Tradycja tworzenia szopek bożonarodzeniowych wywodzi się z Krakowa i okolicznych wsi. To właśnie tam miały one swój najpełniejszy rozwój formy i artystycznego wyrazu.

Do dziś zachwycają piękną, bajkową kompozycją. Są arcydziełami inspirowanymi zabytkową gotycką i barokową architekturą starego Krakowa. Do najpiękniejszych zalicza się te najbogatsze w zdobienia, kolorowe, z misternie wykonanymi detalami oraz z grą świateł i cieni.

Zastosowanie pierwszych szopek związane było z odgrywaniem przedstawień kukiełkowych. Chodząc po kolędzie, majestrowie w okresie zimowym uzupełniali swoje zarobki. Zamożni mieszczanie zapraszali ich do swoich domów, aby obejrzeć kolędnicze przedstawienie szopkowe. W dzisiejszych czasach pełnią rolę ozdobną, ciesząc nasze oczy. Właśnie dlatego realizujemy nasz konkurs – zachwyćcie nas swoją kreatywnością i stwórzcie własne bożonarodzeniowe cuda.

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 6 – 16 lat z regionu Mazowsza. Uczestnicy mają do wyboru dwie kategorie. Pierwsza to wykonanie szopki z surowców naturalnych tj. drewno, rośliny suszone (z wyjątkiem gatunków objętych ochroną), produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, plastelina, glina, masa solna. Do drugiej możecie wykorzystać surowce wtórne: plastik, metal, karton, makulatura, szkło, korek, guma, folia aluminiowa, szmaty, płyty CD.

Organizacja konkursu plastycznego pt. “Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”, a także zakup cennych nagród jest możliwy dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 8.500,00 zł. brutto.

Celem konkursu jest nie tylko uwrażliwienie młodego pokolenia, ale przede wszystkim zaszczepienie w nim jak ważne jest podtrzymywanie tradycji. Młodzi ludzie powinni pielęgnować pamięć zwyczajów przodków. Przy okazji rozwijać pasję plastyczną. Termin dostarczania prac mija 24.11.2017 r. Zaś rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8.12.2017r. Szczegóły zasad uczestnictwa oraz niezbędne formularze znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie internetowej muzeum: http://mwmskansen.pl/polski-oferta/konkursyprojekty/konkursy-organizowane-przez-muzeum-wsi-mazowieckiej-w-sierpcu Zachęcamy do udziału. Czekają bardzo atrakcyjne nagrody.

 Anna Pesta

  

Rwnie-z-surowcw-wtrnych-wyczarowa-mona-mae-dziea-sztuki.-Fot.-D.-Krzeniak.JPGUczestnicy-wykonywa-mog-swoje-prace-przy-uyciu-surowcw-naturalnych.-Fot.-D.-Krzeniak.jpg