W dniach 7-11.10.2019 r. odbyło się kolejne niezapomniane spotkanie w ramach projektu Erasmus+ ,,Realizing  excluded students by smart strategies”.

Tym razem, to uczniowie i nauczyciele „Trójki”  mieli zaszczyt przywitać gości z Turcji, Rumunii, Francji i Włoch. Przyjechało do nas 10 nauczycieli i 18 uczniów, którzy spędzili ten tydzień w swoich nowych polskich rodzinach. Tematem przewodnim naszego spotkania było Team Teaching – nauczanie zespołowe.

Cała przygoda rozpoczęła się już w sobotę, kiedy to przywitaliśmy gości  Włoch i Martyniki. Dzięki wspaniałej organizacji rodzin goszczących nasi goście mieli okazję spędzić całą niedzielę w Toruniu, a wieczorem przywitaliśmy resztę naszej „erasmusowskiej” rodziny.

W poniedziałkowy poranek sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w międzynarodowy przystanek, przepełniony rozmowami w języku angielskim. Pani Dyrektor – Ewa Rycharska wraz z Panem Jarosławem Perzyńskim – Burmistrzem Miasta Sierpca gorąco powitali gości. Dalszą część spotkania poprowadzili – Zuzia Łobińska  i Filip Kędzierski,  którzy wspólnie z uczniami klas trzecich zabrali wszystkich  w podróż po krajach partnerskich. Wyruszając z Polski, poprzez prezentację tańców i piosenek krajów partnerskich, dotarliśmy na gorącą Martynikę. Po wspaniałych występach trzecioklasistów, Pan Burmistrz wręczył wszystkim upominki związane z Sierpcem, a koordynator projektu Elise Cultier podziękowała za gorące przywitanie. Na zakończenie uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn naszego projektu „We are the childern of Erasmus”.

Ważnym punktem  tego dnia okazały się prezentacje dotyczące kraju, regionu i oczywiście szkoły poszczególnych partnerów przygotowane przez uczniów biorących udział w spotkaniu. Było dużo zabawy i okazji do szlifowania języka angielskiego.

Popołudni nasi uczniowie zabrali swoich zagranicznych przyjaciół do Pracowni Ceramicznej BiS, gdzie w bardzo miłej, twórczej atmosferze spędzili miło czas.

Kolejnego dnia zaczęły się już konkretne działania. Ich punkt wyjścia stała się obserwacja zajęć z biologii prowadzona metodą Team Teaching – nauczanie zespołowe. Takie nauczanie ważne jest umiejętność wnikliwego rozważania złożonych problemów i harmonijnego połączenia inteligencji własnej z innymi członkami grupy, w celu rozwiązania zaistniałej sytuacji, zdolność szybkiego podejmowania innowacyjnych działań i umiejętność dzielenia się rozwiązaniami z innymi w zespole

Po zajęciach całą grupą wybraliśmy się do Muzeum Wsi Mazowieckiej, gdzie oprócz zwiedzania chat, czekały na nas również inne atrakcje: przejażdżka wozem i warsztaty Barwny świat ludowych wycinanek.

W środę braliśmy udział w kolejnych zajęciach z matematyki i języka angielskiego. Po każdych przeprowadzonych zajęciach, uczestnicy dyskutowali na ich temat w aspekcie głównego zagadnienia projektu, tj. przeciwdziałaniu wykluczeniom. Po południu odbył się quiz na temat krajów, które realizują nasz projekt. Uczniowie w grupach składających się z reprezentantów poszczególnych krajów wymieniali się wiadomościami na temat swoich państw. Następnie jury sprawdziło zdobytą wiedzę (uczniowie z krajów o których były zadawane pytania, musieli na ten czas opuścić swoją grupę). Trzeba przyznać, że wszyscy spisali się na medal i otrzymali za to dyplomy.

Po ekscytującym dniu w szkole, na uczniów i ich gości czekała kolejna niespodzianka przygotowana przez rodziców. Części z nich wyjechała do Płocka, gdzie po spacerze brzegiem Wisły, wszyscy świetnie bawili się na kręglach. Uczniowie, którzy zostali w Sierpcu spędzili popołudnie w Skansenie, również na kręglach. Na jednego z naszych gości z Francji - Samirę czekała niespodzianka z okazji urodzin.

W czwartek zabraliśmy naszą grupę do Warszawy. Nasi goście zachwycali się stolicą Polski.

Piątek to już ostatni dzień naszej mobilności, przedstawiono prezentacje i krótkie filmiki krajów partnerskich (Rumunia, Martynika, Turcja, Włochy) na temat zajęć przeprowadzonych metodą Team Teaching w swoim szkołach. Podsumowano mobilność w Polsce na temat Team Teaching i planowano działania kolejnej mobilności, która będzie miała miejsce  w  lutym 2020r. na Martynice i  zostanie poświęcona tematowi – Personalization. Oczywiście na zakończenie opracowano raport, a wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty.

Nasi uczniowie spędzili ostanie popołudnie na wspólnej kolacji i relaksie na basenie w hotelu w Skansenie.

Sobotni poranek okazał się bardzo smutny, nastąpił czas pożegnań, nie obyło się bez łez.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w działania podczas tego ekscytującego tygodnia. W szczególności natomiast dziękujemy uczniom i rodzicom goszczącym uczniów z krajów partnerskich. Nasze podziękowania kierujemy do Państwa: Perzyńskich, Malinowskich, Lewandowskich, Żmijewskich, Kozłowskich, Grzeleckich, Lorek, Łobińskich, Kędzierskich, Barańskich, Szymańskich, Telesiewicz, Wojda, Chochlińskich i Pani Agnieszki Lewandowskiej. To był wspaniały tydzień, pełen pozytywnych emocji i wrażeń!

 Szkoła Podstawowa nr 3