maj 30, 2017

Sierpc miasto ludzi przedsiębiorczych

Sprawdź pogodę w Sierpcu    A

Imieniny : Karola, Ferdynanda
Dodaj do ulubionych
 

| Powrót do strony głównej

Wieczór z Kulturą pod rękę

Sierpecka Liga Orlika piłki nożnej

W maju bieżącego roku ruszyła juz kolejna "Sierpecka Liga Orlika piłki nożnej". Organizatorami Ligi są: Animator Sportu, radny Rady Miejskiej w Sierpcu- Bogdan Bartnicki oraz Klub Abstynenta Przystań.

Liga jest skierowana dla uczniów Szkół Podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych klas I-III oraz klas IV-VI.

Turnieje będą się odbywały w każdy wtorek od godz. 16:00 i potrwają do 13 czerwca, gdzie nastąpi zakończenie oraz rozdanie nagród.

Po pierwszym dniu zmagań piłkarskich sytuacja wygląda następująco: w kategoriach klas I-III na prowadzeniu znajduje się drużyna "Sierpecka Akademia Futbolu" - 6 pkt. Drugą pozycję zajmują zawodnicy "Akademia Kasztelan I" - 3 pkt. Trzecia pozycję z dorobkiem - 0 pkt. zajmuje Akademia Kasztelan II". W kategorii klas IV-VI na prowadzeniu znalazła się drużyna "Wybrzeże Klatki Schodowej" - 12 pkt. Drugie miejsce "Pontony" - 7 pkt. Trzecie miejsce "Akademia Kasztelan" - 5 pkt. Czwarte miejsce "Smerfy" - 4 pkt. Piąte miejsce "Akademia Futbolu Sierpc" - 0 pkt. Punkty z każdego turnieju przechodzą do dalszego etapu rozgrywek, gdzie na koniec turnieju zostaną zsumowane. Dla najlepszych drużyn organizatorzy przygotują nagrody.

 Życzymy sportowo-pilkarskiego powodzenia.

 

Moc atrakcji dla małych i dużych czyli Dzień Dziecka w skansenie

 

Pierwsza niedziela czerwca w sierpeckim skansenie tradycyjnie zapowiada się bajecznie i kolorowo, bowiem poświęcona jest najmłodszym. Podczas imprezy z okazji Dnia Dziecka zadbamy o rodzinną atmosferę sprzyjającą beztroskiej zabawie. Niezapomniane wrażenia gwarantuje możliwość posługiwania się replikami zabawek z dawnych czasów w specjalnie zaaranżowanym ogródku zabaw. Dzieci poznają nie tylko zabawy, ale także obowiązki swych rówieśników, którzy żyli na przełomie XIX i XX wieku. Każdy będzie mógł wziąć udział w lekcji kaligrafii odbywającej się w ławkach sprzed lat, których cechą charakterystyczną były pochyłe blaty oraz otwory na kałamarz. Sztuka pięknego, starannego pisania była przecież niegdyś podstawową umiejętnością, jakiej uczono w szkole. Podczas Dnia Dziecka w skansenie polana przy amfiteatrze zamieni się w barwne miejsce koncertów, gier, zabaw i konkursów z nagrodami. Odbędą się rywalizacje sportowe, zręcznościowe i plastyczne, słowem – dla każdego coś miłego. Na stoiskach kiermaszu prowadzona będzie sprzedaż słodyczy, tradycyjnych zabawek dziecięcych, wyrobów z gliny, ceramiki i drewna, a także obwarzanek, pieczywa obrzędowego i waty cukrowej. Do dyspozycji dzieci przekażemy rozmaite akcesoria: skakanki, piłki, hula-hop, linę do przeciągania, a dodatkową atrakcją będzie możliwość jazdy konnej w siodle. Na terenie jednej z zagród każdy będzie mógł spróbować swych sił w dawnych zabawach podwórkowych: chodzeniu na szczudłach, toczeniu obręczy a nawet strzelaniu z procy do celu.

Na scenie amfiteatru o  godz.12.00 odbędzie się barwne widowisko dla dzieci „Skarb kapitana Hucka” w wykonaniu aktorów TEATRU PICCOLO w Łodzi. A o godzinie 15.00 będzie można wysłuchać koncertu piosenek dziecięcych w wykonaniu  młodzieżowej grupy ONE&ONLY  z Zespołu Szkól Ogólnokształcących w Gójsku.

Wkraczając na teren ekspozycji muzealnej najmłodsi odkryją barwny świat sztuki ludowej. Odbędą się tu także liczne pokazy prac codziennych: pokaz ręcznego prania i maglowania bielizny,  szycia szmacianych lalek czy  wykonywania kwiatów z bibuły. Najmłodsi poznają także technikę wyplatania wiklinowych koszy, a w kuźni przyjrzą się sztuce wykuwania podków. Warsztaty garncarstwa umożliwią własnoręcznie wykonanie odlewu dłoni lub dowolnej figurki. Z kolei w jednej ze stodół dzieci dowiedzą się „Jak to ze zbożem było” i wezmą  udział w mieleniu ziarna w żarnach, młóceniu zboża cepami i odwiewaniu ziarna, a nieopodal będą mogły ujrzeć pokaz kręcenia powrozów za pomocą kołowrotka powroźniczego oraz pracę kieratu.

Będzie też można skosztować tradycyjnego wiejskiego chleba z ubitym własnoręcznie w kierzance masłem. Na amatorów jazdy konnej czekać będzie jazda w siodle lub bryczką.

Tegoroczny Dzień Dziecka w skansenie zapowiada się niezwykle interesująco. Warto sprawić swemu dziecku wyjątkową niespodziankę i zabrać je na wycieczkę do sierpeckiego skansenu, gdzie czas upłynie w wyjątkowej, rodzinnej atmosferze.

Dzień Dziecka w skansenie odbędzie się w dniu 4 czerwca 2017 r., w godz. 10.00 – 18.00.

Ceny biletów: ulgowy: 11 zł, normalny: 16 zł, rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16 roku życia): 43 zł. Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy.

                       

Agnieszka Jezierska-Chalicka

 

JUBILEUSZ 90-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IMIENIA ARMII KRAJOWEJ W SIERPCU - 19.05.2017 r.

 

Uroczyste obchody  90 – lecia powstania Szkoły oraz 20 – lecia nadania jej imienia Armii Krajowej rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w dniu 18 maja 2017 roku w intencji wszystkich absolwentów, uczniów, nauczycieli i pracowników naszej placówki.

Główne uroczystości odbyły się w dniu następnym. Rozpoczęły się od  złożenia kwiatów i zapaleniem zniczy przed pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku i Armii Krajowej, który powstał przed dwudziestu laty podczas nadania Szkole imienia.

Następnie w hali sportowej szkoły Pani Dyrektor  Hanna Kurta przywitała liczne grono gości: parlamentarzystów, władze oświatowe i samorządowe, przedstawicieli  SZŻAK  i ich rodziny, dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek z powiatu, dawnych dyrektorów szkoły, rodziny pierwszych jej kierowników, emerytowanych  i czynnych nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, absolwentów szkoły, uczniów i rodziców oraz sympatyków naszej placówki. Władze miasta reprezentowali: Jarosław Perzyński - Burmistrz Sierpca, Jerzy Stachurski - Przewodniczący Rady Miejskiej Sierpca, Ewa Leszczyńska - Zastępca Burmistrza, radni Rady Miejskiej i przedstawiciele Urzędu Miejskiego.

Uroczystość prowadziła para uczniów, a zespół wokalny oraz zespół taneczny swoimi występami uświetniły galę jubileuszową.

Z okazji jubileuszu, dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu przez Burmistrza i Radę Miejską Sierpca, wydano publikację książkową, prezentującą  historię szkoły. Jej autorzy opowiedzieli o trudnościach związanych z  powstaniem  książki.   

Podczas uroczystości Szkoła została uhonorowana  przez  Zarząd Województwa Mazowieckiego Medalem Pamiątkowym „Pro Mazovia” za wybitne zasługi dla rozwoju Mazowsza. Rada Powiatu nadała naszej placówce tytuł  „Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego”.

Wyróżnienie Szkole przyznała również Rada Miejska Sierpca,  nadając jej Medal „Zasłużony dla Miasta Sierpc”. Przyznaje się go osobom fizycznym, osobom prywatnym, organizacjom lub instytucjom za szczególne zasługi dla Miasta Sierpca w dowolnej dziedzinie gospodarczej, artystycznej, politycznej, intelektualnej, aktywności społecznej. Pani Dyrektor Hannie Kurcie medal wręczyli Jerzy Stachurski - Przewodniczący Rady Miejskiej i Jarosław Perzyński - Burmistrz Sierpca.

Ważnym elementem uroczystości były wspomnienia absolwentów. Podkreślano, jak bardzo szkoła zmieniła się na przestrzeni  lat. Wręczono kwiaty dawnym wychowawcom.

Zwieńczeniem głównej uroczystości były podziękowania, w formie  poetycko- muzycznej, skierowane na ręce dyrektor Szkoły Hanny Kurty, która od ponad ćwierć wieku piastuje to stanowisko. To za jej kadencji udało się zmienić wizerunek szkoły i sprawić, że stała się ona znaczącą placówką w naszym rejonie.

Zaproszeni  goście mieli okazję zwiedzić okolicznościowe wystawy i obejrzeć kroniki, przejść po korytarzach szkolnych i zajrzeć do klas.

Jubileusz  uświetniony została poczęstunkiem z okolicznościowym  tortem  i  piknikiem wokół szkoły z tradycyjną grochówką oraz grillowanymi kiełbaskami.

 

 

Dofinansowanie na dwa kolejne place zabaw w Sierpcu

 

W dniu 22 maja 2017 r. Gmina Miasto Sierpc podpisała kolejne dwie umowy z Zarządem Województwa Mazowieckiego w zakresie realizacji operacji w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” na realizację zadań pn.: „Budowa placów zabaw – ul. Jagiełły w Sierpcu” oraz „Budowa placów zabaw – ul. Paderewskiego w Sierpcu”.

Środki finansowe pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW) – dostępnego dla członków Stowarzyszenia LGD "Sierpeckie Partnerstwo".

Koszt całkowity zadania wynosi odpowiednio:

- „Budowa placów zabaw – ul. Jagiełły w Sierpcu” – 69.407,06 zł

- „Budowa placów zabaw – ul. Paderewskiego w Sierpcu” – 63.913,52 zł

Kwota przyznanego dofinansowania wynosi odpowiednio:

- „Budowa placów zabaw – ul. Jagiełły w Sierpcu” – 44.163,00 zł

- „Budowa placów zabaw – ul. Paderewskiego w Sierpcu” – 40.668,00 zł

Łączna kwota przyznanego Gminie Miasto Sierpc dofinansowania na cztery place zabaw, które zostaną w tym roku zrealizowane to:  167.652,00 zł

 

Dofinansowanie na dwa kolejne place zabaw w Sierpcu

 

W dniu 22 maja 2017 r. Gmina Miasto Sierpc podpisała kolejne dwie umowy z Zarządem Województwa Mazowieckiego w zakresie realizacji operacji w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” na realizację zadań pn.: „Budowa placów zabaw – ul. Jagiełły w Sierpcu” oraz „Budowa placów zabaw – ul. Paderewskiego w Sierpcu”.

Środki finansowe pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW) – dostępnego dla członków Stowarzyszenia LGD "Sierpeckie Partnerstwo".

Koszt całkowity zadania wynosi odpowiednio:

- „Budowa placów zabaw – ul. Jagiełły w Sierpcu” – 69.407,06 zł

- „Budowa placów zabaw – ul. Paderewskiego w Sierpcu” – 63.913,52 zł

Kwota przyznanego dofinansowania wynosi odpowiednio:

- „Budowa placów zabaw – ul. Jagiełły w Sierpcu” – 44.163,00 zł

- „Budowa placów zabaw – ul. Paderewskiego w Sierpcu” – 40.668,00 zł

Łączna kwota przyznanego Gminie Miasto Sierpc dofinansowania na cztery place zabaw, które zostaną w tym roku zrealizowane to:  167.652,00 zł

 

Spotkanie z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem

 

19 maja br. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Pan Burmistrz Jarosław Perzyński uczestniczył wraz z Władzami Samorządowymi Powiatu oraz sołtysami z terenu powiatu sierpeckiego w spotkaniu z Panem Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem. Spotkanie było okazją do omówienia roli samorządu i podkreślenia jego wartości w Polsce.

Gości powitał gospodarz spotkania Pan Starosta Sierpecki Jan Laskowski, i poprosił o zabranie głosu Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Marszałek swoje wystąpienie rozpoczął od zdefiniowania roli sołtysów, rad osiedli i samorządu pomocniczego. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że mamy dziś do czynienia w Polsce z trzema kategoriami samorządu terytorialnego tj. samorząd gminny, powiatowy i wojewódzki. Mamy również jednostki pomocnicze takimi jednostkami są sołectwa w środowisku wiejskim i miejsko-wiejskim oraz rady osiedli w środowisku miejskim. 

Marszałek zwrócił uwagę na kilka niezwykle istotnych wartości, których niesie sobie samorząd. Podstawowa wartością jest pomocniczość. Pomocniczość to zasada funkcjonowania naszych wspólnot – polega ona na tym, aby wykonywać zadania publiczne, rozwiązywać problemy wspólnot i być jak najbliżej obywateli.

Marszałek zaznaczył, że powinniśmy być dumni z naszego województwa, ponieważ jest ono największym polskim regionem, a zarazem jednym z największych w tej części Europy. 

fot. Starostwo Powiatowe w Sierpcu