15 stycznia 2020r. w sali teatralnej Centrum Kultury i Sztuki odbyło się oficjalne podsumowanie obchodów Roku gen. Władysława Andersa w Sierpcu.

7 listopada 2019r. podczas XIII Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej zorganizowanego w Centrum Kultury i Sztuki odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Miejskiego Konkursu Multimedialnego „Gen. Władysław Anders. Zycie i działalność” zorganizowanego przez Burmistrza Miasta Sierpca oraz Szkołę Podstawową Nr 2 im. Armii Krajowej w ramach obchodów Roku Generała Władysława Andersa w Sierpcu.

Rok 2019 został ustanowiony rokiem gen. Władysława Andersa w Sierpcu. W ramach jego obchodów, w dniu 4 października 2019r. miała miejsce uroczystość związana z nadaniem imienia Miejskiemu Przedszkolu nr 3.

W ramach obchodów roku generała Władysława Andersa 24 września 2019r. w CKiSz w Sierpcu odbyło się spotkanie, na które zaproszeni zostali uczniowie szkół ponadpodstawowych.

W piątkowe popołudnie, 20 września br., korzystając z pięknego, słonecznego, jesiennego dnia uczniowie klas szóstych i siódmych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej uczestniczyli w plenerze plastycznym w Parku im. Gen. Andersa.

20 września 2019 r. Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca wraz z Filią nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej zorganizowały spacer szlakiem pobytu żołnierzy generała Andersa w Sierpcu.

W wypełnionej sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki, 17 września br., odbyła się uroczystość Wrzesień 1939. Pamiętamy.

17 września br. w parku im. gen. W. Andersa odbyły się XI Biegi Pamięci Narodowej przeznaczone dla dzieci i młodzieży z sierpeckich przedszkoli i szkół podstawowych.

Od września w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu czynna jest wystawa poświęcona 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, pokazująca najważniejsze etapy działań wojennych, ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu wojny i okupacji w Sierpcu i na terenie powiatu sierpeckiego.

13 czerwca 2019 r. w sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc – Michał Weber wygłosił odczyt pod tytułem „Sierpczanie i mieszkańcy okolic w Armii Andersa”.    

22 maja 2019r. nastąpiło rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu „Z miłości do niepodległej Ojczyzny. Generał Władysław Anders – Wielki Polak XX wieku”.

             23 maja 2019r. w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż wystawy przygotowanej przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc o sierpczanach i mieszkańcach okolic, którzy brali udział w marszu Armii Andersa.

18 maja 2019r. w ramach obchodów Roku gen. Władysława Andersa w Sierpcu odbyła się uroczystość  z okazji 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Miejska Biblioteka Publiczna aktywnie włączyła się w obchody roku 2019 jako Roku generała Władysława Andersa w Sierpcu organizując cykl spotkań dla młodzieży.

Rok 2019 został ustanowiony przez radnych miejskich rokiem generała Władysława Andersa.

Zapraszamy do oglądania ekspozycji pod tytułem “Gustaw Herling-Grudziński oraz inni polscy pisarze w armii generała Władysława Andersa”.

            W marcu 1939 r. dowództwo naczelne wojsk polskich zarządziło tzw. cichą mobilizację armii polskich. W miesiącach poprzedzających wybuch II wojny światowej wojska były przetransportowywane w rejony pobliskie granicom, aby opracować plany i zadania wojny obronnej przed mającymi wkroczyć na ziemie polskie żołnierzami niemieckimi.

Z uwagi na fakt ogłoszenia roku 2019 Rokiem gen. Władysława Andersa w Sierpcu 13 marca br. Uchwałą Nr 48/VIII/2019 Rada Miejska Sierpca powołała Kolegium Koordynujące program obchodów.