 09-200 Sierpc |
|
10. |
Stacja tankowania gazem płynnym "AUTO - GAZ" Tarnicki - Woźniak ul. Kościuszki 3a. 09-200 Sierpc |
|
11. |
Stacja paliw PKN „ORLEN” SP 4244 ul. Reymonta 76 w Sierpcu 09-200 Sierpc |
- Szczegóły
Telefony alarmowe 112:
Policja - 997 centrala 024 275-92-00
Pogotowie - 999
Straż Pożarna - 998
Straż Miejska - tel. 275-20-66, 506-15-65-78
- Szczegóły
-
Środki z Ministerstwa Sportu w ramach programu modernizacji, remontów i inwestycji obiektów sportowych
-
Budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego ogólnie dostępnego dla dzieci i młodzieży. Całkowita wartość inwestycji 787 800,00 zł. Środki własne 587 800,00 zł. środki FRKF 200 000,00 zł. Zrealizowano w 2007 roku.
-
Budowa boiska i bieżni z nawierzchni poliuretanowej przy Szkole Podstawowej Nr 3 w Sierpcu. Całkowita wartość inwestycji 452 800,00 zł. Środki własne 302 800,00 zł. środki FRKF 150 000,00 zł. Zrealizowano w 2008 roku.
-
Środki z Ministerstwa Gospodarki w ramach Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, stosowanych na terytorium Polski
-
Przeprowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych o tematyce azbestowej w tym: przeszkolenie nauczycieli, opracowanie plakatów informacyjnych, budowa ścieżki dydaktycznej, stworzenie strony internetowej. Całkowita wartość zadania 91 500,00 zł (100% środki z Ministerstwa Gospodarki). Zrealizowano w 2009 roku.
-
Plan usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Sierpc – zinwentaryzowanie ilości i ocena stanu wyrobów azbestowych. Całkowita wartość zadania 59 780,00 zł (100% środki z Ministerstwa Gospodarki). Zrealizowano w 2008 roku.
-
Środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
-
Renowacja zbiornika wodnego JEZIÓRKA znajdującego się na terenie miasta. Całkowita wartość zadania 690 382,54 w tym pożyczka 441 002,54 zł. Zrealizowano w 2008 roku.
-
Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w dzielnicach położonych na północ od ul. Kościuszki w Sierpcu od 2008 do 2012
-
I i II etap kwota łączna 3 466 924,52 zł w tym pożyczka 2 256 000,00 zł
-
III etap kwota łączna 1 214 309,41 zł w tym pożyczka 787 320,00 zł
-
IV etap kwota łączna 414 592,35 zł w tym pożyczka 265 000,00 zł
-
V etap kwota łączna 1 271 468 zł w tym pożyczka 770 000,00zł
-
Budowa sieci kanalizacji deszczowej w ulicach Żeromskiego, Benedyktyńskiej, Plac Chopina – I etap ulica Żeromskiego. Wartość inwestycji 1 420 596,00 zł, w tym pożyczka 742 998,00 zł z WFOŚiGW. Inwestycja budowana była wspólnie z powiatem, którego udział finansowy w tym przedsięwzięciu wyniósł 321 000,00zł. Realizacja w 2012r
-
Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sierpcu – II etap. Dofinansowanie w kwocie 114 790,00 w formie dotacji. Ogólny koszt przedsięwzięcia wyniósł 298 090 zł. Termin realizacji: 09.08.2012 do 05.10.2012
-
W 2012r. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie miastu Sierpc przyznano dotacje na zadnie polegające na usunięciu i unieszkodliwieniu materiałów zawierających azbest z terenu naszego miasta. Dotacja w kwocie 18.753,12 zł celem wykonania wyżej wymienionego zadania. W rezultacie usunięto i zutylizowano 31,720 ton płyt azbestowo cementowych.
- Szczegóły
-
Numer i nazwa poddziałania: : 4.2 Ochrona powierzchni ziemi
Numer Konkursu: Konkurs RPO WM/4.2/1/2008
Tytuł projektu: Stworzenie kompleksowego systemu gospodarki odpadami w regionie północno-zachodniego Mazowsza poprzez utworzenie Regionalnego Zakładu Gospodarki Odpadami i wdrożenie systemu selekcji odpadów, w tym segregacji u źródła
Koszty ogółem projektu: 15 785 713,83 zł.
Termin realizacji 2010/2011 -
Numer i nazwa poddziałania: : 6.1 Kultura
Numer Konkursu: Konkurs RPO WM/6.1/2008
Tytuł projektu: Utworzenie Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu poprzez adaptację i rozbudowę istniejącego Domu Kultury”
Koszty ogółem projektu: 18 837 433,20 zł..
Termin realizacji 2010/2012
-
Numer i nazwa poddziałania: : 1.7 Promocja Gospodarcza
Numer Konkursu: Konkurs RPO WM/1.7/2/2010
Tytuł projektu: Wspieranie przedsiębiorczości dla pomyślności rozwoju Ziemi Sierpeckiej
Koszty ogółem projektu: 513 663,92 zł.
Termin realizacji 2011/2012
- Szczegóły
-
Realizacja projektu w 2010 pt. „Kajakiem po inicjatywy lokalne” w MJWPU w ramach działania 6.3 POKL - Rynek pracy otwarty dla wszystkich wartość projektu 49 989,01 zł. 100% EFS.
-
Realizacja projektu w 2010/2011 pt.: ”Szansa na lepszą przyszłość dla sierpeckich przedszkolaków” w ramach działania 9.1.1 POKL – Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej całkowita wartość projektu 609 137,00 zł. wkład własny gminy 9600,00zł, wkład EFS 599 537,00zł.
-
Realizacja projektu w 2010/2011 pt. „Otwórz się na wiedzę” w ramach działania 9.1.2 POKL – Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Całkowita wartość projektu 134 640,00 zł. wkład własny gminy 8 000,00 zł, wkład EFS 126 640,00zł.
-
Realizacja projektu pt. :”Sierpecki Piknik Naukowy” w ramach działania 9.5 POKL - Oddolne inicjatywy edukacyjne. Całkowita wartość projektu 48 020,16 zł. 100% EFS.
-
TRWA projekt pt. „Sierpeccy Badacze” w ramach POKL - Całkowita wartość projektu 720 930,00 zł. Wkład własny- 21 880,00 zł. Kwota 699 050,00 jest z EFS.
- Szczegóły
Tytuł projektu: "Wspieranie przedsiębiorczości dla pomyślności rozwoju Ziemi Sierpeckiej"
Program Operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Działanie: 1.7 Promocja Gospodarcza
Termin realizacji: 2011 / 2012
Całkowita wartość projektu: 513 663,92 zł
- Szczegóły
Tytuł projektu: "Utworzenie Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, poprzez adaptację i rozbudowę Domu Kultury"
Program Operacyjny:Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Działanie: 6.1 Kultura
Termin realizacji: 2010 / 2012
Całkowita wartość projektu: 18 837 433,20 zł
- Szczegóły
Tytuł projektu: "Stworzenie kompleksowego systemu gospodarki odpadami w regionie północno-zachodniego Mazowsza poprzez utworzenie Regionalnego Zakładu Gospodarki Odpadami i wdrożenie systemu selekcji odpadów, w tym segregacji u źródła"
Program Operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Działanie: 4.2 Ochrona powierzchni ziemi
Termin realizacji: 2010 / 2011
Całkowita wartość projektu: 15 785 713,83 zł
- Szczegóły
Program Operacyjny:
Działanie:
Termin realizacji:
Całkowita wartość projektu:
Kwota dofinansowania:
Cele projektu:
Produkty i rezultaty:
Kierownik projektu:
2) Utworzenie Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, poprzez adaptację i rozbudowę Domu Kultury
Program Operacyjny:
Działanie:
Termin realizacji:
Całkowita wartość projektu:
Kwota dofinansowania:
Cele projektu:
Produkty i rezultaty:
Kierownik projektu:
3) Wspieranie przedsiębiorczości dla pomyślności rozwoju Ziemi Sierpeckiej
Program Operacyjny:
Działanie:
Termin realizacji:
Całkowita wartość projektu:
Kwota dofinansowania:
Cele projektu:
Produkty i rezultaty:
Kierownik projektu:
- Szczegóły
Tytuł projektu: Indywidualizacja nauczania kluczem do sukcesu dla sierpeckich dzieci z klas I-III
Program Operacyjny: Kapitał Ludzki
Priorytet IX, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych – projekt systemowy
Termin realizacji: wrzesień 2013/czerwiec 2014
Całkowita wartość projektu: 223 891,37 zł
Kwota dofinansowania: 100% EFS 223 891,37 zł
Projekt realizowany jest w dwóch sierpeckich szkołach podstawowych Nr 2 i 3, skierowany jest do uczniów z klas I – III.
Dzięki pozyskanym środkom doposażymy bazę dydaktyczną, przeprowadzimy cykl zajęć dodatkowych co w sposób bezpośredni wpłynie na ograniczanie dysfunkcji rozwojowych u dzieci oraz wpłynie na wzrost wiedzy i umiejętności u dzieci szczególnie uzdolnionych.
Celem projektu jest zaspokojenie specjalnych potrzeb edukacyjnych i wyrównywanie szans przez indywidualizację procesu kształcenia.
Aktualnie trwają czynności przy rekrutacji dzieci na poniższe zajęcia:
- Zajęcia prowadzone w Szkole Podstawowej Nr 2 w Sierpcu
- Zajęcia dla dzieci ze specjalnymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji
- Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
- Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy
- Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy
- Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych muzyczno-teatralnie
- Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych plastycznie
- Zajęcia prowadzone w Szkole Podstawowej Nr 3 w Sierpcu
- Zajęcia dla dzieci ze specjalnymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji
- Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
- Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy
- Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy
- Specjalistyczne zajęcia terapeutyczne - muzykoterapia dla dzieci niepełnosprawnych
- Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów wybitnie, szczególnie uzdolnionych - ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno–przyrodniczych
- Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych
- Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
- Szczegóły
Tytuł projektu: "Sierpeccy Badacze"
Program Operacyjny: Kapitał Ludzki
Całkowita wartość projektu: 720 930,00 zł
Kwota dofinansowania: EFS 699 050,00 zł
Termin realizacji: wrzesień 2012/2013
www.badacze.sierpc.pl
- Szczegóły
Program Operacyjny: Kapitał Ludzki
Działanie: 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne
Całkowita wartość projektu: 48.020,16 zł
Kwota dofinansowania: 100% EFS 48.020,16 zł
- Szczegóły
Program Operacyjny: Kapitał Ludzki
Działanie: 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Termin realizacji: wrzesień 2010 / czerwiec 2011
Całkowita wartość projektu: 134 640,00 zł.
Kwota dofinansowania z EFS: 126 640,00zł
- Szczegóły
Program Operacyjny: Kapitał Ludzki
Działanie: 9.1.1 Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej
Termin realizacji: wrzesień 2010 / czerwiec 2011
Całkowita wartość projektu: 609 137,00 zł
Kwota dofinansowania: EFS 599 537,00 zł.
strona internetowa: www.przedszkolak.sierpc.pl
- Szczegóły
III Wakacyjny Bieg wzdłuż Sierpienicy w fotografii - 20.07.2013
- Szczegóły
W dniu 07.02.2013 na godzinę 10:00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 stawiło się ponad 30 dzieci na feryjny turniej badmintona organizowany przez TKKF „Kubuś”, Szkołę Podstawową nr3 i Zarząd Osiedla nr1.
Rywalizację sportową zaczęły najmłodsze dzieci, które zaczynają przygodę z badmintonem. Rywalizowały w kategorii klas I-III. Po nich na parkiet wyszli zawodnicy nieco starsi z klas IV-VI, a na koniec młodzież szkół ponadpodstawowych. Z przyjemnością można było popatrzeć jak dzieciom i młodzieży gra w badmintona poza rywalizacją przynosi radość i dobrą zabawę. Dla zwycięzców były medale i dyplomy.
Na godzinę 19:00 przybyła grupa w ilości 22 osób, aby rywalizować w pierwszym turnieju par mieszanych.
Aby rywalizacja była ciekawsza pary były dobierane na zasadzie losowania, tak więc na parkiecie zawodnicy w parach grali ze sobą po raz pierwszy. W losowaniu par, los skojarzył w jednej parze, najlepszych badmintonistów 2012 roku Anię i Tomka, a w tym przypadku nie trudno było wskazać faworytów turnieju i tak też się stało. Ania i Tomek wygrali wszystkie spotkania wygrali cały turniej.
Trzy najlepsze pary zostały nagrodzone pucharami a wspomnienia z turnieju pozostaną na długo w pamięci wszystkich.
Przewodniczący Zarządu Osiedla
Tomasz Kowalsk
- Szczegóły
ZARZĄDU OSIEDLA NR 4
adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
nr tel. 723497085
PLAN PRACY 2013
1. „Bal Karnawałowy dla dzieci z Osiedla nr 4” - organizator: Zarząd Osiedla nr 4, miejsce: Centrum Kultury i Sztuki lub świetlica MOPS w Sierpcu, styczeń 2013r.
2. Finał Konkursu Plastycznego „Moje wymarzone ferie zimowe 2013” oraz seans filmowy (Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu)
3. „Dzień Seniora” dla mieszkańców Osiedla nr 4 - organizator: Zarząd Osiedla nr 4, kwiecień 2013r.
4. „Sierpecka liga ORLIKA 2013” w okresie od 9 kwietnia do 25 czerwca 2013r - organizator: Zarząd Osiedla nr 4
5. „Piknik Sportowo-rekreacyjny z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka” - organizator: Zarząd Osiedla nr 4, Środowiskowe Ognisko Wychowawcze, miejsce: Plac zabaw przy Przedszkolu nr 4 maj, czerwiec 2013r.
6. ,,TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEGO ZARZĄDU OSIEDLA NR 4” organizator: Zarząd Osiedla nr 4, miejsce: Moje Boisko Orlik 2012, lipiec 2013r.
7. II WAKACYJNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA SIERPCA ,,LATO W MIEŚCIE 2013” organizator: Zarząd Osiedla nr 4, sierpień 2013r.
8. „Konkurs plastyczny Wędkarstwo w oczach dzieci i młodzieży” - Organizator: Zarząd Osiedla nr 4, Pzw Koło Kasztelan, OPP, miejsce:Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu.
9. „XI Bieg SIERPIENICY 2013” - organizatorzy: MOSiR, Zarządy Osiedli.
Plan może ulec zmianie!
Sekretarz Zarządu
Sławomir Florczak
- Szczegóły

Urodzony, 14 grudnia 1951 roku w Płocku, Wojciech Weber jest znanym i cenionym sierpeckim malarzem. Ewenementem jest to, że będąc praktycznie samoukiem, dzięki nieprzeciętnemu talentowi potrafi tworzyć obrazy cieszące się powszechnym uznaniem, poszukiwane przez koneserów sztuki. W czasie niespełna trzydziestu lat pracy artystycznej stworzył ponad czterysta obrazów. W twórczości malarskiej inspiruje go przede wszystkim piękno Sierpca i Ziemi Sierpeckiej. Dzięki niezwykłemu talentowi malarskiemu potrafił pędzlem utrwalić klimat starych uliczek, zaułków, kościołów i drewnianych domków, z których wiele już bezpowrotnie zniknęło. Artysta najchętniej maluje pejzaże, a tematy znajduje w Sierpcu i okolicy.
Pan Wojtek brał udział w wielu plenerach malarskich. Nie opuścił żadnego Międzynarodowego Pleneru Plastycznego w Sierpcu, organizowanego przez Dom Kultury. Uczestniczył w plenerze malarskim w Zakopanem, organizowanym przez warszawskie Muzeum Historii Ruchu Ludowego, gdzie możemy podziwiać jego prace.
Prace Wojciecha Webera prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych, między innymi w Sierpcu, Gostyninie, Rypinie, Płocku, Szczecinie i Warszawie, jak również na indywidualnych wystawach w naszym mieście. Wśród nich wymienić należy: ,,Malarstwo Wojciecha Webera”, zorganizowaną, w maju 1996 roku, przez Dom Kultury, autorską wystawę „Ocalić od zapomnienia”, pokazaną w salach sierpeckiego ratusza w 2004 roku, a zorganizowaną przez Muzeum Wsi Mazowieckiej oraz wernisaż – „25-lecie pracy twórczej Wojciecha Webera”, otwarty ponownie w galerii Domu Kultury w Sierpcu, 8 maja 2009 roku. Podkreślić należy, że jego sierpeckie krajobrazy eksponowane są u prywatnych nabywców, także za granicą, m. in. w Czechach, Niemczech i USA.
Obrazy Wojciecha Webera licytowane były na charytatywnych aukcjach „Szansy na Życie”, na które artysta, od początku istnienia Stowarzyszenia, przekazuje swoje dzieła.
- Szczegóły

Od lat Panu Michałowi Głowackiemu udaje się prowadzić zespół od sukcesu do sukcesu, promując Sierpc nie tylko w kraju. Orkiestra jest już zespołem znanym i zapraszanym na festiwale, przeglądy i konkursy w Polsce i za granicą. Salę, gdzie odbywają się próby, wypełniają liczne nagrody i dyplomy będące pamiątką i namacalnym efektem pracy Pana Michała Głowackiego z młodzieżą. Gra w orkiestrze daje wielu młodym ludziom możliwość zwiedzenia Polski i krajów europejskich.
Niezwykła osobowość, zaangażowanie i talent pedagogiczny Michała Głowackiego sprawiają, że młodzież wysoko ceni pracę z Kapelmistrzem, a orkiestrę co roku zasilają nowi, młodzi adepci trudnej sztuki gry na instrumentach dętych. Kapelmistrz jest dla młodych ludzi autorytetem, powiernikiem i przyjacielem. Pokazuje młodzieży alternatywę dla innych (nie zawsze właściwych) sposobów na spędzanie wolnego czasu. Nie da się przecenić faktu, że Pan Michał Głowacki jest swego rodzaju fenomenem na terenie Sierpca, jest jednoosobową instytucją wychowawczą, kształtuje postawy młodych ludzi, ich gust muzyczny, kulturę, patriotyzm oraz pokazuje im jak można aktywnie obcować ze sztuką. W orkiestrze grają dziś dzieci byłych jej członków, co dobitnie świadczy o integracyjnej roli tego zespołu dla sierpeckiego środowiska. Należy przy tym podkreślić, że warunki, w jakich działa Kapelmistrz nie należą do łatwych.
Całość pracy Pana Michała Głowackiego, jego osiągnięcia jako Kapelmistrza, pedagoga, wychowawcy oraz człowieka promującego wraz z orkiestrą nasze miasto sprawiają, że wyróżnienie Go odznaczeniem „Zasłużony dla Miasta Sierpca” jest ze wszystkich miar potrzebne. Takich ludzi należy doceniać, popierać i nagradzać.
- Szczegóły

Maria Wiśniewska jest absolwentką bibliotekoznawstwa i informacji naukowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. W MBP pracuje od chwili ukończenia studiów wyższych tj. od 1.10.1977 r. Odpowiedzialna i pełna inwencji podczas pracy w Czytelni MBP doskonale zorganizowała pracę informacyjną i popularyzacyjną. Jest autorką 2 publikacji książkowych: "Bibliografia Sierpca” i "Informator MBP w Sierpcu", przez kilka lat redagowała kwartalnik "Zapraszamy do Biblioteki", jest współautorką wydanego w 2010 roku albumu „Sierpc w fotografii”.
W roku 2000, w wyniku konkursu, zostala dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Maria Wiśniewska przejawia wiele inicjatyw w codziennej pracy bibliotecznej popularyzującej książkę i czytelnictwo. Organizuje imprezy czytelnicze skupiające czytelników MBP oraz sierpecką elitę intelektualną. Wyniki czytelnictwa Biblioteki Miejskiej należą do czołowych w województwie mazowieckiem. Dyrektor MBP wykazała się skutecznością w nieodpłatnym zdobywaniu programów komputerowych i licencji a także determinacją przy tworzeniu katalogu komputerowego. Dzięki jej inwencji w MBP rozpoczęto komputeryzację zbiorów i usług bibliotecznych. Dla czytelników i wszystkich zainteresowanych utworzono katalog elektroniczny zbiorów książkowych, a w następnej kolejności katalog elektroniczny wzbogacił się o bazę regionaliów. Estetyczny i aktualny serwis www Biblioteki Miejskiej ma dla placówki ważne znaczenie marketingowe, kreujące wizerunek biblioteki w społecznosci lokalnej, jak i na forum ogólnopolskim. MBP jest jedną z niewielu bibliotek w Województwie Mazowieckim posiadajacych swój katalog on line.
Dyrektor Maria Wiśniewska wykazuje się każdego roku skutecznością w zdobywaniu środkow pozabudżetowych, tzw. dotacji celowych na zakup nowości wydawniczych a także remonty i nowoczesny wygląd pomieszczeń bibliotecznych.Promuje twórczość literacką i plastyczną młodych twórców zarówno miasta, jak i powiatu. MBP w ostatnich dwóch latach wydała 4 publikacje książkowe w ramach serii "Biblioteka Sierpecka" /większość prac redaktorskich MW/. Bardzo aktywnie uczestniczy w opracowaniu, wydawaniu i popularyzacji wielu publikacji sierpeckich, a promowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną liczne sierpeckie tytuły książek, dzięki zaangażowaniu osobistemu dyrektor Wiśniewskiej, są przyjmowane z życzliwością i dużym zainteresowaniem czytelników. Maria Wiśniewska wraz z pracownicami promuje placówkę w licznych artykułach na łamach prasy regionalnej, lokalnej oraz fachowej. Współpraca Marii Wiśniewskiej z wieloma instytucjami oświatowo-kulturalnymi zaowocowała wydaniem publikacji książkowych, m.in. o Szkole Podstawowej nr 3, sierpeckim sporcie. Jej pasją jest misterne harfowanie obrazów oraz portretów. Swe prace prezentowała podczas wielu wystaw, dostarczając swym odbiorcom wielu artystycznych przeżyć. Od 13 czerwca 2002 roku pełni funkcję prezydenta Fundacji „Sierpc 2000”, która na miarę możliwości wspiera sierpecką kulturę. Miejska Biblioteka Publiczna zarządzana przez dyrektor Marię Wiśniewską to znana i ceniona placówka kulturalna zarówno w naszym mieście, powiecie jak i całym województwie mazowieckim.
- Szczegóły

Danuta Żuławnik – nauczyciel z wykształcenia i zamiłowania, ukończyła studia magisterskie z zakresu nauczania początkowego w Instytucie Kształcenia Nauczycieli im. Władysława Spasowskiego w Warszawie.
W zawodzie pracuje od 15 sierpnia 1963r. Dała się poznać jako wspaniały nauczyciel, wychowawca i wieloletni wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 w Sierpcu. Dbała o wysoki poziom nauczania, prestiż nauczyciela i szkoły w środowisku. Prowadziła otwarte lekcje dla młodych nauczycieli. Swoją wiedzę pedagogiczną przekazywała również w postaci artykułów do Życia Szkoły”. Władze oświatowe oceniały pracę Danuty Żuławnik jako szczególnie wyróżniającą, nagradzały finansowo poprzez nagrody Kuratora i Inspektora Oświaty oraz dyrektora szkoły. Została uhonorowana odznaczeniami państwowymi resortowymi jak: Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.
13 sierpnia 1995r. Danuta Żuławnik przechodzi na zasłużoną emeryturę. Rozpoczyna drugi, zawodowy etap w swoim życiu, pełen pomysłów, na których realizację nie trzeba było długo czekać.
1 września 1998r. powstaje I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu. Przyjazna uczniom, rodzicom i nauczycielom. Wprowadzone nauczanie zintegrowane, języki obce i basen są na pewno innowacją w porównaniu z sierpeckimi szkołami. Rozwijająca się placówka zyskała wsparcie Fundacji Batorego. Każde dziecko może w niej pobierać naukę. Status materialny oraz pochodzenie społeczne nie mają znaczenia. Szkoła jako pierwsza na terenie miasta wprowadziła nauczanie zintegrowane, naukę języków obcych (angielski, niemiecki, francuski) oraz obowiązkowe zajęcia na basenie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Szybko pojawili się laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych.
Z dniem 1 września 203 roku zostaje powołane do życia I Niepubliczne Gimnazjum w Sierpcu z rozszerzonym programem nauczania. Zwiększona zostaje ilość godzin nauczania o ok. 30% oraz dochodzą dodatkowe zajęcia kładące nacisk na edukację artystyczną.
Powodem do dumy był pierwszy egzamin gimnazjalny; osiągnięty został najlepszy wynik w powiecie sierpeckim. Laureaci konkursów przedmiotowych corocznie pojawiają się wśród uczniów gimnazjum. Oprócz nauki jest rozrywka: zimowiska i zielone szkoły. Wszyscy uczniowie potrafią jeździć na nartach i tańczyć. Są również prowadzone zajęcia z robotyki.
Pani dyrektor Danuta Żuławnik w pełni zasługuje na wyróżnienie medalem „Zasłużony dla miasta Sierpca” biorąc pod uwagę wieloletnią pracę jako nauczyciel, wychowawca, pedagog, wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz założyciel i wieloletni dyrektor I Prywatnej Szkoły Podstawowej i I Niepublicznego Gimnazjum w Sierpcu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Pani Dyrektor jak do tej pory pracuje bez pieniężnych gratyfikacji. Twierdzi, że nigdy w życiu nie wysuwała na pierwszy plan pieniędzy. Uważa, iż zapłatą dla niej są postępy uczniów i zadowolenie rodziców.
- Szczegóły

Jakub Grodzicki, rodowity sierpczanin, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, wieloletni animator sportu i rekreacji fizycznej w mieście i powiecie sierpeckim, od 36 lat prezes Ogniska TKKF „Kubuś” Sierpc.
W 1991r. zdał egzamin i uzyskał II stopień specjalizacji zawodowej w zakresie wychowania fizycznego. Pracował w: Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 (nauczyciel), Liceum Ogólnokształcącym (nauczyciel), Wydziale Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej (zastępca inspektora ds. kultury) i Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Płocku (nauczyciel – metodyk). Przez 10 lat kierował placówką oświatowo- wychowawczą – Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej. Ukończył m.in. kurs organizatorów zajęć rehabilitacyjnych z zakresu gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla dzieci i kurs masażu. Posiada uprawnienia instruktorskie o specjalnościach: rekreacji ruchowej w zakresie aktywności ruchowej w profilaktyce wad postawy, badmintona, tenisa, piłki siatkowej, profilaktyki bólów kręgosłupa i kinezygerontoprofilaktyki. Jest sędzią lekkiej atletyki.
Poza pracą zawodową od 1962r. do chwili obecnej związany jest z Ogniskiem TKKF w Sierpcu, któremu w 1978r. nadano imię „Kubuś”. Był członkiem Zarządu Głównego TKKF w Warszawie. Od 2003r. jest sekretarzem Mazowieckiego TKKF. Jakub Grodzicki jest popularyzatorem rekreacji fizycznej, zdrowego stylu życia, aktywnego wypoczynku. Corocznie dzięki jego zaangażowaniu organizowanych jest około 80 różnego typu imprez: turnieje szachowe, brydżowe, festyny, zloty, biegi itp. Niespożyta energia i pomysłowość prezesa Jakuba Grodzickiego skłania wszystkich do coraz większego wysiłku. Swoją pasją zaraża coraz więcej osób, które zaczęły pływać, biegać, czy uprawiać narciarstwo biegowe. Propaguje coraz to nowe formy ruchu, jak nordic walking (chodzenie z kijkami). Jego ogromne zaangażowanie w społeczną pracę na rzecz innych, umiejętność pozyskiwania środków na realizację przedsięwzięć oraz niewyczerpane zasoby pomysłów zasługuje na podziw.
Jego dużym sukcesem jest stworzenie ośrodka joggingu. Początki były trudne. Bardzo dużo problemów stwarzało przekonanie biegaczy starszych, którzy biegali po ciemku, albo w takich rejonach, żeby nikt znajomy tylko nie zauważył. Rozmowa o starcie w zawodach kończyła się zwykle stwierdzeniem – niech biegają młodsi, a ja już jestem za stary. Ale to już historia. Dziś biegacze Ogniska TKKF „Kubuś” są znani w całym kraju. Startują nawet w ultramaratonach. Od piętnastu lat dzięki inicjatywie i ogromnemu nakładowi pracy Jakuba Grodzickiego organizowany jest Sierpecki Minimaraton (10,548 km) wraz z imprezami dla dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. W 2011r. prezes zainicjował biegi wzdłuż Sierpienicy. W pierwszej edycji objęły one trzy mostki, w drugiej siedem. Impreza ma za zadanie popularyzację biegów, ale także pokazanie piękna naszego miasta.
Od 2005r. prowadzi na terenie Sierpca Ośrodek Terapii Ruchowej dla osób trzeciego wieku. W całorocznych zajęciach bierze udział ponad czterdzieści osób powyżej 55 roku życia. Zajęcia te, to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także pogadanki o zdrowym stylu życia, wspólne wycieczki piesze i rowerowe, spotkania integracyjne, wypady do lasu. Dzięki Ośrodkowi wiele osób po raz pierwszy poszło na krytą pływalnię i dziś z dumą mówi, że nauczyło się pływać po sześćdziesiątce. Od kilku lat uczestnicy OTR jeżdżą na obozy sportowo-rekreacyjne.
Narciarstwo biegowe to kolejna dyscyplina, którą na naszym terenie rozpropagował Jakub Grodzicki. Lasy w okolicach Sierpca okazały się doskonałym miejscem do uprawiania tej formy ruchu. Wiele osób skorzystało z pierwszych lekcji udzielanych przez prezesa i dziś z niecierpliwością oczekują śnieżnej zimy. Kilka osób zdecydowało się również na starty w zawodach.
Jakub Grodzicki nie tylko organizuje imprezy, ale i sam w nich bierze udział, dając tym samym dobry przykład, i młodym, którzy ze zdziwieniem często z nim jeszcze przegrywają, i starszym, którzy stwierdzają, że jednak można. Udowodnił, że każdy czuje potrzebę ruchu, wystarczy stworzyć mu tylko odpowiednie warunki. Przełamał stereotyp pokutujący w naszym środowisku, że sport jest tylko dla szczupłych, młodych i zdrowych.
Za swoją dotychczasową działalność otrzymał odznaczenia państwowe: Złoty Krzyż Zasługi (1991) i Złoty Krzyż Zasługi po raz drugi (1997), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002) oraz resortowe: z Zarządu Głównego TKKF – brązową, srebrną i złotą odznakę Zasłużony Działacz TKKF, z Ministerstwa Sportu – brązową, sportową, złotą odznakę – Zasłużony Kultury Fizycznej. ZG TKKF przyznał mu z okazji 50-lecia powstania organizacji medal za zasługi dla sportu i rekreacji.
- Szczegóły

Panie Przewodniczący.
Szanowni Państwo.
Dla wspólnoty, jaką jest naród, fundamentalnego znaczenia nabierają wydarzenia, które mają jednoznaczny wymiar. Wydarzenia o charakterze zwrotu historycznego odmieniającego los wspólnoty. Takie wydarzenia, które są odsunięte w czasie, do których narosły komentarze badaczy historii, które dają się płynnie, obiektywnie opowiedzieć.
Do takich wydarzeń należy 11 listopada 1918 r., dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu pełnię władzy nad wojskiem. 11 listopada to symboliczny dzień odrodzenia Państwa Polskiego po latach zaborów.
Polacy nie wybili się na niepodległość o własnych siłach. Polska odrodziła się po I wojnie światowej w wyniku upadku carskiej Rosji, cesarstwa Austro-Węgier, cesarstwa Prus i otomańskiej Turcji. Nie byłoby II Rzeczypospolitej bez udziału w tej wojnie wojsk Stanów Zjednoczonych, kiedy prezydentem był Thomas W. Wilson ze swą wizją Europy składającej się z państw narodowych, w tym odrodzonej Polski.
Trzeba było polskim politykom podczas negocjacji pokojowych w 1918 i 1919 r. znosić kąśliwe opinie Paryża, który wojenną ofiarę żołnierza polskiego miał za nic wobec śmierci 1.5 mln żołnierzy francuskich.
Trzeba było przemilczeć szyderstwa Londynu na temat Polaków, którzy już przecież mieli własne państwo i nie potrafili o nie zadbać, więc dlaczego dawać im za darmo drugą szansę.
Trzeba było tu, w kraju, przeciwstawić się nastrojom rozbudzanym przez partie komunizujące, dla których niepodległość Polski była niepotrzebna.
Polska jako państwo odrodziła się dzięki sprzyjającym nam trendom w polityce europejskiej i światowej, jakie nastąpiły po zakończeniu I wojny światowej. Ale to odrodzenie było możliwe także dlatego, ponieważ Polacy żyjący w trzech różnych państwach zaborczych zachowali w życiu domowym język, wiarę, obyczaje. Dzięki kulturze i religii przeniesiona została przez pięć pokoleń idea wolności i niepodległości własnego państwa. Przytłaczająca większość Polaków chciała wolnej Polski.
Przy takich okazjach jak dzisiejsza zewsząd padają słowa, że nie byłoby Polski bez Józefa Piłsudskiego i ofiary krwi żołnierzy jego Legionów, bez Romana Dmowskiego i Komitetu Narodowego Polskiego, bez Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Wincentego Witosa. Są wymieniane także nazwiska innych osób, które uczestniczyły wówczas w wielkiej polityce.
Ta wielka polityka tocząca się w Paryżu i Warszawie miała swoje odbicie w Sierpcu i na Ziemi Sierpeckiej. To rękami miejscowych patriotów zaprowadzano nowy ład. Przypomnę kilka faktów sprzed 94 lat.
Powiat Sierpecki był w listopadzie 1918 r. okupowany przez Niemców, którzy w lutym 1915 r. usunęli Rosjan obecnych na naszej ziemi równe 100 lat. Na skutek wieści o rewolucji w Niemczech wśród żołnierzy niemieckich stacjonujących w sierpeckich koszarach powstał ferment i rozprzężenie dyscypliny. Ośmielało to sierpecki oddział Polskiej Organizacji Wojskowej do podjęcia działań. Już 9 listopada podjęto w Sierpcu udane próby rozbrojenia funkcjonariuszy tajnej policji. Tego dnia oddział POW z Kisielewa zajął w Grąbcu 4 samochody niemieckie, co wśród sierpczan podniosło znacznie temperaturę uczuć narodowych. Komendant POW w Sierpcu, Chawłowski, 10 listopada przejął z rąk niemieckich w sposób negocjacyjny sierpeckie więzienie, pocztę, spichlerz, urząd powiatowy, stację kolei wąskotorowej, magistrat wraz z kasą skarbową.
Tego dnia w Babcu oddział POW pod dowództwem Henryka Tułodzieckiego podjął nieudaną próbę zagarnięcia niemieckich taborów. Wieczorem 10 listopada na sierpeckich ulicach doszło do kilku rozbrojeń pojedynczych żołnierzy niemieckich. 11 listopada oddział POW pod dowództwem dziedzica z Piastowa, Wiśniewskiego, podjął nieudaną próbę opanowania niemieckich koszar w Sierpcu. Udało się natomiast temu oddziałowi rozbroić posterunek żandarmerii niemieckiej przy dworcu kolei wąskotorowej. 11 listopada w mieszkaniu Radomyskich zebrali się wszyscy mianowani już kilka miesięcy temu na ważne stanowiska w Sierpcu. Byli to: Ignacy Konarzewski - Starostwo Powiatowe, Świerczewski - Magistrat, Grzybowski – więzienie, Cybulski – stacja kolejowa, Borucki – policja oraz tymczasowy burmistrz – Wacław Gurbski. Zebrani ustalili, że po opuszczeniu Sierpca przez Niemców obejmą wyznaczone stanowiska.
Niemieccy żołnierze opuścili Sierpc dobrowolnie dopiero 13 listopada. I to był pierwszy dzień wolności dla sierpczan. Tego dnia powołano władze powiatu sierpeckiego. Naczelnikiem powiatu został Ignacy Konarzewski.
W skład Komitetu Wykonawczego sierpeckiej Rady Powiatowej weszli: Marian Chmielewski z Kosemina, rejent Wacław Gurbski, Marian Jabłoński z Zalesia, Janusz Jemielewski z Sierpca, Jan Kaplarczyk z Zamościa, Antoni Klicki z Grodkowa, Bronisław Kowalski ze Studzieńca, Bronisław Markuszewski z Włók, Henryk Tułodziecki z Grąbca.
Przypominam nazwiska pierwszej sierpeckiej władzy po odzyskaniu niepodległości. Te dawno nieżyjące osoby, w większości nie budzące w nas, współczesnych, emocji, mają dziś w Sierpcu swój dzień.
Szanowni Państwo.
Kiedy garnizon niemiecki opuścił koszary 13 listopada 1918 r., w farze o godzinie 10.00 odprawiono nabożeństwo, a następnie radosny tłum pomaszerował pod Ratusz.
My dzisiaj także byliśmy na uroczystej mszy, złożyliśmy hołd pod pomnikiem poświęconym osobom związanym z Ziemią Sierpecką, którzy w kwietniu 1940 r. oddali życie za odrodzone Państwo Polskie i przybyliśmy do tego pięknego gmachu będącego znakiem nowych czasów.
Tu wspominamy bardzo ważne dla nas wydarzenie sprzed 94 lat. Obchodzimy radosne święto narodowe, które wszystkich, tu zgromadzonych, jednoczy. Jesteśmy mimo naszej woli złączeni z naszymi przodkami, z ich pracą, z dokonanymi przez nich wyborami. Mamy wobec minionych pokoleń obowiązki. Odpowiadamy za przejęte dziedzictwo, na które składa się zarówno mozolna praca, jak i powstańcza ofiara. Nie wolno nam tej spuścizny zmarnotrawić w imię modnej dziś filozofii głoszącej pochwałę indywidualizmu, egoizmu i hedonizmu.
Swą obecnością tu, na tym święcie, potwierdzamy, że ważna jest dla nas wspólnota narodowa połączona ponad tysiącletnią tradycją trwania. Dobitnie przekazujemy komunikat, że w pełni chcemy realizować się poprzez przynależność do tej wspólnoty. Składamy oświadczenie, że jesteśmy patriotami przedkładającymi dobro Rzeczypospolitej nad dobro własne.
Mamy także obowiązki wobec przyszłego pokolenia, któremu chcemy pozostawić dobrą pamięć o sobie, o naszej pracy wykonywanej dla dobra wspólnoty narodowej.
Mam nadzieję, że kiedy nas zabraknie, znajdą się tacy, którzy powtórzą nasze zachowania.
Jestem przekonany, że Państwo tu zebrani także macie taką niepłonną nadzieję.
Dziękuję za uwagę.
Zdzisław Dumowski - 11.11.2012, CKiSz
Strona 3 z 5