W czerwcu 2018 roku Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu przystąpiła do realizacji projektu „Godność. Wolność. Niepodległość” w ramach ministerialnego programu „Niepodległa”.

Nasze działania obejmują projekty edukacyjne, konkursy, wycieczki, uroczystości o charakterze patriotycznym, wystawy.

 Dzięki życzliwości Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca mogliśmy wzbogacić swoją ofertę edukacyjno-wychowawczą o kolejną cenną inicjatywę, jaką jest wystawa „Droga do Niepodległej – obrazy ze starej kliszy”, której uroczyste otwarcie odbyło się w poniedziałek 5 listopada, zaś  zwiedzający będą mogli się z nią zapoznać do 20 XI.

Uroczystego otwarcia wystawy i przecięcia wstęgi dokonali Przewodniczący Rady Miasta w Sierpcu pan Jerzy Stachurski, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury pan Marek Zdrojewski oraz dyrektor szkoły pani Hanna Kurta. 

Następnie pan Michał Weber dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca wyjaśnił zgromadzonym gościom skąd w ogóle pomysł zaprezentowania tej wystawy w naszej szkole oraz opowiedział o zgromadzonych na niej eksponatach i zaprezentowanych fotografiach.

Zastanawialiśmy się, w jaki sposób przybliżyć naszym uczniom tę wielką historię, która często dla młodych ludzi jest zbyt odległa. Uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem byłoby nadanie wydarzeniom sprzed lat konkretnego, lokalnego wymiaru. Tę ideę świetnie realizuje wystawa „Droga do Niepodległej – obrazy ze starej kliszy” przygotowana przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca. Gromadzi ona pamiątki, fotografie, dokumenty oddające atmosferę pierwszych dni, miesięcy, lat niepodległości tu, w naszym mieście, w Sierpcu. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, jakie były nastroje sierpczan w tamtych latach, co ich cieszyło, czego się obawiali, jakie znaczenie miały dla nich wydarzenia, w których uczestniczyli. Wartość tej ekspozycji tkwi nie tylko w unikalności pamiątek (wiele z nich pochodzi z prywatnych zbiorów sierpczan), ale także w samej idei przybliżania społeczności lokalnej historii naszej małej ojczyzny, która przecież wpisuje się w historię ogólnonarodową
i jest jej niezbywalną częścią.

Cieszymy się, że możemy zaprosić naszych uczniów, ich rodziców, a także uczniów innych sierpeckich szkół na tę niezwykłą lekcję historii. Mamy nadzieję, że pomoże nam ona głębiej przeżyć 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Część ekspozycji stanowią również prace plastyczne uczniów dotyczące Niepodległej oraz pamiątkowe kartki, które otrzymaliśmy uczestnicząc w projekcje I’M PROUD TO BE POLISH – 100 kartek na 100-lecie niepodległości.

Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości napawa nas wszystkich dumą, a jednocześnie skłania do refleksji nad tym, co – jako naród – osiągnęliśmy w tym czasie. Ta wyjątkowa rocznica inspiruje nas też do różnorodnych działań, których celem jest upamiętnienie doniosłych wydarzeń sprzed 100 lat.

 

 

Dariusz Rybacki, Agata Urbańska

 

DSC_0272.jpgDSC_0278.jpgDSC_0281.jpgDSC_0283.jpgDSC_0285.jpgDSC_0289.jpgDSC_0297.jpgDSC_0303.jpgDSC_0307.jpgDSC_0311.jpgDSC_0314.jpgDSC_0317.jpgDSC_0321.jpgDSC_0324.jpgDSC_0326.jpgDSC_0328.jpgDSC_0332.jpgDSC_0339.jpgDSC_0346.jpgDSC_0352.jpgDSC_0354.jpgDSC_0358.jpgDSC_0361.jpgDSC_0364.jpgDSC_0377.jpgDSC_0383.jpgDSC_0390.jpgDSC_0393.jpgDSC_0395.jpgDSC_0402.jpgDSC_0403.jpgDSC_0406.jpgDSC_0408.jpgDSC_0411.jpgDSC_0413.jpgDSC_0415.jpg